Постанова № 84485094, 19.09.2019, Арцизький районний суд Одеської області

Дата ухвалення
19.09.2019
Номер справи
492/1246/17
Номер документу
84485094
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 492/1246/17

Провадження № 2-а/492/10/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2019 року м. Арциз

Арцизький районний суд Одеської області в складі:

Головуючого – судді Череватої В.І.

за участю секретаря судового засідання – Каширної О.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Арциз Одеської області адміністративну справу за адміністративним позовом Управління державного архітектурно – будівельного контролю Одеської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «СК Фамільний дім», Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЖК «Чайка»» про зобов`язання вчинити певні дії, -

Представник відповідача – адвокат Дворнікова А.Ю.,

ВСТАНОВИВ:

Позивач Управління державного архітектурно – будівельного контролю Одеської міської ради звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просив суд зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «СК Фамільний дім» провести перебудову об`єкту будівництва за адресою: АДРЕСА_1 2, у відповідності до проектної документації, посилаючись на те, що на адресу Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради надійшло звернення за № 01-5/166-и/в від 11.07.2017 року, про порушення суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме з боку ТОВ «СК «ФАМІЛЬНИЙ ДІМ», на об`єкті будівництва за адресою: м. Одеса, вул. Святослава Ріхтера (колишня – вул. Щорса), 2.

Згідно з наказом начальника Управління від 31.07.2017 року № 01-13/285 ДАБК уповноважений заступник начальника Управління - начальник інспекційного відділу № 1 Якименко Р.К. направляти головних спеціалістів на проведення позапланових перевірок, а також підписувати направлення на проведення позапланових перевірок.

На підставі вищезазначеного наказу та звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог містобудівного законодавства (№ 01-5/166-и/в від 11.07.2017 року) було виписано направлення № 000758 від 31.07.2017 року для проведення позапланової перевірки на об`єкті будівництва за адресою: м. Одеса, вул. Святослава Ріхтера ( АДРЕСА_1 ), 2. Під час виїзду 04.08.2017 року на місце за адресою: вул. АДРЕСА_1 2, було встановлено, що виконробом ОСОБА_1 виконуються будівельні роботи з будівництва багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , з відхиленням від проектних рішень. В ході перевірки, виконробом ОСОБА_1 надані копії наступних документів: декларація про початок підготовчих робіт № ОД 030170402140 від 09.02.2017 року, містобудівний розрахунок на багатоквартирний житловий будинок з вбудовано - прибудованими нежитловими приміщеннями, журнал вхідного контролю матеріалів, журнал бетонних робіт, загальний журнал виконання робіт, наказ ТОВ «СК ФАМІЛЬНИМ ДІМ» № 4 від 10.01.2017 року про прийняття на роботу ОСОБА_1 з 10.01.2017 року виконувачем робіт, наказ ТОВ «СК ФАМІЛЬНИЙ ДІМ» № 7 від 10.02.2017 року про призначення ОСОБА_1 відповідальним за виконання будівельно-монтажних робіт на об`єкті: «Багатоквартирний житловий будинок з вбудовано - прибудованими нежитловими приміщеннями, за адресою: АДРЕСА_1 », паспорт громадянина України, картку фізичної особи - платника податків. Таким чином, виконробом ОСОБА_1 при виконанні будівельних робіт з будівництва багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , було допущено відхилення від проектних рішень, шляхом збільшення п`ятна забудови, чим порушено вимоги ч. 1 ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», у зв`язку з чим позивач змушений звернутися з зазначеним позовом до суду.

Відповідно до автоматизованої системи документообігу адміністративну справу було розподілено судді Арцизького районного суду Одеської області Череватій В.І.

Ухвалою суду від 13.02.2019 року справа прийнята в провадження судді Череватої В.І. (а.с. 4 т. 2).

В судове засідання представник позивача Управління державного архітектурно – будівельного контролю Одеської міської ради не з`явився, звернувся до суді з заявою про розгляд справи за його відсутністю, згідно якій позов підтримав та просив суд позов задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою Арцизького районного суду Одеської області від 03 вересня 2019 року, залучено до участі у адміністративній справі за адміністративним позовом Управління державного архітектурно – будівельного контролю Одеської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «СК Фамільний дім» про зобов`язання вчинити певні дії - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЖК «Чайка»», у якості співвідповідача (а.с. 185 – 186 т. 2).

В судове засідання представник відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «СК Фамільний дім», не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, звернувся до суду з завою про розгляд справи за його відсутністю та з відзивом на позов, згідно якого просив суд у задоволенні позову відмовити, з підстав, зазначених у відзиві (а.с. 51 – 168 т. 2).

В судове засідання представник відповідача - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЖК «Чайка»», не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причину своєї неявки суду не повідомив, з заявою про розгляд справи за його відсутності до суду не звертався.

Крім того, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, судом, відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, дійшов висновку, що позовні вимоги Управління державного архітектурно – будівельного контролю Одеської міської ради, не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, на адресу Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради надійшло звернення за № 01-5/166-и/в від 11.07.2017 року, про порушення суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме з боку ТОВ «СК «ФАМІЛЬНИЙ ДІМ», на об`єкті будівництва за адресою: м. Одеса, вул. Святослава Ріхтера (колишня – вул. Щорса), 2.

Згідно з наказом начальника Управління від 31.07.2017 року № 01-13/285ДАБК уповноважений заступник начальника Управління - начальник інспекційного відділу № 1 Якименко Р.К. направляти головних спеціалістів на проведення позапланових перевірок, а також підписувати направлення на проведення позапланових перевірок.

На підставі вищезазначеного наказу та звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог містобудівного законодавства (№ 01-5/166-и/в від 11.07.2017 року) було виписано направлення № 000758 від 31.07.2017 року для проведення позапланової перевірки на об`єкті будівництва за адресою: АДРЕСА_1 , 2. Під час виїзду 04.08.2017 року на місце за адресою: АДРЕСА_1 , було встановлено, що виконробом ОСОБА_1 виконуються будівельні роботи з будівництва багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 (згідно декларації про початок підготовчих робіт № ОД 030170402140 від 09.02.2017 року), з відхиленням від проектних рішень. В ході перевірки, виконробом ОСОБА_1 були надані копії наступних документів: декларація про початок підготовчих робіт № ОД 030170402140 від 09.02.2017 року, містобудівний розрахунок на багатоквартирний житловий будинок з вбудовано - прибудованими нежитловими приміщеннями, журнал вхідного контролю матеріалів, журнал бетонних робіт, загальний журнал виконання робіт, наказ ТОВ «СК ФАМІЛЬНИМ ДІМ» № 4 від 10.01.2017 року про прийняття на роботу ОСОБА_1 з 10.01.2017 року виконувачем робіт, наказ ТОВ «СК ФАМІЛЬНИЙ ДІМ» № 7 від 10.02.2017 року про призначення ОСОБА_1 відповідальним за виконання будівельно-монтажних робіт на об`єкті: «Багатоквартирний житловий будинок з вбудовано - прибудованими нежитловими приміщеннями, за адресою: АДРЕСА_1 », паспорт громадянина України, картку фізичної особи - платника податків.

Відповідно до ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво»: будівництво - це нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт та технічне переоснащення об`єктів будівництва, об`єкт будівництва - це будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об`єкти інженерно-транспортної інфраструктури, будівлі – це споруди, що складаються з несучих та огороджувальних або сполучених (несучо-огороджувальних) конструкцій, які утворюють наземні або підземні приміщення, призначені для проживання або перебування людей, розміщення устаткування, тварин, рослин, а також предметів.

Відповідно до таблиці - Клас наслідків (відповідальності) будинків, будівель, споруд, лінійних об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури ДСТУ-Н.Б.В.1.2-16:2013 встановлено, що зазначений об`єкт будівництва по АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 . АДРЕСА_1 віднесено до середнього класу наслідків СС2.

Згідно з даними Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, які засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, було зареєстрованою декларацію про початок підготовчих робіт № ОД 030170402140 від 09.02.2017 року з будівництва багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , замовник - Товариство з обмеженою відповідальністю "СК Фамільний Дім" код ЄДРПОУ 37706608. Виконробом ОСОБА_1 при виконанні будівельних робіт з будівництва багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , було допущено відхилення від проектних рішень, шляхом збільшення п`ятна забудови, чим порушено вимоги ч. 1 ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність».

За результатом перевірки позивачем були складені: - акт, складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт № 000758; - протокол про адміністративне правопорушення від 15.08.2017 року; - припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 15.08.2017 року.

Відповідно до припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 15.08.2017 року, складений стосовно відповідача, містилася вимога щодо усунення порушення містобудівного законодавства у термін до 15.10.2017 року.

Також 28.08.2017 року, Управлінням була винесена постанова № 407/17 по справі про адміністративне правопорушення та визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення виконроба відповідача ОСОБА_1 , який при виконанні будівельних робіт з будівництва багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , яким було допущено відхилення від проектних рішень, шляхом збільшення п`ятна забудови, чим порушено вимоги ч. 1 ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» (а.с. 10 – 47 т. 1).

В судовому засіданні встановлено, що станом на теперішній час жодні дозвільні документи ТОВ «СК ФАМІЛЬНИЙ ДІМ», які надають право на проведення будівельних робіт не скасовані та є фактично реалізовані, адже за вказаною адресою вже мається зареєстроване право власності та введено будинок до експлуатації, в тому числі, зареєстровано право власності на квартири за фізичними особами.

Так, ТОВ «СК ФАМІЛЬНИЙ ДІМ» проведено будівництво багатоквартирного житлового будинку за будівельною адресою: АДРЕСА_1 , розпочато будівництво на підставі належним чином зареєстрованої декларації про початок виконання підготовчих робіт № ОД 030170402140 від 09.02.2017 року.

Зазначений будинок введено в експлуатацію шляхом реєстрації декларації про готовність об`єкта до експлуатації № ОД 141173612664 та присвоєно адресу: АДРЕСА_1 .

Даний факт підтверджується також листом Управління державного архітектурно - будівельного контролю Одеської міської ради № 01-16/3873д/д від 27.12.2017 року в якому зазначено, що Управлінням розглянуто декларацію про готовність об`єкту до експлуатації щодо «Реконструкція домоволодіння під багатоквартирний житловий будинок з вбудовано-прибудованими приміщеннями», що розташований за адресою: АДРЕСА_1 та з мотивів повноти даних від 27.12.2017 року за № ОД 141173612664 було зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками (СС1), щодо об`єкту «Реконструкція домоволодіння під багатоквартирний житловий будинок з вбудовано-прибудованими приміщеннями», що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , Замовник - ТОВ «СК Фамільний Дім».

Після отримання сповіщення Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про введення об`єкта в експлуатацію ТОВ «СК Фамільний Дім» розпочало підготовку документів для реєстрації права власності на квартири та нежитлові приміщення вищевказаного багатоквартирного будинку. В період з травня 2018 р. до березня 2019 року усі пайовики ТОВ «СК Фамільний Дім», які інвестували в будівництво багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрували своє право власності на належні їм квартири та нежитлові приміщення, що підтверджується копіями Витягів із державного реєстру.

Крім того, мешканцями будинку за адресою: АДРЕСА_1 адреса АДРЕСА_1 ), 01.08.2018 року зареєстровано Об`єднання співвласників зазначеного багатоквартирного будинку «ЖК «Чайка».

14 листопада 2019 року між ТОВ «СК Фамільний Дім» та ОСББ «ЖК «Чайка» підписано акт приймання-передачі житлового комплексу «Чайка», на підставі якого ТОВ «СК Фамільний Дім» передало на утримання ОСББ «ЖК «Чайка» житловий комплекс « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 об`ємом АДРЕСА_3 м АДРЕСА_4 , площею забудови: 777, 5 кв.м, загальна площа будинку: АДРЕСА_5 кв.м, загальною площею квартир: 3659, 6 кв.м, загальною площею нежитлових приміщень: 1340,5 кв.м, паркінг: 660,4 кв.м. Також, ОСББ «ЖК «Чайка» прийнято від ТОВ «СК Фамільний Дім» активи вартістю 3158,00 грн. та технічну документацію житлового комплексу «Чайка» (а.с. 54 – 160 т. 2).

Таким чином, враховуючи вищенаведені обставини задоволення адміністративного позову про здійснення перебудови об`єкта будівництва за умови наявності у ТОВ «СК ФАМІЛЬНИЙ ДІМ» повного переліку дозвільних документів, зареєстрованого права власності за третіми особами, та передання житлового комплексу на баланс ОСББ є неможливим.

Також слід звернути увагу на те, що саме позивач по даній справі зареєстрував декларацію про готовність до експлуатації спірного багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 адреса АДРЕСА_1 ).

Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу на постанову Верховного Суду від 29.08.2018 р. (справа № 826/14181/17), зі змісту якої вбачається, що: по-перше, за загальним правилом, рішення стосовно об`єкта нагляду, що порушує вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, зупиняється і скасовується лише у випадку неможливості усунення виявлених порушень. Однак в рішеннях позивача по справі не наведено мотивів неможливості усунення виявлених порушень. Таким чином, ВС «закріплює» стандарт, за яким ДАБК повинно обґрунтувати, чому потрібно знести/реконструювати об`єкт, а не просто усунути виявлені недоліки; по-друге, ВС послався на рішення ЄСПЛ у справі «Веуеіег проти Італії» від 05.01.2000 р., в якому зазначив, що будь-яке втручання органу влади у захищене право не суперечитиме загальній нормі, викладеній у першому реченні ч. 1 ст. 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, лише якщо забезпечено «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогам захисту основоположних прав конкретної особи, а також на доктрину «належного урядування», висвітлену у справі «Рисовський проти України» від 20.10.2011 р. На підставі цих рішень ЄСПЛ ВС дійшов висновку, що Управління ДАБК не врахувало можливість усунення недоліків, чим було порушено принцип належного врядування, не дотримано необхідного балансу між будь - якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи й цілями, на досягнення яких спрямовані застосовані заходи результатів державного нагляду; по-третє, посилаючись на справу «Рисовський проти України», ВС зазначив, що повноваження з перегляду власних рішень, включаючи випадки виявлення помилки, не обмежені жодними часовими межами, мають значний негативний вплив на юридичну визначеність у сфері особистих прав і цивільних правовідносин, що шкодить принципу «належного урядування» та вимозі «законності». У цьому контексті варто зазначити, що раніше Управління ДАБК вже неодноразово проводило перевірки відповідача ТОВ «СК Фамільний Дім» в частині будівництва спірного об`єкта, проте жодних порушень не виявляло.

Відповідно до змісту ч. 8 cт. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон № 3038 – VІ), скасування містобудівних умов та обмежень здійснюється: 1) за заявою замовника; 2) головними інспекторами будівельного нагляду в порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду у разі невідповідності містобудівних умов та обмежень містобудівному законодавству, містобудівній документації на місцевому рівні, будівельним нормам, стандартам і правилам; 3) за рішенням суду.

Відповідно до п. 3.4 Порядку № 109 розділ «Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки» містить: а) граничнодопустиму висоту будівель; б) максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки; в) максимально допустиму щільність населення (для житлової забудови); г) відстані від об`єкта, який проектується, до меж червоних ліній та ліній регулювання забудови; ґ) планувальні обмеження (зони охорони пам`яток культурної спадщини, зони охоронюваного ландшафту, межі історичних ареалів, прибережні захисні смуги, санітарно-захисні та інші охоронювані зони); д) мінімально допустимі відстані від об`єктів, які проектуються, до існуючих будинків та споруд; е) охоронювані зони інженерних комунікацій; є) вимоги до необхідності проведення інженерних вишукувань згідно з державними будівельними нормами ДБН А.2.1-1-2008 «Інженерні вишукування для будівництва»; ж) вимоги щодо благоустрою з урахуванням положень Закону України «Про благоустрій населених пунктів; з) забезпечення умов транспортно-пішохідного зв`язку; и) вимоги щодо наявності місць для постійного зберігання автотранспорту; і) вимоги щодо охорони культурної спадщини з урахуванням положень Закону України «Про охорону культурної спадщини; ї) вимоги щодо архітектурних та інженерних рішень.

Разом з тим, згідно з ч. 1 ст. 11 Закону України «Про будівельні норми», застосування будівельних норм або їх окремих положень є обов`язковим для всіх суб`єктів господарювання незалежно від форми власності, які провадять будівельну, містобудівну, архітектурну діяльність та забезпечують виготовлення продукції будівельного призначення. Міжнародні, регіональні та національні (державні) будівельні норми, правила, стандарти інших держав застосовуються в Україні відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Крім того, судом також враховується, що згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Водночас, згідно з ч. 3 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, веде єдиний реєстр документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів (далі - реєстр). Внесення даних до реєстру з присвоєнням реєстраційного номера здійснюється на підставі інформації, наданої органами державного архітектурно-будівельного контролю, протягом одного робочого дня з дня її отримання.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 р. № 294 постановою (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.06.2017р. № 408), Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем`єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Згідно ст. 7 Закону № 2780-ХІІ, державне регулювання у сфері містобудування здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою та Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами в порядку, встановленому законодавством.

Таким органом є Державна архітектурно-будівельна інспекція та її територіальні органи.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 41 Закону № 3038 – VІ, державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із ч. 5 ст. 26 Закону № 3038 – VІ, проектування та будівництво об`єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: отримання замовником або проектувальником вихідних даних; розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; затвердження проектної документації; виконання підготовчих та будівельних робіт; прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів; реєстрація права власності на об`єкт містобудування.

Частиною 1 ст. 29 Закону № 3038 – VІ передбачено, що основними складовими вихідних даних є: містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки; технічні умови; завдання на проектування.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 1 Закону № 3038 – VІ, містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об`єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Аналогічне визначення містобудівних умов та обмежень міститься в п. 1.2 Порядку № 109.

Згідно п. 32 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року № 698 (далі - Порядок № 698), якщо рішення об`єкта нагляду порушує вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, таке рішення скасовується або його дія зупиняється в разі можливості усунення виявлених порушень. Про скасування або зупинення дії рішення об`єкта нагляду головним інспектором будівельного нагляду приймається рішення за формою згідно з додатком 6, яке надсилається об`єкту нагляду протягом трьох робочих днів з дати його прийняття рекомендованим листом з описом вкладення з повідомленням про вручення. Інформація про скасування або зупинення дії рішення об`єкта нагляду оприлюднюється на офіційному веб-сайті Держархбудінспекції. У разі зупинення дії рішення об`єкт нагляду вживає заходів щодо усунення порушень, зазначених у рішенні про зупинення, та про результати повідомляє головному інспектору будівельного нагляду, який прийняв таке рішення.

Відповідно до п. 3.4 Порядку № 109 розділ «Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки» містить: граничнодопустиму висоту будівель; максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки; максимально допустиму щільність населення (для житлової забудови); відстані від об`єкта, який проектується, до меж червоних ліній та ліній регулювання забудови; планувальні обмеження (зони охорони пам`яток культурної спадщини, зони охоронюваного ландшафту, межі історичних ареалів, прибережні захисні смуги, санітарно-захисні та інші охоронювані зони); мінімально допустимі відстані від об`єктів, які проектуються, до існуючих будинків та споруд; охоронювані зони інженерних комунікацій; вимоги до необхідності проведення інженерних вишукувань згідно з державними будівельними нормами ДБН А.2.1-1-2008 «Інженерні вишукування для будівництва»; вимоги щодо благоустрою з урахуванням положень Закону України «Про благоустрій населених пунктів»; забезпечення умов транспортно-пішохідного зв`язку; вимоги щодо наявності місць для постійного зберігання автотранспорту; вимоги щодо охорони культурної спадщини з урахуванням положень Закону України «Про охорону культурної спадщини»; вимоги щодо архітектурних та інженерних рішень.

Вказана норма не містить обов`язку зазначати конкретні положення нормативних актів та відомості, які базуються на відповідних розрахунках, оскільки всі дії мали бути здійснені на стадії розробки містобудівних умов та обмежень, а у самих містобудівних умовах мають зазначатися конкретні показники та вимоги до забудови.

Таким чином, судом встановлено, що даний позов Управління державного архітектурно – будівельного контролю Одеської міської ради, порушує принципи «належного урядування» та «справедливого балансу», адже позивач не врахував, що саме рішеннями його посадових осіб багатоквартирний будинок, на реконструкції якого він наполягає, вже введено в експлуатацію, більш того, посадовими особами у відповіді на подану декларацію зазначено, що ТОВ «СК Фамільний Дім» надано повну та достовірну інформацію щодо даного об`єкта будівництва.

З огляду на вищезазначене позов Управління державного архітектурно – будівельного контролю Одеської міської ради не може бути задоволений, адже дії позивача суперечать нормам чинного законодавства та позиції Верховного Суду, крім того, в разі задоволення позову, судом не буде враховано права та охоронювані законом інтереси третіх осіб, які на даний час є законними власниками квартир та нежитлових приміщень, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Святослава Ріхтера, буд. 2 В (будівельна адреса: м. Одеса, вул. Святослава Ріхтера, буд. 2) та призведе до порушення справедливого балансу між повноваженнями органів, які здійснюють контроль за дотриманням норм будівельного законодавства та інтересів суб`єктів будівництва, а дана обставина призведе до повної неможливості виконання рішення суду.

Також, слід зазначити, що згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судових спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З метою захисту прав та інтересів ТОВ «СК Фамільний Дім» та захисту прав, свобод та інтересів третіх осіб, які на теперішній час є власниками квартир та нежитлових приміщень за адресою: м. Одеса, вул. Святослава Ріхтера, буд. 2 В (будівельна адреса: м. Одеса, вул. Святослава Ріхтера, буд. 2), враховуючи наявність у відповідача по справі ТОВ «СК Фамільний Дім» усіх необхідних документів для зведення багатоквартирного будинку, введення його в експлуатацію та реєстрацію права власності на квартири та нежитлові приміщення, оцінюючи дані докази в їх сукупності, беручи до уваги те, що позивачем не надано суду жодного належного й допустимого доказу, в розумінні ст. ст. 73, 74 КАС України, які можуть підтвердити наявність будь-яких порушень у сфері містобудівної діяльності ТОВ «СК Фамільний Дім» з огляду на той факт, що на даний час будівництво об`єкта повністю завершено, суд вважає, що у задоволенні позову Управління державного архітектурно – будівельного контролю Одеської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «СК Фамільний дім», Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЖК «Чайка»» про зобов`язання вчинити певні дії, слід відмовити повністю.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до ст. 73 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

За змістом ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Суд, дослідивши письмові докази на підставі ст. 9 КАС України, відповідно до якої розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, у межах позовних вимог, вважає, що в задоволенні позовних вимог належить відмовити повністю, з підстав, зазначених в рішенні.

Керуючись Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Законом України «Про основи містобудування», ст. ст. 2, 5, 6, 9, 72 - 77, 241-246, 250, 251, 255, 293 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

УХВАЛИВ:

В задоволенні адміністративного позову Управління державного архітектурно – будівельного контролю Одеської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «СК Фамільний дім», Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЖК «Чайка»» про зобов`язання вчинити певні дії – відмовити повністю.

Рішення суду може бути оскаржена до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Арцизький районний суд Одеської області шляхом подання апеляційної скарги у тридцятиденний строк з дня його проголошення та набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

В разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або ухвалення рішення судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду складено 25 вересня 2019 року.

Позивач: Управління державного архітектурно – будівельного контролю Одеської міської ради, код ЄДРПОУ: 4099728, що знаходиться за адресою: 65009, м. Одеса, вул. Черняховського, 6.

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «СК Фамільний дім», код ЄДРПОУ: 37706608, що знаходиться за адресою: Одеська область, м. Арциз, вул. Калмикова, буд. 20, кв. 76.

Відповідач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЖК «Чайка»», місцезнаходження: м. Одеса, вул. Святослава Ріхтера, буд. 2.

СУДДЯ

Арцизького районного суду В.І. Черевата

Одеської області