
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 1940/1781/18
23 вересня 2019 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Баранюка А.З.
за участю:
секретаря судового засідання Габрилецької С.Є.
представника позивача: Іваненка В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів до Товариства з обмеженою відповідальністю "СЕ Борднетце-Україна" про стягнення штрафу, -
ВСТАНОВИВ:
Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі - позивач) звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "СЕ Борднетце-Україна" (далі - відповідач), в якому просить зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю "СЕ Борднетце-Україна" сплатити штраф у розмірі 44154,15 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушено вимоги абзацу 5 частини 4 статті 18 Закону України "Про рекламу", а саме, порушено встановлений законодавством порядок розповсюдження та розміщення реклами при розміщенні на скляній (прозорій) поверхні тролейбусу №359, що курсує за маршрутами №3, №3-а в м. Чернівці, реклами з використанням матеріалів, які не забезпечують безперешкодний огляд з салону транспортного засобу, тому рішенням Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 22.06.2018 №0011 накладено на товариство штраф у розмірі 44154,15 грн.
Ухвалою судді від 28.09.2018 відкрито провадження в адміністративній справі №1940/1781/18 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою суду від 13.09.2018 провадження в даній адміністративній справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі №607/13126/18.
19.10.2018 представник відповідача подав до суду відзив (а.с. 81-83), в якому вказав, що у розумінні ст.1 Закону України "Про рекламу" ТзОВ "СЕ Борднетце-Україна" не є розповсюджувачем реклами, оскільки згідно умов укладеної угоди між позивачем (Замовник) та ТОВ "Рекламне агентство "Контраст" (Виконавець) від 13.04.2017 року, саме Виконавець є розповсюджувачем реклами.
Ухвалою суду від 10.09.2019 поновлено провадження в даній адміністративній справі та призначено її до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, причин неприбуття суду не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідно до ч.1 ст.205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Суд, заслухавши в судовому засіданні пояснення представника відповідача, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали, що містяться у справі, встановив наступне.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства та який реалізує державну політику (окрім іншого), у галузі державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері (пункт 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого Постановою КМУ №667 від 02.09.2015 року (далі - Положення).
Відповідно до частини 4 пункту 9 Положення, одним із основних завдань Держпродспоживслужби є здійснення контролю за дотриманням законодавства про рекламу в частині захисту прав споживачів реклами, та прийняття рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, а також про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження.
Частиною 7 Положення передбачено, що Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
Засади рекламної діяльності в Україні, регулювання відносин, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження, розміщення та споживання реклами здійснюються Законом України «Про рекламу».
Процедуру та порядок здійснення контролю за дотриманням законодавства про рекламу у сфері захисту прав споживачів реклами врегульовано ст. 26 Закону України «Про рекламу» та Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 693 від 26.05.2004 р.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу» розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Під час видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами втручання у форму та зміст зовнішньої реклами забороняється.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 26 Закону України «Про рекламу» контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами. На вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов`язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
Частиною 1 ст. 27 Закону України «Про рекламу» визначено, що особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Відповідно до ч. 4 ст. 27 Закону України «Про рекламу» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладають штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок про накладення штрафів за порушення законодавство про рекламу затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 року № 693 (далі - Порядок № 693).
Пунктом 9 Порядку № 693 встановлено, що підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу є відповідний протокол, складений, зокрема, уповноваженою посадовою особою Держспоживінспекції та її територіальних органів.
Відповідно до пунктів 10, 11, 12, 14, 16 Порядку № 693 протокол розглядається у місячний строк. За наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи. Справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду. До строку розгляду справи не зараховується час на отримання необхідних доказів і проведення експертизи. Строк розгляду справи може бути продовжений Головою Держспоживінспекції, його заступниками, начальниками територіальних органів Держспоживінспекції, їх заступниками не більше ніж на три місяці.
Держспоживінспекція та її територіальні органи повідомляють рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справи не пізніш як за три дні до дати розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день.
Справа розглядається за участю представника особи, щодо якої порушено справу. В разі його відсутності справу може бути розглянуто, якщо незважаючи на своєчасне повідомлення про місце і час розгляду справи не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення розгляду справи.
Згідно п.п. 18, 19 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 693 від 26.05.2004 р., за результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку. Рішення у справі може бути оскаржено в установленому порядку.
Судом встановлено, що посадовими особами сектору контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства та пробірного контролю управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області при здійсненні контролю за дотриманням порядку розповсюдження реклами та вимог до її змісту, було виявлено на скляних (прозорих) поверхнях тролейбусу № 359, який курсує маршрутами №№ 3, 3-а в місті Чернівці розміщення реклами щодо запрошення на роботу в "СЕ Борднетце-Україна", яка не забезпечує безперешкодний огляд з салону тролейбусу, чим порушено вимоги абзацу 5 частини 4 статті 18 Закону України "Про рекламу".
За виявлені порушення 04 квітня 2018 р. завідувачем сектору контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства та пробірного контролю управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області Суботою Т.М. складено протокол № 4 про порушення законодавства про рекламу.
11.04.2018 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Чернівецькій області прийнято рішення № 3 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, яким вирішено розпочати розгляд справи про порушення законодавства про рекламу відносно TзOB "СЕ Борднетце-Україна ".
Протоколом № 4 засідання стосовно справи про порушення законодавства про рекламу від 10 травня 2018 р. відносно TзOB "СЕ Борднетце-Україна" вирішено прийняти рішення, яким за порушення встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами, а саме абзацу 5 частини 4 статті 18 Закону України "Про рекламу", накласти на розповсюджувача реклами, TзOB "СЕ Борднетце-Україна ", штраф у розмірі 44154,15 грн.
10.05.2018 року за №24.07/04-2507 листом із додатками Головне управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області звернулось до Департаменту захисту споживачів Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, як до центрального органу виконавчої влади у сфері захисту споживачів, щодо прийняття рішення про накладення штрафу у розмірі 44154,15 грн. на TзOB "СЕ Борднетце-Україна" за порушення встановленого законодавством порядку розповсюдження реклами, а саме, абзацу 5 частини 4 статті 18 Закону України "Про рекламу".
Рішенням №0011 від 22 червня 2018 року "Про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу" Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів вирішено: за порушення встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами накласти на розповсюджувача реклами - TзOB "СЕ Борднетце-Україна" штраф у розмірі 44154,15 грн.
Невиконання цього рішення стало підставою для звернення позивача до суду.
Однак, не погодившись із таким рішенням TзOB "СЕ Борднетце-Україна" оскаржило його до суду.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 28.11.2018 року у справі 607/13126/18 в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "СЕ Борднетце-Україна " до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів про визнання протиправним та скасування рішення №0011 від 22 червня 2018 р. Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів "Про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу" відмовлено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі №857/600/19 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "СЕ Борднетце-Україна" задоволено. Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 28.11.2018 року у справі 607/13126/18 скасовано та прийнято нове, яким адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "СЕ Борднетце-Україна" задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 22 червня 2018 року №0011 "Про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу".
Таким чином, оскільки рішення Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 22 червня 2018 року №0011 скасоване, суд приходить до висновку, що підстави для стягнення штрафу з Товариства з обмеженою відповідальністю "СЕ Борднетце-Україна" за порушення законодавства про рекламу у розмірі 44154,15 грн. грн. відсутні, в зв`язку із чим у задоволенні позову слід відмовити.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши докази, які є у справі щодо їх належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів до Товариства з обмеженою відповідальністю "СЕ Борднетце-Україна" про зобов`язання сплатити штраф у розмірі 44154,15 грн відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Реквізити сторін:
позивач - Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (вул. Б.Грінченка, 1, м. Київ, код ЄДРПОУ 39924774);
відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "СЕ Борднетце-Україна" (с. Байківці, Тернопільський район, Тернопільська область, 47711, код ЄДРПОУ 34419383).
Повне судове рішення складено 25 вересня 2019 року.
Головуючий суддя Баранюк А.З.
копія вірна
Суддя Баранюк А.З.