
Справа № 560/2489/19
РІШЕННЯ
іменем України
23 вересня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Мордвінов Сергій Сергійович звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Хмельницький області щодо не надання інформації про категорію земель, які вказані в його запитах від 01.07.2019;
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницький області надати інформацію про категорію земель, які вказані в його запитах від 01.07.2019, протягом 5 діб після набрання рішення суду законної сили, а саме так як це передбачено Законом України "Про доступ до публічної інформації".
Позивач обґрунтовуючи позовні вимоги зазначає, що на його запит від 01.07.2019 надійшла відповідь від Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якій зазначено, що цільове призначення земельних ділянок невідомо, тому що дані ділянки є несформованими. Вважає, що твердження відповідача, що він не має інформації про цільове призначення земельних ділянок, які несформовані, не відповідає дійсності, оскільки, на подані ним раніше та його родичами запити відповідач надавав інформацію про цільове призначення земельних ділянок.
Відповідач 30.08.2019 подав до суду відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позову. Вказує, що Головне управління володіє інформацією про земельні ділянки лише з моменту їх формування та внесення відомостей про них в Державний земельний кадастр. Земельні ділянки, зазначені у запиті позивача від 01.07.2019, не сформовані відповідно до статті 79-1 Земельного кодексу України, жодна документація із землеустрою на відповідні земельні ділянки не розроблялась, а тому вказати цільове призначення та категорію земельних ділянок не має можливості, оскільки відповідна інформація відсутня в Державному земельному кадастрі. Також, згідно відомостей Державного земельного кадастру запитувані земельні ділянки, які входять в межі м. Хмельницький, належать до комунальної форми власності. Лише після прийняття рішення Хмельницькою міською радою про віднесення земельних ділянок до тієї чи іншої категорії, розроблення документації із землеустрою та внесення відомостей про запитувані земельні ділянки до Державного земельного кадастру, Головне управління буде володіти інформацією про категорію та цільове призначення земельних ділянок, зазначених у запиті позивача від 01.07.2019.
Позивач 02.09.2019 подав до суду відповідь на відзив, в якому вказує, зокрема, що в пункті 22 Порядку ведення Державного земельного кадастру зазначено про відомості щодо земель, а не про окремі сформовані земельні ділянки. Також, виходячи із положень частини 2 статті 193 Земельного кодексу України та статті 2 і частини 6 статті 8 Закону України "Про Державний земельний кадастр", містобудівна документація м. Хмельницького повинна розроблятися та відповідати даним Держгеокадастру та Публічної кадастрової карти України, а не навпаки.
Також позивач вказує, що відсутність у відповідача запитуваної інформації не відповідає дійсності, оскільки земельна ділянка, про яку робив запит позивач, згідно даних Публічної кадастрової карти України, розташована на чорноземах опідзолених, які відповідно до статті 150 Земельного кодексу України відносяться до земель сільськогосподарського призначення, тобто використовуються для сільськогосподарських потреб.
Враховуючи зазначене, вважає доводи відповідача необґрунтованими та просить задовольнити позовні вимоги повністю.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Відповідно до ухвали від 16.08.2019 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
ОСОБА_1 01.07.2019 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із запитом, в якому просив надати інформацію, до якої категорії земель відноситься земельна ділянка, яка межує з ділянкою з кадастровим номером №6810100000:35:001:1546, та хто являється розпорядником даної земельної ділянки. А також інформацію про документи, на підставі яких встановлено категорію даної земельної ділянки (назва, дата та номер), за якою здійснено віднесення земельної ділянки до відповідної категорії.
Крім цього, позивач 01.07.2019 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із запитом, в якому просив надати інформацію, до якої категорії земель відноситься земельна ділянка, яка межує з ділянкою з кадастровим номером №6810100000:06:002:0015, 6810100000:06:002:0037, 6810100000:06:002:0041. А також інформацію про документи, на підставі яких встановлено категорію даної земельної ділянки (назва, дата та номер), за якою здійснено віднесення земельної ділянки до відповідної категорії.
За результатом розгляду запитів від 01.07.2019 №ПІ-86/0/4-19 та №ПІ-85/0/4-19 відділ у Хмельницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області надав відповідь від 04.07.2019 № 958/416-19-0.33, в якій зазначив, що вищезазначені земельні ділянки розташовані в межах міста Хмельницького, відносяться до категорії земель житлової та громадської забудови, земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:35:001:1546 відноситься до земель сільськогосподарського призначення.
Цільове призначення земельної ділянки, кадастровий номер якої 6810100000:06:002:0037 для будівництва та обслуговування житлового будинку, і господарських будівель і споруд, земельна ділянка перебуває у приватній власності.
Цільове призначення земельної ділянки, кадастровий номер якої 6810100000:06:002:0015 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, земельна ділянка перебуває у приватній власності.
Цільове призначення земельної ділянки, кадастровий номер якої 6810100000:35:001:1546 для індивідуального садівництва, земельна ділянка перебуває у приватній власності.
Цільове призначення земельної ділянки, кадастровий номер якої 6810100000:06:002:0041 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, земельна ділянка перебуває у приватній власності.
Оскільки земельна ділянка, яка межує з вищезазначеними ділянками, не сформована відповідно до статті 79-1 Земельного кодексу, вказати її цільове призначення, категорію земель не має можливості. Відповідно до відомостей Державного земельного кадастру вищезазначена земельна ділянка належить до комунальної форми власності, оскільки знаходиться в межах м. Хмельницького.
Відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України, розпорядником земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб є сільські, селищні, міські ради.
Документи на підставі яких встановлені категорії земель ділянкам з кадастровими номерами №6810100000:06:002:0015, 6810100000:06:002:0037, 6810100000:06:002:0041 у Відділі відсутні, оскільки землевпорядні документації, на підставі яких були внесені відомості до ДЗК, у місцевому фонді документації із землеустрою відсутні та по акту приймання - передачі розробником - виконавцем на зберігання не передавались
Крім того, позивача повідомлено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії, здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Поняття "цільове призначення земельної ділянки" визначено у статті 1 Закону України "Про землеустрій" як використання земельної ділянки за призначенням, визначеним па підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку. Тому, категорія земель та цільове призначення земельної ділянки буде визначено при її формуванні відповідно до розробленої документації із землеустрою.
Вважаючи так відповідь Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначає Закон України "Про доступ до публічної інформації" №2939-VI (далі - Закон №2939-VI).
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 3 Закону № 2939-VI право на доступ до публічної інформації гарантується: обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
За змістом пункту 2 частини 1 статті 5 Закону № 2939-VI доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Відповідно до частини 1 статті 19 Закону № 2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Визначальним для публічної інформації є те, щоб вона була заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним суб`єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов`язків.
Вказана позиція викладена у постанові Верховного Суду від 27.06.2019 по справі №522/817/15-а, згідно якої суд виділив такі ознаки публічної інформації:
1) готовий продукт інформації, який отриманий або створений лише в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством;
2) заздалегідь відображена або задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація;
3) така інформація знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень або інших розпорядників публічної інформації;
4) інформація не може бути публічною, якщо створена суб`єктом владних повноважень не під час виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків;
5) інформація не може бути публічною, якщо створена не суб`єктом владних повноважень.
Як встановив суд, Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області у листі-відповіді від 04.07.2019 № 958/416-19-0.33 на запити ОСОБА_1 від 01.07.2019 повідомив, що земельна ділянка, яка межує з ділянками з кадастровими номерами 6810100000:35:001:1546, 6810100000:06:002:0015, 6810100000:06:002:0037, 6810100000:06:002:0041, не сформована відповідно до статті 79-1 ЗК України, тому вказати її цільове призначення, категорію земель немає можливості. Також зазначив, що категорія земель та цільове призначення земельної ділянки буде визначено при її формуванні відповідно до розробленої документації із землеустрою.
Досліджуючи правомірність дій Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, суд виходив з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" (далі - Закон №3613-VI), Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Частиною 1 статті 5 Закону №3613-VI, ведення Державного земельного кадастру здійснюється шляхом створення відповідної державної геодезичної та картографічної основи, яка визначається та надається відповідно до цього Закону; внесення відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру; внесення змін до відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру; оброблення та систематизації відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру.
Порядок ведення Державного земельного кадастру визначено постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051 (далі - Порядок №1051).
Відповідно до пункту 10 Порядку №1051, відомостями Державного земельного кадастру є всі відомості, які підлягають внесенню до нього згідно з цим Порядком та у порядку інформаційної взаємодії з іншими кадастрами та інформаційними системами, а також відомості, одержані внаслідок їх оброблення, систематизації та узагальнення.
Згідно з частиною 6 пункту 22 Порядку №1051 визначено, що до Державного земельного кадастру вносяться такі відомості про землі у межах державного кордону, як відомості про землі в межах територій адміністративно-територіальних одиниць (Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя, районів, міст, селищ, сіл, районів у містах) та за їх межами (у частині, що характеризують такі землі з урахуванням їх місцезнаходження), як, зокрема, відомості про категорії земель у межах адміністративно-територіальної одиниці:
- назва, код (номер) категорії земель (в цілому і за окремими контурами) згідно з додатками 2 і 3 та пунктом 28 цього Порядку;
- межі земель кожної категорії за окремими контурами з координатами їх поворотних точок та довжиною;
- площа земель кожної категорії (в цілому і за окремими контурами);
- інформація про документи, на підставі яких встановлено категорію земель (назва, дата та номер рішення про затвердження документації із землеустрою, за якою здійснено віднесення земель до відповідної категорії, найменування органу, що його прийняв), електронні копії таких документів.
Відповідно до пункту а) частини 2 статті 21 Закону №3613-VI відомості про цільове призначення земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру щодо категорії земель:
- на підставі відповідної документації із землеустрою, яка розробляється при формуванні земельних ділянок, - щодо земельних ділянок, які формуються;
- на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким передбачена зміна її цільового призначення;
- на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель.
Згідно з частиною 1 статті 79-1 Земельного кодексу України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Відповідно до частини 2 статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельних ділянок здійснюється:
- у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності;
- шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок;
- шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
- шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом;
- за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).
Частиною 3 статті 79-1 Земельного кодексу України, сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Тобто, враховуючи викладене, Державний земельний кадастр містить інформацію щодо сформованих та зареєстрованих земельних ділянок, відомості про які внесено до нього на підставі відповідної документації із землеустрою. При цьому Державний земельний кадастр поступово наповнюється інформацією.
Крім того, згідно з частиною 1 статті 84 Земельного кодексу України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Відповідно до частини 1 статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач не є уповноваженим органом щодо розпорядження зазначених у запиті земельних ділянок, тому, враховуючи приписи пункту 1 частини 1 статті 22 Закону №2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту, якщо розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит.
Отже, запит позивача не стосується відомостей, що зафіксовані в офіційних документах та які були б наявні у Державному земельному кадастрі, а відповідач не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції володіти інформацією щодо категорії земельних ділянок комунальної форми власності, щодо яких зроблено запит.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що підстави для визнання бездіяльності відповідача протиправною, та, відповідно, зобов`язання його надати інформацію про цільове призначення земельних ділянок, відсутні.
Що стосується доводів позивача про те, що у 2017-2018 на подані ним та його родичами запити відповідач надавав інформацію про цільове призначення запитуваних земельних ділянок, то суд вважає такі безпідставними, оскільки така інформація стосується інших земельних ділянок.
Також посилання позивача на рішення судів у справах №822/3589/17, №822/1424/18, №822/1137/18, №822/900/18, №560/474/19 у яких, як він вказує була надана інформація про цільове призначення земельної ділянки є недоречною, оскільки не стосуються предмету цього судового розгляду, і не спростовує висновок суду у цій справі.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги вищезазначене, суд приходить до висновку, що відповідач надаючи позивачу відповідь на запитувану інформацію, діяв у порядку та у спосіб, визначений Законом, а отже суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області протиправними необхідно відмовити.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 23 вересня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)
Головуючий суддя В.В. Матущак