
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
25 вересня 2019 р. № 520/7232/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Панченко О.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, під.2 поверх 3, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач - ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області по нездійсненню ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії з 18.07.2018 року на підставі довідки від 24.05.2019 року 1-24.2.2/2771/19 з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України протиправною;
- зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 18.07.2018 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 24.05.2019 року №1-24.2.2/2771/19, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України без обмеження максимального розміру пенсії в сумі 20538,04 грн. та виплатити заборгованість основного розміру пенсії однією сумою;
- стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 768 грн. 40 коп.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківської області допущено протиправну бездіяльність по нездійсненню перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі довідки від 24.05.2019 року №1-24.2.2/2771/19 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, яка видана Державним підприємством обслуговування повітряного руху України відповідно до наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 13.07.2018 року №412 "Положення про порядок виплати грошового забезпечення та інших виплат військовослужбовцям Збройних Сил України, відрядженим до Украероруху".
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 25.07.2019 відкрито прощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копії ухвал про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 16).
Відповідач - Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області, на виконання ухвали суду надав до суду відзив на позовну заяву (а.с.17-20), в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог позивача посилаючись на те, що відповідач у спірних правовідносинах діяв у спосіб, на підставі та в межах чинного законодавства України.
У відповіді на відзив позивач вказав, що не погоджується з твердженнями відповідача, викладеними у письмовому відзиві на позов, вважає, що вони не є законодавчо обґрунтованими і доказовими.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16.05.2019 року по справі №520/2430/19 встановлено що наказом Міністра оборони України від 19.10.1999 №600 позивач відряджений для подальшого проходження служби до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, де проходив військову службу на різних посадах та отримував грошове забезпечення військовослужбовця.
Наказом заступника Міністра оборони України від 25.04.2005 №12, відповідно до підпункту "б" пункту 67 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України (за станом здоров`я) з правом носіння військової форми одягу позивач був звільнений у запас.
18.05.2005 наказом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 18.05.2005 №210/о, ОСОБА_1 звільнений з посади заступника керівника польотів районного диспетчерського центру Харківського РСП Державного підприємства обслуговування повітряного руху України.
Позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
На підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.05.2019 року по справі №520/2430/18 ОСОБА_1 отримав довідку від Державного підприємства обслуговування повітряного руху України №1-24.2.2/2771/19 від 24.05.2019 року про розмір грошового забезпечення на підставі наказів Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 13 липня 2018 року №412 "Положення про порядок виплати грошового забезпечення та інших виплат військовослужбовцям Збройних Сил України, відрядженим до Украероруху" та від 26.04.2019 №383 "Про затвердження переліків назв посад та розмірів окладів військовослужбовців за прирівняними посадами" (а.с. 11).
31.05.2019 року позивач звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про перерахунок пенсії на підставі довідки №1-24.2.2/2771/19 від 24.05.2019 року.
Листом від 08.07.2019 року № 2341/Л-14 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомило, що підстави для проведення перерахунку пенсії на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, відсутні.
Позивач вважає, що зі сторони Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області мала місце протиправна бездіяльність по нездійсненню йому перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки від 24.05.2019 року №1-24.2.2/2771/19 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, яка видана Державним підприємством обслуговування повітряного руху України відповідно до наказів Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 13 липня 2018 року №412 "Положення про порядок виплати грошового забезпечення та інших виплат військовослужбовцям Збройних Сил України, відрядженим до Украероруху" та від 26.04.2019 №383 "Про затвердження переліків назв посад та розмірів окладів військовослужбовців за прирівняними посадами", у зв`язку з чим звернувся за захистом своїх прав до суду.
По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Відповідно до п.4 постанови Кабінету Міністрів України №1281 від 19 липня 1999 року "Про створення об`єднаної цивільно-військової системи організації повітряного України" грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року №104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ".
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №1041 від 07.02.2001 року "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ" визначено, що військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та органів і установ виконання покарань, відрядженим до органів виконавчої влади та інших цивільних установ, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, особового складу органів внутрішніх справ та органів і установ виконання покарань.
При цьому грошове забезпечення виплачується виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в органах та установах, до яких вони відряджені, окладів за військовими званнями та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань.
Відповідно до п.10 ст.6 Закону України "Про військовий обов`язок та військову службу" військовослужбовці Збройних Сил України та інших військових формувань можуть бути відряджені до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі. Перелік посад, що заміщуються військовослужбовцями у таких державних органах, на підприємствах, в установах, організаціях, а також державних та комунальних навчальних закладах, затверджується Президентом України.
Перелік посад Державного підприємства обслуговування повітряного руху України встановлено Указом Президента України №126/2017 від 03.05.2017 року "Про Перелік посад, що заміщуються військовослужбовцями Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення у державних органах, на підприємствах, в установах, організаціях, а також державних та комунальних навчальних закладах, та граничних військових звань за цими посадами".
Крім того, перелік посад штатних працівників Державного підприємства обслуговування повітряного руху України затверджено постановою Кабінету Міністрів України №105 від 07 лютого 2001 року "Про затвердження переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, Служби безпеки, інших військових формувань в органах виконавчої влади, інших цивільних установах, та граничних військових звань за цими посадами".
Отже, позивач, будучи відрядженим до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України для виконання службових обов`язків з залишенням на військовій службі, отримував грошове забезпечення, виходячи з окладу за посадою, займаною ним в Державному підприємстві обслуговування повітряного руху, окладу за військовим званням та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для відповідних категорій військовослужбовців.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Так, Закон передбачає, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення у бік підвищення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення Кабінету Міністрів України про підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Згідно листа Міністерства соціальної політики України від 12.07.2010 року №7408/0/14-10/039, керівник Державного підприємства Украерорух, згідно зі статтями 14 та 15 Закону України "Про оплату праці" та Положення про Об`єднану цивільно-військову системи організації повітряного руху України затвердженого Постановою КМУ від 19 липня 1999 р. №1281, самостійно встановлює оклади за посадами штатних працівників.
26 лютого 2018 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям осіб", яка в свою чергу ввела в дію з 1 березня 2018 року постанову Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017 року.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017 року визначено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової-військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією Постановою.
За таких обставин, Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів, в тому числі й керівнику Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, своє право визначати розміри посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до підприємства, які обіймають передбаченні законодавством посади у підприємстві.
Отже, наказ Державного підприємства обслуговування повітряного руху України №412 від 13 липня 2018 року "Положення про порядок виплати грошового забезпечення та інших виплат військовослужбовцям Збройних сил України, відрядженим до Украероруху", на підставі якого позивачу складено довідку від 24.05.2019 року №1-24.2.2/2771/19 про розмір грошового забезпечення, є підставою для перерахунку пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 10.07.2018 року, по справі №461/6479/16-а, від 24.04.2018 року по справі №461/939/17, від 03.05.2018 року по справі №638/13960/17, від 17.10.2018 року по справі № 461/1151/17.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд також зазначає, що абзацами 9,11 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року про затвердження Порядку "Про проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1.
Відповідно до пункту 4 Порядку подання документів заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
Аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути заява позивача, як пенсіонера та додані до неї документи.
Тобто, суд доходить висновку, що законодавець передбачає можливість надання документів для проведення перерахунку пенсії самими пенсіонерами.
В законодавстві відсутня заборона безпосередньо позивачу звертатися з вимогою про надання відповідних документів стосовно себе, та самостійно надавати їх до органів Пенсійного фонду.
Як вбачається з матеріалів справи позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №1-24.2.2/2771/19 від 24.05.2019 року.
Отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області має зробити перерахунок пенсії позивача відповідно до вимог діючого законодавства, а саме ч.4 ст.63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", абзацу 9,11 пункту 3 Постанови КМУ від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки №1-24.2.2/2771/19 від 24.05.2019 року про розмір грошового забезпечення позивача, складеної Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.
За таких обставин, суд вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області допущено протиправну бездіяльність щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки №1-24.2.2/2771/19 від 24.05.2019 року Державного підприємства обслуговування повітряного руху України.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимального розміру пенсії, суд зазначає наступне.
Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
Судом встановлено, що відповідачем не було здійснено перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки №1-24.2.2/2771/19 від 24.05.2019 року Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, а тому і не обмежено вказані виплати максимальним розміром.
В матеріалах справи відсутні докази того, що розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку буде обмежений та внаслідок таких протиправних дій відповідача буде порушено права позивача на належний розмір вказаних виплат.
Отже, позовні вимоги в частині виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром звернені на майбутнє.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області зробити перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимального розміру пенсії.
Щодо вимог про зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії однією сумою, суд зазначає, що спосіб виконання дій, які має вчинити за рішенням суду суб`єкт владних повноважень, не визначений в спірних правовідносинах нормативно. У разі набрання чинності рішенням суду про зобов`язання сплатити недоплачену частину пенсії за період з 18.07.2018 перерахування недоплачених сум буде вважатися належним виконанням судового рішення, як у разі перерахування присудженої суми кількома платежами, так і однією сумою, а повним виконанням рішення суду буде сплата відповідачем всієї недоплаченої різниці.
Відповідно до ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але своєчасно не отримав з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більш як за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Отже, ч.1 ст.55 вказаного Закону не регулює спірні правовідносини, а стосується питання виплати пенсії несвоєчасно отриманої з власної вини пенсіонера, а ч.2 цієї статті не визначає права пенсіонера на отримання однією сумою невиплачених сум пенсії.
З огляду на зазначене, суд доходить висновку, про наявність підстав для відмови в задоволенні позовних вимог в частині виплати перерахованої пенсії однією сумою.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області по нездійсненню ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії з 18.07.2018 року на підставі довідки від 24.05.2019 року №1-24.2.2/2771/19 з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 18.07.2018 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 24.05.2019 року №1-24.2.2/2771/19, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код 14099344) судовий збір у розмірі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири гривні 20 копійок).
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення у відповідності до ст. 295 цього Кодексу. Або в порядку, передбаченому п.15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Панченко