
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(повне)
18 вересня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/2489/19
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Тихоненко О.М.,
за участю секретаря Якуш І.В.,
представника позивача ОСОБА_3,
та представника відповідача Труби А.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання дій протиправним та скасування рішення,
У С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (далі - ФОП ОСОБА_2 , позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області (далі - ГУ ДФС у Чернігівській області, відповідач) про визнання дій відповідача щодо анулювання реєстрації платника єдиного податку фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 протиправними та скасування рішення відповідача № 78/25-01-53-06-38 про анулювання реєстрації платника єдиного податку фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 від 26.04.2019.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що останнім не порушено будь-яких вимог чинного законодавства, та як наслідок відсутні правові підстави для винесення оскаржуваного рішення, оскільки загальний дохід від здійснення підприємницької діяльності позивача за 2018 рік склав 4 683 730,26 грн, що не перевищує визначений Податковим кодексом України розмір доходу для платників єдиного податку третьої групи. Зазначає, що на поточний рахунок позивача були зараховані кошти, які не є доходом, в розумінні Податкового кодексу України. А також вказує, що в липні 2019 року ним подано уточнюючу податкову декларацію платника єдиного податку за 2018 рік, в якій загальна сума доходу за звітний (податковий) період становить 4 681 585,67 грн.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.08.2019 прийнято позовну заяву та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.
В межах встановленого судом строку, представником відповідача надано відзив на позов, в якому останній не погоджується з позовними вимогами, просить суд відмовити у їх задоволенні та зазначає, що у даній ситуації підставою для анулювання реєстрації платника єдиного податку є встановлення контролюючим органом за наслідками перевірки декларації позивача факту перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу, а саме встановлено, що за 2018 рік обсяг доходу позивача склав 5 090 096,17 грн, коли граничний розмір відповідно до Податкового кодексу України складає 5 000 000,00 грн, як наслідок дії та оскаржуване рішення податкового органу є правомірними, та такими, що відповідають нормам законодавства.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позові.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у відзиві на позовну заяву.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
ФОП ОСОБА_2 є зареєстрованою у встановленому законом порядку фізичною особою-підприємцем та основним видом економічної діяльності останнього є: 27.90 виробництво іншого електричного устатковання, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.29-30). Перелік видів господарської діяльності позивача підтверджується витягом з реєстру платників єдиного податку (а.с.31).
Як слідує з матеріалів справи згідно податкової декларації платника єдиного податку ФОП ОСОБА_2 за 2018 рік від 22.01.2019 загальна сума доходу за звітний (податковий) період становить 5 090 096,17 грн (а.с.27-28), при цьому позивачем 12.07.2019 подано уточнюючу податкову декларацію платника єдиного податку за 2018 рік згідно якої загальна сума доходу за звітний (податковий) період становить 4 681 585,67 грн (а.с.25-26).
Рішенням ГУ ДФС у Чернігівській області № 78/25-01-53-06-38 від 26.04.2019 анульовано реєстрацію платника єдиного податку ФОП ОСОБА_2 , оскільки останнім порушено вимоги ст. 291 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ (далі - ПК України) щодо перебування на спрощеній системі оподаткування та вимоги п.п. 298.2.3 п.298.2 ст.298 ПК України щодо зобов`язання перейти на сплату інших податків і зборів (а.с.10-11).
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, ФОП ОСОБА_2 звернувся з даним позовом до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначаються ПК України.
Пунктом 54.1 ст. 54 ПК України встановлено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 31.1 ст. 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк (п.38.1 ст. 38 ПК України).
Відповідно до п.291.1 ст.291 ПК України у цій главі встановлюються правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку.
Пунктом 291.2 ст. 291 ПК України передбачено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Відповідно до п. 291.4 ст. 291 ПК України третя група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи - суб`єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 5000000 гривень.
Доходом платника єдиного податку є:
1) для фізичної особи - підприємця - дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 цієї статті. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності (п.292.1 ст.292 ПК України).
Пунктом 292.11 ст.292 ПК України передбачено, що до складу доходу, визначеного цією статтею, не включаються: 1) суми податку на додану вартість; 2) суми коштів, отриманих за внутрішніми розрахунками між структурними підрозділами платника єдиного податку; 3) суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, та суми кредитів; 4) суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм; 5) суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) - платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів; 6) суми коштів, що надійшли як оплата товарів (робіт, послуг), реалізованих у період сплати інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом, вартість яких була включена до доходу юридичної особи при обчисленні податку на прибуток підприємств або загального оподатковуваного доходу фізичної особи - підприємця; 7) суми податку на додану вартість, що надійшли у вартості товарів (виконаних робіт, наданих послуг), відвантажених (поставлених) у період сплати інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом; 8) суми коштів та вартість майна, внесені засновниками або учасниками платника єдиного податку до статутного капіталу такого платника; 9) суми коштів у частині надмірно сплачених податків і зборів, встановлених цим Кодексом, та суми єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що повертаються платнику єдиного податку з бюджетів або державних цільових фондів; 10) дивіденди, отримані платником єдиного податку - юридичною особою від інших платників податків, оподатковані в порядку, визначеному цим Кодексом.
Пунктом 299.7 ст. 299 ПК України передбачено, що до реєстру платників єдиного податку вносяться такі відомості про платника єдиного податку: 1) найменування суб`єкта господарювання, код згідно з ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - підприємця, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відповідну відмітку у паспорті); 2) податкова адреса суб`єкта господарювання; 3) місце провадження господарської діяльності; 4) обрані фізичною особою - підприємцем першої та другої груп види господарської діяльності; 5) ставка єдиного податку та група платника податку; 6) дата (період) обрання або переходу на спрощену систему оподаткування; 7) дата реєстрації; 8) види господарської діяльності; 9) дата анулювання реєстрації.
Відповідно до п.299.10 ст. 299 ПК України реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі: 1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв`язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву; 2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення; 3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 та підпунктом 298.8.6 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу; 4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва юридичної особи платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків; 5) якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 цього Кодексу.
Пунктом 299.11 статті 299 ПК України передбачено, що у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої - третьої груп вимог, встановлених цією главою, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої - третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. У такому випадку суб`єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.
Платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до цього Кодексу за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій (п.300.1 ст.300 ПК України).
Відповідачем на підтвердження факту правомірності прийняття оскаржуваного рішення не надано суду акту перевірки, що виключає можливість останнього приймати рішення про анулювання реєстрації платника податку.
А отже, дії ГУ ДФС у Чернігівській області щодо анулювання реєстрації платника єдиного податку ФОП ОСОБА_2 є протиправними.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що за період 2018 року на поточних рахунках позивача здійснені надходження на суму 5 136 462,17 грн, з яких вхідний залишок становить 805,41 грн (а.с.12).
Так, загальна сума надходжень за 2018 рік на поточний рахунок позивача становить 5 135 656,76 грн.
Як слідує з матеріалів справи з 5 135 656,76 грн на поточний рахунок були зараховані надходження, які не є доходом, а саме: повернення коштів на суму 7 798,00 грн від ТОВ «Розетка уа»; повернення помилково зарахованих коштів на суму 582,00 грн від Єдині реквізити; готівкові власні надходження від позивача в сумі 220 000,00 грн, в сумі 40 000,00 грн, в сумі 18 000,00 грн, в сумі 2 000,00 грн, в сумі 1 600,00 грн та в сумі 13 500,00 грн; повернення сплати єдиного податку в сумі 137 508,50 грн від ГУ ДКСУ у Чернігівській області; повернення товару на суму 239,00 грн від розрахунку за картками; повернення товару на суму 6 699,00 грн від розрахунку за картками; перевід на власний картковий рахунок ПриватБанк на суму 5 000,00 грн з кредитної картки власні кошти_21, що підтверджується платіжними документами (а.с.13-24).
Тобто, на поточний рахунок ФОП ОСОБА_2 були зараховані кошти, які не є доходом в розумінні п. 292.11 ст. 291 ПК України на загальну суму 452 926,50 грн, як наслідок загальний дохід позивача від здійснення підприємницької діяльності за 2018 рік становить 4 683 730,26 грн, що не перевищує, визначений ПК України розмір доходу для платників єдиного податку третьої групи.
Позивачем при складанні податкової звітності були допущені помилки, в зв`язку з чим останнім 12.07.2019 подано уточнюючу декларацію, з якої слідує про відсутність правових підстав для анулювання реєстрації платника єдиного податку (а.с.25-26).
З огляду на викладене, дії податкового органу щодо анулювання реєстрації платника єдиного податку ФОП ОСОБА_2 є протиправними, а рішення № 78/25-01-53-06-38 від 26.04.2019 таким, що підлягає скасуванню.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДФС у Чернігівській області на користь позивача підлягають стягненню здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 1921,00 грн.
Керуючись статтями 168, 227, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання дій протиправним та скасування рішення задовольнити повністю.
Визнати дії Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області щодо анулювання реєстрації платника єдиного податку фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 протиправними.
Скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області № 78/25-01-53-06-38 про анулювання реєстрації платника єдиного податку фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 від 26.04.2019.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області (вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 39392183).
Повний текст рішення складено 24.09.2019.
Суддя О.М. Тихоненко