
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
16 вересня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1148/19
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Кисельової Є.О.,
при секретарі судового засідання: Бутенко К.В.,
за участі сторін:
позивача: ОСОБА_1 ,
представника відповідачів 1, 2: Татаринової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії, Кремінського районного відділу ГУ МВС України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії про визнання незаконним звільнення, скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду на розгляді перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії (далі -відповідач 1) та Кремінського районного відділу ГУМВС України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії (далі - відповідач 2), в якому позивач з урахуванням заяви від 21.05.2019 (арк. спр. 106-108) просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ по особовому складу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області в особі ліквідаційної комісії від 20.02.2019 №2о/с, в частині звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ;
- визнати протиправним та скасувати наказ по особовому складу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області в особі ліквідаційної комісії від 17.05.2019 №5о/с «В часткову зміну пунктів наказу ГУМВС України у Луганській області від 20.02.2019 року №2о/с»;
- поновити майора міліції ОСОБА_1 (М -116931 ), старшого уповноваженого сектору карного розшуку Кремінського районного відділу ГУМВС України в Луганській області, з 20.02.2019;
- зобов`язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області в особі ліквідаційної комісії видати наказ в порядку, передбаченому п.9 Розділу XI «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про Національну поліцію», про переведення до органів Національної поліції ОСОБА_1 за його згодою на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції;
- стягнути з Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області в особі ліквідаційної комісії на користь ОСОБА_1 моральну шкоду з розрахунку 1 мінімальної зарплати на місяць у розмірі 4173 грн за місяць перебування у вимушеному прогулі в загальному розмірі 187785,00 гривень;
- стягнути з Кремінського районного відділу ГУМВС України в Луганській області в особі ліквідаційної комісії на користь ОСОБА_1 заробітну плату за час перебування у вимушеному прогулі в розмірі 8346,00 гривень.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 перебував на службі в органах внутрішніх справ України у званні майора міліції на посаді старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Кремінського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області. У лютому 2019 року ним отримано копію наказу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії по особовому складу від 20.02.2019 № 2 о/с «Про звільнення за пунктом 64 "г" (через скорочення штатів) з 20.02.2019». Підставою звільнення зазначена постанова Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 730 "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ", наказ Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 № 1388, наказ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 10.12.2015 № 2803.
Позивач вважає своє звільнення та накази Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії по особовому складу від 20.02.2019 року № 2 о/с, від 17.05.2019 № №5о/с незаконними та такими, що грубо порушують його трудові права, з огляду на таке.
Так, пунктами 10, 11 розділу ХІ Закону України "Про Національну поліцію" передбачено звільнення зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів, але це стосується працівників міліції, які відмовились від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу в поліцію в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення. Позивач же повідомив відповідача про те, що він не відмовляється від проходження служби в поліції, рапортом підтверджував своє бажання проходити службу в поліції та його не було попереджено в передбачений законом тримісячний строк про наступне вивільнення. Крім того, позивач потягом тривалого часу перебуває на лікарняному, проходить стаціонарне та амбулаторне лікування, бо має захворювання на туберкульоз, а отже відповідач не мав права приймати рішення про його звільнення.
Також позивач зазначає, що він є переселенцем з міста Луганська, внаслідок чого у нього виникли суперечки з керівництвом. Так, наказом відповідача від 06.06.2015 № 1458 позивача було звільнено з органів внутрішніх справ України у запас Збройних сил України за пунктом 64 "є" (за порушення дисципліни). Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 09.03.2017 у справі № 812/641/15 серед іншого визнано протиправними та скасовано накази Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганські області від 06.06.2015 № 1458 та від 08.06.2015
№ 187о/с про звільнення старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Кремінського РВ ГУМВС України у Луганській області майора міліції ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ України за пунктом 64 "є" (за порушення дисципліни) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України; поновлено майора міліції ОСОБА_1 на посаді старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Кремінського районного відділу ГУМВС України у Луганській області з 08.6.2015.
Після набрання постановою від 09.03.2017 у справі № 812/641/15 законної сили позивача було поновлено на роботі та видано відповідний наказ, але у зв`язку з довготривалою хворобою питання щодо його праці остаточно вирішено не було.
З урахуванням того, що відбулись певні зміни в структурі органів Міністерства внутрішніх справ та з утворенням органів поліції відповідач неодноразово наполягав на тому, щоб позивач добровільно написав рапорт на звільнення, оскільки відділ міліції ліквідовано, а за рішенням суду його поновлено саме до міліції, а не в органи поліції. Позивачем до ліквідаційної комісії було подано лікарняні листи для здійснення розрахунку з ним, а також рапорт щодо прийняття його на службу в поліцію у будь-якому органі поліції.
06.11.2017 відповідачем було видано наказ по особовому складу № 12 о/с, відповідно до якого позивача звільнено у запас Збройних сил України за пунктом 64 "г" через скорочення штатів з 08.06.2016, який було оскаржено позивачем до суду.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 15.03.2018 у справі № 812/1965/17, яке залишено без змін постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06.06.2018, серед іншого визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 06.11.2017 № 12 о/с, з урахуванням змін, внесених наказом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 16.02.2018 № 3 о/с, в частині звільнення майора міліції ОСОБА_1 (М-116931), старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Кремінського районного відділу ГУМВС України у Луганській області з органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил за п. 64 "г" (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, з 09.06.2016; поновлено майора міліції ОСОБА_1 на посаді старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Кремінського районного відділу ГУМВС України у Луганській області з 09.06.2016.
З посиланням на норми статей 235, 237-1 Кодексу законів про працю України, пункти 9-11 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII "Про Національну поліцію України", постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 730 "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" позивач вважає оскаржуваний наказ незаконним та таким, що підлягає скасуванню.
В підготовчому засіданні 21.05.2019 з урахуванням прийняття відповідачем 1 наказу від 17.05.2019 № 5 о/с «В часткову зміну пункту наказу ГУ МВС України у Луганській області від 20.02.2019 № 2 о/с», яким змінено дату звільнення позивача, позивачем подано заяву про збільшення позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування наказу по особовому складу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії від 17.05.2019 №5о/с «В часткову зміну пунктів наказу ГУМВС України у Луганській області від 20.02.2019 року №2о/с».
Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії позов не визнало, про що подало відзив на позовну заяву від 03.05.2019 № 24699/2019, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю (арк. спр. 58-66).
Заперечуючи проти позову, відповідач 1 послався на те, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20.11.2018 в адміністративній справі № 1240/2047/18 наказом ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області від 14.12.2018 № 22 о/с було відмінено пункт наказу ГУМВС України у Луганській області від 04.06.2018 року № 11 о/с в частині звільнення майора міліції ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Кремінського районного відділу ГУМВС України у Луганській області з органів внутрішніх справ за пунктом 64 "г" (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ та поновлено майора міліції ОСОБА_1 на посаді старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Кремінського районного відділу ГУМВС України у Луганській області. Листами від 14.12.2018 № 6/2-504ЛК та від 17.12.2018 № 6/2-506 ЛК позивача було повідомлено про поновлення на посаді та попереджено про майбутнє можливе звільнення через скорочення штатів. Згідно рапорту підполковника поліції ОСОБА_2 , члена ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Луганській області - заступника УКЗ ГУНП в Луганській області 07.02.2019 під час розгляду заяви ОСОБА_1 від 07.02.2019 про надання направлення для проходження ВЛК, позивача вкотре було попереджено про можливе звільнення через скорочення штатів. Відповідно до акту № 646/111/19-2019, складеного комісією у складі: підполковника поліції ОСОБА_2 , члена ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Луганській області - заступника УКЗ ГУНП в Луганській області; майора поліції ОСОБА_3 , старшого інспектора з особливих доручень відділу комплектування УКЗ ГУНП в Луганській області; капітана поліції ОСОБА_4 , старшого відділу комплектування УКЗ ГУНП в Луганській області, 14.02.2019 у приміщенні ГУНП в Луганській області позивачу було запропоновано ознайомитися зі змістом постанови КМУ від 16.09.2015 № 730 "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 № 1388 "Про організаційно-штатні питання", ГУМВС України у Луганській області від 10.12.2015 № 2803, якими повністю скасовано штати органів, підрозділів, установ та підприємств МВС України, та скорочено займану посаду позивача.
ОСОБА_1 від підпису про ознайомлення з вище наведеним наказами, постановою про скасування штатів ГУМВСУ у Луганській області та про отримання попередження про можливе звільнення зі служби через скорочення штатів відмовився, у зв`язку з чим був складений акт від 14.02.2019 № 646/111/19-2019.
Наказом ГУМВСУ у Луганській області від 20.02.2019 № 2 о/с майора міліції ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Кремінського районного відділу ГУМВС України у Луганській області відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ було звільнено у запас Збройних Сил за пунктом 64 «г» (через скорочення штатів) з 20.02.2019. Листом ліквідаційної комісії ГУМВСУ у Луганській області від 20.02.2019 № 6/2 - 52 ЛК, ОСОБА_1 був попереджений, що відповідно наказу ГУМВС України у Луганській області від 20.02.2019 № 2 о/с його було звільнено з органів внутрішніх справ України за п. 64 «г» (через скорочення штатів) Положення № 114 та запропоновано з`явитися до ГУМВСУ у Луганській області для отримання дублікату трудової книжки.
Крім того, зазначено, що ОСОБА_1 відповідачу надавася рапорт від 21.11.2018 про висловлення бажання проходити службу у Національній поліції України. Листом ЛК ГУ МВС України у Луганській області від 17.12.2018 № 6/2-506 ЛК, ОСОБА_1 належним чином був повідомлений про порядок відбору на службу у Національній поліції України.
На підставі зазначеної вище постанови Кабінету Міністрів України, ГУМВС України у Луганській області створено ліквідаційну комісію та 06.11.2015 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних-осіб підприємців та громадських формувань були внесені відомості щодо початку ліквідації ГУМВС України у Луганській області.
Також відповідач 1 зазначив, що ГУНП у Луганській області не є правонаступником ГУМВС України у Луганській області. Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 № 1388 "Про організаційно-штатні питання" скасовані штати органів, підрозділів, установ та підприємств МВС України, скорочено усі посади, у тому числі й в ГУМВС України у Луганській області. Таким чином, як зазначає відповідач, штату ГУМВС України у Луганській області не існує, як і не існує будь-яких посад ГУМВС України у Луганській області. Поновити ОСОБА_1 не вбачається можливим, оскільки посади старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Кремінського районного відділу ГУМВС України у Луганській області немає.
Звільнення відбулось згідно Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію", в яких зазначено, що з дня опублікування цього Закону всі працівники міліції (особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), а також інші працівники Міністерства внутрішніх справ України, його територіальних органів, закладів та установ вважаються такими, що попереджені у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів.
Посилання позивача на той факт, що його в порушення приписів статті 25 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" звільнили під час лікарняного, відповідач 1 вважає необґрунтованим, оскільки відомості про перебування позивача у період з 01 січня 2018 року по час звільнення на лікарняних у ліквідаційної комісії ГУМВСУ у Луганській області відсутні.
Щодо заявленої вимоги позивача про стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу з ГУМВСУ у Луганській області, відповідач 1 вважає її необґрунтованою з огляду на те, що грошове забезпечення виплачується за місцем служби, а позивача поновлено на посаді старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Кремінського районного відділу ГУМВС України у Луганській області, вказана вимога має бути заявлена до іншого відповідача.
Щодо заявленої вимоги позивача про стягнення моральної шкоди, відповідач 1 вважає її також необґрунтованою з огляду на таке. У позові ОСОБА_1 зазначає, що доволі тривалий час позбавлений в повній мірі реалізувати своє право на працю, відповідно змушений докладати багато зусиль для свого існування, тим, що його житло знаходиться в місті Луганськ. За час такого існування позивач приймав участь в захисті суверенітету, отримав захворювання, що пов`язане з захистом батьківщини, на лікування якого змушений витрачати гроші, що позичає у знайомих. Крім того, позивач зазначає, що у нього померла дружина, у зв`язку з чим йому було завдано додаткових страждань. Так за наявності роботи позивач мав би можливість в повній мірі здійснювати подружні відносини, дбати про неї та в решті мав би можливість віддати дружині останню пошану поховати її самостійно. Будь-яких доказів на підтвердження зазначеного ОСОБА_1 не надано. Вказане свідчить про те, що вимога про стягнення моральної шкоди є недоведеною. Крім того, позивачем грошовий розрахунок моральної шкоди складається з того, що відповідно до фактичних обставин та дати первісного звільнення 06.06.2015, після якої позивача жодного разу не було допущено до виконання обов`язків та відповідно не було здійснено нарахування та сплату грошового забезпечення дорівнює : 45 місяців * 4173, 00 грн.(МЗП) = 187785,00 грн. В свою чергу зазначають, що питання про стягнення моральної шкоди за минулі роки вже віршувалося у судовому порядку, а саме рішенням Луганського окружного адміністративного від 15.03.2018 у справі № 812/1965/17, яким у задоволенні вимог у частині стягнення моральної шкоди ОСОБА_1 було відмовлено. Крім того, предметом спору у зазначеній справі є оскарження наказу ГУМВСУ у Луганській області від 20.02.2019 № 2 о/с, яким майора міліції ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Кремінського районного відділу ГУМВС України у Луганській області відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ було звільнено у запас Збройних Сил за пунктом 64 «г» (через скорочення штатів) з 20.02.2019.
На підставі викладеного, відповідач 1 вважає, що позов не підлягає задоволенню та є необґрунтованим.
Кремінський районний відділ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії позов не визнав, про що подав відзив на позовну заяву від 03.05.2019 № 24698/2019, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю (арк. спр. 54-56).
Заперечуючи проти позову, відповідач 2 послався на те, що на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ», 09.11.2015 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних-осіб підприємців та громадських формувань було внесено відомості про початок ліквідації (припинення) Кремінського РВ ГУМВС України у Луганській області.
Наказом МВС України від 06.11.2015 № 1388 «Про організаційно - штатні питання» повністю скасовано штати органів, підрозділів, установ та підприємств МВС України та скорочено усі посади, у тому числі й в Кремінському РВ ГУМВС України у Луганській області. Таким чином, на підставі вище викладеного в Бюджеті України не передбачені кошти на утримання органів внутрішніх справ, в тому числі Кремінського РВ ГУМВСУ, починаючи з 2016 року. У зв`язку з чим звертає увагу суду, що вимушений прогул це час, протягом якого працівник з вини власника або уповноваженого ним органу був позбавлений змоги працювати. В свою чергу, як вже зазначалось, з листопада 2015 року Кремінський РВ ГУМВСУ перебуває в стадії ліквідації та не виконує функції, які були покладенні на відділ відповідно до Закону України «Про міліцію».
Тобто, з 07.11.2015 в Кремінському РВ ГУМВСУ не мають змогу нести службу (працювати) будь-які особи, а тому стягнення коштів за час вимушеного прогулу в його розумінні не може застосовуватись у вказаних спірних правовідносинах.
У судовому засіданні позивач позов підтримав, просив позовні вимоги задовольнити повністю, надав пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві від 19.03.2019, та у заяві про збільнення позовних вимог від 21.05.2019.
Представник відповідача 1 у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю, надав пояснення, аналогічні викладеним у відзиві на позовну заяву від 03.05.2019 № 24699/2019.
Представник відповідача 2 у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю, надав пояснення, аналогічні викладеним у відзиві на позовну заяву від 03.05.2019 № 24698/2019.
Ухвалою від 22.03.2019 позовну заяву залишено без руху (арк. спр. 13-14).
Ухвалою від 15.04.2019 прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкриття провадження у справі (арк. спр. 1-2).
Ухвалою від 12.06.2019 продовжено строк підготовчого провадження в адміністративній справі (арк. спр. 134).
Ухвалою від 02.07.2019 зупинено провадження у справі (арк. спр. 146).
Ухвалою від 09.08.2019 поновлено провадження у справі (арк. спр. 162).
Ухвалою від 16.08.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (арк. спр. 169).
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідачів, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 , проходив службу в органах внутрішніх справ України з 17 лютого 2003 року, зокрема на посаді старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Кремінського районного відділу ГУМВС України у Луганській області, про що свідчить копія дублікату трудової книжки від 04 травня 2017 року серія НОМЕР_2 та довідка про проходження служби на посадах атестованого складу, складена членом ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 04 червня 2018 року (арк. спр. 67, 104-105).
На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20.11.2018 в адміністративній справі № 1240/2047/18 наказом ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області від 14.12.2018 № 22 о/с було відмінено пункт наказу ГУМВС України у Луганській області від 04.06.2018 року № 11 о/с в частині звільнення майора міліції ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Кремінського районного відділу ГУМВС України у Луганській області з органів внутрішніх справ за пунктом 64 "г" (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ та поновлено майора міліції ОСОБА_1 на посаді старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Кремінського районного відділу ГУМВС України у Луганській області з 05.06.2018 (арк. спр. 71).
Листами від 14.12.2018 № 6/2-504ЛК та від 17.12.2018 № 6/2-506 ЛК позивача було повідомлено про поновлення на посаді та попереджено про майбутнє можливе звільнення через скорочення штатів (арк. спр. 72, 74). Вказані листи вручені особисто позивачу 18.12.2018 (арк. спр. 73).
Згідно рапорту підполковника поліції ОСОБА_2 , члена ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Луганській області, 07.02.2019 під час розгляду заяви ОСОБА_1 від 07.02.2019 про надання направлення для проходження ВЛК, позивача вкотре було попереджено про можливе звільнення через скорочення штатів (арк. спр. 76).
07.02.2019 ОСОБА_1 звернувся до відповідача 1 із заявою про надання направлення на військово-лікарську комісію (арк.спр. 78).
Згідно рапорту старшого інспектора ВК УКЗ ГУНП в Луганській області, капітана поліції - ОСОБА_4 , 14.02.2019 під час звернення ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області, поновленого в ОВС за рішенням суду, з проханням отримати відповідь на заяву від 07.02.2019 про надання направлення на проходження ВЛК та вирішення питання щодо видачі вказаного направлення, позивача було вкотре попереджено про можливе звільнення через скорочення штатів (арк. спр. 77).
Відповідно до акту № 646/111/19-2019, складеного комісією у складі: підполковника поліції ОСОБА_2 , члена ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Луганській області - заступника УКЗ ГУНП в Луганській області; майора поліції ОСОБА_3 , старшого інспектора з особливих доручень відділу комплектування УКЗ ГУНП в Луганській області; капітана поліції ОСОБА_4 , старшого інспектора відділу комплектування УКЗ ГУНП в Луганській області, 14.02.2019 у приміщенні ГУНП в Луганській області ОСОБА_1. було запропоновано ознайомитися зі змістом постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 730 "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ", наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 № 1388 "Про організаційно-штатні питання", ГУМВС України у Луганській області від 10.12.2015 № 2803, якими повністю скасовано штати органів, підрозділів, установ та підприємств МВС України, та скорочено займану посаду позивача (арк. спр. 80).
ОСОБА_1 від підпису про ознайомлення з вище наведеним наказами, постановою про скасування штатів ГУМВСУ у Луганській області та про отримання попередження про можливе звільнення зі служби через скорочення штатів відмовився, у зв`язку з чим був складений акт від 14.02.2019 № 646/111/19-2019.
Наказом ГУМВСУ у Луганській області від 20.02.2019 № 2 о/с майора міліції ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Кремінського районного відділу ГУМВС України у Луганській області відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ звільнено у запас Збройних Сил за пунктом 64 «г» (через скорочення штатів) з 20.02.2019. Листом ліквідаційної комісії ГУМВСУ у Луганській області від 20.02.2019 № 6/2 - 52 ЛК, ОСОБА_1 був попереджений, що відповідно наказу ГУМВС України у Луганській області від 20.02.2019 № 2 о/с останнього було звільнено з органів внутрішніх справ України за п. 64 «г» (через скорочення штатів) Положення № 114 та запропоновано з`явитися до ГУМВСУ у Луганській області для отримання дублікату трудової книжки (арк.спр. 81), який 20.02.2019 за вих. № 6/2-52ЛК спрямовано на адресу позивача разом із повідомленням про звільнення із займаної посади (арк. спр. 82-84).
Крім того, судом встановлено, підтверджено матеріалами справи та не заперечувалося представником відповідачів, що ОСОБА_1 відповідачу надавася рапорт від 21.11.2018 про висловлення бажання проходити службу у Національній поліції України (арк. спр. 75).
Листом ЛК ГУ МВС України у Луганській області від 17.12.2018 № 6/2-506 ЛК, ОСОБА_1 належним чином був повідомлений про порядок відбору на службу у Національній поліції України (арк. спр. 74, звор. бік арк. спр. 74).
Вказані вище факти позивачем в судовому засіданні не заперечувались.
Також судом встановлено, що 13.05.2019 ОСОБА_1 звернувся до відповідача 1 із заявою про надання листку тимчасової непрацездатності, згідно якого позивач у період часу: з 20.02.2019 по 26.02.2019 перебував на стаціонарному лікуванні у комунальному некомерційному підприємстві «Центр первинної медико-санітарної допомоги Кремінської районної ради» Кремінська міська лікарська амбулаторія загальної практики - сімейної медицини (арк. спр. 102-103,189).
Рапортом від 15.05.2019, складеного членом ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Луганській області ОСОБА_2 , заступника голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Луганській області ОСОБА_6 повідомлено про надходження вказаної вище заяви ОСОБА_1 , оглядом якого встановлено таке. Наказом ГУ МВС України у Луганській області від 20.02.2019 № 2 о/с ОСОБА_1 звільнено з ОВС України за пунктом 64 «г» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ з 20.02.2019. Враховуючи, що на день звільнення ОСОБА_1 з ОВС України, останній відповідно до листку тимчасової непрацездатності у період часу: з 20.02.2019 по 26.02.2019 перебував на стаціонарному лікуванні, керуючись статтею 40 Кодексу законів про працю України, висловлено прохання про надання дозволу щодо можливості перенесення дати звільненя ОСОБА_1 , а саме: з 20.02.2019 на 27.02.2019, після закінчення перебування останнього на лікарняному (арк. спр. 101).
Наказом ГУ МВС України у Луганській області від 17.05.2019 № 5 о/с внесено часткову зміну до пункту наказу ГУ МВС України у Луганській області від 20.02.2019 № 2 о/с, згідно якого майора міліції ОСОБА_1 (М -116931 ), старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Кремінського районного відділу ГУ МВС України у Луганській області, вважати звільненим з органів внутрішніх справ у запас ЗС України за пунктом 64 «г» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ з 27.02.2019, з вислугою років у календарному обчисленні: 16 років 00 місяців 10 днів (арк. спр. 99).
Згідно листа члена ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Луганській області ОСОБА_2 від 17.05.2019 № 6/2-115 ЛК ОСОБА_1 повідомлено, що наказом ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Луганській області від 17.05.2019 № 5 о/с внесено часткові зміни до пункту наказу ГУМВС України у Луганській області від 20.02.2019 № 2 о/с в частині звільнення з органів внутрішніх справ України за пунктом 64 «г» (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, з 27.02.2019. Вказане повідомлення та відповідний наказ від 17.05.2019 № 5 о/с спрямовано позивачу поштою (арк. спр. 98-100).
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Законом України від 02 липня 2015 року № 580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон № 580-VIII) визначено правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
В рамках реформування правоохоронної системи України 2 липня 2015 року Верховною радою України прийнято Закон України «Про Національну поліцію» № 580-VIII (далі - Закон №580-VIII), який відповідно до п. 1 його розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення набрав чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування (крім пунктів 1, 2, 3, 7-13, 15, 17-18 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону, які набрали чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та частини 7 ст. 15 і частини 5 ст. 21 цього Закону, які набирають чинності з 1 січня 2017 року.
У п. 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580-VIII встановлено, що з дня опублікування вказаного закону всі працівники міліції, а також інші працівники МВС та його територіальних органів, закладів та установ вважаються попередженими у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів.
Згідно п.9 цієї норми працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції. Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.
Тримісячний строк для подання заяви щодо проходження служби в поліції, встановлений пунктом 9 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII, завершився 6 листопада 2015 року.
Тобто, положеннями Закону закріплено право працівників міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, відповідають вимогам до поліцейських, а також упродовж трьох місяців з дня опублікування Закону могли бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.
Відповідно до п.10 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580-VIII працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 641 «Про утворення Національної поліції України» утворена Національна поліція України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ.
Відповідно до п. 1 Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 877, Національна поліція є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах забезпечення охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 року № 730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції за переліком згідно з додатком 1, зокрема ГУНП у Луганській області.
Цією ж постановою вирішено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства внутрішніх справ за переліком згідно з додатком 2, в тому числі ГУМВС України у Луганській області.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015р. №1388 ліквідовано ГУМВС України у Луганській області.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1388 від 06.11.2015р. "Про організаційно-штатні питання" наказано вважати такими, що втратили чинність, штати органів, підрозділів, закладів, установ та підприємств МВС України згідно з Переліком змін у штатах МВС.
З аналізу змісту наведених норм можна зробити висновок висновок суду першої про те, що розірвання трудового договору з працівником має супроводжуватися наданням гарантій, пільг і компенсацій, передбачених законодавством, а також дотриманням установлених вимог при звільненні працівника. Ці норми кореспондуються з конституційним правом громадянина на захист від незаконного звільнення (ст. 43 Конституції України).
Тобто, у трудових спорах пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство підлягає застосуванню лише у тих випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано відповідні спірні правовідносини.
Пунктом 64 «г» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1991 року № 114 (далі - Положення № 114) встановлено, що особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі.
Строк попередження осіб про звільнення зі служби через скорочення штатів наведеним Положенням не визначено.
Приписами пункту 1 частини першої статті 40 КЗпП України обумовлено, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Частиною другою статті 40 цього Кодексу встановлено, що звільнення з підстав, зазначених у пунктах 1, 2 і 6 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.
Згідно з частинами першою та третьою статті 49-2 КЗпП України про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці. Одночасно з попередженням про звільнення у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації.
Як вже зазначалося судом раніше, позивач 21.11.2018 звертався до Головного управління МВС України в Луганській області з рапортом у якому просив, зокрема, вирішити питання щодо переведення на службу в Національну поліцію відповідно до п. 9 Розділу ХІ Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про національну поліцію».
При цьому, про наступне звільнення у зв`язку з ліквідацією установи ОСОБА_1 був попереджений за два місяці, що не заперечується позивачем. Вказане підтверджується листами від 14.12.2018 №6/2-504ЛК, 17.12.2018 № 6/2-506ЛК, в яких також зазаначено, що ліквідаційна комісія ГУМВС України у Луганській області не має повноважень для працевлаштування працівників міліції на службу до поліції, та враховуючи закінчення тримісячного строку, встановленого п.9 розділу ХІ Прикінцевих та Перехідних положень Закону «країни «Про Національну поліцію» для призначення колишніх працівників міліції до поліції, для підготовки кадрових документів, необхідних для переходу на службу до Національної поліції відсутні правові підстави. Також зазначено, що у випадку виявлення бажання проходити службу в поліції необхідно прийняти участь у конкурсному відборі на службу до Національної поліції при оголошенні конкурсу.
Проте, позивачем до ліквідаційна комісії ГУМВС України у Луганській області після повідомлення про можливе звільнення через скорочення штатів не було подано заяви про участь у конкурсному відборі на службу до Національної поліції.
Таким чином, судом достовірно встановлено, підтверджено матеріалами справи, що питання щодо подальшого проходження служби позивачем в Національній поліції України керівництвом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області у відповідності до вимог статті 49-2 КЗпП України розглядалось про наступне вивільнення працівників та персонально попереджено позивача про можливе звільнення через скорочення штатів не пізніше ніж за два місяці, а позивач не скористався правом зверення до відповідача 1 із заявою про участь у конкурсному відборі на службу до Національної поліції.
Щодо посилань позивача на протиправність оскаржуваного наказу від 20.02.2019 № 2 о/с в частині звільнення під час тимчасової непрацездатності, суд зазначає таке.
В ході розгляду справи судом встановлено та не заперечувалося ОСОБА_1 , що про перебування останнього на лікарняному у період часу: з 20.02.2019 по 26.02.2019 відповідач 1 дізнався в підготовчому засіданні 13.05.2019, а також після звернення позивача із відповідною заявою про надання до ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області листку тимчасової непрацездатності за вказаний період.
Інших доказів в підтвердження завчасного повідомлення ОСОБА_1 безпосереднього керівника про перебування на лікарняному позивачем суду не надано.
Таким чином, судом достовірно встановлено, що на час прийняття вказаного вище наказу про звільнення позивача, відповідач 1 не був обізнаний про перебування ОСОБА_1 на лікарняному, у зв`язку з чим наказ ГУМВС України у Луганській області від 20.02.2019 № 2 о/с «Про звільнення майора міліції ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Кремінського районного відділу ГУМВС України у Луганській області відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом з органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил за пунктом 64 «г» (через скорочення штатів) з 20.02.2019 є правомірним та скасуванню не підлягає.
Відповідно до статті 1 Закону № 580-VIII Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.
Повноваження Міністра внутрішніх справ України у відносинах з поліцією визначені статтею 16 цього Закону, до яких вирішення питання щодо призначення осіб на посади працівників поліції не віднесено.
Згідно пункту 11 статті 22 Закону № 580-VIII безпосередньо керівник поліції приймає на службу та звільняє зі служби, призначає та звільняє з посад поліцейських відповідно до положень цього Закону.
Таким чином, відповідач не наділений повноваженнями призначення осіб на посади поліцейських.
Беручи до уваги наведене, оскільки з 07 листопада 2015 року (дата набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію") органи внутрішніх справ ліквідуються, всі їхні посади скорочено (що унеможливлює подальше проходження служби в органах внутрішніх справ України) та починають функціонувати органи Національної поліції, які не є правонаступниками органів внутрішніх справ України, суд приходить до висновку, що відповідач під час винесення наказу від 20.02.2019 №2 о/с діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України. Протиправності в діях відповідачів або протиправної бездіяльності відповідачів, які б порушували права або інтереси позивача судом не встановлено.
Вирішуючи питання щодо правомірності прийняття ГУМВС України у Луганській області наказу від 17.05.2019 № 5 о/с про внесення часткової зміни до пункту наказу ГУ МВС України у Луганській області від 20.02.2019 № 2 о/с, згідно якого майора міліції ОСОБА_1 (М -116931 ), старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Кремінського районного відділу ГУ МВС України у Луганській області, звільнено з органів внутрішніх справ у запас ЗС України за пунктом 64 «г» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ з 27.02.2019, з вислугою років у календарному обчисленні: 16 років 00 місяців 10 днів, суд виходить із такого.
Як вже зазначалося судом раніше, у зв`язку із зверненням 13.05.2019 ОСОБА_1 до відповідача 1 із заявою про надання листку тимчасової непрацездатності, згідно якого позивач у період часу: з 20.02.2019 по 26.02.2019 перебував на стаціонарному лікуванні у комунальному некомерційному підприємстві «Центр первинної медико-санітарної допомоги Кремінської районної ради» Кремінська міська лікарська амбулаторія загальної практики - сімейної медицини, відповідачем прийнято спірний наказ про звільнення, яким ОСОБА_1 вважати звільненим з органів внутрішніх справ у запас ЗС України за пунктом 64 «г» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ з 27.02.2019. Тобто, позивача звільнено з займаної посади після виходу з лікарняного.
В ході розгляду справи позивачем в підтвердження протиправності спірного наказу надано довідки про перебування на стаціонарному лікуванні у Луганському обласному тимчасову непрацездатність, а саме за періоди: з 05.03.2019 по 22.03.2019, з 12.04.2019 по 30.04.2019, з 30.05.2019 по 14.07.2019 (арк. спр. 143, 187,188).
Таким чином, судом встановлено, підтверджено матеріалами справи та не заперечувалося позивачем в судовому засіданні, що відповідачем 1 після надходження заяви ОСОБА_1 від 13.05.2019 про перебування останнього на стаціонарному лікуванні у період часу: з 20.02.2019 по 26.02.2019, винесено наказ від 17.05.2019 № 5 о/с про внесення часткової зміни до пункту наказу ГУ МВС України у Луганській області від 20.02.2019 № 2 о/с, згідно якого майора міліції ОСОБА_1 (М -116931 ), старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Кремінського районного відділу ГУ МВС України у Луганській області, звільнено з органів внутрішніх справ у запас ЗС України за пунктом 64 «г» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ з 27.02.2019, з вислугою років у календарному обчисленні: 16 років 00 місяців 10 днів, після виходу з лікарняного.
Отже, враховуючи докази, надані позивачем в підтвердження перебування позивача на лікарняному у період часу: з 20.02.2019 по 26.02.2019, з 05.03.2019 по 22.03.2019, з 12.04.2019 по 30.04.2019, з 30.05.2019 по 14.07.2019 судом достовірно встановлено, що на час прийняття відповідачем 1 спірного наказу (27.02.2019), позивач був працездатний та на лікарняному не перебував. Інших доказів в підтвердження тимчасової непрацездатності станом на 27.02.2019 позивачем суду не надано, а судом не встановлено.
У зв`язку з неведеним суд приходить до висновку, що накази ГУМВС України у Луганській області наказу від 20.02.2019 № 2 о/с «Про звільнення майора міліції ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Кремінського районного відділу ГУМВС України у Луганській області відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом з органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил за пунктом 64 «г» (через скорочення штатів) з 20.02.2019 та від 17.05.2019 № 5 о/с про внесення часткової зміни до пункту наказу ГУ МВС України у Луганській області від 20.02.2019 № 2 о/с, згідно якого майора міліції ОСОБА_1 (М -116931 ), старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Кремінського районного відділу ГУ МВС України у Луганській області, звільнено з органів внутрішніх справ у запас ЗС України за пунктом 64 «г» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ з 27.02.2019, з вислугою років у календарному обчисленні: 16 років 00 місяців 10 днів прийняті відповідачем 1 у відповідності до вимог чинного законодавства України, відтак у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 132, 139, 205, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задовленні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії, Кремінського районного відділу ГУ МВС України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії про визнання незаконним звільнення, скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та моральної шкоди - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Текст повного судового рішення складено 23 вересня 2019 року.
Суддя Є.О. Кисельова