Ухвала суду № 84489870, 25.09.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2019
Номер справи
480/3487/19
Номер документу
84489870
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про повернення позовної заяви

25 вересня 2019 р. Справа № 480/3487/19

Cуддя Сумського окружного адміністративного суду Гелета С.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Роменського районного сектору управління державної міграційної служби України в Сумській області, управління Державної міграційної служби України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Роменського районного сектору управління державної міграційної служби України в Сумській області, управління Державної міграційної служби України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.

Вирішуючи питання про можливість відкриття провадження судом встановлено, що адміністративний позов викладений російською мовою.

З урахуванням вказаного, ухвалою суду від 10.09.2019 позовну заяву було залишено без руху та встановлено строк для усунення її недоліків шляхом надання адміністративного позову в кількості примірників для суду та двох відповідачів по справі, зазначених в адміністративному позові, викладеної українською мовою. Також було зазначено про необхідність сплати судового збору за подання адміністративного позову, оскільки судовий збір сплачено іншою особою.

23.09.2019 до суду через поштове відділення надійшов лист позивача ОСОБА_2 від 20.09.2019 в якому зазначено та підтверджено про те, що судовий збір сплачено батьком позивача, враховуючи відсутність паспорту у позивача.

Разом з тим, ухвала суду від 10.09.2019 в частині усунення недоліків адміністративного позову шляхом оформлення позовної заяви державною (українською) мовою, позивачем не виконана, позовна заява українською мовою до заяви від 20.09.2019 не додана.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до частини першої статті 10 Конституції України державною мовою в Україні є українська мова.

Згідно з частиною першою статті 12 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судочинство і діловодство в судах України провадиться державною мовою. Аналогічні положення закріплені у частині першій статті 14 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

Гарантування у судочинстві використання російської та інших мов національних меншин України цілком узгоджується з Європейською хартією регіональних мов або мов меншин, ратифікованою Законом України від 15.05.2003 N 802-IV. Разом з тим суд зазначає, що забезпечення рівності прав громадян у судовому процесі за мовною ознакою, гарантування права громадян на використання ними в судовому процесі рідної мови або мови, якою вони володіють, не означають абсолютного права сторони (учасника справи) подавати відповідні процесуальні документи мовою, якою вона володіє, якому кореспондує безумовний обов`язок суду приймати такі документи до розгляду.

Законом України "Про ратифікацію Європейської хартії регіональних мов або мов меншин" передбачено, що при застосуванні положень Хартії заходи, спрямовані на утвердження української мови як державної, її розвиток і функціонування в усіх сферах суспільного життя на всій території України, не вважаються такими, що перешкоджають чи створюють загрозу збереженню або розвитку мов, на які відповідно до ст. 2 цього Закону поширюються положення Хартії.

У відповідності до ч. 3 ст. 7 Закону України "Про засади державної мовної політики" російська мова як регіональна мова відповідним рішенням органу місцевого самоврядування поширена не була.

Конституційний Суд України у Рішенні від 14 грудня 1999 року у справі №10-рп/99 зазначав, що українська мова як державна є обов`язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства, документації тощо), а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначаються законом.

Відповідно до ст. 15 Кодексу адміністративного судочинства України судочинство і діловодство в адміністративних судах провадиться державною мовою.

Згідно частини четвертої ст. 15 Кодексу адміністративного судочинства України учасники судового процесу, які не володіють або недостатньо володіють державною мовою, мають право робити заяви, надавати пояснення, виступати в суді і заявляти клопотання рідною мовою або мовою, якою вони володіють, користуючись при цьому послугами перекладача, в порядку, встановленому цим Кодексом.

З огляду на зазначене, адміністративний позов повинен бути викладений державною (українською) мовою.

Така позиція суду з питання мови адміністративного судочинства відповідає правовому висновку Верховного Суду України, викладеному в постанові від 6 липня 2016 року (справа № 21-1092а16).

У відповідності до ч. 5 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Підстав для відступлення від цих правових висновків - немає.

Вказана правова позиція також була викладена в ухвалах Верховного Суду від 12.09.2019 по справі № 206/1526/19, від 09.09.2019 по справі №520/9178/18, від 01.08.2019 по справі 826/10114/17, від 30.07.2019 по справі №820/4709/18, від 01.07.2019 по справі 243/10706/18, від 22.07.2019 по справі 826/19159/16, від 21.01.2019 по справі № 761/42431/17, а також в ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 18.09.2019 по справі №9901/98/19.

У разі, якщо позивач не володіє або недостатньо володіє державною мовою, він має право при складанні процесуальних документів користуватися послугами перекладача. Крім того, якщо позивач не володіє українською мовою, соціально незахищеним верствам населення Законом України "Про безоплатну правову допомогу" гарантовано державою надання відповідних правових послуг за рахунок коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інших джерел. Для реалізації своїх прав особа має звернутися по правову допомогу до відповідного центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Враховуючи те, що судом було надано можливість виправити недоліки поданого адміністративного позову, про що зазначено в ухвалі від 10.09.2019 про залишення адміністративного позову без руху, але позивач не усунув недолік щодо оформлення адміністративного позову державною (українською) мовою у встановлений судом строк, клопотання щодо продовження строків для усунення недоліків суду не подавав, суд у відповідності до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України повертає позовну заяву позивачеві.

Суд також роз`яснює позивачу, що відповідно до ч. 8 ст. 169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Керуючись ст. ст. 169 КАС України, -

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Роменського районного сектору управління державної міграційної служби України в Сумській області, управління Державної міграційної служби України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - повернути позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Повний текст ухвали складено 25.09.2019.

Суддя С.М. Гелета