
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про повернення заяви без розгляду
24 вересня 2019 року ЛуцькСправа № 803/388/18 Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши заяву Управління Державної міграційної служби України у Волинській області, Ратнівського РВ Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, у справі за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 до Ратнівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
23.09.2019 від заявника 1 - Управління Державної міграційної служби України у Волинській області та заявника 2 (боржника) - Ратнівського РВ Управління Державної міграційної служби України у Волинській області надійшла до суду заява про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, підписана представником УДМС України у Волинській області по довіреності Марцих Є., в якій викладено вимоги про поновлення строку оскарження та скасування виконавчого листа №50 2019 від 17.01.2019, виданого Волинським окружним адміністративним судом.
До вказаної заяви долучено клопотання УДМС України у Волинській області про зупинення дії виконання виконавчого документа та поновлення строку на оскарження.
Аналізуючи матеріали заяви про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, а також клопотання про зупинення дії виконання виконавчого документа та поновлення строку на оскарження, суд приходить до висновку, що заява та клопотання підлягають поверненню без розгляду з огляду на таке.
Судом встановлено, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 04.10.2018 у справі №803/388/18, яке набрало законної сили 23.01.2019, позов задоволено повністю, визнано протиправними дії Ратнівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Волинській області щодо відмови у видачі неповнолітньому ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки, зобов`язано Ратнівський районний сектор Управління Державної міграційної служби України у Волинській області оформити та видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки.
На виконання даного рішення Волинським окружним адміністративним судом 05.04.2019 видано виконавчий лист №386 2019, який пред`явлений стягувачем до виконання до відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ГТУЮ у Волинській області.
28.05.2019 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ГТУЮ у Волинській області Трофимуком П.В. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №59227263 та постанову про стягнення з боржника – Ратнівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області виконавчого збору в сумі 16692,00 грн.
Згідно з частинами першою та другою статті 374 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню. Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов`язок боржника відсутній повністю чи частково у зв`язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
Отже, питання щодо визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, може бути порушене стягувачем або боржником. При цьому однією із підстав для визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, є добровільне виконання боржником такого документа.
Водночас вимоги до оформлення заяви про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, статтею 374 КАС України не визначені, відтак в даному випадку підлягають застосуванню загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення, закріплені у статті 167 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 167 КАС України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити:
1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;
2) найменування суду, до якого вона подається;
3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі;
4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника;
5) підстави заяви (клопотання, заперечення);
6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення);
7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом
Частиною другою статті 167 КАС України встановлено, що якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Таким чином, недодержання вимог частини першої статті 167 КАС України при поданні заяви, а також безпідставність та необґрунтованість заяви (клопотання) є підставами для повернення такої заяви (клопотання) без розгляду.
Як слідує із поданої заяви про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, у ній зазначено двох заявників - Управління Державної міграційної служби України у Волинській області та Ратнівський РВ Управління Державної міграційної служби України у Волинській області, водночас сама заява підписана представником УДМС України у Волинській області по довіреності. Разом з тим, в силу вимог статті 374 КАС України правом на звернення до суду із заявою про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, наділений лише боржник, в даному випадку - Ратнівський РВ Управління Державної міграційної служби України у Волинській області.
Крім того, вищевказана заява не містить номера справи, прізвище та ініціали судді, що її розглядав. Також у заяві вказано прохання заявника скасувати виконавчий лист №50 2019 від 17.01.2019, виданий Волинським окружним адміністративним судом, хоча у справі №803/388/18 виконавчий лист виданий 05.04.2019 за №386 2019. Водночас питання скасування виконавчого листа не може розглядатись в порядку ст.374 КАС України, оскільки даною нормою процесуального закону закріплено можливість визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню.
Оскільки наведені недоліки заяви про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, не дають можливості належним чином її розглянути, та враховуючи очевидну безпідставність та необґрунтованість вимоги про скасування виконавчого листа, тому зазначена заява підлягає поверненню без розгляду.
Також у заяві про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, міститься прохання про поновлення строку на оскарження, яке також подане окремим документом, в якому УДМС України у Волинській області просить поновити строк на оскарження постанов державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ГТУЮ у Волинській області Трофимука П.В. від 28.05.2019 ВП №59227263 про відкриття виконавчого провадження та стягнення виконавчого збору.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що питання поновлення строку на оскарження вищевказаних постанов повинно розглядатись судом при поданні відповідного позову, а не заяви про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню.
Відтак, оскільки клопотання про поновлення строку на оскарження є очевидно безпідставним, тому також підлягає поверненню без розгляду.
Водночас у клопотанні про зупинення дії виконання виконавчого документа УДМС України у Волинській області просить зупинити виконання дії постанови про стягнення виконавчого збору у виконавчому провадженні №59227263 від 28.05.2019 у сумі 16692,00 грн.
Суд зауважує, що питання зупинення дії індивідуального акта розглядається судом в порядку забезпечення позову згідно з вимогами Глави 10 КАС України.
Так, згідно з частиною першою статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Відповідно до частини другої цієї статті забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Водночас вимоги до заяви про забезпечення позову встановлені статтею 152 КАС України.
Так, частиною першою статті 152 КАС України визначено, що заява про забезпечення позову подається в письмовій формі і повинна містити: 1) найменування суду; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності; або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку, офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти; 3) предмет позову та обґрунтування необхідності забезпечення позову; 4) захід забезпечення позову, який належить застосувати, з обґрунтуванням його необхідності; 5) інші відомості, потрібні для забезпечення позову.
Якщо заява про забезпечення позову подається до відкриття провадження у справі, в такій заяві додатково зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) інших осіб, які можуть отримати статус учасника справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштові індекси, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, а також відомі заявнику: реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб), за його наявності, або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти (ч.2 ст.152 КАС України).
Отже, нормами процесуального законодавства встановлено, що заява про забезпечення позову подається у письмовій формі із зазначенням у ній відповідних реквізитів, предмету позову та обґрунтування вжиття відповідних заходів забезпечення позову, тобто така заява є окремою заявою з процесуальних питань, яка може бути подана в порядку КАС України.
Крім того, як передбачено частиною четвертою статті 152 КАС України, до заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Відповідно до частини сьомої статті 154 КАС України суд, встановивши, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог статті 152 цього Кодексу, повертає її заявнику без розгляду, про що постановляє ухвалу.
Аналізуючи вищевикладене, слід дійти висновку про те, що оскільки УДМС України у Волинській області не додержано вимог статті 152 КАС України при поданні заяви про забезпечення позову, тому остання підлягає поверненню без розгляду.
Керуючись статтями 152, 167, 248, 374 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву Управління Державної міграційної служби України у Волинській області, Ратнівського РВ Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, та клопотання Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про зупинення дії виконання виконавчого документа та поновлення строку на оскарження повернути без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій