Рішення № 84457691, 23.09.2019, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2019
Номер справи
340/1791/19
Номер документу
84457691
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2019 року м. Кропивницький справа № 340/1791/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Жука Р.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ін. код - НОМЕР_1 )до Управління містобудування та архітектури Міської ради м. Кропивницького (вул. Т.Карпи,68, м. Кропивницький,25022, код ЄДРПОУ - 02498694)провизнання протиправною відмови, а також зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

І. Зміст позовних вимог

ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:

1) визнати протиправною відмову Управління містобудування та архітектури Міської ради міста Кропивницького, що міститься в листі №19-806 від 25.03.19 року, в наданні ОСОБА_1 містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва;

2) зобов`язати Управління містобудування та архітектури Міської ради міста Кропивницького надати ОСОБА_1 містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва: нове будівництво будівлі торгівлі, торгівельного павільйону, по АДРЕСА_2 ; вид будівництва - нове будівництво: АДРЕСА_2 ).

ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування вимог позивачем зазначено, що він звернувся з заявою до відповідача про надання містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва: нове будівництво будівлі торгівлі, торгівельного павільйону по АДРЕСА_2 , вид будівництва - нове будівництво. Разом з заявою подано: копію договору оренди земельної ділянки №60 від 09.11.2007р., копію витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права; викопіювання з топографо-геодезичного плану (М 1:200); ситуаційний план місцезнаходження ділянки; схему забудови земельної ділянки; витяг з Державного земельного кадастру; містобудівний розрахунок; копія паспорту. Однак, відповідач, листом від 25.03.2019 року за вих. №19-806 повідомив, що в зв`язку з виявленням недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, а також невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам документів на землю, у наданні містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки відмовлено.

Представник відповідача надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що в зв`язку з виявленням недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, а також невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам документів на землю, у наданні містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки відмовлено. Крім того, представник відповідача зазначив, що чинним законодавством не передбачено видачу містобудівних умов та обмежень забудови земельних ділянок для експлуатації та обслуговування торгівельних павільйонів (тимчасових споруд) (а.с.31-34).

Від позивача до суду надійшла відповідь на відзив (а.с.37-39).

ІІІ. Заяв (клопотання) учасників справи інші процесуальні дій у справі

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.07.2019 року відкрите спрощене позовне провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами (а.с.1).

ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Розглянувши подані сторонами документи, з`ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням доказів судом встановлені відповідні обставини.

09.11.2017 року між позивачем та Кіровоградською міською радою за результатами аукціону укладено договір оренди земельної ділянки №60. Об`єкт оренди - земельна ділянка: місце розташування - АДРЕСА_2 , розмір - 0,0030 га, цільове призначення - 03.07 Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі; вид використання - для розміщення торгівельного павільйону; кадастровий номер - 3510100000:37:316:0140; загальною площею 0,0030 га за рахунок земель житлової та громадської забудови (а.с.7-9).

Право оренди земельної ділянки було зареєстровано 17.11.2017 року, номер запису - 23468423 (а.с.12).

14.03.2019 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про надання містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва: нове будівництво будівлі торгівлі, торгівельного павільйону по АДРЕСА_5 , вид будівництва - нове будівництво: АДРЕСА_6 ). Разом з заявою надано: копію договору оренди земельної ділянки №60 від 09.11.2007р.; копію витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права; викопіювання з топографо-геодезичного плагу (М 1:2000); ситуаційний план місцезнаходження ділянки; схему забудови земельної ділянки; витяг з Державного земельного кадастру; містобудівний розрахунок; копію паспорту (а.с.7-16,18-25).

Листом від 25.03.2019 року за вих.№19-806 відповідач повідомив про те, що за результатом розгляду поданих документів з`ясовано, що відповідно до договору оренди земельної ділянки №60 від 09.11.2017 року та витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку - вид використання земельної ділянки - під розміщення торгівельного павільйону, що не дає право на забудову вищевказаної земельної ділянки (а.с.17).

Позивач, не погодившись з вказаним рішенням, звернувся до суду з вказаним позовом.

V. Оцінка суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Статтею 64 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків передбачених Конституцією України.

Відповідно до ст. 41 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків передбачених Конституцією України.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлено Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», що спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Статтею 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об`єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Згідно з ст. 26 Закону «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що забудова територій здійснюється шляхом розміщення об`єктів будівництва. Суб`єкти містобудування зобов`язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об`єктів. Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону.

Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Проектування та будівництво об`єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів; 6) реєстрація права власності на об`єкт містобудування.

За змістом частини першої ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.

Частиною другою вказаної статті встановлено, що фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва.

Відповідно до частини 3 статті 26 Закону «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються:

- копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію;

- копія документа, що посвідчує право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації);

- викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000;

- витяг із Державного земельного кадастру.

Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об`єкта будівництва.

Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним.

Витяг з містобудівного кадастру для формування містобудівних умов та обмежень до документів замовника додає служба містобудівного кадастру (у разі її утворення).

Перелік об`єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування.

Судом встановлено, що позивачем подано заяву від 01.03.2019 про видачу містобудівних умов і обмежень для проектування об`єкта будівництва: нове будівництво будівлі торгівлі, до якої було надано відповідний перелік документів, що підтверджується описом документів (а.с.16).

Таким чином, суд приходить до висновку, що до заяви про надання містобудівних умов та обмежень був наданий повний пакет документів, вичерпний перелік яких передбачено ч. 3 ст. 29 Закону № 3038-VI.

Проте, листом від 25.03.2019 №19-806 відповідач відмовив позивачу у видачі містобудівних умов і обмежень для забудови земельної ділянки (а.с.17).

Невідповідність намірів забудови встановлюється на стадії надання містобудівних умов та обмежень і означає, що запланований для будівництва об`єкт не відповідає вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, тобто затвердженим текстовим та графічним матеріалам з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій конкретного населеного пункту.

Як вбачається з договору оренди земельної ділянки від 09.11.2017 р., орендодавець - Кіровоградська міська рада надає орендарю - ОСОБА_1 в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення торгівельного павільйону, вид цільового призначення земель - 03.07 (для будівництва та обслуговування будівель торгівлі).

Згідно з приписами ст.28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів". Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Так, відповідач зазначив, що підставою для відмови є те, що позивач збирається тимчасову споруду, однак жодного доказу вказаного факту не надав.

На виконання ч.4 ст.28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 р. № 244 затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (далі - Порядок № 244). Згідно п.1.3 Порядку № 244 тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Судом встановлено, що відповідно містобудівного розрахунку з техніко - економічними показниками об`єкта будівництва, що планується нове будівництво наміри забудовника - нове будівництво торгівельного павільйону (а.с.21).

Відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів №548 від 23.07.2010, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за №1011/18306, земельні ділянки із кодом класифікації цільового призначення 03.07 належать до Розділу 03 Секції В - Землі житлової та громадської забудови, а саме: землі громадської забудови - землі, які використовуються для розміщення громадських будівель і споруд (готелів, офісних будівель, торговельних будівель, для публічних виступів, для музеїв та бібліотек, для навчальних та дослідних закладів, для лікарень та оздоровчих закладів), інших об`єктів загального користування. Земельні ділянки із кодом класифікації цільового призначення 03.07 - Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, тобто є землями, призначеними для будівництва та, в подальшому, обслуговування будівель торгівлі.

Відповідно до Державного класифікатора будівель і споруд ДК 018-2000, затвердженого та введеного в дію Наказом Держстандарту України від 17.08.2000 №507, до будівель торгівлі із кодом 1230 віднесені спеціалізовані магазини та павільйони.

Таким чином, позивач має право на будівництво будівлі торгівлі на орендованій ним земельній ділянці, яка була надана в користування органом Міською радою міста Кропивницького саме для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

Відповідно до ч. ч. 1, 5 ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Отже суд встановив, що відмова відповідача у наданні позивачу містобудівних умов та обмежень, викладена у листі №19-806 від 25.03.2019 року, не відповідає принципам управлінської діяльності, закріпленим у частині 2 статті 2 КАС України, позаяк прийнята необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, недобросовісно, всупереч повноваженням відповідача та вимогам чинного законодавства. Тому така відмова є протиправною.

За змістом частини 4 статті 245 КАС України суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Аналіз статті 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" свідчить, що процедура розгляду заяви про надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки для проектування об`єкта будівництва не передбачає права уповноваженого органу містобудування та архітектури діяти на власний розсуд при прийнятті рішення за такою заявою. Рішення про надання містобудівних умов та обмежень приймається таким органом за умови відсутності обставин, передбачених частиною 4 цієї статті.

Як встановив суд, позивач виконав усі умови для отримання містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва, подавши необхідні документи, визначені частиною 3 статті 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Отже, з огляду на визнання протиправною відмови відповідача у наданні містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, викладеної у листі №18-806 від 25.03.2019 року, порушене право позивача має бути відновлено шляхом зобов`язання відповідача надати йому такі містобудівні умови та обмеження.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на задоволення позову, на користь позивачки слід стягнути витрати на сплату судового збору у сумі 1536,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління містобудування та архітектури міської ради міста Кропивницького (25006, м. Кропивницький, вул. Тараса Карпи, 68, код ЄДРПОУ 02498694) задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління містобудування та архітектури Міської ради міста Кропивницького, що міститься в листі №19-806 від 25.03.19 року, в наданні ОСОБА_1 містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва.

Зобов`язати Управління містобудування та архітектури Міської ради міста Кропивницького надати ОСОБА_1 містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва: нове будівництво будівлі торгівлі, торгівельного павільйону, по АДРЕСА_2 ; вид будівництва - нове будівництво: АДРЕСА_2 ).

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати на сплату судового збору в сумі 1536,80 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Управління містобудування та архітектури міської ради міста Кропивницького.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 23.09.2019 року.

Суддя

Кіровоградського окружного

адміністративного суду Р.В. Жук