Рішення № 84457765, 20.09.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2019
Номер справи
360/2728/19
Номер документу
84457765
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

20 вересня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2728/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про визнання дій неправомірними та скасування постанови про накладення штрафу,-

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області (далі - позивач, управління) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області (далі - відповідач, УДВС ГТУЮ у Луганській області), в якому позивач просив суд:

- визнати неправомірними дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області щодо винесення постанови про накладення штрафу від 11 червня 2019 року ВП № 57968340 та скасувати зазначену постанову.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 11 червня 2019 року ВП № 57968340 накладено штраф у розмірі 10 200,00 грн. на управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області за не виконання рішення суду у справі № 1240/2669/18.

На виконання зазначеного рішення суду позивачем у лютому 2019 року нараховано та виплачено поточну пенсію за лютий 2019 року у розмірі 2 928,57грн. З березня по травень 2019 року нараховано та виплачено поточні пенсії у розмірі З 364,23грн. Заборгованість по пенсії за період з 01.02.2018 року по 31.01.2019 року нараховано на 8 тип відомості.

Згідно постанови Правління Пенсійного фонду України №27-1 від 13.12.2018 з 01.01.2019 фінансування пенсійних виплат здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду фінансування пенсійних виплат в УПФУ України, тобто м.Сєвєродонецьку Луганської області здійснюється головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області. У зв`язку із чим договори з ПАТ «Укрпошта» та уповноваженими банками на виплату і доставку пенсій на 2019 рік управлінням Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області не укладались. На підставі зазначеного до головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області направлено списки осіб щодо фінансування нарахованої заборгованості, до якого включено особовий рахунок ОСОБА_1 про фінансування в червні 2019 року нарахованої на виконання судового рішення суми боргу пенсії.

Відповідно до п. 15 Постанови Кабінету Міністрів України №365 від 08.06.2016 року «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Порядок на сьогодні не прийнятий.

Невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки такий боржник не мав фінансової можливості протягом встановленого державним виконавцем строку виконати судове рішення.

З посиланням на положення статей 26, 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження» позивач зазначає, що державним виконавцем під час прийняття рішення має бути встановлено факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин, якими, зокрема є об`єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.

Оскільки УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганській області не є розпорядником бюджетних коштів, виконання судового рішення можливо тільки за наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі.

Отже, позивач вважає наведені вище обставини поважними, які свідчать про вчинення управління всіх можливих дій, направлених на виконання рішення суду.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 01.07.2019 адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області залишено без руху та надано строк для усунення недоліків (а.с.12,13).

Ухвалою суду від 07.08.2019 за клопотанням позивача продовжено строк на усунення недоліків (а.с.23).

Ухвалою суду від 11.09.2019 прийнято позовну заяву до розглядц після усуненян її недоліків та відкрито провадження у справі (а.с.1,2).

22.12.2018 на виконання до відповідача надійшов виконавчий лист Луганського окружного адміністративного суду від 19.12.2018 № 1240/2669/18 про зобов`язання Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області поновити ОСОБА_1 з 01.02.2018 виплату раніше призначеної пенсії за віком.

22.12.2019 державним виконавцем, керуючись вимогами ст. ст. З, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України "Про виконавче провадження", винесено постанову про відкриття виконавчого провадженйя № 57968340. Копії постанови направлені боржнику для виконання, стягувану - для відома. Одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження винесено постанову про стягнення виконавчого збору. Копію постанови направлено боржнику.

11.04.2019 державним виконавцем, відповідно до ст. ст. 63, 75 Закону, винесено постанову про накладення штрафу на боржника у розмірі 5100 грн, де також було зазначено про обов`язок боржника виконати рішення протягом 10 робочих днів.

Рішенням від 31.05.2019 Луганський окружний адміністративний суд у справі № 360/1853/19 у задоволенні позову Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про визнання дій неправомірними та скасування постанови від 11.04.2019 про накладення штрафу в сумі 5100 грн у виконавчому провадженні № 57968340 відмови.

02.05.2019 від боржника надійшла відповідь, у якій щодо фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документам інформації та копій підтверджуючих документів надано не було.

11.06.2019 державним виконавцем, відповідно до ст. ст. 63, 75 Закону, винесено постанову про накладення штрафу у подвійному розмірі - 10200 грн, де також було зазначено про обов`язок боржника виконати рішення протягом 10 робочих днів. 18.06.2019 державним виконавцем, відповідно до ст. ст. 63, 75 Закону, було надіслано до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення.

Таким чином, накладаючи штраф постановою від 11.06.2019 на Управління Пенсійного фонду України в в. Сєвєродонецьку Луганської області, державний виконавець діяв у межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством.

Згідно з частиною дев`ятою статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експертів.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 05.10.2018 у справі № 1240/2669/18 адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,- - задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області щодо невиплати ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії за віком. Зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (ідентифікаційний код: 21792459, місцезнаходження: 93400, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, будинок 9) поновити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 ) з 01 лютого 2018 року виплату раніше призначеної пенсії за віком. В частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць рішення суду виконується негайно. Стягнуто з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Державного бюджету України за банківськими реквізитами: отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 899998, рахунок отримувача 31211256026001, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір в сумі 352,40 грн.

19.12.2018 Луганським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 1240/2669/18 про зобов`язання УПФУ в м. Сєвєродонецьку поновити ОСОБА_1 з 01.02.2018 виплату раніше призначеної пенсії за віком (а.с. 41,42).

22.12.2018 постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Луганській області Галушка М.В. відкрите виконавче провадження № 5796834 по виконавчому листу № 1240/2669/18, виданому 19.12.2018 Луганським окружним адміністративним судом (а.с. 45,46).

11.04.2019 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області Галушка М.В. винесено постанову про накладення штрафу в сумі 5100 грн. на УПФУ в м. Сєвєродонецьку за не виконання рішення суду по виконавчому листу № 1240/2669/18, яку позивач отримав 15.04.2019.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 31.05.2019 у справі № 360/1853/19, яке набрало законної сили 04.09.2019, встановлено, що накладаючи штраф постановою від 11.04.2019 на УПФУ в м. Сєвєродонецьку за не виконання рішення суду по виконавчому листу № 1240/2669/18, державний виконавець діяв у межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством. Відтак, у задоволенні позовних вимог УПФУ в м. Сєвєродонецьку про визнання протиправною та скасування постанови головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області Галушка М.В. від 11.04.2019 про накладення на Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області штрафу в розмірі 5100,00 грн. у виконавчому провадженні № 57968340 відмовлено за необгрунтованістю (а.с.63-72).

26.04.2019 від УПФУ в м.Сєвєродонецьку надійшов лист № 10297/03-22 в якому повідомлено, що згідно постанови Правління Пенсійного фонду України від 13.12.2018 № 27-1, з 01.01.2019 фінансування пенсійних виплат здійснюється головним управлінням Пенсійного фонду України, тобто фінансування УПФУ в м.Сєвєродонецьку здійснюється ГУ ПФУ в Луганській області. На відомості травня 2019 року повторно направлено списки осіб щодо фінансування нарахованої заборгованості, до якоого включено особовий рахунок ОСОБА_1 про фінансування в травні 2019 року нарахованої на виконання судового рішення суми боргу по пенсії (а.с.73,74).

11.06.2019 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області Галушка М.В. винесено постанову про повторне накладення штрафу в сумі 10200 грн на УПФУ в м. Сєвєродонецьку за не виконання рішення суду по виконавчому листу № 1240/2669/18 (а.с.78).

Правомірність та обґрунтованість вказаної винесення постанови про повторне накладення штрафу є предметом спору, який передано на вирішення суду.

Відповідно до частини першої статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом (частина другої статті 371 КАС України).

Стаття 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV(далі також - Закон №1058) визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, цього Закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.

Частиною третьою статті 4 Закону № 1058 регламентовано, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Статтею 5 Закону № 1058 передбачено, що цей Закон регулює відносини, які виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням, порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.

Згідно з частиною першою статті 47 Закону № 1058 пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Положеннями статті 2 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що виконавче провадження здійснюється з дотриманням, зокрема, обов`язковості виконання рішень.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Закону України "Про виконавче провадження", підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів - виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Згідно пункту 1 частини першої статті 26 Закону України "Про виконавче провадження" (Закону № 1404-VIII) виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону - за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню). (стаття 26 Закону №1404-VIII)

У відповідності до статті 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність. (частина друга Закону № 1404-VIII)

Частиною першою статті 75 Закону №1404-VIII передбачено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

З аналізу норм чинного законодавства слідує, що безумовною підставою для накладення штрафу є невиконання рішення суду та постанови про відкриття провадження без поважних причин у визначений строк.

Відповідно до частини першої статті 18 Закону України "Про виконавче провадження", державний виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

В частині третій вказаної статті наведений перелік дій, які має право вчиняти державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження, зокрема: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; звертатися до суду або органу, який видав виконавчий документ, із заявою (поданням) про роз`яснення рішення у випадках, передбачених цим Законом, до суду, який видав виконавчий документ, - із заявою (поданням) про встановлення чи зміну порядку і способу виконання рішення, про відстрочку чи розстрочку виконання рішення; викликати фізичних осіб, посадових осіб з приводу виконавчих документів, що знаходяться у виконавчому провадженні, а в разі неявки боржника без поважних причин виносити постанову про його привід через органи внутрішніх справ; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом тощо.

Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31.05.2019 у справі № 360/1853/19, яке набрало законної сили 04.09.2019, встановлено склад правопорушення, що полягає у невиконанні рішення суду від 05.10.2018 у спрві № 360/2669/19 з боку позивача.

Згідно з частиною 1 статті 78 КАС України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Сторони не заперечують того факту, що станом на час розгляду цієї справи в суді рішення суду від 05.10.2018 у спрві № 360/2669/19 не виконано.

Оскарженою постановою відповідача на позивача накладено повторно штраф відповідно до вимог ст. ст. 63,75 Закону України "Про виконавче провадження" за невиконання зазначеного рішення суду.

Жодних поважним причин невиконання рішення суду, які б не були предметом розгляду у справі № 360/1853/19 в позовній заяві від 21.06.2019 № 13745/07-22 по справі № 360/2728/19, не зазначено.

За встановлених обставин, суд приходить до висновків про необгрунтованість заявлених вимог позивача та вважає постанову про накладення штрафу від 11 червня 2019 року ВП № 57968340 такою, що прийнято у межах повноважень та відповідно до вимог чинного законодавства.

Відтак, позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в Луганській області є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

У зв`язку із відмовою в задоволені позову судові витрати зі сплати судового збору позивачу не відшкодовуються.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про визнання дій неправомірними та скасування постанови від 11.06.2019 про накладення штрафу в сумі 10200,00 грн у виконавчому провадженні № 57968340 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя В.С. Шембелян