
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 вересня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/2312/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Головка А.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання - Крутько О.В.,
представника відповідача - Андрусів А.Б.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
В С Т А Н О В И В:
02 липня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення щодо не призначення та невиплати одноразової грошової допомоги в розмірі 250 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату, як інваліду ІІІ групи відповідно до вимог Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського з врахуванням раніше виплаченої суми допомоги; зобов`язання здійснити нарахування та виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням ІІІ групи інвалідності в розмірі, визначеному статтею 99 Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VІІІ "Про національну поліцію" в порядку, визначеному Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, з врахуванням раніше виплаченої суми допомоги.
В обґрунтування своїх вимог посилався на те, що Законом України "Про Національну поліцію" не встановлено обмежень щодо виплати одноразової грошової допомоги, які передбачені пунктом 8 розділу IV Порядку №4. Вичерпний перелік випадків, за яких особі може бути відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги визначено у ст. 101 Закону України "Про Національну поліцію", але підстави, з якої відповідач відмовив позивачу у призначенні допомоги, вказана норма не містить. Зауважив, що вказана норма Порядку №4 не позбавляє позивача права на отримання одноразової грошової допомоги, а лише встановлює обмеження у розмірі проведення виплати нарахованої суми грошової допомоги в залежності від часу повторного встановлення інвалідності із втратою працездатності після первинного встановлення втрати працездатності. Так само цей пункт Порядку не містить жодних застережень щодо неможливості проведення виплати грошової допомоги у разі встановлення особі після спливу двохрічного терміну іншої групи інвалідності чи більшого відсотку втрати працездатності.
Позивач у судове засідання не з`явився, просив розгляд справи проводити без його участі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову, просив відмовити у його задоволенні. У відзиві на позов посилався на те, що зміна причини інвалідності не дає права на отримання позивачем грошової допомоги у більшому розмірі /а.с. 58-62/.
Судом встановлено, що наказом ГУ НП в Полтавській області від 01.03.2017 № 74-о-с ОСОБА_1 з 01.03.2017 призначено на посаду оперуповноваженого сектору кримінальної поліції Кременчуцького районного відділення поліції Кременчуцького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області.
22 червня 2017 року сталася дорожньо-транспортна пригода за участю оперуповноваженого сектору кримінальної поліції Кременчуцького районного відділення поліції Кременчуцького ВП ГУНП лейтенанта поліції Швецова В.Р. та інспектора сектору реагування патрульної поліції № 4 Кременчуцького районного відділення поліції Кременчуцького ВП ГУПН майора поліції Гнойової М .В.
У результаті ДТП лейтенант поліції ОСОБА_1 , лейтенант поліції Гнойова М.В., а також ОСОБА_3 і пасажир ОСОБА_4 отримали тілесні ушкодження різного ступеню тяжкості.
За результатами проведеного службового розслідування складено висновок від 20.07.2017, в якому зафіксовано порушення лейтенантом поліції ОСОБА_1 вимог статті 7 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ, затвердженого Законом України від 22.02.2006 № 3460-ІV, пункту 1 статті 18 Закону України "Про Національну поліцію", пункту 4 Додатку 15 до наказу ГУНП від 01.02.2017 № 133 "Про закріплення службового транспорту".
За результатами проведеного спеціального розслідування нещасного випадку комісія прийшла до висновку: нещасний випадок із лейтенантом поліції ОСОБА_1 трапився в період проходження служби і не пов`язаний з виконанням службових обов`язків, оскільки останній порушив вимоги наказу ГУНП від 01.02.2017 №133 "Про закріплення службового автотранспорту"; нещасний випадок із майором поліції ОСОБА_5 трапився в період проходження служби при виконанні службових обов`язків.
19.10.2017 був складений акт за формою Н-5* спеціального розслідування групового нещасного випадку, що стався 22.06.2017 близько 17 год. 15 хв. та акт №26 за формою НТ* про нещасний випадок невиробничого характеру.
Відповідно до пункту 11 свідоцтва про хворобу від 28.04.2018 № 86/С М(ВЛ)К ДУ "ТМО МВС України по Полтавській області" Діагноз і постанова військово-лікарської комісії про причинний зв`язок захворювання (поранення, травми, контузії, каліцтва): Післятравматичний деформуючий остеоартроз правого колінного суглобу (22.06.2017 відкритий перелом нижнього полюса правого наколінника - Травма, одержана під час проходження служби в результаті нещасного випадку, НІ не пов`язана з виконанням службових обов`язків акт НТ № 26 від 19.10.2017) рентгенологічно ІІ ст. Стійкий больовий синдром, хронічний синовіїт, контрактура (90°-160°) суглобу, з помірним порушенням функцій правого колінного суглобу. Захворювання, ТАК, пов`язане з проходженням служби у поліції /а.с. 67/.
Згідно із довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках від 09.10.2018 серія АГ № 0023123, ступінь втрати працездатності ОСОБА_1 50 %, захворювання, ТАК, пов`язане з проходженням служби в поліції /а.с. 71/.
26.12.2018, на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 22.05.2018 у справі № 816/775/18, актом спеціального розслідування групового нещасного випадку за формою Н-5 було скасовано попередні акти розслідування нещасного випадку та встановлено факт настання нещасного випадку із лейтенантом поліції ОСОБА_1 в період проходження служби при виконанні службових обов`язків та складено акт Н-1 відносно ОСОБА_1 /а.с. 20-25/.
09.04.2019 згідно висновку про призначення одноразової грошової допомоги, затвердженого заступником начальника ГУНП в Полтавській області ОСОБА_6 18.03.2019, на підставі підпункту 4 пункту 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію", у зв`язку із набуттям позивачем права на отримання грошової допомоги з 11.09.2018, ОСОБА_1 виплачено одноразову грошову допомогу у розмірі 134000 грн /а.с. 66/.
Згідно з постановою № 1 М(ВЛ)К ДУ "ТМО МВС України по Полтавській області" від 07.02.2019 з приводу встановлення причинного зв`язку з виконанням службових обов`язків колишнього поліцейського ОСОБА_1 , 1995 року народження, захворювання (поранення, травми, контузії) у колишнього поліцейського ОСОБА_1 , 1995 року народження: "Післятравматичний деформуючий остеоартроз правого колінного суглобу (22.06.2017 відкритий перелом нижнього полюса правого наколінника) ТАК, пов`язана з виконанням службових обов`язків (акт № 9 форми Н-1 від 26.12.2018, акт форми Н-5 від 26.12.2018) рентгенологічно ІІ ступеню. Стійкий больовий синдром, хронічний синовіїт, контрактура (90°-160°) суглобу, з помірним порушенням функцій правого колінного суглобу. Захворювання, ТАК, пов`язане з проходженням служби у поліції. Пункт 141 свідоцтва про хворобу № 86/С від 28.04.2018 ОСОБА_7 відмінено /а.с. 68/.
Згідно із довідкою МСЕК серії АВ № 0025943 від 16.04.2019 ОСОБА_1 з 02.02.2019 встановлена ІІІ група інвалідності, травма, так, пов`язана із виконанням службових обов`язків /а.с. 28/.
22.04.2019 ОСОБА_1 звернувся до ГУ НП в Полтавській області із заявою (рапортом) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності (вх. № Ш-17/ОП від 26.04.2019), у якій просив провести виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, яка пов`язана із виконанням службових обов`язків, на підставі пп 3 п. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" /а.с. 65/.
Висновком від 22.05.2019 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги.
Відповідно до листа ГУ НП в Полтавській області від 22.05.2019 № 29/ОШ-17/Оп ОСОБА_1 повідомлено про те, що згідно наказу Міністерства внутрішніх справ України № 249 від 05.04.2019, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 414/33385 від 19.04.2019, внесені зміни до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, а саме, абзац перший пункту 8 викладено в наступній редакції: «Якщо поліцейському після встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми». Зазначені зміни не передбачають виплату поліцейському одноразової допомоги (різниці) при встановленні вищої групи інвалідності чи іншої причини її виникнення. Оскільки 09.04.2019 отримано одноразову грошову допомогу в разі втрати працездатності по ІІІ групі інвалідності, то на підставі вищезазначеного Порядку, затвердженого наказом МВС України від 11.01.2016 № 4 (у редакції наказу МВС України 21.09.2017 № 788 та наказу МВС України від 05.04.2019 № 249), прийнято рішення про відмову у призначенні різниці в одноразовій грошовій допомозі /а.с. 32/.
Позивач не погодився із таким рішенням відповідача та оскаржив його до суду.
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог дійшов до наступних висновків.
Згідно із підпунктом 3 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі: визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, пов`язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
Відповідно до частини 2 статті 97 Закону порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 № 4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.
Пунктом 1 розділу І Порядку № 4 передбачено, що ці Порядок та умови визначають механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - ОГД) у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейських центрального органу управління поліції, територіальних органів поліції, міжрегіональних територіальних органів Національної поліції, установ та організацій, що належать до сфери управління Національної поліції України (далі - органи поліції), поліцейських в т. ч. слухачів та курсантів вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - навчальних закладів), поліцейських, відряджених до інших органів державної влади, установ, організацій (далі - інших органів).
Підпунктом 2 пункту 4 розділу І Порядку передбачено випадки, за яких призначається ОГД у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського: під час виконання службових обов`язків (пункти 3, 5 частини першої статті 97 Закону) - випадок, пов`язаний із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.
Згідно із підпунктом 2 пункту 1 розділу І Порядку днем виникнення права на отримання ОГД є: у разі встановлення поліцейському інвалідності - дата, з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, у разі відсутності дати, з якої встановлено інвалідність, - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії.
Пунктом 3 розділу ІІІ Порядку Заява (рапорт) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається керівнику органу поліції, навчального закладу за останнім місцем проходження служби поліцейським або за останнім місцем проходження поліцейським служби перед відрядженням до інших органів (далі - останнім місцем проходження служби).
Відповідно до пункту 5 Порядку для виплати ОГД у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв`язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках); 3) довідку органу, установи, організації, підрозділу, яким попередньо було здійснено виплату ОГД із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати (у разі отримання такої виплати); 4) копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; 5) копію постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; 6) копії акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов`язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; 7) копію посвідчення інваліда війни (за наявності); 8) копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; 9) копію документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті). Копії документів завіряються підписом власноруч, та перевіряються особою, що приймає документи.
Відповідно до пункту 1 розділу IV Порядку № 4 у місячний строк з дня реєстрації документів, зазначених у пунктах 4, 6 розділу III, фінансові підрозділи готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, за встановленою формою (додаток 2).
Пунктом 8 розділу IV Порядку № 4 якщо поліцейському протягом двох років після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми. Підставою для такої виплати є довідка органу, установи, організації, підрозділу, яким попередньо було здійснено виплату ОГД із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати, видана фінансовим підрозділом цього органу, установи, організації, підрозділу, за останнім місцем отримання ОГД.
Згідно наказу Міністерства внутрішніх справ України № 249 від 05.04.2019, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 414/33385 від 19.04.2019, внесені зміни до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, а саме, абзац перший пункту 8 викладено в наступній редакції: «Якщо поліцейському після встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми». Редакція діє з 14.05.2019.
Відповідач у листі від 22.05.2019 № 29/ОШ-17/Оп повідомив ОСОБА_1 , що зазначені зміни не передбачають виплату поліцейському одноразової допомоги (різниці) при встановленні вищої групи інвалідності чи іншої причини її виникнення. Оскільки 09.04.2019 отримано одноразову грошову допомогу в разі втрати працездатності по ІІІ групі інвалідності, то на підставі вищезазначеного Порядку, затвердженого наказом МВС України від 11.01.2016 № 4 (у редакції наказу МВС України 21.09.2017 № 788 та наказу МВС України від 05.04.2019 № 249), прийнято рішення про відмову у призначенні різниці в одноразовій грошовій допомозі /а.с. 32/.
У відзиві на позов відповідач стверджує, що редакція вищезазначеного пункту вже діяла на момент розгляду документів позивача, однак ОСОБА_1 у позовні заяві помилково зазначає її попередню редакцію.
З даного приводу суд зазначає, що ОСОБА_1 звернувся до ГУ НП в Полтавській області із заявою (рапортом) від 22.04.2019 про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності (вх. № Ш-17/ОП від 26.04.2019), у якій просив провести виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, яка пов`язана із виконанням службових обов`язків, на підставі пп 3 п. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" /а.с. 65/.
Отже, ОСОБА_1 звернувся до ГУ НП в Полтавській області із заявою (рапортом) від 22.04.2019 (вх. № Ш-17/ОП від 26.04.2019) про виплату ОГД до набрання чинності змін до пункту 8 розділу IV Порядку № 4.
Однак, відповідач розглянув заяву позивача із доданими документами відповідно пункту 8 Порядку, затвердженого наказом МВС України від 11.01.2016 № 4, у редакції наказу МВС України від 05.04.2019 № 249.
Суд дійшов до висновку, що ГУ НП в Полтавській області мало розглядати заяву (рапорт) ОСОБА_1 від 22.04.2019 (вх. № Ш-17/ОП від 26.04.2019) про виплату ОГД згідно пункту 8 розділу IV Порядку № 4, у редакції наказу МВС України 21.09.2017 № 788.
Таким чином, висновок ГУ НП в Полтавській області від 22.05.2019 про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 складено з порушенням вимог законодавства України.
З огляду на викладене, суд дійшов до висновку про визнання протиправним та скасування висновку Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 22.05.2019 про відмову ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги.
Щодо позовних вимог ОСОБА_1 про зобов`язання здійснити нарахування та виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням ІІІ групи інвалідності в розмірі, визначеному статтею 99 Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VІІІ "Про національну поліцію" в порядку, визначеному Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, з врахуванням раніше виплаченої суми допомоги, суд звертає увагу, що адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, не може втручатися у дискрецію суб`єкта владних повноважень в межах такої перевірки.
У відповідності з Рекомендаціями № R (80) 2 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980 під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Враховуючи вищевказане та те, що діючим законодавством встановлена процедура прийняття рішення щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги, адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади чи місцевого самоврядування та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цих органів, а отже, суд не може підміняти цю процедуру та орган, до компетенції якого віднесено прийняття відповідних рішень.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Національної поліції в Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 40108630) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.04.2019 про виплату одноразової грошової допомоги з урахуванням висновків суду.
Таким чином, позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного Управління Національної поліції в Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 40108630) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати висновок Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 22.05.2019 про відмову ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 40108630) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.04.2019 про виплату одноразової грошової допомоги з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 24 вересня 2019 року.
Суддя А.Б. Головко