Рішення № 84429749, 16.09.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.09.2019
Номер справи
640/330/19
Номер документу
84429749
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

16 вересня 2019 року № 640/330/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі

головуючої судді - Добрівської Н.А.,

за участю секретаря судового засідання - Шаповалової К.В.,

та представників сторін:

від позивача - Івахненко І.В.,

від відповідача - Оніщенко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства «Укрнафта»

до Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 13.03.2015 за №0000521500, №0000531500, №0000541500, №0000551500 та від 25.05.2015 за №0001161500, №0001171500, -

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Полтавської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області, третя особа: Головне управління Державної фіскальної служби у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0000091500 від 21.01.2015, №0000101500 від 21.01.2015.

Ухвалою суду від 07.02.2018 відкрито провадження у адміністративній справі №826/1598/18 та призначено до розгляду у підготовчому засіданні.

При цьому, 16.03.2018 через канцелярію суду від позивача надійшла заява про збільшення позовних вимог, в якій, окрім викладених у прохальній частині позову податкових повідомлень-рішень, позивач просив суд визнати протиправними і скасувати податкові повідомлення-рішення від 13.03.2015: №0000521500 на суму 259 644,06 грн, №0000531500 на суму 1 031 135,98 грн, №0000541500 на суму 150 501,74 грн, №0000551500 на суму 64 928,39 грн, а також від 25.05.2015 за №0001161500 на суму 61 371,89 грн і №0001171500 на суму 6 545,53 грн.

Позовні вимоги в наведеній частині мотивовані тим, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення контролюючим органом прийнято безпідставно з огляду на те, що податкові зобов`язання з плати за користування надрами за серпень-грудень 2014 року уточнювались ПАТ «Укрнафта» шляхом подання у травні 2015 року на підставі пункту 50.1 статті 50 Податкового кодексу України податкових розрахунків (уточнюючих) за відповідний звітний період. Також позивач в обґрунтування позову вказує на те, що законодавець наділив податковий орган правом застосовувати до платника податку штраф у випадку сплати суми грошового зобов`язання, зазначеної в платіжному дорученні з затримкою, проте не наділив правом застосовувати штраф в разі зарахування коштів, що сплачує платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником.

Ухвалою суду від 19.06.2018 заяву Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» про збільшення позовних вимог від 16.03.2018 повернуто позивачу.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.11.2018 ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.06.2018 - скасовано, а справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» до Полтавської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

03.12.2018 ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва роз`єднано, поєднані в одне провадження, позовні вимоги у адміністративній справі №826/1598/18 за позовом Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» до Полтавської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області, третя особа: Головне управління Державної фіскальної служби у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, шляхом виділення у самостійні провадження вимог про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень від 13.03.2015 за №0000521500, №0000531500, №0000541500, №0000551500 та від 25.05.2015 за №0001161500, №0001171500. Даній справі присвоєний номер 640/330/19.

Ухвалою суду від 20.02.2019 відкрито провадження в адміністративній справі №640/330/19, призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження і визначено дату підготовчого засідання.

Представник ГУ ДФС у Полтавській області позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки податкові повідомлення-рішення прийняті правомірно та у відповідності із вимогами законодавства в результаті виявлених під час перевірки порушень. Представник відповідача вказує на те, що стаття 126 Податкового кодексу України не містить винятків для застосування штрафу за порушення строків сплати узгодженої суми податкового зобов`язання в залежності від того, як платник податків її сплатив - добровільно, чи в порядку пункту 87.9 статті 87 Податкового кодексу України.

У відповіді на відзив позивач акцентує увагу на необхідності перевірки оскаржуваних податкових повідомлень-рішень на відповідність їх нормам Податкового кодексу України в тій редакції, в якій цей Кодекс був чинним на дату прийняття таких рішень. Також представник позивача вказує на протиправність ототожнення контролюючим органом «плати за користування надрами» та «рентної плати», що є двома різними податками. Крім того, у відповіді на відзив представник позивача вказує на те, що підстав тлумачити положення статті 126 Податкового кодексу України як норму, яка передбачала можливість контролюючому органу нараховувати штраф за порушення строків будь-якої угодженої суми грошового зобов`язання, незалежно від виду податку, немає.

Своїм клопотанням від 17.04.2019 представник позивача просив врахувати під час вирішення справи по суті висновок експерта за результатами проведеної лінгвістичної експертизи. Відповідач заперечував щодо даного клопотання.

13.05.2019 від ГУ ДФС у Полтавській області надійшли письмові заперечення на відповідь позивача, в яких уповноважений представник вказує на відсутність нормативного обґрунтування доводів позивача щодо відсутності в статті 126 Податкового кодексу України станом на дату винесення повідомлень-рішень (13.03.2015 та 25.05.2015) відповідальності за несвоєчасну сплату задекларованих зобов`язань з плати за користування надрами. Також представником відповідача висловлені заперечення щодо тверджень позивача про ) суперечність повідомлень-рішень статті 61 Конституції України та нібито застосування до позивача двічі однієї і тієї ж відповідальності (штрафу та пені).

У заяві від 13.06.2019 представником ГУ ДФС у Полтавській області відповідача, крім іншого, заявлено клопотання Допустити процесуальне правонаступництво, шляхом заміни первинного відповідача Полтавської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області на правонаступника - Головне управління ДФС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39461639, вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014).

В підготовчому засіданні 01.07.2019 з урахуванням позиції позивача клопотання представника ГУ ДФС у Полтавській області задоволено, здійснено заміну первісного відповідача Полтавської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області правонаступником - ГУ ДФС у Полтавській області з одночасним виключенням останнього зі складу третіх осіб.

01.07.2019 судом постановлена ухвала про закінчення підготовчого провадження і призначено справу до розгляду в судовому засіданні.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав і просив їх задовольнити з викладених у позовній заяві та додаткових поясненнях підстав.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав і заперечив проти його задоволення.

Згідно з частиною третьою статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд справи в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.

Заслухавши представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи і не спростовується сторонами, Новосанжарським відділенням Полтавської ОДПІ ГУ Міндоходів у Полтавській області проведено документальну невиїзну перевірку ПАТ «Укрнафта» по питанню своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань по платі за користування надрами для видобування нафти та плати за користування надрами для видобування газу протягом строків, визначених пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України за період серпень-вересень 2014 року, за результатами якої 02.03.2015 складено акт за №42/1501-00135390.

В ході перевірки встановлено, що в порушення вимог пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України (у редакції, яка діяла на дату перевірки) несвоєчасно сплачені самостійно узгоджені податкові зобов`язання по платі за користування надрами для видобування нафти та платі за користування надрами для видобування газу. Сума погашеної заборгованості із затримкою більше 30 календарних днів - 7 531 050,85 грн.

На підставі акта перевірки Новосанжарським відділенням Полтавської ОДПІ ГУ Міндоходів були прийняті податкові повідомлення-рішення (форма «Ш») від 13.03.2015:

- №0000521500, яким за встановлене порушення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання з плати за користування надрами для видобування нафти та на підставі статті 126 Податкового кодексу України за затримку на 92, 92 і 92 календарних днів сплати суми грошового зобов`язання в розмірі 1 298 220,30 грн нараховано штраф у розмірі 20% - в сумі 259 644,06 грн;

- №0000531500, яким за встановлене порушення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання з плати за користування надрами для видобування нафти та на підставі статті 126 Податкового кодексу України за затримку на 62, 62, 62, 62 календарних днів сплати суми грошового зобов`язання в розмірі 5 155 679,90 грн нараховано штраф у розмірі 20% - в сумі 1 031 135,98 грн;

- №0000541500, яким за встановлене порушення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання з плати за користування надрами для видобування природного газу та на підставі статті 126 Податкового кодексу України за затримку на 92, 92, 92, 92, 91 календарних днів сплати суми грошового зобов`язання в розмірі 752 508,70 грн нараховано штраф у розмірі 20% - в сумі 150 501,74 грн;

- №0000551500, яким за встановлене порушення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання з плати за користування надрами для видобування природного газу та на підставі статті 126 Податкового кодексу України за затримку на 62, 62 календарних днів сплати суми грошового зобов`язання в розмірі 324 641,95 грн нараховано штраф у розмірі 20% - в сумі 64 928,39 грн.

Вказані податкові повідомлення-рішення отримані платником податків 16.03.2015.

Також, Новосанжарським відділенням Полтавської ОДПІ ГУ Міндоходів проведено документальну невиїзну перевірку ПАТ «Укрнафта» по питанню своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань по платі за користування надрами для видобування нафти та плати за користування надрами для видобування газу, плати за користування надрами для видобування конденсату протягом строків, визначених пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України за період жовтень-листопад 2014 року, за результатами якої 15.05.2015 складено акт за №95/1501-00135390.

В ході перевірки встановлено, що в порушення вимог пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України (у редакції, яка діяла на дату перевірки) несвоєчасно сплачені самостійно узгоджені податкові зобов`язання по платі за користування надрами для видобування нафти та платі за користування надрами для видобування газу. Сума погашеної заборгованості із затримкою до 30 календарних днів в сумі - 65 455,30 грн, більше 30 календарних днів - 306 859,45 грн.

На підставі акта перевірки Новосанжарським відділенням Полтавської ОДПІ ГУ Міндоходів були прийняті податкові повідомлення-рішення (форма «Ш») від 25.05.2015:

- №0001171500, яким за встановлене порушення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання з плати за користування надрами для видобування газового конденсату та на підставі статті 126 Податкового кодексу України за затримку на 1, 1 і 1 календарних днів сплати суми грошового зобов`язання в розмірі 65 455,30 грн нараховано штраф у розмірі 10% - в сумі 6 545,53 грн;

- №0001161500, яким за встановлене порушення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання з плати за користування надрами для видобування нафти та на підставі статті 126 Податкового кодексу України за затримку на 31 календарних днів сплати суми грошового зобов`язання в розмірі 306 859,45 грн нараховано штраф у розмірі 20% - в сумі 61 371,89 грн.

Вказані податкові повідомлення-рішення отримані платником податків 28.05.2015.

Не погоджуючись з наведеними податковими повідомленнями-рішеннями ПАТ «Укрнафта» звернулась до суду із даним позовом.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи доводи учасників справи, суд бере до уваги наступне.

Позивач зареєстрований в Новосанжарському відділенні Полтавської ОДПІ як платник податків за неосновним місцем обліку.

ПАТ «Укрнафта» були подані до Новосанжарського відділення Полтавської ОДПІ наступні податкові розрахунки:

- з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за серпень 2014 року №1400003501 від 25.09.2014 з додатками та №9054354342 від 22.09.2014 з додатками, згідно яких визначено податкове зобов`язання за звітний період в сумі 6 521 393,26 грн (у т.ч.: для видобування нафти в сумі 5 768 884,58 грн, для видобування газу в сумі 752 508,68 грн);

- з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за вересень 2014 року №9060450191, №9060440191 і №90690450169 від 20.10.2014, згідно яких визначено податкове зобов`язання за звітний період в сумі 6 036 968,50 грн (у т.ч.: для видобування нафти в сумі 5 155 679,92 грн, для видобування газу в сумі 931 288,58 грн).

Строк сплати податкового зобов`язання, з урахуванням приписів підпункту 263.12.1 пункту 263.12 статті 263, пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України є: за серпень 2014 - 30.09.2014 та за вересень 2014 - 30.10.2014.

Як вбачається з акта перевірки від 02.03.2015 за №42/1501-00135390, контролюючим органом зафіксовано, що погашення заборгованості з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за серпень 2014 року (по строку сплати 30.09.2014) відбулося наступним чином:

- з плати за користування надрами для видобування нафти на суму 1 298 220,30 грн - на підставі платіжного доручення №9149 від 31.12.2014 (кількість днів затримки сплати - 92);

- з плати за користування надрами для видобування газу на суму 752 508,68 грн - на підставі платіжних доручень №9150 від 31.12.2014 та №9041 від 30.12.2014 (кількість днів затримки сплати - 92).

Погашення заборгованості з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за вересень 2014 року (по строку сплати 30.10.2014):

- з плати за користування надрами для видобування нафти на суму 5 155 679,92 грн - на підставі платіжних доручень від 31.12.2014 за №№9149, 9158, 9075 від (кількість днів затримки сплати - 92);

- з плати за користування надрами для видобування газу на суму 324 641,95 грн - на підставі платіжного доручення №9150 від 31.12.2014 (кількість днів затримки сплати - 92).

Актом перевірки від 15.05.2015 за №95/1501-00135390 зафіксовано погашення ПАТ «Укрнафта» заборгованості з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за жовтень 2014 року (по строку сплати 30.11.2014) та листопад 2014 року (по строку сплати 30.12.2014) відбулося наступним чином:

- з плати за користування надрами для видобування нафти (за жовтень 2014) на суму 306 859,45 грн - на підставі платіжного доручення №6577 від 31.12.2014 (кількість днів затримки сплати - 31);

- з плати за користування надрами для видобування конденсату (за жовтень 2014) на суму 37 125,00 грн - на підставі платіжного доручення №8318 від 01.12.2014 (кількість днів затримки сплати - 1);

- з плати за користування надрами для видобування конденсату (за листопад 2014) на суму 28 330,32 грн - на підставі платіжних доручень від 31.12.2014 за №№9159, 9077 від (кількість днів затримки сплати - 1).

У зв`язку з цим контролюючий орган дійшов висновку, що позивач в порушення вимог підпункту 57 пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України несвоєчасно (із затримкою до і більше 30 календарних днів) сплатив самостійно узгоджені податкові зобов`язання по платі за користування надрами для видобування нафти та по платі за користування надрами для видобування газу і конденсату.

З матеріалів справи вбачається, що у платіжному дорученні №9149 від 31.12.2014 на суму 3 046 400,04 грн позивач визначив призначення платежу «плата за спецвикористання надр - нафта за серпень 2014»; у платіжному дорученні №9150 від 31.12.2014 на суму 397 380,54 грн позивач визначив призначення платежу «плата за спецвикористання надр - газ за серпень 2014»; у платіжному дорученні №9041 від 30.12.2014 на суму 667 772,14 грн - «плата за спецвикористання надр - газ природний за листопад 2014»; у платіжному дорученні №9158 від 31.12.2014 на суму 2 054 531,99 грн - «плата за спецвикористання надр - нафта за листопад 2014»; у платіжному дорученні №6577 від 31.12.2014 на суму 4 470 764,28 грн - «плата за спецвикористання надр - нафта за липень 2014»; у платіжному дорученні №8313 від 01.12.2014 на суму 4 692 224,20 грн - «плата за спецвикористання надр - нафта за жовтень 2014»; у платіжному дорученні №9159 від 31.12.2014 на суму 24 283,13 грн - «плата за спецвикористання надр - газовий конденсат за листопад 2014»; у платіжному дорученні №9077 від 31.12.2014 на суму 4 047,19 грн - «плата за спецвикористання надр - газовий конденсат за листопад 2014».

У зв`язку з наявністю у позивача заборгованості за попередні періоди, сплачені відповідно до наведених платіжних доручень кошти направлені контролюючим органом в рахунок погашення заборгованості минулих періодів.

Наполягаючи на протиправності прийнятих відповідачем податкових повідомлень-рішень позивач звернувся до суду із вимогами про їх скасування.

Оцінюючи встановлені у справі обставини, суд при вирішенні питання щодо правомірності оскаржуваних рішень суб`єкта владних повноважень, виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 67 Податкового кодексу України встановлено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно з пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України встановлено, що у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1- 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Пунктом 87.9 статті 87 Податкового кодексу України встановлено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов`язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Відповідно до пункту 131.2 статті 131 Податкового кодексу України при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов`язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені.

Таким чином, податковим законодавством встановлено обов`язок контролюючого органу здійснювати зарахування коштів, що сплачує платник податків, в першу чергу в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Пунктом 1 статті 126 Податкового кодексу України встановлено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Нормою пункту 87.9 статті 87 Податкового кодексу України законодавець чітко встановив черговість спрямування коштів, сплачених платником податків, у разі наявності податкового боргу.

Отже, у випадку перенаправлення контролюючим органом коштів на оплату поточних податкових зобов`язань у рахунок погашення податкового боргу, що виник раніше, у такого платника податків виникає недоїмка за податковими зобов`язаннями за поточні податкові періоди, яка погашається у порядку, визначеному пунктом 87.9 статт 87 Податкового кодексу України, та у випадку несвоєчасного погашення якої, податковий орган нараховує штраф у розмірах, установлених статтею 126 Податкового кодексу України у залежності від терміну затримки.

При цьому, санкція норми статті 126 Податкового кодексу України передбачає застосування до платника податків штрафу у випадку несплати ним узгодженої суми грошового зобов`язання безвідносно до підстав її виникнення. Будь-яких винятків до випадків застосування контролюючим органом норм пункту 87.9 статті 87 Податкового кодексу України ст. 126 цього Кодексу не містить.

Аналогічну позицію щодо застосування положень статті 87 та статті 126 ПК України викладено в постановах Верховного Суду від 13.02.2018 у справі №808/2290/17, від 11.09.2018 у справі №813/3722/17, від 05.06.2018 у справі №821/1750/17.

У зв`язку з наведеним, суд дійшов висновку про правомірність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень та про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Оскільки, за наслідками розгляду справи по суті суд прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення вимог позивача про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, в силу положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, понесені позивачем судові витрати стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень не підлягають.

Керуючись ст.ст.2, 5-11, 19, 73-77, 79, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

У задоволені позову Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено протягом 30 днів з моменту складення повного тексту до суду апеляційної інстанції в порядку, визначеному ст.ст.293, 296, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII.

Суддя: Н.А. Добрівська