
Справа № 560/2102/19
РІШЕННЯ
іменем України
25 вересня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області до Красилівського підприємства водопровідно-каналізаційного господарства про застосування заходів реагування,
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області звернулась до суду з адміністративним позовом до Красилівського підприємства водопровідно-каналізаційного господарства, в якому просить застосувати до відповідача заходи реагування шляхом призупинення виробництва в частині невиконання умов дозволу на спеціальне водокористування від 14.04.2016 №1128 щодо скиду зворотних вод з перевищенням гранично допустимого скиду забруднюючих речовин у водний об`єкт р. Случ.
Свої вимоги позивач мотивував тим, що у зв`язку із встановленими порушеннями вимог Закону України "Про охорону земель", Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" позивач просить застосувати до відповідача заходи реагування у вигляду повного зупинення роботи джерел, що утворюють викиди забруднюючих речовин на земельні ділянки.
15.07.2019 ухвалою суду було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Представник відповідача направив суду відзив, в якому, проти заявлених позовних вимог заперечив, пояснив, що ліквідацію пошукових виробок та ліквідаційний тампонаж пошукових свердловин будь-якого призначення здійснюють організації, які виконують пошукові роботи, а непридатних і покинутих експлуатаційних та спостережних свердловин і виробок - організації, на балансі яких вони знаходяться повідомляємо, що для ліквідації тампонуванні свердловин необхідні кошти, наразі Красилівське підприємство водопровідно- каналізаційного господарства не володіє ресурсом який міг би покрити витрати з ліквідації або тампонуванню свердловин. Щодо капітального ремонту, вторинний відстійник було придбано будівельні матеріали для поточного ремонту згідно видаткової накладної №92 від 16 квітня 2019 року та проведені роботи щодо поточного ремонту та акт надання послуг №34 від 10 травня 2019 року. Одночасно наголошуєо на тому, що Красилівським підприємством водопровідно-каналізаційного господарства проводить очищення стічних вод, застосовуючи пасту водоростей хлорели та сценедесмуса яка інтенсивніше їх очищує, (видаткова накладна №6 від 14.05.2019 року). Враховуючи викладене, просив у задоволенні позову відмовити.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що під час проведення перевірки встановлено, що суб`єктом господарювання не дотримано умови спеціального водокористування, визначені дозволом на спеціальне водокористування №1128, згідно із протоколом №8-19 вимірювань показників складу та властивостей вод від 20.03.2019 встановлено скидання зворотних у річку Случ з перевищенням нормативів ГДС по ХСК по БСК5, що є порушенням статей 44, 70 Водного кодексу України; згідно із протоколом №8-19 вимірювань показників складу та властивостей вод від 20.03.2019 спостерігається погіршення якості річкової води 500 м нижче скиду (випуск №1) в порівнянні із 100 м вище скиду. Наявні у суб`єкта господарювання очисні споруди не забезпечують належний рівень очистки, внаслідок чого відбувається скид з перевищенням нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин у річку Случ.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877 (далі - Закон №877) передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до ч.4 ст.4 Закону №877 виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону, на підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.
Згідно ч. 4 ст. 5 Закону, органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб`єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.
Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу;
найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю).
Повідомлення надсилається рекомендованим листом та/або за допомогою електронного поштового зв`язку або вручається особисто під розписку керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі.
Відповідно до ч. 6 ст. 5 Закону, за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості:
дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий);
форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо);
предмет державного нагляду (контролю) ;найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід;
найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Згідно ч. 2 ст. 5 Закону, уніфіковані форми актів з переліком питань затверджуються органом державного нагляду (контролю) та оприлюднюються на його офіційному веб-сайті протягом п`яти робочих днів з дня затвердження у порядку, визначеному законодавством.
Так, було встановлено, що Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій у період з 15.03.2019 по 22.03.2019 проведено планову перевірку на предмет дотримання Красилівським підприємством водопровідно-каналізаційного господарства вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони ресурсів, в ході якої виявлено ряд грубих порушень вимог природоохоронного законодавства, які стали підставою для звернення до суду з указаним адміністративним позовом.
На підставі річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю), Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області видано наказ від 07.03.2019 №15.
У подальшому, на підставі вказаного вище наказу, видано направлення від 11.03.2019 №128/02 для проведення планової перевірки.
Перед початком здійснення планового заходу, т.в.о керівника під особистий підпис вручена копія направлення та пред`явлено копію наказу.
В ході проведення планового заходу державного нагляду (контролю), встановлено факт скиду із очисних споруд Красилівського ГІВКГ у річку Случ зворотних вод з перевищенням гранично допустимого скиду забруднюючих речовин у водний об`єкт.
Зокрема, під час проведення перевірки встановлено, що суб`єктом господарювання не дотримано умови спеціального водокористування, визначені дозволом на спеціальне водокористування №1128 (пункт 4 розділу III): згідно із протоколом №8-19 вимірювань показників складу та властивостей вод від 20.03.2019 встановлено скидання зворотних вод з очисних споруд (випуск №1) у річку Случ з перевищенням нормативів ГДС по ХСК по БСК5, що є порушенням статей 44, 70 Водного кодексу України; згідно із протоколом №8-19 вимірювань показників складу та властивостей вод від 20.03.2019 спостерігається погіршення якості річкової води 500 м нижче скиду (випуск №1) в порівнянні із 100 м вище скиду.
Наявні у суб`єкта господарювання очисні споруди не забезпечують належний рівень очистки, внаслідок чого відбувається скид з перевищенням нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин у річку Случ.
За результатами проведеної перевірки, складено акт № 135/02, який т.в.о керівника підприємства 22.03.2019 вручено особисто, що підтверджується його підписом.
Крім того, 18-19 квітня 2019 Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області проведено позапланову перевірку Красилівського ПВКГ в частині виконання вимог припису від 26 березня 2019 №135/02. В ході проведення вказаної перевірки було здійснено відбір проб вод. За результатами проведених досліджень встановлено перевищення по ХСК, БСК5, фосфатам, азоту амонійному та нітрити.
За невиконання вимог припису та допущення скидання зворотних вод з перевищенням ГДС посадових осіб Красилівського ПВКГ притягнуто до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч.1 ст.8 Закону №877 орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); надавати (надсилати) суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; застосовувати санкції до суб`єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.
Згідно статті 38 Водного кодексу України, нормативи гранично допустимого скидання забруднюючих речовин встановлюються з метою поетапного досягнення екологічного нормативу якості води.
Статтею 44 Водного кодексу України визначено, що до обов`язків водокористувача відноситься дотримання встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Згідно із приписами пункту "в" частини першої статті 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього
природного середовища належить обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, законодавства про оцінку впливу на довкілля, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.
Згідно із приписами статті 71 Водного кодексу України, у разі перевищення встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, скидання стічних вод у поверхневі водні об`єкти може бути обмежено, тимчасово заборонено (зупинено) чи припинено в порядку, встановленому законодавством.
Абзацом першим частини п`ятої статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Господарська діяльність, яка ведеться підприємством із грубим порушенням вимог природоохоронного законодавства, ставить під пряму загрозу життя та здоров`я населення, яке проживає на території Красилівського району нижче по течії річки Случ, що потребує негайного реагування з боку органів державної влади з метою недопущення фатальних наслідків.
Згідно ст. 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов`язком держави.
Згідно із приписами статті 71 Водного кодексу України у разі перевищення встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин скидання стічних вод у поверхневі водні об`єкти може бути обмежено, тимчасово заборонено (зупинено) чи припинено в порядку, встановленому законодавством.
Частиною сьомою статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Разом з тим, за результатами проведеної перевірки уповноважена особа відповідача був ознайомлений, про що свідчить підпис в акті перевірки, однак, заперечень чи зауважень стосовно перевірки не зазначив. Підтверджень того, що відповідач оскаржував результат перевірки, суду не надав.
Відповідно до ч.5 ст.4 Закону №877 виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Тобто, діяльність суб`єкта господарювання може бути зупинена повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відповідно до ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи, що відповідачем не забезпечено виконання вимог законодавства, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області до Красилівського підприємства водопровідно-каналізаційного господарства про застосування заходів реагування - задовольнити.
Застосувати до Красилівського підприємства водопровідно-каналізаційного господарства заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді призупинення виробництва в частині невиконання умов дозволу на спеціальне водокористування від 14.04.2016 №1128 щодо скиду зворотних вод з перевищенням гранично допустимого скиду забруднюючих речовин у водний об`єкт р. Случ.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області (вул. І. Франка, 2/2,Хмельницький,Хмельницька область,29001 , код ЄДРПОУ - 38045514) Відповідач:Красилівське підприємство водопровідно-каналізаційного господарства (вул. Будівельна, 6,Красилів,Хмельницька область,31000 , код ЄДРПОУ - 14153813)
Головуючий суддя Г.В. Лабань