Рішення № 84484059, 05.09.2019, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
05.09.2019
Номер справи
911/1545/19
Номер документу
84484059
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" вересня 2019 р. м. Київ Справа № 911/1545/19

Господарський суд Київської області у складі судді Рябцевої О.О., розглянувши справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Київоблгаз Збут”, м. Київ

до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області, Київська обл., м. Бровари

про стягнення 318116,59 грн.

За участі секретаря судового засідання: Зорі В.С.

За участю представників:

від позивача: Кислощук Я.С. (дов. № 228 від 29.12.2018 р.);

від відповідача: Шкардун М.В. (дов. б/н від 08.07.2019 р.)

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Київоблгаз Збут” (позивач) звернулось до господарського суду Київської області з позовом до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області (відповідач) про стягнення 124437,87 грн. інфляційних втрат та 193678,72 грн. 3% річних, всього 318116,59 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач в порушення вимог Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. № 256, не своєчасно перерахував кошти для компенсації витрат за надані позивачем житлово-комунальні послуги громадянам, за рахунок субвенцій з державного бюджету, у зв`язку з чим позивач, посилаючись на ст. 625 Цивільного кодексу України, просить суд стягнути 124437,87 грн. інфляційних втрат та 193678,72 грн. 3% річних.

Ухвалою господарського суду Київської області від 05.07.2019 р. відкрито провадження у справі; вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи; судове засідання з розгляду справи по суті призначено на 23.07.2019 р.

23.07.2019 р. до господарського суду Київської області від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він вважає вимоги позивача необґрунтованими. При цьому відповідач зазначає, що Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області – є бюджетною установою, яка проводить платежі на підставі кошторисних призначень в межах наданих видатків, а тому відповідачем відшкодовувались нараховані субсидії за надані населенню послуги із споживання природного газу протягом одного операційного дня з моменту отримання відповідних сум, що надійшли до місцевого бюджету. Відповідач вважає, що обставини справи унеможливлюють встановлення моменту виникнення у відповідача обов`язку по перерахування коштів за надані позивачем послуги з газопостачання населенню, а тому і моменту, з якого останній вважається таким, що прострочив у розумінні ст. 612 ЦК України, тоді як альтернативне визначення моменту виникнення грошового зобов`язання (шляхом підсумовуючого обрахунку встановлених для всіх державних органів строків вчинення передбачених законом дій) суперечить приписам цивільного законодавства стосовно строків та визначення моменту виникнення зобов`язання.

31.07.2019 р. до господарського суду Київської області від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, в якій він зазначає, що неналежне та невчасне фінансування заходів соціального захисту окремих категорій громадян не є підставою для звільнення відповідача від відшкодування втрат, понесених позивачем внаслідок постачання природного газу населенню міста Бровари, яке отримує пільги, та не може бути підставою звільнення від відповідальності у вигляді інфляційних втрат та 3% річних за порушення зобов`язання.

05.09.2019 р. до господарського суду Київської області від відповідача надійшли письмові пояснення, в яких він зазначає, що встановлений Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002 р., строк відповідачем порушений не був, оскільки зобов`язання у вигляді забезпечення перерахування коштів на рахунки позивача виникає у відповідача з моменту фінансування, в межах отриманих коштів, а відповідач виконав зобов`язання вчасно, протягом двох днів з моменту надходження коштів із бюджету.

У судових засіданнях 23.07.2019 р., 08.08.2019 р., 20.08.2019 р. та 29.08.2019 р. судом оголошувались перерви 08.08.2019 р., 20.08.2019 р., 29.08.2019 р. та 05.09.2019 р. відповідно.

Представник позивача у судових засіданнях 23.07.2019 р., 08.08.2019 р., 20.08.2019 р., 29.08.2019 р. та 05.09.2019 р. та позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача у судових засіданнях 23.07.2019 р., 08.08.2019 р., 20.08.2019 р., 29.08.2019 р. та 05.09.2019 р. проти позову заперечував.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

26.01.2018 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю “Київоблгаз Збут” (виконавець) та Управлінням соціального захисту населення Броварської міської ради (платник) було укладено договір № 25/05-13 про порядок відшкодування витрат за надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату житлово-комунальних послуг за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Відповідно до п. 1.1 договору цей договір регламентує взаємовідносини сторін щодо відшкодування коштів за надання пільг та житлових субсидій на оплату природного газу, за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам, які здійснюються виконавцем відповідно до Закону України «Про Державний бюджет» на відповідний рік, постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. № 256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенції з державного бюджету» (із змінами), постанови КМУ від 29.01.2003 р. № 117 "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" (із змінами), постанови КМУ від 04.06.2015 р. № 389 «Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім`ї», постанови КМУ від 21.10.1995 р. № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (із змінами).

Сторони виконують взаємні обов`язки з метою забезпечення надання пільг та житлових субсидій на комунальні послуги (п. 2.1 договору).

Відповідно до пп. 2.2.1 договору виконавець зобов`язується здійснювати пільгове надання комунальних послуг громадянам, які мають право на відповідні пільги.

Згідно з п.п. 2.4.1 договору платник зобов`язується своєчасно та в повному розмірі перераховувати виконавцю кошти для компенсації витрат по наданню пільг громадянам в межах встановлених на ці цілі бюджетних призначень.

Пунктом 3.1 договору встановлено, що виконавець щомісяця до 7 числа місяця, що наступає за звітним, подає платнику наступні документи: на паперових та електронних носіях розрахунки на відшкодування витрат за формою 2-пільга, пов`язаних з наданням пільг окремим категоріям громадян, з підписами уповноважених осіб та печаткою виконавця. Формат форми визначається виключно нормативними документами Міністерства соціальної політики України (пп. 3.1.1 договору); на паперових носіях Акти звіряння розрахунків за формою 3-пільга з підписами уповноважених осіб та печаткою виконавця. Формат форми визначається виключно нормативними документами Міністерства соціальної політики України (пп. 3.1.2 договору); на паперових носіях Акти звіряння розрахунків за формою 3-субсидія з підписами уповноважених осіб та печаткою виконавця. Формат форми визначається виключно нормативними документами Міністерства соціальної політики України (пп. 3.1.3 договору).

Згідно з п. 3.2 договору платник щомісяця на протязі 3-х робочих днів після отримання від виконавця документів на відшкодування: надає Акт звіряння розрахунків за формою 3-пільга та 3-субсидія виконавцю з підписами уповноважених осіб та печаткою платника, в якому вказує погоджену зі своєї сторони суму відшкодувань.

Платник на підставі розрахунків та актів звіряння про надання пільг та житлових субсидій громадянам, забезпечує своєчасне перерахування сум відшкодування по пільговому наданню послуг виконавцю (п. 3.3 договору).

На виконання умов договору № 25/05-13 від 26.01.2018 р. про порядок відшкодування витрат за надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату житлово-комунальних послуг за рахунок субвенцій з державного бюджету, позивачем за період з січня 2018 року по грудень 2018 року надано послуги з постачання газу населенню міста Бровари Київської області, які мають право на пільги та субсидії на оплату житло-комунальних послуг та включені до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, а саме:

- які мають право на субсидії (КФК 1513016) на загальну суму 22469160,23 грн. (у січні – 6093038,83 грн., у лютому – 5744211,60 грн., у березні – 5655685,94 грн., у квітні - 2416648,43 грн., у травні - 22439,14 грн., у червні - 88409,54 грн., у липні - 10615,84 грн., у серпні - 52454,84 грн., у вересні - 30118,42 грн., у жовтні - 443725,12 грн., у листопаді - 1707249,22 грн., у грудні - 2314278,64 грн.), з урахуванням актів розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій, що підлягають поверненню до бюджету за опалювальний період з 01.10.2017 р. по 31.03.2018 р., а саме: на суму 1966389,30 грн. (у травні 2018 р.); на суму 7585,53 грн. (у червні 2018 р.); на суму 97344,18 грн. (у липні 2018 р.); на суму 23734,00 грн. (у серпні 2018 р.); на суму 245,00 грн. (у вересні 2018 р.) та на суму 14416,92 грн. (у жовтні 2018 р.);

- які мають право на пільги ВВВ (КФК 1513011) на загальну суму 3859469,37 грн. (у січні – 546543,24 грн., у лютому – 536268,13 грн., у березні – 528016,74 грн., у квітні – 236770,86 грн., у травні – 88242,28 грн., у червні – 91435,86 грн., у липні – 88101,82 грн., у серпні – 86396,16 грн., у вересні – 98417,76 грн., у жовтні – 260771,25 грн., у листопаді – 636552,14 грн., у грудні – 661953,13 грн.);

- які мають право на пільги діти війни (КФК 1513011) на загальну суму 579083,61 грн. (у січні – 64488,29 грн., у лютому – 65200,55 грн., у березні – 37760,92 грн., у квітні – 31705,86 грн., у травні – 6555,79 грн., у червні – 24304,30 грн., у липні – 16536,84 грн., у серпні – 16260,87 грн., у вересні – 18277,11 грн., у жовтні – 59504,88 грн., у листопаді – 123301,58 грн., у грудні – 115186,62 грн.);

- які мають право на пільги багатодітні сім`ї (КФК 1513015) на загальну суму 695718,82 грн. (у січні – 86984,07 грн., у лютому – 104090,93 грн., у березні – 94265,63 грн., у квітні – 24938,19 грн., у травні – 15291,57 грн., у червні – 9890,40 грн., у липні – 14384,53 грн., у серпні – 12635,80 грн., у вересні – 17252,05 грн., у жовтні – 39735,96 грн., у листопаді – 126082,08 грн., у грудні – 150167,61 грн.);

- які мають право на пільги ВС (КФК 1513012) на загальну суму 394049,17 грн. (у січні – 52526,32 грн., у лютому – 50796,13 грн., у березні – 49190,21 грн., у квітні – 24782,64 грн., у травні – 12378,21 грн., у червні – 14000,35 грн., у липні – 13459,02 грн., у серпні – 13764,06 грн., у вересні – 14528,81 грн., у жовтні – 29086,28 грн., у листопаді – 58298,08 грн., у грудні 61239,06 грн.);

- які мають право на пільги ЧАЕС (КФК 090207) на загальну суму 1702871,91 грн. (у січні – 211984,89 грн., у лютому – 223712,23 грн., у березні – 212887,22 грн., у квітні – 109473,25 грн., у травні – 46687,57 грн., у червні – 49294,40 грн., у липні – 54435,07 грн., у серпні – 52345,94 грн., у вересні – 55799,50 грн., у жовтні – 128073,40 грн., у листопаді – 283443,33 грн., у грудні – 274735,11 грн.).

Надання позивачем послуг з постачання газу населенню міста Бровари Київської області, які мають право на пільги та субсидії на оплату житло-комунальних послуг, підтверджується підписаними сторонами актами звірки взаємних розрахунків за використаний природний газ за період з січня 2018 року, по грудень 2018 року.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 87 Бюджетного кодексу України видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення належать до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України. При цьому порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим визначаються Кабінетом Міністрів України (ч. 2 ст. 97 Бюджетного кодексу України). Разом з тим, відповідно до пп. б п. 4 ч. 1 ст. 89 та ст. 102 Бюджетного кодексу України видатки на відшкодування вартості послуг наданих пільговим категоріям громадян здійснюються з місцевих бюджетів за рахунок коштів, які надходять з Державного бюджету України (субвенцій з Державного бюджету України) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. № 256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету (далі - Порядок № 256), яким встановлено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення компенсаційних виплат за вказані пільги та надані субсидії окремих категорій громадян за рахунок субвенцій з Державного бюджету України. Зокрема, п. 2 вказаної постанови КМУ встановлено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.

Відповідно до п. 3 Порядку № 256 головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Згідно з ч. 1 п. 8 Порядку № 256 отримані місцевими бюджетами суми субвенцій в межах отриманих коштів за відповідним видом послуг (витрат) перераховуються протягом двох операційних днів на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, для здійснення відповідних видатків. При цьому, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів в межах отриманих коштів за відповідним видом послуг (витрат) здійснюють протягом двох операційних днів розрахунки з постачальниками відповідних послуг (ч. 2 п. 8 Порядку № 256).

Таким чином, зобов`язання відповідача про відшкодування витрат за надані послуги газопостачання громадянам, які мають право на отримання пільг та громадянам які потребують надання субсидій, виникають безпосередньо із законодавства України і не залежать від їх вільного волевиявлення.

Порядком № 256 встановлено процедуру та строки відшкодування витрат за надані житлово-комунальні послуги пільговим категоріям громадян, за рахунок субвенції з державного бюджету, зокрема, визначено, що Казначейство перераховує протягом місяця, але не пізніше 20 числа місяця, що настає за звітним періодом, субвенцію для виплати пільг та житлових субсидій населенню на оплату природного газу (абз. 13 п. 6 Порядку № 256).

Фінансові органи обласних держадміністрацій в межах сум, отриманих від Казначейства за відповідним видом послуг, протягом двох операційних днів після отримання коштів субвенцій надають органам Державної казначейської служби платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів, бюджетів обласного значення тощо (абз. 1 п. 7 Порядку № 256).

Органи Державної казначейської служби протягом операційного дня з часу отримання відповідних платіжних доручень направляють кошти субвенцій на рахунки місцевих бюджетів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, (абз. 4 п. 7 Порядку № 256).

Отримані місцевими бюджетами суми субвенцій в межах отриманих коштів за відповідним видом послуг (витрат) перераховуються протягом двох операційних днів на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, для здійснення відповідних видатків (ч. 1 п. 8 Порядку № 256).

Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів в межах отриманих коштів за відповідним видом послуг (витрат) здійснюють протягом двох операційних днів розрахунки з постачальниками відповідних послуг (ч. 2 п. 8 Порядку № 256).

Отже, відшкодування витрат за надані позивачем житлово-комунальні послуги пільговим категоріям громадян, які потребують надання субсидій, за рахунок субвенції з державного бюджету мало бути здійснене відповідачем у наступні строки: за січень 2018 року до 02.03.2018 року; за лютий 2018 року до 30.03.2018 року; за березень 2018 року до 07.05.2018 року; за квітень 2018 року до 30.05.2018 року; за травень 2018 року до 02.07.2018 року; за червень 2018 року до 01.08.2018 року; за липень 2018 року до 31.08.2018 року; за серпень 2018 року до 02.10.2018 року; за вересень 2018 року до 31.10.2018 року; за жовтень 2018 року до 29.11.2018 року, за листопад 2018 року до 03.01.2019 р., за грудень 2018 року до 30.01.2019 р.

Відповідачем було компенсовано витрати за надані позивачем послуги з постачання газу населенню міста Бровари Київської області, які мають право на пільги та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, суми яких зараховані на рахунок позивача за період з січня 2018 року по грудень 2018 року, наступним чином:

- за населення, яке має право на субсидії (КФК 1513016) відповідачем сплачено 17429127,82 грн. (у березні 4367828,44 грн., у квітні 6977324,48 грн., у травні 974352,03 грн., у червні 396945,00 грн., у серпні 338539,00 грн., у вересні 25131,79 грн., у жовтні 784,19 грн. у листопаді 2793147,46 грн., у грудні 1555075,43 грн.). Станом на 01.01.2019 р. у відповідача обліковувався борг у сумі 5040032,41 грн.;

- за населення, яке має право на пільги ВВВ (КФК 1513011) відповідачем сплачено 3197516,24 грн. (у березні 546543,24 грн., у травні 536268,13, у липні 293057,00 грн., у листопаді 823931,78 грн., у грудні 997716,09 грн.). Станом на 01.01.2019 р. у відповідача обліковувався борг у сумі 661953,13 грн.;

- за населення, яке має право на пільги діти війни (КФК 1513011) відповідачем сплачено 463896,99 грн. (у березні 64488,29 грн., у травні 65200,55 грн., у жовтні 55370,94 грн., у листопаді 77753,64 грн., у грудні 201083,57 грн.). Станом на 01.01.2019 р. у відповідача обліковувався борг у сумі 115186,62 грн.;

- за населення, яке має право на пільги багатодітні сім`ї (КФК 1513015) відповідачем сплачено 545551,21 грн. (у березні 86984,07 грн., у травні 104090,93 грн., у жовтні 94265,63 грн., у листопаді 50120,16 грн., у грудні 210090,42 грн.). Станом на 01.01.2019 р. у відповідача обліковувався борг у сумі 150167,61 грн.;

- за населення, яке має право на пільги ВС (КФК 1513012) відповідачем сплачено 332810,11 грн. (у березні 52526,32 грн., у травні 50796,13 грн., у жовтні 49190,21 грн., у листопаді 51161,20 грн., у грудні 129136,25 грн.). Станом на 01.01.2019 р. у відповідача обліковувався борг у сумі 61239,06 грн.;

- за населення, яке має право на пільги ЧАЕС (КФК 090207) відповідачем сплачено 1428136,80 грн. (у березні 211984,89 грн., у травні 223712,23 грн., у жовтні 212887,22 грн., у листопаді 205455,22 грн., у грудні 574097,24 грн.). Станом на 01.01.2019 р. у відповідача обліковувався борг у сумі 274735,11 грн.

Перерахування вказаних коштів якими здійснювалися зазначені оплати, підтверджується підписаними сторонами актами звірки взаємних розрахунків за використаний природний газ за період з січня 2018 року по грудень 2018 року, а також оборотно-сальдовою відомістю по рахунку № НОМЕР_1 за період з січня 2018 року по квітень 2019 року.

Також, заборгованість відповідача яка існувала станом на 01.01.2019 р. за вказаними пільгами була остаточно погашена 28.02.2019 р., що підтверджується вище зазначеними доказами.

Надані відповідачем виписки по рахунку Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області, на підтвердження надходження коштів з головного управління Державної казначейської служби України на рахунок управління, та на підтвердження перерахування коштів на рахунок позивача в рахунок відшкодування наданих послуг з газопостачання пільговій категорії населення міста Бровари Київської області, також підтверджують несвоєчасність виконання відповідачем обов`язку з перерахування позивачу коштів.

Отже, відповідачем несвоєчасно відшкодовувались витрати за надані позивачем послуги з постачання газу населенню міста Бровари Київської області, які мають право на пільги та субсидії на оплату житло-комунальних послуг.

Частиною 1 статті 530 ЦК України передбачено, якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

Згідно з приписами статей 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідач, заперечуючи проти позову, у поданому відзиві зазначав, що ним, як бюджетною установою, відшкодовувались нараховані субсидії за надані населенню послуги із споживання природного газу протягом одного операційного дня з моменту отримання відповідних сум, що надійшли до місцевого бюджету.

Як вже зазначалось, пунктом 3.3 договору встановлено, що платник забезпечує своєчасне перерахування сум відшкодування по пільговому наданню послуг виконавцю саме на підставі розрахунків та актів звіряння про надання пільг та житлових субсидій громадянам.

Частиною 1 ст. 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Законодавством не передбачена залежність розміру відшкодування від фактичного фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, чи випадки повного або часткового звільнення від обов`язку здійснення розрахунків з постачальниками послуг на пільгових умовах, оскільки надання пільг певним категоріям населення відбувається не внаслідок власної недбалості, чи власного бажання, а у відповідності до вимог законів України.

Згідно ч. 2 ст. 617 Цивільного кодексу України та ч. 2 ст. 218 Господарського кодексу України відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках Державного бюджету України, не виправдовує бездіяльність відповідача.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 15.05.2012 р. у справі № 11/446 та у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України» від 18.10.2005 р.

Отже, неналежне фінансування заходів соціального захисту окремих категорій громадян не є підставою для звільнення відповідача від відшкодування втрат, понесених позивачем внаслідок постачання природного газу населенню міста Бровари Київської області, яке отримує пільги, та не може бути підставою звільнення від відповідальності у вигляді інфляційних втрат та 3% річних за порушення зобов`язання.

Позивач просить стягнути з відповідача 193678,72 грн. 3% річних та 124437,87 грн. інфляційних втрат.

Згідно з ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Судом встановлено неналежне виконання відповідачем своїх зобов`язань в частині своєчасної компенсації витрат за надані позивачем послуги газопостачання пільговим категоріям громадян за зобов`язаннями січня 2018 року – грудень 2018 року.

Позивач просить стягнути з відповідача 3% річних у сумі 193678,72 грн., нарахованих за несвоєчасне перерахування коштів для компенсації витрат за надані населенню послуги, у тому числі:

- на які надаються субсидії: на заборгованість відповідача за зобов`язаннями січня 2018 року, лютого 2018 року, березня 2018 року, квітня 2018 року, червня 2018 року, серпня 2018 року, вересня 2018 р., жовтня 2018 р., листопада 2018 р., грудня 2018 р., з урахуванням дат виникнення заборгованості, здійснених відповідачем оплат та перерахунків сум субсидій, за загальний період з 02.03.2018 р. по 21.03.2019 р.;

- на які надаються пільги ЧАЕС: на заборгованість відповідача за зобов`язаннями січня 2018 року, лютого 2018 року, березня 2018 року, квітня 2018 року, травня 2018 р., червня 2018 року, липня 2018 року, серпня 2018 року, вересня 2018 р., жовтня 2018 р., грудня 2018 р., з урахуванням дат виникнення заборгованості, здійснених відповідачем оплат, за загальний період з 02.03.2018 р. по 27.02.2019 р.;

- на які надаються пільги для дітей війни: на заборгованість відповідача за зобов`язаннями січня 2018 року, лютого 2018 року, березня 2018 року, квітня 2018 року, травня 2018 р., червня 2018 року, липня 2018 року, серпня 2018 року, вересня 2018 р., жовтня 2018 р., грудня 2018 р., з урахуванням дат виникнення заборгованості, здійснених відповідачем оплат, за загальний період з 02.03.2018 р. по 27.02.2019 р.;

- на які надаються пільги для ветеранів військової служби: на заборгованість відповідача за зобов`язаннями січня 2018 року, лютого 2018 року, березня 2018 року, квітня 2018 року, травня 2018 р., червня 2018 року, липня 2018 року, серпня 2018 року, вересня 2018 р., жовтня 2018 р., грудня 2018 р., з урахуванням дат виникнення заборгованості, здійснених відповідачем оплат, за загальний період з 02.03.2018 р. по 27.02.2019 р.;

- на які надаються пільги для ветеранів війни: на заборгованість відповідача за зобов`язаннями січня 2018 року, лютого 2018 року, березня 2018 року, квітня 2018 року, травня 2018 р., червня 2018 року, липня 2018 року, серпня 2018 року, вересня 2018 р., жовтня 2018 р., грудня 2018 р., з урахуванням дат виникнення заборгованості, здійснених відповідачем оплат, за загальний період з 02.03.2018 р. по 27.02.2019 р.;

- на які надаються пільги для багатодітних сімей: на заборгованість відповідача за зобов`язаннями січня 2018 року, лютого 2018 року, березня 2018 року, квітня 2018 року, травня 2018 р., червня 2018 року, липня 2018 року, серпня 2018 року, вересня 2018 р., жовтня 2018 р., грудня 2018 р., з урахуванням дат виникнення заборгованості, здійснених відповідачем оплат, за загальний період з 02.03.2018 р. по 27.02.2019 р.

Оскільки наданий позивачем розрахунок 3% річних є арифметично вірним, то позовна вимога про стягнення з відповідача на користь позивача 193678,72 грн. 3% річних підлягає задоволенню.

Позивач просить стягнути з відповідача 124437,87 грн. інфляційних втрат, нарахованих на заборгованість відповідача з компенсації витрат за надані населенню послуги, у тому числі:

- на які надаються субсидії: за зобов`язаннями квітня 2018 року, червня 2018 року, серпня 2018 року, вересня 2018 р., жовтня 2018 р., з урахуванням дат виникнення заборгованості, здійснених відповідачем оплат та перерахунків сум субсидій, за загальний період з 01.06.2018 р. по 31.12.2018 р.;

- на які надаються пільги ЧАЕС: за зобов`язаннями лютого 2018 року, березня 2018 року, квітня 2018 року, травня 2018 р., червня 2018 року, липня 2018 року, з урахуванням дат виникнення заборгованості, здійснених відповідачем оплат, за загальний період з 01.04.2018 р. по 31.10.2018 р.;

- на які надаються пільги для дітей війни: за зобов`язаннями лютого 2018 року, березня 2018 року, квітня 2018 року, травня 2018 р., червня 2018 року, липня 2018 року, з урахуванням дат виникнення заборгованості, здійснених відповідачем оплат, за загальний період з 01.04.2018 р. по 31.10.2018 р.;

- на які надаються пільги для ветеранів війни: за зобов`язаннями лютого 2018 року, квітня 2018 року, травня 2018 р., червня 2018 року, липня 2018 року, з урахуванням дат виникнення заборгованості, здійснених відповідачем оплат, за загальний період з 01.04.2018 р. по 31.10.2018 р.;

- на які надаються пільги для ветеранів військової служби: за зобов`язаннями лютого 2018 року, березня 2018 року, квітня 2018 року, травня 2018 р., червня 2018 року, липня 2018 року, з урахуванням дат виникнення заборгованості, здійснених відповідачем оплат, за загальний період з 01.04.2018 р. по 30.11.2018 р.;

- на які надаються пільги для багатодітних сімей: за зобов`язаннями лютого 2018 року, березня 2018 року, квітня 2018 року, травня 2018 р., червня 2018 року, липня 2018 року, з урахуванням дат виникнення заборгованості, здійснених відповідачем оплат, за загальний період з 01.04.2018 р. по 30.11.2018 р.

Оскільки наданий позивачем розрахунок інфляційних втрат є арифметично вірним, то позовна вимога позивача про стягнення з відповідача 124437,87 грн. інфляційних втрат підлягає задоволенню.

Заперечення відповідача, які викладенні у письмових поясненнях, що при здійсненні розрахунку інфляційних втрат та 3% річних за зобов`язаннями квітня 2018 р. позивачем не враховано загального обсягу невикористаних сум субсидій на суму 1966389,30 грн. спростовуються матеріалами справи, оскільки в акті розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій зазначено, що в травні 2018 р. сума невикористаних субсидій становила 1966389,30 грн., а не у квітні 2018 р. як зазначає відповідач. Поряд з цим, позивачем взагалі не нараховувались 3% річних та інфляційні втрати за зобов`язаннями травня 2018 р. Решта загального обсягу невикористаних сум субсидій, що підлягають поверненню до бюджету також враховані позивачем при здійсненні розрахунків інфляційних втрат та 3% річних.

Отже, позовні вимоги ТОВ “Київоблгаз Збут” підлягають задоволенню.

Судовий збір відповідно до ст.ст. 123, 129 ГПК України покладається судом на відповідача.

Керуючись ст. ст. 123, 129, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області (07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Гагаріна, буд. 18, код 03193637) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Київоблгаз Збут” (04108, м. Київ, пр-т Свободи, буд. 2Г, літ. А, код 39592941) 124437,87 грн. (сто двадцять чотири тисячі чотириста тридцять сім грн. 87 коп.) інфляційних втрат, 193678,72 грн. (сто дев`яносто три тисячі шістсот сімдесят вісім грн. 72 коп.) 3% річних та 4771,75 грн. (чотири тисячі сімсот сімдесят одну грн. 75 коп.) судового збору.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання апеляційної скарги відповідно до ст. ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

У той же час згідно пункту 17.5 Перехідних Положень ГПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Повний текст рішення складено 25.09.2019 р.

Суддя О.О. Рябцева