
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 вересня 2019 року Чернігів Справа № 620/2523/19
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Чернігівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України, в якому просить:
- визнати неправомірним та скасувати рішення Чернігівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України, що викладено в листі від 21.02.2019 №5410/06, про відмову в призначенні державної пенсії, що передбачена ст.49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов`язати Чернігівське об`єднане управління Пенсійного фонду України, призначити ОСОБА_1 державну пенсію,. що передбачена ст.49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 05.06.2018.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №628 "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду" Чернігівське об`єднане управління Пенсійного фонду України припинило свою діяльність шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, яке є його правонаступником. Суд констатує, що позивач не міг знати до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача, згоди від позивача на заміну відповідача іншою особою на адресу суду також не надходило, а тому суд залучає в силу ст.48 КАС України Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, як другого відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивача визнано учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС II категорії. Звернувшись до відповідача із відповідною заявою, позивачу було відмовлено у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку, оскільки первинними документами не підтверджено участь (періоди) на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та у зв`язку з відсутністю необхідного загального страхового стажу.
Із зазначеною відмовою позивач погодитись не може та змушений звертатися до суду за захистом своїх порушених прав, оскільки при подачі документів для призначення пенсії ним подавалося посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та відповідна довідка, що підтверджує зайнятість позивача на роботах, які дають право на державну пенсію на пільгових умовах.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 27.08.2019 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного письмового провадження, без виклику сторін (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-ти денний термін, з дня отримання копії ухвали від 27.08.2019 для подання відзиву на позов.
Представником Гловного управління Песійного фонду України в Чернігівській області, в межах встановленого судом строку, подано відзив на позов, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та зазначає, що первинними документами участь (періоди) на роботах по ліквідації наслідків аварії не підтверджено. Також просив звернути увагу на те, що прохальна частина позову сформульована некоректно, оскільки ст.49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не передбачені умови призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
Позивач звернувся до Чернігівського ОУПФУ із заявою про призначення пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС) відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Як встановлено з листа відповідача від 21.02.2019 №5410/06 (а.с.9-10), при зверненні позивача за призначенням пенсії ним було також додано до заяви:
- копію військового квитка;
- копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році 2 категорії;
- копію довідки від 12.10.1992 №4/11, яка видана Чернігівським міським військовим комісаріатом, в якій вказано, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі військової частини 5403 в період з 19.09.1986 по 27.09.1986;
- копію виписки з військового квитка про запис періоду виконання службових обов`язків по ліквідації наслідків аварії в 30 - км зоні ЧАЕС;
- копію довідки від 20.11.1992 №127 про участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у в/ч 5403. Дані копії довідок надані, як підтвердження на підставі яких було видано посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС (2 категорія);
- довідку від 12.07.2018 №179/4/В03/1783, про те, що документи в/ч5403 на зберігання до Галузевого державного Архіву МО не надходили;
- довідку від 30.07.2018 №311, про те, що в списках особового складу в/ч 5403 прізвище ОСОБА_1 не виявлено.
В подальшому, проаналізувавши надані документи, Чернігівське ОУПФУ прийняло рішення про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку на 10 років, оскільки первинними документами не підтверджено участь (періоди) на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та у зв`язку з відсутністю необхідного загального страхового стажу.
Не погоджуючись із зазначеною відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зважає на наступне.
В силу ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.1 ст.55 Закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції чинній на момент виникнення спору) особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Зокрема, встановлено, що учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 по 31.12.1986 - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку до 10 років (п.1 ч.1 ст.55 Закону №796-XII).
Із аналізу наведеної правової норми вбачається, що право на пільгове зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працювали визначену кількість днів у зоні відчуження.
Згідно із ч.1 ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Відповідно до п.5 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 01.07.1986 до 31.12.1986 від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 1 до 14, у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році видаються відповідні посвідчення.
В пункті 10 Порядку уточняється на підставі яких документів видається посвідчення. Зокрема, встановлено, що посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Так, документи, які подаються до Пенсійного фонду України та його управлінь для призначення пенсії, в тому числі на пільгових умовах, визначені в Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1.
Згідно пп.5 п.2.1 згаданого порядку документами, які засвідчують особливий статус особи є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
З аналізу наведених норм права, суд дійшов висновку, що єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом №796-ХІІ, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 21.11.2006 №21-1048во06 та від 04.09.2015 №690/23/15-а.
Крім наведеного, суд зазначає, що згідно ст.10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження.
Основним документом, що визначає час виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження, є довідка форми №122, що видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, у складі яких працівник безпосередньо виконував роботи з ліквідації аварії. Інший порядок підтвердження факту участі на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, чинним законодавством на даний час не передбачено.
Документами, що підтверджують періоди роботи в зоні відчуження можуть слугувати також: первинні довідки, первинний табель обліку робочого часу, дорожні листки та інші первинні документи, які містять відмітки підприємств, установ, організацій, в складі яких виконувались роботи та які були розташовані в зоні відчуження.
У виключних випадках для підтвердження періодів роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС можуть прийматись виписки з особових рахунків про здійснення підвищеної оплати праці за умови, що в особових рахунках зазначено за скільки днів здійснено підвищену оплату.
Судом встановлено, що позивач має посвідчення ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та він віднесений до 2 категорії осіб постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, а отже підстави вважати, що така особа не перебувала та не виконувала роботи у зоні відчуження об`єктивно відсутні. Відповідачу також надавалась довідка від 12.10.1992 №4/11, яка видана Чернігівським міським військовим комісаріатом, в якій вказано, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі військової частини 5403 в період з 19.09.1986 по 27.09.1986 (а.с.11).
Суд вважає, що на виконання умов Порядку, позивачем надано всі необхідні для призначення пенсії документи, які підтверджують, що він був безпосередньо зайнятий на роботах, які дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії, а тому твердження ГУ ПФУ в Чернігівській області про не підтвердження первинними документами участі у ліквідації є протиправними.
Так, згідно пп.1 п.1 ст.45 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення з пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Судом встановлено, що позивач в 2013 році набув пенсійного віку, з урахуванням зменшення його на 10 років, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, а отже має право на призначення пенсії.
При цьому, суд звертає увагу на те, що позивач просить призначити йому пенсію, відповідно до норми ст.49 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Проте, остання не регулює порядок та умови призначення пенсії, а лише вказує на види пенсії, які призначаються особам, віднесеним до 2 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Такий порядок встановлено ст.55 цього Закону.
Таким чином, позов ОСОБА_1 до Чернігівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області належить задовольнити, шляхом визнання протиправною відмову про призначення позивачу пенсії, викладену в листі від 21.02.2019 №5410/06 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку відповідно до пп.1 ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 05.06.2018.
Керуючись ст. ст.227, 229, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Чернігівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Чернігівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в призначенні ОСОБА_1 пенсії, яку викладену в листі від 21.02.2019 №5410/06.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку відповідно до пп.1 ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 05.06.2018.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 )
Відповідач-1 - Чернігівське об`єднане управління Пенсійного фонду України (проспект Миру, 44, м.Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 40378209);
Відповідач-2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П`ятницька, 83-а, м. Чернігів, код ЄДРПОУ 21390940).
Повний текст рішення складено 25.09.2019
Суддя Л.О. Житняк