
Справа № 456/3564/19
Провадження № 3/456/1464/2019
ПОСТАНОВА
іменем України
18 вересня 2019 року місто Стрий
Суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області Гула Л. В. , розглянувши матеріали, які надійшли з Львівського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , працюючої головним бухгалтером ТзОВ «Леоні Ваерінг Системс УА ГмбХ»,
за ч. 2 ст. 163-1 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
11.09.2019 до Стрийського міськрайонного суду Львівської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 179 (серія ВП Лв № 000912) від 03.09.2019, складений відносно ОСОБА_1 , за вчинення нею правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.163-1 КУпАП.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, приходжу до висновку, що даний протокол разом з долученими до нього матеріалами підлягає поверненню для належного оформлення з наступних підстав.
З аналізу протоколу про адміністративне правопорушення № 179 (серія ВП Лв № 000912) від 03.09.2019 вбачається, що ОСОБА_1 порушила порядок ведення податкового обліку, а саме: п.п. 198.1., 198.3, 198.5, 198.6 ст. 198, абз. б, в п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, тому її дії кваліфіковано як правопорушення, за яке передбачена відповідальність за ч. 2 ст. 163-1 КУпАП.
Відповідно до диспозиції ч. 2 ст. 163-1 КУпАП адміністративним правопорушенням є відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за теж порушення.
Статтею 256 КУпАП визначено форму та основні елементи змісту протоколу. Зокрема, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до п. 4 розділу ІІ Оформлення протоколів про адміністративні правопорушення Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 02.07.2016 № 566, зміст протоколу про адміністративне правопорушення повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 КУпАП.
Згідно з п. 6 розділу ІІ Оформлення протоколів про адміністративні правопорушення Інструкції у протоколі під час його складання обов`язково зазначається стаття КУпАП, якою передбачено адміністративну відповідальність. При викладенні обставин правопорушення у протоколі вказуються місце та час його вчинення, суть правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складається протокол, та які положення законодавства порушено. Якщо є свідки правопорушення та потерпілі, до протоколу вносяться їх прізвища, імена та по батькові, а також місце проживання.
Відповідно до п. 7 розділу ІІ Оформлення протоколів про адміністративні правопорушення Інструкції особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право надати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу. Пояснення та зауваження за суттю вчиненого правопорушення вносяться до протоколу і засвідчуються підписом особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Пояснення та зауваження можуть додаватися до протоколу окремо, про що у протоколі робиться запис.
До протоколу долучаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, та документи, що можуть свідчити про обставини, які пом`якшують або обтяжують відповідальність особи (за наявності). Кожний документ повинен мати свої реквізити (дату, назву, підписи тощо), містити достовірну інформацію та відповідати вимогам законодавства України про адміністративні правопорушення (п. 15 розділу ІІ Оформлення протоколів про адміністративні правопорушення Інструкції).
Всупереч вимогам ст. 256 КУпАП та Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено місце та час його вчинення.
Крім цього, в протоколі про адміністративне правопорушення № 179 (серія ВП Лв №000912) від 03.09.2019 зазначено, що ОСОБА_1 постановою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 08.04.2019 притягалася до адміністративної відповідальності у виді штрафу в сумі 85 грн., однак до матеріалів справи не долучено копію постанови про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, що позбавляє суд можливості зробити висновок про наявність чи відсутність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 163-1 КУпАП.
В протоколі про адміністративне правопорушення відсутні відомості про свідків правопорушення та понятих, чи про їх відсутність.
До протоколу про адміністративне правопорушення не внесено як пояснення та зауваження за суттю вчиненого правопорушення, наданих особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, так і не зазначено про відмову від підпису і надання таких. Запис про те, що пояснення та зауваження додаються до протоколу окремо, відсутній і такі до матеріалів справи не долучені.
До матеріалів справи долучено лист № 40689/10/28-10-48-09-11 від 21.08.2019 «Про ознайомлення та підписання протоколу про адміністративне правопорушення», який був скерований на адресу керівника та головного бухгалтера ТзОВ «Леоні Ваерінг Системс УА ГмбХ», однак в матеріалах справи відсутнє підтвердження про те, що ОСОБА_1 такий отримала.
Крім цього, до протоколу не долучено документи, що можуть свідчити про обставини, які пом`якшують або обтяжують відповідальність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання про правильність складеного протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Вищевикладені недоліки, допущені при складенні та оформленні адміністративного матеріалу є суттєвими, оскільки не дозволяють встановити наявність чи відсутність складу адміністративного правопорушення в діях особи, яка притягається до відповідальності, що, в свою чергу, позбавляє можливості достовірно встановити обставини правопорушення, і, як наслідок, здійснити розгляд справи про адміністративне правопорушення та прийняти рішення по ній.
Враховуючи, що складення та оформлення даної справи про адміністративне правопорушення виконано неналежним чином, а вказані вище недоліки та неповнота не можуть бути усунені в суді, а тому матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 163-1 КУпАП разом з долученими до нього матеріалами слід повернути у Львівське управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України для правильного складення протоколу про адміністративне правопорушення та належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 245, 256, 278, 283 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
Протокол про адміністративне правопорушення № 179 (серія ВП Лв № 000912) від 03.09.2019, складений відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 163-1 КУпАП, разом з долученими до нього матеріалами повернути у Львівське управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України для правильного складення протоколу та належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Л.В.Гула