
"23" вересня 2019 р.
Справа 642/2277/19
Провадження 2/642/1017/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2019 року Ленінський районний суд міста Харкова у складі :
головуючого судді Пашнєва В.Г.
за участю секретаря Гнатенко Г.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовною заявою представника ОСОБА_1 від імені ОСОБА_2 до Харківського обласного військового комісаріату, Житлової комісії Харківського обласного військового комісаріату про скасування протокольного рішення, зняття з черги та відновлення на квартирному обліку,-
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернувся до суду із позовом, в якому просив: 1) Скасувати протокольне рішення житлової комісії Харківського обласного військового комісаріату прийняте на засіданні, та викладене у протоколі № 4 від 30 березня 2018 року, про зняття з черги позивача- капітана запасу- ОСОБА_2 та членів його родини, у зв`язку з неправомірним перебуванням на квартирному обліку в Харківському гарнізоні. 2) Зобов`язати Харківський обласний військовий комісаріат та житлову комісію Харківського обласного військового комісаріату, скасувати протокольне рішення №4 від 30 березня 2018 року, викладене у протоколі №4, відновити ОСОБА_2 та членів його родини на квартирному обліку в Харківському гарнізоні, внести їх до загального списку військовослужбовців та осіб, звільнених з війської служби, які перебувають на черзі поліпшення житлових умов (одержання постійного житла для постійного проживання) з 27.12.1996 року та списку осіб, які користуються правом позачергово одержання жилих приміщень з 01.03.2007 року.
В обґрунтування позову посилався на те, що він є капітаном запасу, звільнений у запас наказом командуючого Сухопутних військ ЗС України № 91 від 17.02.2007 року за пунктом «В» за станом здоров`я з правом носіння військової форми.
Позивач був призваний на військову службу 09.12.1991 року, і в подальшому проходив військову службу у ЗС України на протязі з 09.12.1991 року по 14.04.2007 року.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Харкова від 08.04.2019 року провадження у зазначеній справі було відкрито в порядку загального позовного провадження та справу призначено у підготовче судове засідання.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Харкова від 02.08.2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду.
Представник відповідача Харківського обласного військового комісаріату проти заявлених вимог заперечував, надав відзив на позов та просив заявлені вимоги залишити без задоволення в повному обсязі. Представник відповідача - Харківського обласного військового комісаріату - Пилипенко М.М. у судовому засіданні просив в задоволенні позову відмовити та зазначив, що позивача було відповідно до Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 9 лютого 1999 року Справа N 1-7/99: За загальновизнаним принципом, права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Позивача було звільнено з військової служби з військової частини А2595 (м.Броди) за станом здоров`я (наказ Командувача СВ ЗС України від 17.02.2007 року № 91), виключено зі списків особового складу частини 13.04.2007 року (наказ командира військової частини А2595 від 13.04.2007 року № 71). З 27.12.1996 року по 07.07.2006 року позивач перебував на квартирному обліку у вказаній військовій частині.
Листом командира військової частини А2595 від 07.08.2006 року № 1/971 документи на зарахування на квартирну чергу позивача було направлено до Харківського обласного військового комісаріату.
Рішенням житлової комісії Харківського гарнізону від 26.09.2006 року (протокол № 9) позивача було зараховано на квартирний облік при Харківському обласному військовому комісаріаті. Рішенням житлової комісії Харківського обласного військового комісаріату від 31.01.2007 року (протокол № 1) позивача було зараховано на квартирний облік при Харківському обласному військовому комісаріаті.
Пунктом 29 постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 № 1081 "Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями " передбачено: Військовослужбовці, які перебувають на обліку при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі розформування військової частини - у військовому комісаріаті і квартирно- експлуатаційному органі та користуються правом позачергового одержання житла.
На час направлення документів до відповідача діяв наказ МО України N 20 від 03.02.95 року «Про внесення змін та доповнень до Положення про порядок забезпечення жилою площею в Збройних силах України.», відповідно до п.37 якого: Військовослужбовці, які перебувають на квартирному обліку, при звільненні з військової служби у запас чи відставку за віком, за станом здоров`я, а також у зв`язку із скороченням штатів або організаційними заходами у разі неможливості використання на службі залишаються на квартирному обліку до одержання житла у військовій частині (у випадку іі розформування - військових комісаріатах) і КЕЧ районів та користуються ї правом на позачергове одержання житла.
Якщо такий військовослужбовець обирає для проживання після звільнення з військової служби, з урахуванням існуючого порядку прописки, інший населений пункт, відповідний командир військової частини, за проханням військовослужбовця за 3 роки до звільнення у запас або у відставку за віком, подає до військового комісаріату і квартирно-експлуатаційної частини району необхідні документи для зарахування військовослужбовця на квартирний облік, на якому він перебуває до одержання житла. На підставі повідомлення КЕЧ району про зарахування такого військовослужбовця до черги на отримання житла у військовому комісаріаті він знімається з квартирного обліку за останнім місцем служби. Він також може скористатися правом отримати житло після звільнення з військової служби від виконавчих комітетів місцевих Рад народних депутатів відповідно до чинного законодавства.
На час звільнення позивача з військової служби діяв наказ МО України від 06.10.2006 N 577 «Про ствердження Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень.», відповідно до п. 3.10 якого: Військовослужбовці, які перебувають на обліку при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у газі неможливості використання на військовій службі залишаються на обліку у військовій частині зо одержання житла з державного житлового фонду, а в разі розформування військової частини - у військовому комісаріаті і квартирно-експлуатаційному органі та користуються правом позачергового одержання житла.
Якщо військовослужбовець, який перебуває на обліку, обирає для проживання після звільнення з військової служби, з урахуванням існуючого порядку реєстрації, інший населений пункт, відповідний командир військової частини за проханням військовослужбовця за 6 місяців до звільнення в запас або відставку за віком подає до військового комісаріату і квартирно-експлуатаційного органу необхідні документи для зарахування військовослужбовця на квартирний облік, на якому він перебуває до одержання житла.
Отже, вказані нормативно-правові акти передбачають право переводу на квартирну чергу до відповідних військових комісаріатів для військовослужбовців, які звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком.
Також зазначив, що позивача було звільненно в запас за станом здоров`я, а не за віком, у зв`язку з чим, та на підставі п.3.10 наказу МО України від 06.10.2006 N 577 «Про затвердження Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень.» (який діяв на час звільнення позивача) позивач не мав права на постановку на квартирний облік у Харківському обласному військовому комісаріаті.
Відповідно до п.2.18 наказу МО України від 30.11.2011 № 737 «Про затвердження Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями.», КЕВ м.Харкова направило на адресу відповідача лист від 36.02.2018 року № 1099, в якому зазначено, що під час перевірки облікової справи позивача встановлено факт неправомірного зарахування останнього на квартирну чергу у Харківському обласному військовому комісаріаті. Крім цього, в порушенні п.2.19 наказу МО України від 30.11.2011 № 737 позивачем з 2007 року не надавалось до Харківського обласного військового комісаріату жодних документів, які передбачено вказаним нормативно-правовим актом.
Суд, вислухавши доводи сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти і відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_2 , є капітаном запасу, він звільнений у запас наказом командуючого Сухопутних військ ЗС України № 91 від 17.02.2007 року за пунктом «В» за станом здоров`я з правом носіння військової форми.
Позивач був призваний на військову службу 09.12.1991 року, і в подальшому проходив військову службу у ЗС України на протязі з 09.12.1991 року по 14.04.2007 року. Що підтверджується витягом із послужного списку.
Відповідно до довідки від 03.10.1996 року під час навчання у Харківському інституті льотчиків ВВС з 1992 року по 1996 роки, позивач житлом не забезпечувався проживав на казарменому положенні.
У відповідності до доданої довідки №104 від 07.07.2006 року позивач проходив службу у військовій частині А-2595 у м. Броди в період з 27.11.1996 року по 07.07.2006 року і житловою площею по лінії МО України не забезпечувався.
З 27.12.1996 року позивач перебував на квартирному обліку у в/ч А2595 складом сім`ї три особи, які мають право на першочергове позачергове отримання жилих приміщень. Довідка №142 від 26.10.2006 року додається.
Крім того, з 12 грудня 2000 року по 19 березня 2001 року проходив службу у 14 окремому спеціальному вертолітному загоні, який на підставі резолюції від 10 червня 1999 року №1244 1999 року, прийнятої на 4011 -му засіданні Ради Безпеки ООН, Указу Президенту України від 14 липня 1999 року №852/99 «Про направлення миротворчого контингенту для участі у миротворчій операції в Косово, Союзна республіка Югославія» та Закону України від 16 липня 1999 року №1006 -ХІV «Про схвалення Указу Президенту України від 14 липня 1999 року №852/99 «Про направлення миротворчого контингенту для участі у миротворчій операції в Косово, Союзна республіка Югославія» входить до складу багатонаціональних сил КФОР і приймає участь у бойових діях, що підтверджується відповідною довідкою №215 від 01 березня 2001 року.
Позивачеві, комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення у ДСНС України 25 червня 2015 року підтверджено статус «ветеран війни - учасник бойових дій» працівникам ДСНС України, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення: ОСОБА_2 . Посвідчена копія витягу з протоколу №6 від 25.06.2015 року додається.
Відповідно до довідки Золочівського міжрайонного бюро технічної інвентаризації №91 від 31.07.2006 року позивач не приймав участі у приватизації державного житлового фонду і за ним житловий будинок (квартира) не зареєстровані.
27.07.2006 року позивач звернувся з заявою до командира В\ч А2595 про переведення його квартирної черги в м. Харків у зв`язку з тим, що має намір звільнятись з лав ЗС України на протязі 3-х років - вх..№1/70/2052 від 28.07.2006 року.
07.08.2006 року командиром В\ч А2595 було направлено військовому комісару Харківського ОВК документи для зарахування на квартирний облік капітана ОСОБА_2 відповідно до пункту 37 наказу МО України від 03.02.1995 року №20 - вих.1/971 від 07.08.2006 року.
07.08.2006 року командиром В\ч А2595 було направлено начальнику Харківської КЕС документи для зарахування на квартирний облік капітана ОСОБА_2 відповідно до пункту 37 наказу МО України від 03.02.1995 року №20- вих.1/972 від 07.08.2006 року.
01.12.2006 року, ОСОБА_2 звернувся з рапортом до Харківського обласного військового комісару з метою зарахувати його на квартирний облік Харкіському ОВК у відповідності до ст.37 наказу МОУ від 03.02.1995 року №20 у складі сім`ї - дружина ОСОБА_3 , син ОСОБА_4 - Вх.№906 від 01.12.2006 року.
07.08.2006 року, на підставі рапорту позивача, командир в/ч А 2595 подав на начальника КЕВ м. Харкова відповідне клопотання за вих. № 412 про зарахування позивача на квартирний облік для отримання житла та відповідні документи, враховуючі відсутність житла у членів сім`ї які потребували поліпшення житлових умов. Відповідно до довідок вищого закладу та в/ч А 2595 позивач квартиру не отримував та у інший спосіб житлом забезпечений не був. Позивачем було подано рапорт та відповідний пакет документів на ім`я обласного військового комісара про зарахування його та членів його сім`ї на облік для отримання житлової площі в м. Харкові .
Відповідно до витягу протоколу №9 засідання житлової комісії Харківського гарнізону від 26.09.2006 року, клопотання позивача (капітана ОСОБА_2 ) було задоволено і його зарахували на квартирний облік при ХОВК, і згідно протоколу засідання житлової комісії ОВК №7 від 31.07.2007 року позивача та членів його сім`ї (3 особи) було зараховано на квартирний облік з 27.07.1993 року.
Однак, 30.03.2018 року на засіданні житлової комісії Харківського обласного військового комісаріату (далі ХОВК) було прийнято рішення: «…про зняття з квартирної черги капітана запасу ОСОБА_2 , у зв`язку з неправомірним перебуванням на квартирному обліку в Харківському гарнізоні. Підстава Наказ МОУ №577 від 06.10.2006 року п. 3.10 «Військовослужбовці, які перебувають на обліку при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку з із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у раз неможливості використання на військовій службі залишаються на обліку у військовій частини до одержання житла з державного житлового фонду, а в раз розформування військової частини - військовому комісаріаті і КЕО та користуються правом позачергового одержання житла». Відповідно до п.2.20 Наказ МОУ №737 від 30.11.2011 року «Військовослужбовці, чи особа, звільнена з військової служби, облікові справи які не пройшли щорічну перереєстрацію знімаються з квартирного обліку». З 2007 року не було надано жодної довідки. Склад родини 3 особи».
ІНФОРМАЦІЯ_1 в сім`ї позивача народився син - ОСОБА_5 .
Згідно ст. ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 2013 р. № 389 - військові комісаріати у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міноборони, наказами і директивами Міністра оборони та наказами і директивами начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил, іншими правовими актами, а також цим Положенням.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтями 22, 24 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за умовними або іншими ознаками.
Згідно ст. 12 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами. Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
Згідно із статтями 34 та 37 Житлового кодексу України (далі - ЖК України), потребуючими поліпшення умов визнаються громадяни, забезпечені житловою площею нижчою за рівень, визначений чинним законодавством, а облік таких осіб здійснюється за їх місцем роботи або за їх місцем проживання.
Відповідно до пункту 3.1 Наказу Міністра оборони України від 06 жовтня 2006 року № 577, військовослужбовці та члени їх сімей визнаються такими, що потребують поліпшення житлових умов, на загальних підставах відповідно до чинного законодавства.
За ст. 9 ЖК України забезпечення постійним житлом громадян, які відповідно до законодавства мають право на його отримання, може здійснюватися шляхом будівництва або придбання доступного житла за рахунок надання державної підтримки у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 43 ЖК України громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень).
Згідно із пунктом 26 постанови Кабінету Міністрів України «Про забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями» та пунктом 3.7 Наказу Міністра оборони України від 06 жовтня 2006 року № 577, військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов'язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються на облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла.
Пунктом 32 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2006 р. № 1081 встановлено, що військовослужбовцям житло надається згідно з чергою. Черговість надання житла визначається за часом зарахування на облік (включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень).
Згідно пункту 1.4 «Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень», затвердженої наказом Міністра оборони України від 06.10.2006 року №577, яка діяла на час постановлення позивача та його сім`ї на квартирний облік в ХОВК, військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання. Військовослужбовці та члени їх сімей мають право до одержання житлового приміщення зареєструватися за місцем знаходження військової частини, а в разі її розформування - за місцем знаходження військового комісаріату. Надання житлових приміщень військовослужбовцям та членам їх сімей провадиться після здачі ними житлової площі, яку вони займали за попереднім місцем служби (навчання).
Відповідно пункту 3.10 «Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень», затвердженої наказом Міністра оборони України від 06.10.2006 року №577 військовослужбовці, які перебувають на обліку при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі розформування військової частини - у військовому комісаріаті і квартирно-експлуатаційному органі та користуються правом позачергового одержання житла. Якщо військовослужбовець, який перебуває на обліку, обирає для проживання після звільнення з військової служби, з урахуванням існуючого порядку реєстрації, інший населений пункт, відповідний командир військової частини за проханням військовослужбовця за 6 місяців до звільнення в запас або у відставку за віком подає до військового комісаріату і квартирно-експлуатаційного органу необхідні документи для зарахування військовослужбовця на квартирний облік, на якому він перебуває до одержання житла. На підставі повідомлення квартирно-експлуатаційного органу про зарахування такого військовослужбовця до черги на отримання житла у військовому комісаріаті він знімається з квартирного обліку за останнім місцем служби.
Згідно статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється: а) у запас, якщо військовослужбовці не досягли граничного віку перебування в запасі і за станом здоров`я придатні до військової служби; б) у відставку, якщо військовослужбовці досягли граничного віку перебування в запасі або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров`я до військової служби з виключенням з військового обліку.
Тобто звільнення у відставку передбачає наявність обов`язкової ознаки - досягнення граничного віку перебування в запасі та виключення з військового обліку. Звільнення у запас не передбачає наявність даної обов`язкової ознаки, тому права військовослужбовців щодо постановки на квартирний облік в іншій місцевості після звільнення у запас, передбачене абзац.2 п.3.10 «Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень», затвердженої наказом Міністра оборони України від 06.10.2006 року №577 включає і звільнення у запас за станом здоров`я. Але ж на час зарахування позивача з родиною на квартирний облік наведений у оскаржуванім протоколі наказ МОУ №577 від 06.10.2006 вже діяв.
Службове житло позивачем не отримувалось, в приватизації він та його сім`я участі не приймали, нерухомої власності у вигляді квартири або будинку не мали та не мають.
У відповідності до пунктів 10.11 «Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої Наказом МОУ від 30.11.2011 № 737, що діє на сьогодні до повноважень житлової комісії військової частини належать: зарахування військовослужбовців на облік, зняття військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов; внесення змін до облікових даних військовослужбовців чи осіб, звільнених з військової служби, які перебувають на квартирному обліку, у зв`язку зі зміною їх сімейного стану, набуттям ними права на пільги для отримання жилого приміщення; розподіл 70 відсотків службової жилої площі, яка надійшла до військової частини; погодження розподілу жилої площі, яка надається для постійного проживання; перенесення черговості надання жилого приміщення на рік, якщо військовослужбовець чи особа, звільнена з військової служби, відмовиться від виділеного жилого приміщення, що відповідає встановленим вимогам та poзмipy; скликання позачергових загальних зборів військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, у зв`язку з: саморозпуском житлової комісії, оголошенням недовіри та виключенням члена (членів) комісії зі складу житлової комісії; ініціюванням проведення довиборів члена (членів) житлової комісії.
Згідно пункту 2.5 «Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої Наказом МОУ від 30.11.2011 № 737 дані про військовослужбовців, зарахованих на квартирний облік, заносяться до книги обліку осіб, які перебувають у черзі на поліпшення житлових умов (одержання житла для постійного проживання), яка ведеться представником житлової комісії. Дані зазначених книг повинні щороку звірятися (уточнюватися) під час проведення щорічної перереєстрації облікових справ.
За пунктом 2.8. «Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої Наказом МОУ від 30.11.2011 № 737 у місячний строк з дня зарахування військовослужбовця на облік другий примірник облікової справи, кожен аркуш у якій завірений печаткою військової частини, разом з другим примірником Картки обліку та витягом із протоколу засідання житлової комісії військової частини про зарахування військовослужбовця на квартирний облік у місячний строк направляються для перевірки, обліку і зберігання до КЕВ (КЕЧ) району.
Підстави для зняття військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов визначаються статтею 40 ЖК України, пунктом 30 постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 N 1081 "Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями", пунктом 26 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень в Української РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР від 11 грудня 1984 року № 470, пунктом 2.18 «Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої Наказом МОУ від 30.11.2011 № 737.
Так, згідно статті 40 ЖК України Громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадках: 1) поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення; 11) одноразового одержання за їх бажанням від органів державної влади або органів місцевого самоврядування грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення у встановленому порядку; 2) виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту; 3) припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР; 4) засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців, заслання або вислання; 5) подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.
Згідно пункту 30 постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 N 1081 "Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями" військовослужбовці знімаються з обліку у разі: поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; в інших випадках, передбачених законодавством.
Відповідно до пункту 26 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень в Української РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР від 11 грудня 1984 року № 470 громадяни знімаються з квартирного обліку у випадках: 1) поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення; 2) виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту; 3) припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу РСР, Житловим кодексом УРСР, пунктом 29 цих Правил та іншими актами законодавства Української РСР; 4) засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців, заслання або вислання; 5) подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.
Згідно пункту 2.18 «Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої Наказом МОУ від 30.11.2011 № 737 військовослужбовці та особи, звільнені з військової служби, знімаються з обліку за місцем служби (за місцем звільнення з військової служби) у разі: поліпшення житлових умов у випадках, передбачених законодавством, за місцем перебування на квартирному обліку, унаслідок чого зникла потреба в наданні жилого приміщення; отримання за рахунок житлових фондів МО України жилого приміщення для постійного проживання; переміщення військовослужбовця до нового місця служби в інший населений пункт; звільнення з військової служби за підставами, не зазначеними в абзаці першому пункту 2.16 цього розділу; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік або неправомірних дій посадових (відповідальних) осіб при вирішенні питання про прийняття на квартирний облік; звільнення в запас або відставку до досягнення 20 років вислуги на військовій службі особами, які зараховані на облік після 01 січня 2005 року (крім випадків, вказаних у пункті 2.17 цього розділу); обрання для постійного місця проживання іншого населеного пункту особами, які звільнені у запас або у відставку; в інших випадках, передбачених законодавством.
Жодна з зазначених підстав для зняття військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов не може бути застосована до позивача та членів його сім`ї, адже відомості, які позивач подавав для взяття на облік є достовірними та дійсними, що підтверджується наданими документами.
Згідно «Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої Наказом МОУ від 30.11.2011 № 737 списки осіб, що перебувають на квартирному обліку та матеріали житлових справ щодо підстав перебування на даному обліку щорічно перевіряються.
З часу зарахування на квартирний облік по 30.03.2018 року жодних недоліків в документах позивача виявлено не було, через що він разом з членами сім`ї продовжував перебувати на квартирній черзі.
Згідно «Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої Наказом МОУ від 30.11.2011 № 737 списки осіб, що перебувають на квартирному обліку та матеріали житлових справ щодо підстав перебування на даному обліку щорічно перевіряються. З часу зарахування на квартирний облік та до часу винесення оскаржуваного рішення - жодних недоліків в документах позивача виявлено не було, та відповідних реагувань з боку відповідачів з цього приводу не було, через що він разом з членами сім`ї продовжував перебувати на квартирній черзі.
Згідно із статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції.
Відповідач по справі не надали доказів, які б підтверджували вчинення неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на квартирний облік позивача та членів його родини ані під час постановки його та членів його родини на квартирний облік за місцем його служби, ані під час такої постановки на квартирний облік в Харківському обласному військовому комісаріаті. Навпаки, матеріали справи містять підтвердження правомірності та достовірності дій і відомостей, які були використані та вчиненні під час постановки позивача та членів його родини на квартирний облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов.
Аналізуючи надані докази, суд приходить до висновку, що позивачем доведені обставини, на які він посилається в своєму позові, а тому позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 19, 22, 24 Конституції України, статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст.ст. 9, 34 - 37, 43 ЖК України, ст. 12 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Інструкцією про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої Наказом МОУ від 30.11.2011 № 737, ст.ст. 3, 4, 5, 10, 12, 13, 15, 16, 19, 27, 42-43, 48-49, 58, 60, 76-83,81,84, 95, 175-177, ч. 2 ст. 187 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги представника ОСОБА_1 від імені ОСОБА_2 до Харківського обласного військового комісаріату, Житлової комісії Харківського обласного військового комісаріату про скасування протокольного рішення, зняття з черги та відновлення на квартирному обліку- задовольнити.
Скасувати протокольне рішення житлової комісії Харківського обласного військового комісаріату прийняте на засіданні, та викладене у протоколі № 4 від 30 березня 2018 року, про зняття з черги позивача- капітана запасу- ОСОБА_2 та членів його родини, у зв`язку з неправомірним перебуванням на квартирному обліку в Харківському гарнізоні.
Зобов`язати Харківський обласний військовий комісаріат та житлову комісію Харківського обласного військового комісаріату, скасувати протокольне рішення №4 від 30 березня 2018 року, викладене у протоколі №4, відновити ОСОБА_2 та членів його родини на квартирному обліку в Харківському гарнізоні, внести їх до загального списку військовослужбовців та осіб, звільнених з війської служби, які перебувають на черзі поліпшення житлових умов (одержання постійного житла для постійного проживання) з 27.12.1996 року та списку осіб, які користуються правом позачергово одержання жилих приміщень з 01.03.2007 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через Ленінський районний суд м.Харкова, шляхом подачі апеляційної скарги у 30-денний строк з дня оголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкриття чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.Г. Пашнєв