Рішення № 84457089, 12.09.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2019
Номер справи
313/374/19
Номер документу
84457089
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

12 вересня 2019 року Справа № 313/374/19 провадження № ЗП/280/71/19 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області (пр.Соборний, буд. 158-Б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

21 червня 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду з Веселівського районного суду Запорізької області за підсудністю надійшла справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Мелітопольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, праванаступником якого є Головне управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому (з урахуванням уточненого позову) позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови зарахування позивачу стажу роботи на посаді зубного техніка в Широківській амбулаторії ДП "ДГ "Ізвєстія" у період з 24.07.1995 року по 01.03.2003 року до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію за вислугу років; зобов`язати відповідача зарахувати трудовий стаж роботи на посаді зубного техніка в Широківській амбулаторії ДП "ДГ "Ізвєстія" у період з 24.07.1995 року по 01.03.2003 року до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію за вислугу років та призначити мені пенсію за вислугу років.

Ухвалою суду від 08.07.2019 позовну заяву у справі № 313/374/19 (провадження № ЗП/280/71/19) залишено без руху та наданий позивачу строк 10 днів з моменту отримання цієї ухвали для усунення недоліків.

Ухвалою суду від 24.07.2019 відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 13.08.2019 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що в лютому 2019 року звернувся до Мелітопольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про призначення пенсії за вислугою років на підставі п. «е» - «ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», надавши всі необхідні для цього документи. Листом від 11.02.2019 року № 41/05 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії за вислугою років з причини неврахування стажу роботи на посаді зубного техніка у Широківській амбулаторії ДП «ДГ «Ізвєстія». Неврахування відповідачем вказаного стажу роботи відбулося, оскільки він не передбачений Переліком закладів охорони здоров`я, який затверджений постановою КМУ від 04.11.1993 року № 909. З даним висновком позивач не погоджуюся та вважаю, що має право на пенсію за вислугою років у зв`язку з чим звернувся із даним адміністративним позовом до суду.

Ухвалою суду від 13.08.2019 відкладено розгляд справи та повідомлено учасників справи, що наступне судове засідання по розгляду справи відбудеться 12 вересня 2019 року.

13.08.2019 від представника відповідача до суду надійшов відзив на адміністративний позов (вх.№33531), в якому зазначив, що до стажу роботи, що визначає право на вислугу років, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» ст. 55 Закону № 1788, що передбачені, зокрема, Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років». Зазначає, що відповідно до записів трудової книжки позивача, стаж роботи на посаді, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років становить 20 років 06 місяців, що є недостатнім для призначення пенсії за вислугу років. Що стосується роботи на посаді зубного техніка в Державному підприємстві «Дослідне господарство «Ізвєстія» інституту олійних культур УААН», то цей період неможливо врахувати в стаж роботи на посаді, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, оскільки цей заклад не передбачено Переліком закладів охорони здоров`я, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року № 909. Відповідач не вбачає в своїх діях протиправності та неправомірності, так як діяв винятково на підставі діючого законодавства. Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Ухвалою суду від 12.09.2019 здійснено процесуальне правонаступництво первинного відповідача Мелітопольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Отже, відповідно до вищевказаних приписів КАС України, справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у межах строку, встановленого ст. 258 КАС України.

Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Частиною 5 статті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Суд, розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , в період з 11.08.1989 року по 31.03.2018 року працював на посаді зубного техніка (середній медичний персонал) в різних установах та підприємствах, а саме: з 01.08.1989 року по 17.07.1995 року у Веселівський районній лікарні, з 24.07.1995 року по 01.03.2003 року в Широківській амбулаторії «ДГ «Ізвєстія», а також з 05.03.1984 року по 31.03.2018 року знов у Веселівський районній лікарні.

Як вбачається з матеріалів справи, на час звернення позивача до Мелітопольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області його страховий стаж складає 28 років 7 місяців 27 днів.

У лютому 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Мелітопольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою щодо призначення йому пенсії за вислугою років.

Листом від 11.02.2019 року № 41/05 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії за вислугою років з причини неврахування стажу роботи на посаді зубного техніка в ДП «ДГ «Ізвєстія» оскільки, не передбачено Переліком закладів охорони здоров`я, який затверджений постановою КМУ від 04.11.1993 року № 909.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту "е" ст. 55 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХГІ "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за вислугу років мають: працівники освіти, охорони здоровя та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців; з 1 квітня 2024 року або після цієї дати - не менше 30 років.

До досягнення 55-річного віку, право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення, які в період до 01 січня 2016 року мали вислугу років на відповідних посадах не менше 25 років 6 місяців.

Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Постановою КМУ від 04 листопада 1993 року № 909 було затверджено Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років (далі Перелік).

Так, частиною 2 (Охорона здоров`я) Переліку до закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, віднесено лікарняні заклади, лікувально-профілактичні заклади особливого типу, лікувально-трудові профілакторії, амбулаторно-поліклінічні заклади, заклади швидкої та невідкладної медичної допомоги, заклади переливання крові, заклади охорони материнства і дитинства, санаторно-курортні заклади, установи з проведення лабораторних та інструментальних досліджень і випробувань Держсанепідслужби та територіальні органи Держсанепідслужби (щодо працівників, які не є державними службовцями), діагностичні центри.

Визначення поняття «заклад охорони здоров`я» наведено в статті 3 Основ законодавства України про охорону здоров`я від 19.11.1992 № 2801-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) - це юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, основним завданням яких є забезпечення медичного обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників.

Відповідно до частини другої статті 16 цих Основ заклади охорони здоров`я створюються підприємствами, установами та організаціями з різними формами власності, а також приватними особами за наявності необхідної матеріально-технічної бази і кваліфікованих фахівців.

Порядок і умови створення закладів охорони здоров`я, державної реєстрації та акредитації цих закладів, а також порядок ліцензування медичної та фармацевтичної практики визначаються актами законодавства України.

Відповідно до пункту 1 Порядку акредитації закладу охорони здоров`я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.1997 № 765 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Порядок) державна акредитація закладу охорони здоров`я - це офіційне визнання статусу закладу охорони здоров`я, наявності в ньому умов для надання певного рівня медико-санітарної допомоги, підтвердження його відповідності встановленим критеріям та гарантії високої якості професійної діяльності.

Відповідно до п. 2 названого Порядку акредитації підлягають незалежно від форми власності усі заклади охорони здоров`я. Акредитація проводиться один раз на три роки, перша акредитація закладу проводиться не пізніше ніж через два роки від початку здійснення діяльності.

Та обставина, що Широківська амбулаторія ДП «ДГ «Ізвєстія» була закладом охорони здоров`я і мала відповідний медичний персонал, необхідну технічну базу, підтверджується акредитаційними сертифікатами, виданими Управлінням охорони здоров`я Запорізької облдержадміністрації у 2002, 2003 та 2008 роках, а також рішенням Веселівської районної ради Запорізької області від 17.12.2003 року № 13.

За таких даних, Широківська амбулаторія ДП «ДГ «Ізвєстія» є закладом охорони здоров`я, а тому періоди роботи ОСОБА_1 на посаді зубного техніка у Широківській амбулаторії ДП «ДГ «Ізвєстія» підлягають зарахуванню до спеціального стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до п. "е" ст. 55 ЗУ "Про пенсійне забезпечення".

Отже, у разі коли заклад офіційно набуває статусу закладу охорони здоров`я на підставі акредитації - робота в цих закладах може бути зарахована до спеціального стажу, яка дає право на пенсію за вислугу років.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду України від 16.09.2015 у справі № 21-1633а15.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

В порушення вказаної норми відповідачем не було доведено правомірності відмови у призначенні пенсії по вислузі років через відсутність необхідного спеціального стажу, а тому позовну заяву слід задовольнити.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 9, 77, 90, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-Б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Мелітопольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (праванаступником якого є Головне управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області) щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 стажу роботи на посаді зубного техніка в Широківській амбулаторії ДП «ДГ «Ізвєстія» у період з 24.07.1995 року по 01.03.2003 року до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію за вислугу років.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області зарахувати трудовий стаж роботи ОСОБА_1 на посаді зубного техніка в Широківській амбулаторії ДП «ДГ «Ізвєстія» у період з 24.07.1995 року по 01.03.2003 року до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію за вислугу років.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугою років згідно пункту "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з урахуванням фактичної дати звернення позивача.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-Б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012) судові витрати у розмірі 1536,80 грн.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня й ого проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 12.09.2019.

Суддя А.В. Сіпака