
Справа № 365/515/19 Номер провадження: 3/365/117/19
ПОСТАНОВА
іменем України
24.09.2019 смт. Згурівка Київської області
Суддя Згурівського районного суду Київської області Хижний Р.В., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши в залі судового засідання справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Головного управління ДПС у Київській області щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , працездатного, який працює директором ТОВ «Сервіс Чемпіон», розмір заробітку складає 7000,00 грн, одружений, дітей або інвалідів на утриманні немає, реєстраційний номер облікової картки платника податків невідомий, раніше до адміністративної відповідальності не притягався,
за ч. 1 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В С Т А Н О В И В:
11 вересня 2019 року до Згурівського районного суду Київської області надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП (а.с. 12 – супровідна записка).
Матеріали адміністративної справи не містять протоколу відносно ОСОБА_1 про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
Натомість, у справі міститься протокол про адміністративне правопорушення 04.09.2019 № 18, у якому зазначено, що згідно з актом перевірки № 1491/1036/14/33944030 від 15.08.2019 встановлено факти роздрібної торгівлі пальним ТОВ «Сервіс Чемпіон» на АЗС з АТЗП за адресою: Київська обл., смт Згурівка, вул. Незалежності, буд. 131 01.07.2019 без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, чим порушено ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (зі змінами та доповненнями). До відповідальності за вчинене правопорушення притягається директор ТОВ «Сервіс Чемпіон» ОСОБА_1 . Відповідальність за вчинене правопорушення передбачена ст. 164 КУпАП. Однак з тексту протоколу неможливо розібрати, якою саме частиною вказаної статті передбачена відповідальність.
Прокурор, повідомлений про розгляд справи з огляду на рішення Європейського суду з прав людини від 20.09.2016 у справі «Карелін проти Росії» щодо визнання порушення статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод в частині неупередженості суду через відсутність сторони звинувачення у справі про адміністративне правопорушення, а також з огляду на повноваження прокурора, визначені статтею 250 КУпАП, на розгляд справи не з`явився.
У судовому засіданні ОСОБА_1 подав письмову заяву, в якій просить направити адміністративний протокол по справі № 365/515/19 на доопрацювання, так як за змістом цього адміністративного матеріалу не зрозуміло, за якою статтею його притягують до відповідальності.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 №23-рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності (ч. 2 ст.7 КУпАП).
Зі змісту ст. 251 КУпАП вбачається, що обов`язок по збиранню доказів покладається на особу (органи), які складають протокол про адміністративне правопорушення і оформляють відповідний матеріал. Суд лише оцінює докази з точки зору їх достатності, достовірності, допустимості і належності.
При цьому, з урахуванням положень ч. 1 ст. 6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також з огляду на практику Європейського суду з прав людини у справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», рішення від 30 травня 2013 року, заява № 36673/04) та «Карелін проти Росії» («заява № 926/08, рішення від 20 вересня 2016 року), у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Зі змісту ст. 278 КУпАП вбачається, що суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен зокрема перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згіднозі ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ст. 255 КУпАП уповноважені посадові особи органів доходів і зборів мають право складати протоколи у справах про адміністративні правопорушення, зокрема, за ст.ст. 155-1, 164 КУпАП.
Згідно з положеннями Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 02.07.2016 № 566 посадові особи органів доходів і зборів при виявленні адміністративного правопорушення складають протокол про адміністративне правопорушення (далі – протокол) на бланку за формою згідно з додатком 1 до цієї Інструкції. Зміст Протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 КУпАП (п. 3, 4 Інструкції).
Відповідно до п. 5 Інструкції усі реквізити протоколу заповнюються розбірливим почерком державною мовою. Не допускаються закреслювання або виправлення відомостей, що заносяться до Протоколу, а також внесення додаткових записів після того, як Протокол підписаний особою, відносно якої він складений.
Згідно з п.п. 6, 15, 16 Інструкції у протоколі під час його складання обов`язково зазначається стаття КУпАП, згідно з якою передбачено адміністративну відповідальність. При викладенні обставин правопорушення у протоколі вказуються місце та час його вчинення, суть правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складається протокол, та які положення законодавства порушено. Якщо є свідки правопорушення та потерпілі, до протоколу вносяться їх прізвища, імена та по батькові, а також місце проживання.
До протоколу долучаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, та документи, що можуть свідчити про обставини, які пом`якшують або обтяжують відповідальність особи (за наявності). Кожний документ повинен мати свої реквізити (дату, назву, підписи тощо), містити достовірну інформацію та відповідати вимогам законодавства України про адміністративні правопорушення.
Якщо розгляд справ про адміністративне правопорушення віднесено до відання інших органів, належно оформлений протокол надсилається органу, уповноваженому розглядати адміністративну справу, протягом трьох днів з дня його реєстрації. До протоколу додаються інші матеріали справи, які є в наявності в органах доходів і зборів та які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення.
Згідно з рекомендаціями, викладеними в п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23 грудня 2005 року, правильною визнається практика тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
За таких обставин суд позбавлений можливості вирішити питання щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності як за ч. 1 ст. 155-1, так і за ст. 164 КУпАП, оскільки не зрозуміла правова кваліфікація дій особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У зв`язку із зазначеним вбачається за доцільне повернути матеріали протоколу про адміністративне правопрушення від 04.09.2019 № 18 для належного оформлення.
На підставі викладеного і керуючись ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
П О С Т А Н О В И В:
Справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути Головному управлінню Державної податкової служби у Київській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Р.В. Хижний