Рішення № 84429658, 23.09.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2019
Номер справи
580/2364/19
Номер документу
84429658
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2019 року справа № 580/2364/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі головуючого - судді Паламаря П.Г., розглянувши адміністративну справу за правилами спрощеного позовного провадження з відкриття першого судового засідання за позовом управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Черкаська м`ясна компанія" про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулося управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області (18029, м. Черкаси, вул. Прикордонника Лазаренка, 1, далі - позивач) з позовом до ТОВ "Черкаська м`ясна компанія" (18002, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Небесної Сотні, 33, оф. 2, далі - відповідач), в якому просить застосувати заходи реагування у вигляді заборони експлуатації (за місцем провадження господарської діяльності) Лисянського ХПП ТОВ "Черкаська м`ясна компанія", розташованого за адресою: Черкаська область, Лисянський район, смт. Лисянка, вул. Шевченка, 46, шляхом відключення джерела електроживлення (із накладенням печаток на основний розподільчий електрощит), накладення печаток на вхідні двері приміщень, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що за результатом проведеної позапланової перевірки додержання та виконання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки відповідача, були виявлені порушення вимог нормативних актів у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, про що складено відповідний акт. У зв`язку з цим, посилаючись на норми Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Кодексу цивільного захисту України, управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.

Представник відповідача у судовому засіданні просив у задоволенні адміністративного позову відмовити. При цьому останнім подано до суду матеріали про вжиття відповідачем всіх заходів щодо усунення виявлених недоліків у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки.

18.09.2019 перейдено до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Відповідно до Кодексу цивільного захисту України на виконання наказу Управління ДСНС України у Черкаській області від 12.06.2019 № 116 (щодо виконання припису №16/31 від 30.05.2018 Управління ДСНС України у Черкаській області), 25 червня 2019 року головним інспектором Лисянського РС УДСНС України у Черкаській області капітаном служби цивільного захисту проведено позапланову перевірку ТОВ "Черкаська м`ясна компанія", розташованого за адресами: Черкаська область, Лисянський район, смт. Лисянка, вул. Шевченка, 46; Черкаська область, Лисянський район, с. Мар`янівка, вул. Тракторна, 1; Черкаська область, Лисянський район, с. Мар`янівка, вул. Тракторна, 4.

За результатами позапланової перевірки ТОВ "Черкаська м`ясна компанія", розташованого за адресами: Черкаська область, Лисянський район, смт. Лисянка, вул. Шевченка, 46; Черкаська область, Лисянський район, с. Мар`янівка, вул. Тракторна, 1; Черкаська область, Лисянський район, с. Мар`янівка, вул. Тракторна, 4 складено акт № 36 від 25.06.2019 щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.

Актом встановлено невиконання припису №16/31 від 30.05.2018 Управління ДСНС України у Черкаській області, а саме не усунуто порушення «Лисянським XПП ТОВ «Черкаська м`ясна компанія» розташованим за адресою: Черкаська область, Лисянський район, смт. Лисянка, вул. Шевченка, 46:

- приміщення зерноскладів не обладнано автоматичною системою протипожежного захисту (п. 1.2 розділу V, ППБ в Україні від 05.03.2015 р.; п. 15.1 таблиці А. 1 ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»);

- не проведено вогнезахисну обробку дерев`яних конструкцій складів, крупорушки, вагової, адміністративної будівлі (п. 2.5; 2.6. розділу III, ППБ в Україні від 05.03.2015 р.; п. 4.2.9; 2.9 ППБ в АПК від 05.04.2007 р.);

- наказом (інструкцією, тощо) не встановлено відповідний протипожежний режим (п. З розділу II, ППБ в Україні від 05.03.2015 р.; п.3.3 ППБ в АПК від 05.04.2007 р.);

- не проведено ремонт пожежного водоймища (п. 2.1 розділу IV, ППБ в Україні від 05.03.2015р.);

- пожежні щити розміщені на території не доукомплектовано засобами пожежогасіння відповідно до норм (п. 3.11 розділу V, ППБ в Україні від 05.03.2015 р.);

- у ваговій з`єднання електропроводів не виконано за допомогою опресування, пайки або затискачів (п.1.6 розділу IV, ППБ в Україні від 05.03.2015 р.);

- в складах зерна на стінах не нанесено лінії та написи, що обмежують граничну висоту зернового напису (п.3.49 ДБН В.2.2-8-98 «Підприємства, будівлі і споруди по зберіганню та переробці зерна»);

- не проведено обов`язкове страхування членів добровільної пожежної охорони (п. 12 Розділ II, ППБ в Україні від 05.03.2015 р.; п. 16 постанови КМУ від 17.07.2013 р. № 564 «Про затвердження Порядку функціонування добровільної пожежної охорони»;

- не проведено ремонт та перевірку засобів захисту від прямих попадань блискавки та вторинних її проявів (п. 1.21 розділу V ППБ в Україні від 05.03.2015 р.);

-не обладнано адміністративну будівлю, та склад № 5 установками захисту від прямих попадань блискавки та вторинних її проявів (п. 1.21 розділу V ППБ в Україні від 05.03.2015 р.);

-в зерноскладах не встановлено бочки з водою місткістю не менше ніж 0,2 м3 з розрахунку одна бочка на 250-300 м. кв. (п. 3.24, 3.25 розділу V, ППБ в Україні від 05.03.2015 р.);

- не заведено журнал очищення димоходів та печей від сажі (п. 2.5 розділу IV , ППБ в Україні від 05.03.2015 р.).

За наведених обставин Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області звернулось до суду з даним позовом.

Судом також встановлено, що відповідачем вже частково виконано і усунуто порушення зазначених у акті № 36 від 25.06.2019 щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, що і не заперечується позивачем, а саме:

- наказом №72 від 02.07.2018 та інструкцією встановлено протипожежний режим в господарствах ТОВ «ЧМК» (а.с. 59-69);

- згідно акту від 09.07.2019 у ваговій з`єднання електропроводів виконано за допомогою затискачів (а.с. 74-75, 131-133);

- в складах зерна на стінах не нанесено лінії та написи, що обмежують граничну висоту зернового напису (а.с. 76, 134);

-проведено обов`язкове страхування членів добровільної пожежної охорони (договір про страхування ПАТ ТАС від 09.08.2019 а.с. 77-81);

-згідно акту від 16.07.2019 та паспортів заземлюючого об`єкту адміністративну будівлю та склад № 5 обладнано установками захисту від прямих попадань блискавки та вторинних її проявів (а.с. 82, 135-140);

-в зерноскладах встановлено бочки з водою місткістю 0,2 м3 (а.с. 88, 148-149);

-заведено журнал очищення димоходів (а.с. 150-151);

-згідно акту від 16.07.2019 доукомплектовано засобами пожежогасіння пожежні щити розміщені на території Лисянського ХПП (а.с.130,123-126,72-73);

-проведено ремонт та перевірку засобів захисту від прямих попадань блискавки та вторинних її проявів (а.с. 83-86, 127, 144-147).

Однак на виконання припису Управління ДСНС України у Черкаській області №16/31 від 30.05.2018 «Лисянським XПП ТОВ «Черкаська м`ясна компанія» розташованим за адресою: Черкаська область, Лисянський район, смт. Лисянка, вул. Шевченка, 46 не усунуто порушення щодо:

-приміщення зерноскладів не обладнано автоматичною системою протипожежного захисту (п. 1.2 розділу V, ППБ в Україні від 05.03.2015 р.; п. 15.1 таблиці А. 1 ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»);

-не проведено ремонт пожежного водоймища (п. 2.1 розділу IV, ППБ в Україні від 05.03.2015р.);

-не проведено вогнезахисну обробку дерев`яних конструкцій складів, крупорушки, вагової, адміністративної будівлі (п. 2.5; 2.6. розділу III, ППБ в Україні від 05.03.2015 р.; п. 4.2.9; 2.9 ППБ в АПК від 05.04.2007 р.);

Суд звернув увагу, що ТОВ «Черкаська м`ясна компанія» укладено договір № 3-19-ВД від 30.08.2019 про розробку проектної документації на надання послуг по підвищенню вогнестійкості дерев`яних конструкцій. Згідно п. 1.1 договору, послуги щодо розробки документації по підвищенню вогнестійкості дерев`яних конструкцій надаються по зерноскладу № 3 Лисянського ХПП.

При цьому, до суду не надано доказів про розробку проектної документації на інші наявні склади та приміщення Лисянського XПП або виведення їх з експлуатації.

Вирішуючи спір по суті суд зазначає таке.

Згідно із пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року №1052 (зі змінами та доповненнями, далі - Положення), Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Основними завданнями ДСНС є: реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб (підпункт 1, 2 пункту 3 Положення).

В силу приписів пункту 4 Положення, ДСНС відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, організовує і здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, суб`єктами господарювання.

Пунктом 7 Положення визначено, що ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Водночас, відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту регулює Кодекс цивільного захисту України.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Пункт 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України передбачає, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить зокрема звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Відповідно до частини 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Пунктом "а" частини 1 статті 69 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у межах своїх повноважень видають відповідно приписи, розпорядження чи постанови з питань пожежної безпеки у разі зокрема недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

Пунктом 1 частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є зокрема недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

В контексті наведеного суд відмічає, що у даному випадку, саме Управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області чинним законодавством України надані владні управлінські функції щодо реалізації державної політики у сфері цивільного захисту, у тому числі щодо звернення до суду з питань зупинення роботи підприємств. При цьому, підставою для такого звернення є недотримання вимог пожежної безпеки.

Вирішуючи питання про наявність підстав для вжиття заходів реагування до відповідача, суд виходить з такого.

З аналізу статей 68,70 Кодексу цивільного захисту України вбачається, що повне або часткове зупинення роботи підприємства є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо встановлене порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки створює загрозу життю та здоров`ю людей.

Пожежа, як небезпечна подія за своїми наслідками становить загрозу життю або здоров`ю населення чи призводить до завдання матеріальних збитків.

Відсутність системи протипожежного захисту сприяє пізньому виявленню пожежі та швидкому її поширенню на великі площі через не проведення оброблення вогнезахисним розчином дерев`яних конструкцій будівель, що в свою чергу збільшує кількість небезпечних факторів пожежі на людину та створює загрозу життю та/або здоров`ю людей.

А відсутність справного пожежного водоймища створить значні складності у гасінні великих площ пожеж пожежною технікою, оскільки відсутність водопостачання не дасть можливості якісно та оперативно ліквідувати пожежу.

Згідно з п.1, 2 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 р. №1417, ці Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд. Правила є обов`язковими для виконання суб`єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Пунктом 2.5 розділу 3 Правил №1417 зазначено, що у будинках, крім будинків V ступеня вогнестійкості, дерев`яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) повинні оброблятися засобами вогнезахисту, які забезпечують I групу вогнезахисної ефективності. Необхідність обробляння засобами вогнезахисту дерев`яних елементів інших конструкцій будинків визначається відповідними нормативними документами за видами будинків.

Будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту" (Пункт 1.2 розділу 5 Правил №1417).

Пожежні гідранти та пожежні резервуари повинні бути справними і утримуватися таким чином, щоб забезпечити безперешкодний забір води пожежними автомобілями (пп. п. 2.1 розділу 5 Правил №1417).

Статтею 3 Конституції України закріплено, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Враховуючи аналіз норм чинного законодавства, суд вважає, що порушення, встановлені позивачем під час перевірки створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей та у разі їх не усунення, можуть призвести до незворотних наслідків.

Отже, з наведеного вбачається, що під час проведення як планової так і позапланової перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки встановлені порушення, що свідчать про недотримання відповідачем вимог пожежної та техногенної безпеки.

При цьому, з моменту виявлення порушень минуло більше року, однак порушення до цього часу так і не усунуті.

Таким чином, оскільки порушення, встановлені позивачем під час перевірки відповідача на день розгляду справи не усунені в повній мірі та існує загроза життю та/або здоров`ю людей, тому з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров`ю людей, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Приписами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Статтею 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи те, що виявлені порушення під час перевірки створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей, та доказів їх усунення суду не надано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області слід задовольнити у повному обсязі.

Керуючись статтями 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у вигляді заборони експлуатації (за місцем провадження господарської діяльності) Лисянського ХПП ТОВ "Черкаська м`ясна компанія", розташованого за адресою: Черкаська область, Лисянський район, смт. Лисянка, вул. Шевченка, 46, шляхом відключення джерела електроживлення (із накладенням печаток на основний розподільчий електрощит), накладення печаток на вхідні двері приміщень, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.

Суддя П.Г. Паламар