Ухвала суду № 84469501, 23.09.2019, Жашківський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
23.09.2019
Номер справи
693/552/19
Номер документу
84469501
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа№ 693/552/19

1-кс/693/393/19

У Х В А Л А

іменем України

про надання тимчасового доступу до речей і документів,

які містять охоронювану законом таємницю

23.09.2019 року м. Жашків

року слідчий суддя Жашківського районного суду Черкаської області Пічкур С.Д., за участю секретаря судового засідання Олійник С.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Жашків клопотання слідчого СВ Жашківського ВП Уманського ВП ГУНП в Черкаській області лейтенанта поліції Бакал Т.М., подане в рамках кримінального провадження № 42019251100000025 від 11.04.2019 року, про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю,

В С Т А Н О В И В:

Слідчий СВ Жашківського ВП Уманського ВП ГУНП в Черкаській області Бакал Т.М. звернулася до суду з клопотанням про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, яке погоджене начальником Жашківського відділу Уманської місцевої прокуратури Горобцем Т.Л.

Клопотання мотивовано тим, що слідчим відділенням Жашківського ВП Уманського ВП ГУНП в Черкаській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42019251100000025 від 11.04.2019 р. за фактом розтрати чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненої за попередньою змовою групою осіб, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України.

Встановлено, що службові особи Бузівської сільської ради Жашківського району Черкаської області здійснили розтрату бюджетних коштів на користь ПП «ЕНЕРГОРЕМОНТ» за ремонтно-будівельні роботи напірного водогону по вул. Ватутіна і вул. Вишнева в с. Бузівка Жашківського району Черкаської області за наступних обставин.

04.12.2018 р. між виконавчим комітетом Бузівської сільської ради Жашківського району в особі сільського голови ОСОБА_1 та директором ПП «ЕНЕРГОРЕМОНТ» (код ЄДРПОУ 31668782) ОСОБА_2 укладено договір № 198 «Будівництво напірного водогону по вул. Ватутіна і вул. Вишнева с. Бузівка Жашківського району Черкаської області » (далі також - Договір № 198 від 04.12.2018 р.). Ціна вказаного договору - 431,269 тис. грн.

19.12.2018 р. до договору № 198 укладено додаткову угоду № 1, якою ціну договору збільшено до 505,969 тис. грн.

В подальшому сільським головою ОСОБА_1 від імені виконавчого комітету Бузівської сільської ради Жашківського району та директором ПП «ЕНЕРГОРЕМОНТ» (код ЄДРПОУ 31668782) ОСОБА_2 підписані акти приймання виконаних робіт по будівництву напірного водогону по вул. Ватутіна і вул. Вишнева в с. Бузівка Жашківського району Черкаської області , за якими загальна сума витрат становить 505,969 тис. грн. Дані акти 21.12.2018 р. зареєстровано та взято на облік в Управлінні державної казначейської служби України у Жашківському районі Черкаської області, про що у них зроблено відповідні відмітки.

Відповідно до платіжних доручень № 4 від 07.12.2018 р., № 5, № 6 від 21.12.2018 р. виконавчим комітетом Бузівської сільської ради сплачено на користь ПП «ЕНЕРГОРЕМОНТ» 505,969 тис. грн. на виконання умов вказаного договору.

Під час досудового розслідування як свідків допитано, зокрема, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , які надали показання, що будівельні роботи з будівництва водогону по вул. Ватутіна в с. Бузівка Жашківського району станом на травень 2019 року не завершені, а по вул. Вишнева в с. Бузівка Жашківського району взагалі не проводились. Крім того, по вул. Ватутіна вказаного населеного пункту по обидні сторони вулиці вже наявні напірні водогони, які прокладені місцевим підприємцем ОСОБА_3 ще в 2016-2017 роках.

Вказані фактичні обставини щодо незавершеності будівельних робіт по вул . Ватутіна та їх не проведення по вул. Вишнева в с. Бузівка Жашківського району також підтверджуються даними протоколів оглядів місць події від 24.05.2019 р.

Таким чином, викладені обставини дають підстави вважати, що службовими особами Бузівської сільської ради Жашківського району вчинено кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 191 КК України.

На даному етапі досудового розслідування у слідства виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до документів та відомостей в друкованому та електронному вигляді, що знаходяться в Уманському управлінні Головного управління ДФС у Черкаській області, за адресою: 20300, Черкаська область, м. Умань, площа Соборності, 1А, та містять охоронювану законом таємницю, а саме:

- відомостей про банківські рахунки, які в період часу з 01.11.2018 р. по дату винесення ухвали використовувало ПП «Енергоремонт»(код ЄДРПОУ 31668782);

- відомостей про осіб, які працюють/працювали в ПП «Енергоремонт» протягом зазначеного періоду, а також щодо виплачених їм сум заробітних плат та утриманих податків (помісячно починаючи з 01.11.2018 р.);

- відомостей щодо сум нарахованих та сплачених/несплачених податків та інших обов`язкових платежів, а також щодо руху грошових коштів та товарно-матеріальних цінностей у діяльності ПП «Енергоремонт» (код ЄДРПОУ 31668782) протягом зазначеного періоду.

Відповідно до абзацу першого пункту 69.2 статті 69 Податкового кодексу України (далі - ПК України) банки та інші фінансові установи зобов`язані надіслати повідомлення про відкриття або закриття рахунка платника податків - юридичної особи, у тому числі відкритого через його відокремлені підрозділи, чи самозайнятої фізичної особи до контролюючого органу, в якому обліковується платник податків, у день відкриття/закриття рахунка.

Згідно із пунктом 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну фіскальну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 року № 236 (далі - Положення від 21.05.2014) Державна фіскальна служба України (ДФС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Згідно із ч. 2 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними.

Згідно із інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань ПП «ЕНЕРГОРЕМОНТ» (код ЄДРПОУ 31668782) взято на облік в Уманському управлінні Головного управління ДФС у Черкаській області.

Таким чином, наявні підстави вважати, що відомості про банківські рахунки ПП «ЕНЕРГОРЕМОНТ» (код ЄДРПОУ 31668782) перебувають у володінні Уманського управління Головного управління ДФС у Черкаській області.

Крім того, відповідно до підпунктів 4, 5, 7 пункту 4 Положення від 21.05.2014 ДФС відповідно до покладених на неї завдань: здійснює адміністрування податків і зборів, митних та інших платежів, єдиного внеску в порядку, встановленому законом, забезпечує контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою їх нарахування та сплати до бюджету і відповідних позабюджетних фондів; контролює своєчасність подання платниками податків та єдиного внеску передбаченої законом звітності, своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків і зборів, єдиного внеску, митних та інших платежів; здійснює облік платників податків та єдиного внеску, осіб, які здійснюють операції з товарами, що перебувають під митним контролем, об`єктів оподаткування та об`єктів, пов`язаних з оподаткуванням.

Отже, наявні підстави для висновку, що й інші вищевказані документи та відомості, до яких планується отримати тимчасовий доступ, перебувають у володінні Уманського управління Головного управління ДФС у Черкаській області.

Крім того, наявність документів, до яких планується отримати тимчасовий доступ, у вказаного суб`єкта підтверджується також змістом листа-відповіді Уманського управління Головного управління ДФС у Черкаській області № 4020/23-00/52/5124 від 31.07.2019 р.

Значення вищевказаних документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні обумовлена тим, що в них міститься інформація, яка дасть змогу в подальшому встановити всі напрямки руху грошових коштів, отриманих ПП «ЕНЕРГОРЕМОНТ» (код ЄДРПОУ 31668782) за вищевказаним договором будівельного підряду, можливих контрагентів вказаної юридичної особи, діяльність яких прямо чи опосередковано пов`язана з виконуваними за договором роботами, характеристики закуплених матеріалів, в тому числі їх ціна, виявити можливі невідповідності між вартістю реального обсягу виконаних робіт та фактично отриманими сумами коштів, а також встановити можливих свідків, які володіють інформацією, яка має значення для повного і всебічного розслідування у даному кримінальному провадженні.

Крім того, вищевказані відомості можуть бути використані як докази у даному кримінальному провадженні, оскільки містять фактичні дані, які прямо чи непрямо підтверджують наявність чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у даному кримінальному провадженні, зокрема, на їх підставі можуть бути підтверджені обставини щодо способу вчинення розслідуваного кримінального правопорушення. На підставі вказаних відомостей в подальшому досудовим розслідуванням можуть бути здобуті й інші фактичні дані, що забезпечить такі властивості сукупності доказів як їх достатність та взаємозв`язок.

Неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою вказаних документів та відомостей обумовлена тим, що особа, якій вказані відомості можуть бути відомі, а саме директор ПП «ЕНЕРГОРЕМОНТ» (код ЄДРПОУ 31668782) ОСОБА_2 з посиланням на ст. 63 Конституції України відмовився від надання будь-яких показань. Крім того, наявні підстави вважати, що вказана особа можливо причетна до розслідуваного кримінального правопорушення, оскільки саме ним підписувався договір на виконання будівельних робіт, розроблялись акти приймання виконаних будівельних робіт, підсумкові відомості ресурсів та здійснювалось керування виконуваними роботами у поєднанні з наявністю відомостей, які свідчать про незавершеність та неповноту робіт з будівництва напірного водогону по вул. Ватутіна і вул. Вишнева в с. Бузівка Жашківського району Черкаської області .

Крім того, для забезпечення виконання завдань кримінального провадження органу досудового розслідування необхідно вилучити належним чином завірені копії вказаних відомостей та документів, в яких вони містяться, що обумовлено необхідністю надання їм характеру джерела доказів з тим, щоб використовувати в ході подальшого досудового розслідування та під час судового провадження.

Оскільки інформація, доступ до якої планується отримати, містить персональні дані та банківську таємницю, здобути її в інший спосіб, інакше, як шляхом тимчасового доступу, неможливо.

У судове засідання на розгляд клопотання слідчий СВ Жашківського ВП Уманського ВП ГУНП в Черкаській області Бакал Т.М. та начальник Жашківського відділу Уманської місцевої прокуратури Горобець Т.Л., будучи повідомленими належним чином, не з`явилися.

З огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення документів, доступ до яких планується отримати,тому розгляд даного клопотання необхідно проводити без виклику представника Уманського управління Головного управління ДФС у Черкаській області.

У відповідності до ч. 4 ст. 107 КПК України, під час розгляду клопотання фіксування за допомогою технічних засобів не здійснювалося.

Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку, що дане клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно із ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, що передбачено ч. 5 ст. 163 КПК України.

Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи те, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вищевказана інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні і перебуває у володінні Уманського управління Головного управління ДФС у Черкаській області, а також враховуючи неможливість отримати відомості в інший спосіб, слідчий суддя вважає, що необхідно надати тимчасовий доступ до до документів та відомостей в друкованому та електронному вигляді, що знаходяться в Уманському управлінні Головного управління ДФС у Черкаській області, за адресою: 20300,Черкаська область, м. Умань, площа Соборності, 1А, та містять охоронювану законом таємницю, а також надати можливість вилучити копії зазначених документів.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 107, 159 -166, 309, 395 КПК України, слідчий суддя

П О С Т А Н О В И В:

Клопотання слідчого СВ Жашківського ВП Уманського ВП ГУНП в Черкаській області лейтенанта поліції Бакал Т.М. про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю - задовольнити.

Надати дозвіл заступнику начальника СВ Жашківського ВП Уманського ВП ГУНП в Черкаській області Камузу Олександру Олександровичу, старшому слідчому СВ Жашківського ВП Уманського ВП ГУНП в Черкаській області Кобернику Івану Олександровичу, слідчим СВ Жашківського ВП Уманського ВП ГУНП в Черкаській області Бакал Тетяні Миколаївні, Данилюк Оксані Володимирівні, Бондару Антону Сергійовичу, Осавилюку Владиславу Віталійовичу на тимчасовий доступ до документів та відомостей в друкованому та електронному вигляді, що знаходяться в Уманському управлінні Головного управління ДФС у Черкаській області, за адресою: 20300,Черкаська область, м. Умань, площа Соборності, 1А, та містять охоронювану законом таємницю, а саме:

- відомості про банківські рахунки, які в період часу з 01.11.2018 по дату винесення ухвали використовувало ПП «Енергоремонт»(код ЄДРПОУ 31668782);

- відомості про осіб, які працюють/працювали в ПП «Енергоремонт» протягом зазначеного періоду, а також щодо виплачених їм сум заробітних плат та утриманих податків (помісячно починаючи з 01.11.2018);

- відомості щодо сум нарахованих та сплачених/несплачених податків та інших обов`язкових платежів, а також щодо руху грошових коштів та товарно-матеріальних цінностей у діяльності ПП «Енергоремонт» (код ЄДРПОУ 31668782) протягом зазначеного періоду.

Надати заступнику начальника СВ Жашківського ВП Уманського ВП ГУНП в Черкаській області Камузу Олександру Олександровичу, старшому слідчому СВ Жашківського ВП Уманського ВП ГУНП в Черкаській області Кобернику Івану Олександровичу, слідчим СВ Жашківського ВП Уманського ВП ГУНП в Черкаській області Бакал Тетяні Миколаївні, Данилюк Оксані Володимирівні, Бондару Антону Сергійовичу, Осавилюку Владиславу Віталійовичу можливість вилучити копії зазначених документів.

Попередити відповідальну особу про наслідки невиконання ухвали слідчого судді, передбачені ст. 166 КПК України.

Строк дії ухвали - 1 (один) місяць з дня її постановлення.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження у суді.

Суддя С. Д. Пічкур