
Справа № 420/4037/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 15.01.2019 року №0000715-5007-1532, №0000716-5007-1532, від 02.04.2019 року №0010853-5007-1553.
За цією позовною заявою відкрито загальне позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, а позивачу відповіді на відзив.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надіслав заяву про розгляд справи без його участі. Позов обґрунтований позивачем тим, що за позивачем був зареєстрований транспортний засіб MERCEDES-BENZ MAYBACH S500 4 MATIC, 2016 року випуску, державний номер НОМЕР_1 , об`єм двигуна 4663 см. куб. та позивач володів ним, однак 30.11.2017 року вказаний транспортний засіб був перереєстрований на іншу особу, а тому у зв`язку із відсутністю прав на автомобіль ОСОБА_1 не може бути платником транспортного податку у 2018 та 2019 роках. Крім того, враховуючи те, що позивач володів вказаним автомобілем 11 місяців у 2017 року, відповідачем необґрунтовано завищено суму грошового зобов`язання з транспортного податку за 2017 рік.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, був повідомлений про розгляд справи. З відзиву на позовну заяву (аркуші справи 56-57) вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки відповідно до отриманої бази даних Управління Державтоінспекції Головного Управління МВС України в Одеській області встановлено, що по фізичній особі ОСОБА_1 зареєстровано автомобіль MERCEDES-BENZ MAYBACH S500 4 MATIC, 2016 року випуску, державний номер НОМЕР_1 , об`єм двигуна 4663 см. куб. Згідно з даними сайту Міністерства економічного розвитку і торгівлі України станом на 2019 рік середньо ринкова вартість MERCEDES-BENZ MAYBACH S500 4 MATIC, 2016 року випуску, державний номер НОМЕР_1, об`єм двигуна 4663 см. куб. складає 2284922,93 грн., у зв`язку із чим вказаний автомобіль підлягає оподаткуванню у 2017, 2018, 2019 роках та оскаржувані податкові повідомлення-рішення є правомірними та не підлягають скасуванню.
Згідно із ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
ГУ ДФС в Одеській області 15.01.2019 року винесено податкове повідомлення-рішення №0000715-5007-1532, яким позивачу визначена сума грошового зобов`язання за транспортним податком з фізичних осіб за 2017 рік в розмірі 25000 грн. (аркуш справи 11), податкове повідомлення-рішення №0000716-5007-1532 (аркуш справи 12), яким позивачу визначена сума грошового зобов`язання за транспортним податком з фізичних осіб за 2018 рік в розмірі 25000 грн. та 02.04.2019 року податкове повідомлення-рішення №0010853-5007-1553 (аркуш справи 13), яким позивачу визначена сума грошового зобов`язання за транспортним податком з фізичних осіб за 2019 рік в розмірі 25000 грн.
Отримавши зазначені податкові повідомлення-рішення адвокат позивача звернувся до Головного управління ДФС в Одеській області із запитом, зокрема, який транспортний засіб став об`єктом оподаткування згідно податкових повідомлень-рішень від 15.01.2019 року №0000715-5007-1532, №0000716-5007-1532, від 02.04.2019 року №0010853-5007-1553 (аркуш справи 14).
Листом №12155/А/15-32-50-07-10 від 12.06.2019 року Головне управління ДФС в Одеській області повідомило, що відповідно до отриманої бази даних Управління Державтоінспекції Головного Управління МВС України в Одеській області встановлено, що за фізичною ОСОБА_1 зареєстровано автомобіль MERCEDES-BENZ MAYBACH S500 4 MATIC, 2016 року випуску, державний номер НОМЕР_1, об`єм двигуна 4663 см. куб., який став об`єктом оподаткування у 2017, 2018 та 2019 роках у зв`язку із чим Головним управлінням ДФС в Одеській області сформовані податкові повідомлення-рішення від 15.01.2019 року №0000715-5007-1532, №0000716-5007-1532, від 02.04.2019 року №0010853-5007-1553 (аркуші справи 15-16).
Позивач не погодився із вказаними податковими повідомленнями-рішеннями та звернувся до суду із цим позовом.
З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким шляхом викладення ст. 267 Податкового кодексу України в новій редакції введений новий податок - транспортний податок.
З 1 січня 2017 року набрали чинності зміни до ст. 267 Податкового кодексу України внесені Законом України № 1791-VIII від 20.12.2016 року, відповідно до яких об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об`єму циліндрів двигуна, типу пального;
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального.
Відповідно до п. п. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 та ст. 265 Податкового кодексу України транспортний податок у складі податку на майно віднесений до місцевих податків.
Згідно із п. п. 267.1.1 п. 267.1, п. п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об`єктами оподаткування.
Отже, об`єктом оподаткування транспортним податком є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить з 01.01.2017 року понад 1200000 грн., з 01.01.2018 року - 1396125 грн., з 01.01.2019 року - 1564875 грн. та з року випуску яких минуло не більше п`яти років.
Відповідно до п. 2, 3, 13, 14 «Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів», затвердженої 18 лютого 2016 року постановою Кабінету Міністрів України №66, п. 3 «Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів», затвердженого 10 квітня 2013 року постановою Кабінету Міністрів України №403, середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою Сср= Ц н х (Г / 100) х (1 ± (Гк / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від строку експлуатації; Гк - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від пробігу.
Джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів).
Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального.
У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об`єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономрозвитку за зверненням ДФС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.
Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна та тип пального.
Згідно із положенням п. п. 267.5.1. п. 267.5.1, п. п. 267.6.1, 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Обчислення суми податку з об`єкта оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Податкове повідомлення-рішення про сплату суми податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Таким чином, податковий орган має визначити об`єкт оподаткування транспортним податком, обчислити його суму та направити фізичній особі податкове повідомлення-рішення про сплату податку.
З матеріалів справи вбачається, що при формуванні Головним управлінням ДФС в Одеській області податкових повідомлень-рішень від 15.01.2019 року №0000715-5007-1532, №0000716-5007-1532, від 02.04.2019 року №0010853-5007-1553, об`єктом оподаткування транспортним податком у 2017, 2018 та 2019 роках став автомобіль MERCEDES-BENZ MAYBACH S500 4 MATIC, 2016 року випуску, державний номер НОМЕР_1 , об`єм двигуна 4663 см. куб.
Так, автомобіль MERCEDES-BENZ MAYBACH S500 4 MATIC, 2016 року випуску, державний номер НОМЕР_1, об`єм двигуна 4663 см. куб. був зареєстрований за ОСОБА_1 30.11.2016 року, що підтверджується договором купівлі-продажу автомобіля №4406/16/000479 від 30.11.2016 року, заявою №115008154 від 22.03.2017 року, свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу (аркуші справи 23-34).
При цьому, Листом Регіонального Сервісного центру в м. Києві від 26.06.2019 року №31/26-384аз на запит адвоката ОСОБА_1 повідомлено, що згідно даних Єдиного державного реєстру транспортних засобів, транспортний засіб марки MERCEDES-BENZ MAYBACH S500, 2016 року випуску, чорного кольору, номер кузову НОМЕР_2 , 30.11.2017 року був зареєстрований за ОСОБА_4 , згідно договору купівлі-продажу транспортного засобу №7502/17/000192 від 30.11.2017 року, про що було видано свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 30.11.2017 року Серії НОМЕР_3 та державний номерний знак НОМЕР_4 (аркуші справи 47-52).
Таким чином, позивач був власником автомобілю MERCEDES-BENZ MAYBACH S500 4 MATIC, 2016 року випуску, державний номер НОМЕР_1 , об`єм двигуна 4663 см. куб., який став об`єктом оподаткування, не повний звітний рік, а лише 11 місяців 2017 року.
Як вбачається з оприлюдненого Мінекономрозвитку переліку легкових автомобілів, з року випуску яким минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2017 (звітного) року на офіційному офіційному веб-сайті, в п. 225 вказаний автомобіль марки MERCEDES-BENZ MAYBACH S500 4 MATIC, рік випуску до 5 років, об`єм циліндрів двигуна 4,7, тип пального - бензин (http://www.me.gov.ua/Vehicles/CalculatePrice?lang=uk-UA).
За даними офіційного веб-сайту Мінекономрозвитку середньоринкова вартість автомобіля MERCEDES-BENZ MAYBACH, 2016 року випуску, з об`ємом двигуна 4.0, бензин становить 2 171 313,90 грн. грн.
Таким чином автомобіль MERCEDES-BENZ MAYBACH S500 4 MATIC, 2016 року випуску, державний номер НОМЕР_1 , об`єм двигуна 4663 см. куб., який належав ОСОБА_1 був об`єктом оподаткування транспортним податком у 2017 році.
Відповідно до п. п. 267.6.5 п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України, у разі переходу права власності на об`єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом звітного року податок обчислюється попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об`єкт оподаткування, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності на цей об`єкт.
Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
Враховуючи те, що у 2017 році позивач був власником автомобіля, який був об`єктом оподаткування, 11 місяців, позивачу необхідно було сплатити суму грошового зобов`язання зі сплати транспортного податку за 2017 рік у розмірі 22916, 67 грн. (25000 грн. - (25000:12х11)).
Таким чином, податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 15.01.2019 року №0000715-5007-1532 в частині визначення ОСОБА_1 суми грошового зобов`язання за 2017 рік на суму 2083,33 грн. є протиправним та підлягає скасуванню в цій частині.
При цьому, враховуючи те, що у 2018-2019 роках позивач взагалі не володів автомобілем MERCEDES-BENZ MAYBACH S500 4 MATIC, 2016 року випуску, державний номер НОМЕР_1 , об`єм двигуна 4663 см. куб., ОСОБА_1 взагалі не може бути платником транспортного податку за цей період, а тому оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 15.01.2019 року №0000716-5007-1532, від 02.04.2019 року №0010853-5007-1553 про визначення ОСОБА_1 податкових зобов`язань з транспортного податку з фізичних осіб у розмірі 25000 грн. за 2018, 2019 роки є протиправними та підлягають скасуванню.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що відповідачем порушено встановлений законом строк для нарахування суми грошового зобов`язання, оскільки податкові повідомлення-рішення винесені лише 15.01.2019 року та 02.04.2019 року та не отримані до 01 липня року базового податкового (звітного) року, оскільки якщо сума грошового зобов`язання розраховується органом контролю, платник не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов`язання й має право оскаржити суму в порядку, встановленому ПК України. Крім того, контролюючий орган, крім випадків, визначених п. 102.2 ст. 102 Податкового кодексу України має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків в частині податку на майно у випадках, визначених Податковим кодексом України, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов`язання, нарахованого контролюючим органом.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню шляхом скасування податкових повідомлень - рішень від 15.01.2019 року №0000716-5007-1532, від 02.04.2019 року №0010853-5007-1553 повністю, та скасування податкового повідомлення-рішення від 15.01.2019 року №0000715-5007-1532 в частині визначення суми податкового зобов`язання за платежем транспортний податок за 2017 рік на суму 2083, 33 грн., в іншій частині позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Судові витрати розподіляються відповідно до приписів ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до Головного управління ДФС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 39398646) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 15.01.2019 року №0000715-5007-1532, №0000716-5007-1532, від 02.04.2019 року №0010853-5007-1553- задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 15.01.2019 року №0000715-5007-1532 в частині визначення суми податкового зобов`язання за платежем транспортний податок за 2017 рік на суму 2083, 33 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 15.01.2019 року №0000716-5007-1532.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 02.04.2019 року №0010853-5007-1553.
В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Стягнути з Головного управління ДФС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 39398646) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) сплачений судовий збір у розмірі 768,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л. І. Свида
.