
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
24 вересня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3719/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Луганській області до Комунального підприємства «Шляхово-експлуатаційне підприємство» Рубіжанської міської ради про стягнення податкового боргу,-
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДФС у Луганській області (далі також – позивач, ГУ ДФС у Луганській області) до Комунального підприємства «Шляхово-експлуатаційне підприємство» Рубіжанської міської ради (далі також – відповідач, КП «ШЕП»), в якому просить стягнути з відповідача кошти за податковим боргом з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих боржника у загальній сумі 35510,55 грн з земельного податку з юридичних осіб, з яких: 34823,32 грн штрафних санкцій та 687,23 грн пені на користь місцевого бюджету Рубіжанської міської ради.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що КП «ШЕП» перебуває за основним місцем обліку у Рубіжанському управлінні ГУ ДФС у Луганській області, як платник податків та зборів з 19.10.1992.
КП «ШЕП» не сплачувало до бюджету узгоджених сум податкових зобов`язань, що призвело до виникнення у підприємства податкового боргу з земельного податку з юридичних осіб на загальну суму 35 510,55 грн, в тому числі зі штрафних санкцій 34 823,32 грн. та пені 687,23 грн. Податковий борг зі штрафних санкцій виник на підставі прийнятих за результатами акту від 19.01.2018 № 111/12-32-12-05/13395773 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих в податкових деклараціях з плати за землю з питань своєчасності сплати податкових зобов`язань за січень 2015 року - січень 2017 року податкових повідомлень-рішень, а саме: 33452,96 грн згідно податкового повідомлення- рішення форми «Ш» від 05.02.2018 № 0004761205 та 1370,36 грн згідно податкового повідомлення-рішення форми «Ш» від 05.02.2018 №0004711205. Крім того у підприємства існує заборгованість з пені у розмірі 687,23 грн.
Контролюючим органом, з метою погашення податкового боргу, відповідно до статті 59 ПКУ було вручено Відповідачу першу податкову вимогу форми «Ю1» від 29.10.2001 № 1/86 та другу податкову вимогу форми «Ю2» від 28.11.2001 № 2/173. Незважаючи на вжиті заходи податковий борг Відповідача залишається несплаченим.
Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, надіслав клопотання про розгляд справи за відсутності представника ГУ ДФС у Луганській області, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, а також просив повернути 50 % сплаченого судового збору відповідно до статті 142 КАС України, судове засідання провести без участі представника ГУ ДФС у Луганській області (а.с. 41, 48).
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав заяву про розгляд справи без участі представника КП «ШЕП», також вказав, що позовні вимоги визнав у повному обсязі (а.с. 42, 46).
Відповідно до частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.
По справі вчинені такі процесуальні дії.
Ухвалою від 28.08.2018 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (а.с. 1-2).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
КП «ШЕП» зареєстровано в якості юридичної особи з 01.04.1992 (ідентифікаційний код: 13395773, місцезнаходження: 93010, Луганська обл., м. Рубіжне, вул. Миру, 46 А) та перебуває за основним місцем обліку у Рубіжанському управлінні ГУ ДФС у Луганській області як платник податків та зборів з 19.10.1992 (а.с. 43-45).
Відповідачем не сплачено до бюджету узгоджених сум податкових зобов`язань, що призвело до виникнення у підприємства податкового боргу з земельного податку з юридичних осіб на загальну суму 35510,55 грн, в тому числі зі штрафних санкцій 34 823,32 грн та пені 687,23 грн.
Згідно розрахунку податкового боргу та витягу з інтегрованої картки відповідача загальна сума податкового боргу КП «ШЕП» з земельного податку з юридичних осіб станом на 02.08.2019 становить 35510,55 грн (а.с. 6-19).
Відповідно до статті 59 ПК України контролюючим органом було вручено Відповідачу першу податкову вимогу форми «Ю1» від 29.10.2001 № 1/86 та другу податкову вимогу форми «Ю2» від 28.11.2001 № 2/173 (а.с. 31, 32).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 6 ПК України податком є обов`язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
У відповідності із статтею 14 ПК України:
- грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов`язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Підпунктом 4.1.1. пункту 4.1 статті 4 ПК України зазначено, що кожна особа зобов`язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.
Підпунктом 4.1.3 пункту 4.1 статті 4 ПК України встановлено невідворотність настання визначеної законом відповідальності у разі порушення податкового законодавства.
Відповідно до пункту 203.1 статті 203 ПК України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з пунктом 203.2 статті 203 ПК України платник податку зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Згідно з підпунктом 14.1.175. пункту 14.1. статті 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Відповідно до пункту 49.16 статті 49 ПК України, платник податків зобов`язаний погасити податкове зобов`язання, самостійно визначене ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених Кодексом.
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Пунктом 57.1 статті 57 ПК України встановлено, що платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим кодексом для подання податкової декларації.
Відповідно до пункту 285.1 статті 285 ПК України, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Згідно зі статтею 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до пункту 287.3 статті 287 ПК України, податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
19.01.2018 позивачем проведено камеральну перевірку даних, задекларованих в податкових деклараціях з плати за землю КП «ШЕП» з питань своєчасності сплати податкових зобов`язань за січень 2015 року – січень 2017 року, про що складено акт № 111/12-32-12-05/13395773, висновками якої встановлено: несвоєчасність сплати самостійно визначених грошових зобов`язань з земельного податку КП «ШЕП», задекларованих у податкових деклараціях з плати за землю за податкові періоди січень 2015-січень 2017 рік, чим порушено п. 287.3 ст. 287 ПК України (а.с. 25-30).
Згідно з пунктом 126.1 статті 126 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах; - при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, — у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; - при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, — у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
На підставі акта камеральної перевірки від 19.01.2018 № 111/12-32-12-05/13395773 ГУ ДФС у Луганській області прийняті податкові повідомлення – рішення від 05.02.2018 № 0004711205 та № 0004761205 стосовно відповідача про зобов`язання сплати у розмірі 10% у сумі 13370,36 грн та 20% у сумі 16264,80 грн (а.с. 20-24).
Відповідач зазначені податкові повідомлення рішення не оскаржив, визначені в них суми не сплатив.
Відповідно до пункту 129.4 статті 129 ПК України, на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
На суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Згідно з пунктом 129.3 статті 129 ПК України, нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов`язань.
Отже, позивачем була нарахована пеня з земельного податку з юридичних осіб у сумі 687,23 (а.с. 8).
Наявність у відповідача податкового боргу з земельного податку з юридичних осіб у
загальній сумі 35510,55 грн, з яких: 34823,32 грн - штрафні санкції та 687,23 грн - пеня, підтверджується інтегрованої карткою платника податку по платежу 18010500 (земельний податок з юридичних осіб) (а.с. 49-50).
Пунктом 95.1 статті 95 ПК України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункти 95.2 та 95.3 статті 95 ПК України).
Контролюючим органом було вручено Відповідачу першу податкову вимогу форми «Ю1» від 29.10.2001 № 1/86 та другу податкову вимогу форми «Ю2» від 28.11.2001 № 2/173.
Оскільки податкові вимоги форми «Ю1» від 29.10.2001 № 1/86, форми «Ю2» від 28.11.2001 № 2/173 є чинними (доказів про скасування або відкликання податкової вимоги суду не надано), суд дійшов висновку, що контролюючим органом при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 ПК України.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Відповідно до пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 ПК України).
З вищевикладеного слідує, що контролюючим органом, уповноваженим здійснювати стягнення, є органи ДФС України обласного рівня, зокрема, Головне управління ДФС у Луганській області.
Позовні вимоги відповідачем визнані у повному обсязі
Враховуючи, що відповідачем на час розгляду даної адміністративної справи податковий борг з земельного податку з юридичних осіб у загальній сумі 35510,55 грн, а саме: штрафні санкції у сумі 34823,32 грн, пеня - 687,23 грн, не сплачений, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю
Відповідно до частини першої статті 142 КАС України у разі вирішення справи шляхом примирення, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу п`ятдесяти відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Згідно платіжного доручення від 21.08.2019 № 1285 ГУ ДФС у Луганській області при зверненні до Луганського окружного адміністративного суду сплачено судовий збір за подання адміністративного суду у розмірі 1921,00 грн (арк. спр. 3).
Оскільки відповідач визнав позов до початку розгляду справи по суті, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання позивача та повернути позивачу п`ятдесят відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Керуючись статтями 2, 9, 142, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Головного управління ДФС у Луганській області до Комунального підприємства «Шляхово-експлуатаційне підприємство» Рубіжанської міської ради про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства «Шляхово-експлуатаційне підприємство» Рубіжанської міської ради (ідентифікаційний код: 13395773, місцезнаходження: 93010, Луганська обл., м. Рубіжне, вул. Миру, 46-А) кошти за податковим боргом з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих боржника у загальній сумі 35510,55 грн (тридцять п`ять тисяч п`ятсот десять гривень 55 коп.) з земельного податку з юридичних осіб, з яких: 34823,32 грн - штрафні санкції та 687,23 грн – пеня, на користь місцевого бюджету Рубіжанської міської ради.
Повернути Головному управління ДФС у Луганській області (ідентифікаційний номер 39591445, місцезнаходження: 93400, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72) з Державного бюджету України витрати, пов`язані зі сплатою судового збору при зверненні до адміністративного суду, у розмірі 960,50 грн (дев`ятсот шістдесят гривень 50 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Борзаниця