
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
23 вересня 2019 року справа № 580/2860/19
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Бабич А.М., перевіривши матеріали позову ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Сагунівської сільської ради, сільського голови Сагунівської сільської ради Бодяненко Ірини Іванівни про визнання протиправним і скасування рішення,
УСТАНОВИЛА:
16.09.2019 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі – позивач) до Виконавчого комітету Сагунівської сільської ради (19644, Черкаська обл., Черкаський р-н, с. Сагунівка, вул. Лесі Українки, буд.77/4; код ЄДРПОУ 04408815) (далі – відповідач 1), сільського голови Сагунівської сільської ради ОСОБА_2 Ірини ОСОБА_3 (19644, Черкаська обл., Черкаський р-н АДРЕСА_2 Сагунівка, вул. Лесі Українки, буд.77/4) (далі – відповідач 2) про визнання протиправним та скасування розпорядження відповідача 2 від 12.06.2019 №36 про оголошення їй догани у зв`язку з відсутністю на робочому місці 05.06.2019.
Ознайомившись із позовною заявою та доданими до неї матеріалами, встановлено підстави для відмови у відкритті провадження з огляду на таке.
Згідно з п.1 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства.
За змістом ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Термін “суб`єкт владних повноважень” орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України).
При визначенні компетенції адміністративний суд виходить не лише із суб`єктного складу, а із суті спору. Так, спір набуває ознак публічно-правового за умов не лише наявності серед суб`єктів спору публічного органу чи посадової особи, а й здійснення ним (ними) у цих відносинах владних управлінських функцій, яку треба розуміти як діяльність усіх суб`єктів владних повноважень з виконання покладених на них Конституцією чи законами України завдань.
Суд врахував, що підставою позовних вимог позивач визначила неправомірне, на її думку, застосування до неї дисциплінарного стягнення у вигляді догани, як директору Сагунівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Сагунівської сільської ради. Згідно з даними ЄДРПОУ Сагунівський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Сагунівської сільської ради є комунальної організацією.
На підставі ч.1 ст.36 Закону України від 13.05.1999 №651-XIV «Про загальну середню освіту» керівництво закладом загальної середньої освіти здійснює директор, повноваження якого визначаються законом, статутом закладу освіти та трудовим договором. Відповідно до ч.1 ст.26 цього Закону трудові відносини в системі загальної середньої освіти регулюються законодавством України про працю, Законом України "Про освіту", цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Пунктом 17 ч.1 ст.4 КАС України визначено, що публічною службою є діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Отже, посада керівника закладу середньої освіти не відноситься до публічної служби. Тому заявлений спір є трудовим і не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства України згідно з вимогами ст.19 КАС України.
Відповідно до ст.15 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Припинення дії, яка порушує право та визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб відповідно до п.п.3, 10 ч.2 ст.16 ЦК України є способами захисту цивільних прав та інтересів.
Отже, заявлений спір не підвідомчий адміністративному суду та відноситься до юрисдикції загального місцевого суду як спір цивільний щодо захисут трудових прав.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у справі Zand v. Austria від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення “встановлений законом” поширюється не лише на правову основу самого існування “суду”, але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття “суд, встановлений законом” у частині першій статті 6 Конвенції передбачає “усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…)”. З огляду на це не вважається “судом, встановленим законом” орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Оскільки визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з`ясування всіх обставин у справі і обов`язок суб`єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень, на відміну від визначального принципу, зокрема, цивільного судочинства, який полягає у змагальності сторін, суд, який розглянув справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися “судом, встановленим законом” у розумінні частини першої статті 6 Конвенції.
Відповідно до ч.1 ст.19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Отже, за вказаною диспозицією в Україні встановлено презумпцію цивільного процесу.
Тому суд дійшов висновку про підвідомчість спору місцевому загальному суду в порядку цивільного судочинства.
Якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, п.1 ч.1 ст.170 КАС України визначений обов`язок судді відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
На підставі викладеного суд дійшов висновку відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі, роз`яснивши, що спір віднесено до юрисдикції місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства.
Оскільки докази сплати судового збору за подання цього позову суду не надані, відсутні підстави для його повернення.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 170-171, 248 КАС України, суддя
УХВАЛИЛА:
1. Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування розпорядження сільського голови Сагунівської сільської ради Бодяненко Ірини Іванівни від 12.06.2019 №36 про оголошення їй догани у зв`язку з відсутністю на робочому місці 05.06.20219.
2. Роз`яснити сторонам, що спір відноситься до юрисдикції загального місцевого суду в порядку цивільного судочинства.
3. Судові витрати розподілу не підлягають.
4. Копію ухвали направити позивачу.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів з моменту її складення.
Суддя А.М. Бабич
Ухвала складена у повному обсязі та підписана 23.09.2019.