Ухвала суду № 84488601, 25.09.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2019
Номер справи
280/2243/19
Номер документу
84488601
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ПРО ВІДМОВУ В ЗАБЕЗПЕЧЕННІ ПОЗОВУ

25 вересня 2019 рокуСправа № 280/2243/19 м.Запоріжжя

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сацький Р.В., за участю секретаря судового засідання Серебрянникової О.А., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову в адміністративній справі

за позовом ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , код ДРФО НОМЕР_1 )

до відповідача – Головного управління Дердгеокадастру у Запорізькій області (юридична адреса: 69095, м. Запоріжжя, вул. Українська, буд. 50, код ЄДРПОУ 39820689),

про визнання дій протиправними, неправомірними, -

ВСТАНОВИВ:

13 травня 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту – позивач) до Головного управління Дердгеокадастру у Запорізькій області (далі по тексту – відповідач), в якому позивач просить суд:

- зобов`язати відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0.12 га для індивідуального садівництва на території Азовської сільської ради Бердянської міської об`єднаної територіальної громади Бердянського району Запорізької області, в межах земельної ділянки (площею 12 га), яку було зарезервовано для УБД АТО;

- визнати протиправними та неправомірними дії працівників відповідача при затверджені проекту щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Азовської сільської ради Бердянського району Запорізької області;

- визнати протиправною та неправомірною відмову відповідача в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 0.12 га, для індивідуального садівництва на території Азовської сільської ради Бердянської міської об`єднаної територіальної громади Бердянського району Запорізької області, в межах земельної ділянки (з площею 12 га), яку було зарезервовано для УБД АТО або в іншому місті.

Ухвалою суду від 15.05.2019 позов залишено без руху та надано 10 -ти денний строк на усунення недоліків.

У встановлений Ухвалою суду строк позивачем усунуто недоліки.

Ухвалою судді від 03.06.2019 призначено справу до розгляду у загальному позовному провадженні у даній справі та призначено підготовче судове засідання на 26.06.2019 о 11 год. 15 хв.

Ухвалою суду від 26.06.2019 зупинено провадження по справі для примирення сторін до 05.09.2019.

Ухвалою суду від 05.09.2019 продовжено зупинення провадження для примирення сторін до 03.12.2019 о/об 14 год. 00 хв.

23 вересня 2019 через канцелярію суду (вх. №39317) від позивача надійшла заява про забезпечення позову, в якій заявник просить суд вжити заходи забезпечення позову по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ГУ Держгеокадастру у Запорізької області про визнання дій протиправними, неправомірними шляхом заборони ГУ Держгеокадастру у Запорізької області вчиняти будь-які дії щодо земельної ділянки кадастровий номер 232683000:02:003:145 площею 5,2827 га шляхом заборони ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області вчиняти будь – які дії щодо земельної ділянки кадастровий номер 232083000:02:003:0145 площею 5,2827 га та земельної ділянки за кадастровим номером 2320683000:02:003:0148, який включений до передачі у Бердянську міську об`єднану територіальну громаду Бердянського району Запорізької області.

В обґрунтуванні заяви заявник зазначає, що в судовому засіданні 05 вересня 2019 року позивач ОСОБА_1 донесла суду, що отримала листа 3-1289-913/0/18-19 від 27.06.2019 на заяву за вх. №3- 1289/0/17-19 від 30.05.2019р., повторила клопотання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вже 17.07.2019, вказавши вже відомий присвоєний Держгеокадасгром кадастровий номер 2320683000:02:003:0145, прохала Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області в клопотанні про надання дозволу УБД АТО ОСОБА_2 (її сину) на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ОСГ, орієнтовною площею 2 га, на території Азовської сільської ради, надала копію збірного кадастрового плану- привязка земельної ділянки до кадастрового номеру 2320683000:002:003:0123, копію наказу №8-1622/15-І8-СГ під 13.09.2018, оскільки це була вільна земля поряд з ділянкою позивача — 0,35 га ОСГ. Також прохала для себе надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення індивідуального садівництва, із земельної ділянки з кадастровим номером 2320683000:02:003:0145 орієнтовною площею 0,12 га. Відповідач сформувало та надало кадастровий номер земеїьної ділянки- 2320683000:02:003:0145 площею 5,2827 га. Позивач ОСОБА_1 також зазначила, що сину позивача як УБД АТО теж було відмовлено відіювідачем не зважаючи на розпорядження №244 ЗОДА. 17 липня 2019 року позивач ОСОБА_1 звернулася до поліції та отримала відповідь №11-240/42/04-2019 від 05.08.2019, що дійсно дії представників ГУ Держгеокадастру в Запорізькій області суперечать Земельному Кодексу України.

Підставою звернення ОСОБА_1 до суду є протиправні рішення (дії чи бездіяльність) працівників Держгеокадастру, які порушують переважне право позивача, як інваліда та ветерана праці, на одержання безоплатно у власність земельних ділянок дія ОСГ, індивідуального дачного будівництва, ведення садівництва.

За правилами частини 1 статті 154 КАС України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Частина друга ст. 154 КАС України – суд, розглядаючи заяву про забезпечення позову, може викликати особу, яка подала заяву про забезпечення позову, для надання пояснень або додаткових доказів, що підтверджують необхідність забезпечення позову.

Тобто, розгляд заяви про забезпечення позову в судовому засіданні здійснюється виключно у разі якщо матеріали адміністративної справи та заяви про забезпечення позову перешкоджають можливості об`єктивного розгляду заяви без участі сторін.

Проте, в даному випадку, суд дослідивши матеріали адміністративної справи та заяву про забезпечення позову вважає за можливе розглянути заяву про забезпечення позову без повідомлення учасників справи.

Розглянувши заяву про забезпечення позову та додані до неї письмові докази, суд дійшов висновку, що заява не підлягає задоволенню, з огляду наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

За приписами частини 1 статті 151 КАС України, позов може бути забезпечено:

1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;

2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;

3) встановленням обов`язку відповідача вчинити певні дії;

4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;

5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Частиною 2 цієї статті встановлено, що забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.

Згідно роз`яснень Постанови Пленуму Верховного Суду України від 22 грудня 2006 року № 9 «Про практику застосування судами процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову» при розгляді заяв про забезпечення позову суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитись, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулась з такою заявою, позовним вимогам.

Відповідно до Рекомендації № R (89) 8 про тимчасовий судовий захист в адміністративних справах, прийнятій Комітетом Ради Європи 13.09.1989, рішення про вжиття заходів тимчасового захисту може, зокрема, прийматися у разі, якщо виконання адміністративного акта може спричинити значну шкоду, відшкодування якої неминуче пов`язано з труднощами, і якщо на перший погляд наявні достатньо вагомі підстави для сумнівів у правомірності такого акта. Суд, який постановляє вжити такий захід, не зобов`язаний одночасно висловлювати думку щодо законності чи правомірності відповідного адміністративного акта; його рішення стосовно вжиття таких заходів жодним чином не повинно мати визначального впливу на рішення, яке згодом має бути ухвалено у зв`язку з оскарженням адміністративного акта.

Тобто, інститут забезпечення адміністративного позову є однією з гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів юридичних та фізичних осіб - позивачів в адміністративному процесі, механізмом, який покликаний забезпечити реальне та неухильне виконання судового рішення прийнятого в адміністративній справі.

Суд звертає увагу, що статтею 150 КАС України визначено вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а суд повинен, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи існують зазначені підстави, і оцінити, чи не може застосування заходів забезпечення позову завдати більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.

Змісту вказаних норм свідчить про те, що суд може забезпечити адміністративний позов лише за наявності 2 обов`язкових умов: існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі та якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень.

Матеріалами судової справи судом встановлено наступне.

Відповідно до Розпорядження Запорізької обласної державної адміністрації від 10.07.2015 №244 «Про забезпечення реалізації першочергового права на відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва та городництва учасників бойових дій, які брали участь у антитерористичній операції, а також членів сімей учасників бойових дій, які загинули під час проведення антитерорестичної операції», головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області разом з територіальними органами Держгеокадастру у Запорізькій області було зарезервовано земельні масиви сільськогосподарського призначення державної власності, які можливі для передачі під зазначені цілі, складено відповідний реєстр таких масивів.

Зазначені земельні ділянки можуть надаватися особам, які являються учасникам бойових дій та брали участь в антитерористичній операції або є членом сімей учасників бойових дій, які загинули під час проведення антитерористичної операції.

Враховуючи наведене вище, слід звернути увагу на те, що на виконання вищезгаданого розпорядження Запорізької обласної державної адміністрації Головним управлінням та його територіальними органами проводиться визначення земельних масивів, які можливі для передачі під зазначені цілі (з їх наступним резервуванням), та складається відповідний реєстр таких масивів із постійним його оновленням.

Вся зазначена інформація публікується та міститься на офіційному сайті Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, яка знаходиться у вільному доступі мережі Інтернет.

Також, на офіційному сайті Головного управління є спеціальний розділ «Інформація для учасників АТО та членів їх сімей». В даному розділі міститься Інтерактивна карта зарезервованих земельних масивів для учасників АТО.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 13.09.2018 № 8-1622/15-18-СГ «Про затвердження документації із землеустрою на надання земельної ділянки у власність» було затверджено розроблений ПП «Азовгеопроект» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства на території Азовської сільської ради Бердянського району Запорізької області за межами населеного пункту (п. 1 Наказу).

Предметом спору даної адміністративної справи з урахуванням уточнених позовних вимог є зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 0.12 га, для індивідуального садівництва на території Азовської сільської ради Бердянської міської об`єднаної територіальної громади Бердянського району Запорізької області, в межах земельної ділянки з кадастровим номером 2320683000:02:003:0145, або в іншому місці на території Азовської сільської ради Бердянської міської об`єднаної територіальної громади Бердянського району Запорізької області; визнання протиправними та неправомірними дії працівників Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області при затвердженні проекту щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Азовської сільської ради Бердянського району Запорізької області; визнання відмови Держгеокадастру в наданні дозвілу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 0.12 га, для індивідуального садівництва на території Азовської сільської ради Бердянської міської об`єднаної територіальної громади Бердянського району Запорізької області, в межах земельної ділянки з кадастровим номером 2320683000:02:003:0145, або в іншому місці на території Азовської сільської ради Бердянської міської об`єднаної територіальної громади Бердянського району Запорізької області, протиправною та неправомірною; стягнення з Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області моральної шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю, ОСОБА_1 у розмірі 10 000,00 грн.

В заяві про забезпечення позову позивач знов посилається, як на підставу забезпечення позову - відмову відповідачем в наданні дозволу УБД АТО ОСОБА_2 на розроблення документації із землеустрою та наданням дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ОСГ, орієнтовною площею 2 га, на території Азовської сільської ради поряд з ділянкою позивача за кадастровим номером №2320683000: НОМЕР_2 :003: НОМЕР_3 та ігнорування відповідачем розпорядження Запорізької ОДА №244.

Також, позивач посилається на переважне право як інваліда та ветерана праці, на одержання безоплатно у власність земельних ділянок для ОСГ, індивудуального дачного будівництва, ведення садівництва, однак при цьому суд наголошує, що предметом розгляду даної справи є, зокрема, надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 0.12 га, для індивідуального садівництва на території Азовської сільської ради Бердянської міської об`єднаної територіальної громади Бердянського району Запорізької області, в межах земельної ділянки з кадастровим номером 2320683000:02:003:0145, або в іншому місці на території Азовської сільської ради Бердянської міської об`єднаної територіальної громади Бердянського району Запорізької області; визнання протиправними та неправомірними дії працівників Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області при затвердженні проекту щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Азовської сільської ради Бердянського району Запорізької області; визнання відмови Держгеокадастру в наданні дозвілу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 0.12 га, для індивідуального садівництва на території Азовської сільської ради Бердянської міської об`єднаної територіальної громади Бердянського району Запорізької області, в межах земельної ділянки з кадастровим номером 2320683000:02:003:0145, або в іншому місці на території Азовської сільської ради Бердянської міської об`єднаної територіальної громади Бердянського району Запорізької області, протиправною та неправомірною.

Тобто суд не вважає наведені позивачем обставини щодо очевидності протиправності оскаржуваного рішення достатніми, безспірними та доведеними. Оцінити вказані підстави суд може під час розгляду справи. Всі зазначені обставини у позовній заяві потребують доказуванню та не можна вважати такими, що очевидно призведуть до заподіяння шкоди правам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі.

Позивачем не надано доказів того, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.

Таким чином, судом підстав для задоволення заяви позивача про забезпечення позову не встановлено, тому заява не підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 5 ст. 154 КАС України про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу.

Керуючись статтями 150, 151, 154 та 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову відмовити.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі протягом 15 днів з дня її підписання.

Ухвала виготовлена в повному обсязі та підписана 25.09.2019.

Суддя Р.В. Сацький