
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 вересня 2019 р. № 520/7888/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Заічко О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Мараєвої О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Державного комітету телебачення і радіомовлення України про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення № 14 від 14.06.2019 року про накладення адміністративно-господарського штрафу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується з оскаржуваним рішенням Державного комітету телебачення і радіомовлення України про застосування штрафних санкцій про накладення адміністративно-господарського штрафу і сумі 41730,00 грн., оскільки дії позивача не підпадають під вимоги статті 28-1 Закону України "Про видавничу справу", а протокол №15 від 12.06.2019 року, на підставі якого прийнято вищезазначене рішення, прийнято помилково.
Від позивача надійшло клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи.
Разом з тим, до суду від відповідача надійшов відзив на позов, в якому, заперечуючи проти позову, просив у його задоволенні відмовити з тих підстав, що оскаржуване в даній справі рішення є цілком обґрунтованим і законним. При цьому відповідач зазначив, що на позивача було накладено відповідний адміністративно - господарський штраф в зв`язку з розповсюдженням друкованої продукції походження країни - агресора. При цьому, як вказав відповідач, таке розповсюдження можливе лише за наявності спеціального дозволу, якого позивач не мав.
Суд, на підставі ст. 205 КАС України, вважає можливим розглянути справу у письмовому провадженні.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України.
12.06.2019 року уповноваженою посадовою особою відповідача складено протокол №15 про накладення адміністративно-господарського штрафу за розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження (виготовлена) та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, без відповідного дозволу, передбаченого статтею 28-1 ЗУ "Про видавничу справу".
Суть правопорушення відповідно до протоколу полягає в тому, що позивач 12.06.2019 року о 14 год. 20 хв. за адресою м. Харків , вул. Алчевських, буд. 4, оф. 26 здійснював розповсюдження на території України видавничої продукції що має походження (виготовлена) та/або ввезена з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України без відповідного дозволу. Випадок учиняється вперше. Згідно опису з даного проколу вилучено з обігу книги Барбари Мур «Серебряное колдовськое таро» ISBN 978-5-91937-231-8, Кайа Уолкер «Астральные уловители снов» ISBN 978-5-91937-163-2.
Копію вказаного протоколу позивачем отримано, згідно наявних в протоколі пояснень позивача ним в якості пояснень зазначено "Не знал".
На підставі розгляду вказаного протоколу першим заступником голови Держкомтелерадіо України прийнято оскаржуване в даній справі рішення №14 від 14.06.2019 року про накладення адміністративно-господарського штрафу за розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження (виготовлення) та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, без відповідного дозволу, передбаченого статтею 28-1 Закону України "Про видавничу справу", відповідно до якого застосовано адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в розмірі 41730 грн. з вилученням зазначеної вище видавничої продукції.
Як свідчать матеріали справи, підставою для складання протоколу та винесення рішення про накладення на позивача штрафу слугувало звернення управління Служби безпеки України у Харківській області №70/5-4449 від 30.05.2019 року, в якому зазначено про встановлення фактів розповсюдження заборонених, а також незаконно ввезених з території РФ друкованих видань в книжковому інтернет-магазині " Misost " (місце провадження господарської діяльності: м. Харків, вулиця Алчевських , 4 , 4 поверх , оф .26), книжки видавництв «Сілует», «Авалон-Ло Скарабео» та ін.
Не погодившись із вказаним рішенням позивач звернувся до суду за захистом свої прав.
Надаючи правову кваліфікацію доказам які надані сторонами та викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.1 затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2014 р. № 341 Положення про Державний комітет телебачення і радіомовлення України (далі- Положення №341), Державний комітет телебачення і радіомовлення України (Держкомтелерадіо) є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Держкомтелерадіо є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері телебачення і радіомовлення, інформаційній та видавничій сфері.
Держкомтелерадіо відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: вживає разом з іншими органами державної влади заходів до обмеження доступу видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, згідно із законодавством; видає (відмовляє у видачі, анулює) дозвіл на ввезення видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України; приймає на підставі звернень правоохоронних органів, юридичних та фізичних осіб рішення про накладення штрафу за розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, без наявності відповідного дозволу; вилучає з обігу видавничу продукцію, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України та розповсюджується на території України без відповідного дозволу; веде реєстр видавничої продукції держави-агресора, дозволеної до ввезення та розповсюдження на території України, забезпечує його розміщення на своєму офіційному веб-сайті та єдиному державному веб-порталі відкритих даних; веде Державний реєстр видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої продукції (п.4 Положення № 341).
Відповідно до положень ст. 28-1 до Закону України "Про видавничу справу" від 05 червня 1997 року №318/97-ВР (далі - Закон №318/97), видавнича продукція, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, може бути ввезена на митну територію України та розповсюджена на її території за умови наявності відповідного дозволу, крім видавничої продукції, що ввозиться громадянами в ручній поклажі або супроводжуваному багажі загальною кількістю не більше 10 примірників.
Положеннями ст. 28-1 Закону № 318/97 також передбачено, що розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, без наявності відповідного дозволу, передбаченого цією статтею, тягне за собою застосування до розповсюджувачів такої продукції адміністративно-господарських санкцій у формі накладення адміністративно-господарського штрафу в розмірі десяти мінімальних заробітних плат за кожен випадок такого розповсюдження, вчиненого вперше, та у розмірі п`ятдесяти мінімальних заробітних плат за кожен наступний випадок такого розповсюдження.
Рішення про накладення штрафу, передбаченого частиною двадцять першою цієї статті, приймає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в інформаційній сфері, на підставі звернень правоохоронних органів, юридичних та фізичних осіб. Мотиви та обґрунтування щодо визначення розміру адміністративно-господарського штрафу мають міститися в рішенні про накладення штрафу.
Видавнича продукція, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України та розповсюджується на території України без відповідного дозволу, передбаченого цією статтею, вилучається з обігу центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в інформаційній сфері, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України
Згідно п. 14 Порядку видачі (відмови у видачі, анулювання) дозволу на ввезення видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2017 №262, дозвіл видається на кожну назву видання, що ввозиться на митну територію України, на строк дії угоди, укладеної з власником прав на видання, що підтверджує право на розповсюдження видавничої продукції на території України, але не більше п`яти років.
Відповідно до Порядку вилучення з обігу видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України та розповсюджується на території України без відповідного дозволу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2017 № 235, дія цього Порядку поширюється на суб`єктів господарювання, які здійснюють ввезення та розповсюдження видавничої продукції (далі - суб`єкти господарювання), крім видавничої продукції, що ввозиться громадянами в ручній поклажі або супроводжуваному багажі загальною кількістю не більше ніж 10 примірників. Видавнича продукція, що розповсюджується на території України без відповідного дозволу, підлягає обов`язковому вилученню з обігу з метою недопущення можливості її реалізації.
Наказом Державного комітету телебачення і радіомовлення України від 17.10.2017 р.№ 384 ( зареєстр. в Мінюсті 09 листопада 2017 р. за № 1367/31235) затверджено Порядок накладення Державним комітетом телебачення і радіомовлення України адміністративно-господарських штрафів ( далі - Порядок накладення штрафів).
Пунктом 4 Порядку накладення штрафів визначено, що підставою для накладення штрафу є протокол про накладення адміністративно-господарського штрафу за розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження (виготовлена) та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України без відповідного дозволу, передбаченого статтею 28-1 Закону України "Про видавничу справу", який складається за місцем вчинення порушення.
Відповідно до пункту 9 Порядку накладення штрафів, уповноважена посадова особа Держкомтелерадіо передає матеріали справи посадовій особі Держкомтелерадіо, яка уповноважена приймати рішення про накладення штрафів за порушення вимог законодавства щодо розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження (виготовлена) та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, без відповідного дозволу, передбаченого статтею 28-1 Закону (далі - посадова особа), не пізніше 5 робочих днів з дня складання протоколу про накладення адміністративно-господарського штрафу та додатків до нього.
Аналізуючи наведені норми у їх сукупності слід дійти висновку, що розповсюдження на території України продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, без відповідного дозволу заборонено.
Згідно з п.3-6 Порядку вилучення з обігу видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України та розповсюджується на території України без відповідного дозволу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2017 № 235 видавнича продукція, що розповсюджується на території України без відповідного дозволу, підлягає обов`язковому вилученню з обігу з метою недопущення можливості її реалізації. Вилучення видавничої продукції здійснюється Держкомтелерадіо. Уповноважені посадові особи Держкомтелерадіо (далі - уповноважені особи), перелік яких визначається наказом Держкомтелерадіо, вилучають видавничу продукцію з обігу за місцем її фактичного виявлення. Під час вилучення з обігу видавничої продукції складається відповідно до порядку, визначеного Держкомтелерадіо, протокол про накладення адміністративно-господарського штрафу, в якому міститься опис видавничої продукції, яка вилучається з обігу.
З Рішення №14 від 14.06.2019 року та відзиву на позов вбачається, що відповідачем було накладено санкції з огляду на те, що згідно зі ст. 28-1 ЗУ "Про видавничу справу", ФОП ОСОБА_1 розповсюджував на території України без відповідного дозволу видавничу продукція, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України.
Відповідно до п.13,14 ч.1 ст.1 ЗУ "Про видавничу справу", розповсюдження видавничої продукції - доведення видавничої продукції до споживача через торговельну мережу або в інший спосіб; розповсюджувач видавничої продукції - суб`єкт господарювання, що здійснює розповсюдження видавничої продукції.
Розповсюдження видавничої продукції може здійснюватися шляхом її реалізації (продажу) в роздрібній та оптовій торгівлі, безоплатного розповсюдження чи обміну на договірних засадах ( ч.2 ст.25 ЗУ "Про видавничу справу").
Згідно ст. 12 Закону України "Про видавничу справу", суб`єкти господарювання провадять діяльність у видавничій справі після внесення їх до Державного реєстру на підставі свідоцтва про внесення суб`єкта господарювання до Державного реєстру видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої продукції (далі - свідоцтво). Видача свідоцтва або прийняття рішення про відмову в його видачі, переоформлення, видача дубліката та анулювання свідоцтва здійснюються уповноваженим органом. Діяльність у видавничій справі без внесення до Державного реєстру провадять: органи законодавчої, виконавчої, судової влади - для випуску офіційних видань з матеріалами законодавчого та іншого нормативно-правового характеру, бюлетенів судової практики; підприємства, установи, організації, навчальні заклади, наукові установи, творчі спілки, інші юридичні особи - для випуску і безоплатного поширення інформаційних (бібліографічних, реферативних, оглядових), рекламних видань про свою діяльність; видань, що містять нормативні акти з виробничо-практичних питань таких підприємств, установ та організацій; службових та методичних матеріалів, документів для потреб їхньої статутної діяльності, а також матеріалів на правах рукопису, розмножених за допомогою технічних засобів.
За змістом ст.ст. 1, 14, 16 Закону України "Про видавничу справу" внесення суб`єкта господарювання до державного реєстру видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої продукції передбачає певну процедуру, за умови дотримання якої суб`єкт господарювання набуває статусу, відповідно, видавця, виготовлювача або розповсюджувача друкованої продукції.
У правовідносинах, з приводу яких подано позов, необхідно відмітити, що, згідно ст. 43 Господарського кодексу України підприємці мають право без обмежень самостійно здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, яку не заборонено законом; особливості здійснення окремих видів підприємництва встановлюються законодавчими актами.
Відтак, оскільки здійснення цього виду підприємницької діяльності (розповсюдження друкованої продукції) потребує дотримання відповідної дозвільної процедури та право на його здійснення підтверджується саме наявністю суб`єкта підприємництва у відповідному державному реєстрі, про що видається відповідне Свідоцтво установленого зразка, слід дійти висновку, що в даній справі, з урахуванням доводів позовної заяви про відсутність здійснення розповсюдження книг, що були виявлені та вилучені, позивача не можна вважати розповсюджувачем друкованої продукції в розумінні Закону України "Про видавничу справу", оскільки факт здійснення підприємницької діяльності без внесення позивача до державного реєстру видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої продукції сторонами у справі не заперечується.
При цьому суд наголошує, що здійснення господарської діяльності з розповсюдження друкованої продукції без проходження вище згаданої процедури та внесення у відповідний реєстр не можна вважати законною поведінкою, проте в даній справі позивача було притягнуто до відповідальності не за порушення правил здійснення підприємницької діяльності у видавничій справі, а за розповсюдження без відповідного дозволу друкованої продукції, виготовленої в країні - агресорі.
Позивач факт здійснення ним діяльності з розповсюдження книг, які в нього було вилучено співробітниками відповідача, заперечує, а відповідне офіційне з`ясування обставин за фактом вчинення ним діяльності з розповсюдження друкованої продукції без відповідного свідоцтва не здійснювалось та ця обставина до уваги при притягненні його до адміністративно-господарської відповідальності взята не була.
Суд звертає увагу, що відповідач фактично не заперечує проти таких висновків та згідно наданого до суду відзиву вказує, що всупереч вимог закону, позивач здійснював розповсюдження видавничої продукції без наявності свідоцтва про внесення суб`єкта господарювання до Державного реєстру видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої продукції, тобто не маючи відповідного права на розповсюдження видавничої продукції.
За таких обставин слід погодитися з доводами позовної заяви про відсутність здійснення позивачем саме діяльності з розповсюдження книг, які у нього було вилучено. При цьому слід взяти до уваги, що фактична купівля-продаж книг не підтверджена відповідними розрахунковими документами, їх пропонування до продажу також не підтверджено.
Щодо наданої до суду відповідачем роздруківки товарного чеку №1 від 10.06.2019 року, яким відповідач обґрунтовує продаж книг Барбари Мур «Серебряное колдовсько таро» та Кайа Уолкер «Астральные уловители снов», саме позивачем, суд зазначає, що таку неможливо розглядати як належний доказ факту купівлі-продажу друкованої продукції, так як на ній відсутні підпис продавця (виконавця) або будь-які інші реквізити.
Крім того, надаючи вказаний доказ, який згідно приписів ч. 3 ст. 99 КАС України не вважається письмовим доказом, відповідач, всупереч вимог ч. 4 вказаної статті, не зазначив про наявність у нього або іншої особи оригіналу електронного доказу.
Доказів беззаперечного вчинення правопорушення, а саме: фактів розповсюдження, продажу чи доведення видавничої продукції саме позивачем, відповідачем суду не надано.
Доказів того, що позивачем книги ввозились на територію України не в ручній поклажі або супроводжуваному багажі загальною кількістю більше 10 примірників відповідачем також до суду не надано.
Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до ч.2 ст.77 КАС України покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Перевіривши оскаржуване в даній справі рішення з урахуванням наведеної норми, суд доходить висновку про недотримання відповідачем при його ухваленні всіх дійсних обставин справи при невірному застосуванні норм законодавства.
Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку про задоволення позову.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , ІПН НОМЕР_1 ) до Державного комітету телебачення і радіомовлення України (вул. Прорізна, буд. 2,м. Київ,01001, код ЄДРПОУ00013936) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Скасувати рішення Державного комітету телебачення і радіомовлення України № 14 від 14.06.2019 року про накладення адміністративно-господарського штрафу, яке винесено відносно фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державного комітету телебачення і радіомовлення України (вул. Прорізна, буд. 2,м. Київ,01001, код ЄДРПОУ00013936) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , ІПН НОМЕР_1 ) витрати по оплаті судового збору у розмірі 768,40 грн. ( сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 24 вересня 2019 року.
Суддя Заічко О.В.