Ухвала суду № 84425429, 23.09.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2019
Номер справи
820/159/18
Номер документу
84425429
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення

23 вересня 2019 р. справа № 820/159/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горшкової О.О., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Харкові заяву ОСОБА_1 про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із заявою від 17.09.2019 року, в якій просить суд: встановити спосіб виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.04.2018 по справі № 820/159/18 шляхом: зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити різницю недоплаченої пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року після проведення її перерахунку відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з урахуванням довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області з перерахованим розміром грошового забезпечення ОСОБА_1 однією сумою без використання при такій виплаті постанов Кабінету Міністрів України (від 21.02.2018 № 103, від 22.08.2018 № 649), які надають боржнику можливість для відстрочення чи розстрочення виплат.

Представник Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області через канцелярію суду 23.09.2019 року надав відзив на заяву ОСОБА_1 , в якому вказав, що суми перерахованої пенсії для виплати за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року виплачуються після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету, у відповідності до приписів постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103. З огляду на що, відповідач просив відмовити у задоволенні вказаної заяви позивача та розгляд вказаної заяви провести без участі представника управління.

Від позивача через систему "Електронний суд" надійшла заява про розгляд його заяви в порядку письмового провадження.

Суд, на підставі ч.2 ст. 378 КАС України, вважає можливим вирішити заяву державного виконавця у письмовому провадженні.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд встановив наступне.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10.04.2018 у справі № 820/159/18 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо перерахунку і виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з урахуванням довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області з перерахованим розміром грошового забезпечення ОСОБА_1 , починаючи з 01.01.2016 року.

Рішення набрало законної сили 11 травня 2018 року.

30 травня 2018 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до керівництва Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області з проханням добровільно виконати вказане вище рішення суду.

У відповіді Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області на вказану заяву від 19.06.2018 № 3616/Г-14 повідомлено, що головним управлінням здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 . Крім того, у відповіді зазначено, що сума перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 виплачуватиметься у відповідності до чинного законодавства.

Не погодившись з позицією відповідача, ОСОБА_1 21.06.2018 звернувся до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області із заявою про відкриття виконавчого провадження.

На підставі вказаної заяви 25 червня 2018 року державним виконавцем було відкрито виконавче провадження № 56653278 з примусового виконання виконавчого листа по справі № 820/159/18, виданого Харківським окружним адміністративним судом 12.06.2018, яким зобов`язано Головне управління Пенсійні фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з урахуванням довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області з перерахованим розміром грошового забезпечення ОСОБА_1 , починаючи з 01.01.2016 року.

Боржнику було встановлено строк для виконання рішення суду протягом 10 робочих днів.

У зв`язку з невиконанням останнім рішення суду та вимоги державного виконавця, останнім 22.10.2018 винесено постанову про накладення на боржника штрафу в сумі 5100 грн. та повторно зобов`язано виконати рішення суду протягом десяти робочих днів.

З огляду на невиконання боржником вимог державного виконавця, останнім на боржника накладено штраф в сумі 10200 грн. відповідно до постанови про накладення штрафу від 07.11.2018.

03 грудня 2018 року відповідно до пункту 11 частини першої статті 39, статті 40 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем в межах ВП № 56653278 винесено постанову про закінчення виконавчого провадження, у зв`язку з неможливістю виконання рішення суду без участі боржника.

Таким чином, на теперішній час рішення суду від 10.04.2018 по адміністративній справі № 820/159/18 в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.01.2016 року залишається не виконаним.

Враховуючи попередню системну поведінку боржника, вважаючи очевидними наміри боржника не виконувати рішення суду і в подальшому у спосіб, визначений судом в рішенні від 10.04.2018 по справі № 820/159/18, ОСОБА_1 звернувся із зазначеною заявою до суду.

Згідно ч.1-3 ст. 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Відповідно до ч.3 ст. 33 Закону України "Про виконавче провадження", за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Частиною 2 ст.7 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", у разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов`язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Відповідно до ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Як вбачається з листів ГУ ПФУ в Харківській області від 19.06.2018 року № 3616/Г-14 та від 01.10.2018 року №27246/14/20, сума перерахованої пенсії позивачу за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року виплачуватиметься у відповідності до вимог чинного законодавства, тобто наразі пенсійні виплати позивачу перераховані, але не виплачені.

Вказані обставини також підтверджується довідкою № 6359 від 02.10.2018 року та змістом постанови державного виконавця про закінчення виконавчого провадження від 03.12.2018 року ВП № 56653278.

При цьому, як вбачається з пояснень ГУ ПФУ у Харківській області, як викладені у відзиві на заяву ОСОБА_2 , контролюючим органом вказано, що суми перерахованої пенсії для виплати за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року виплачуються після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету, у відповідності до приписів постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 та Порядку № 649 .

Однак, при цьому, відповідачем не надано до суду жодних доказів проведення перерахунку, виплати позивачу саме різниці в пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року.

Отже, зазначені вище обставини роблять неможливим виконання відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.04.2018 року по справі № 820/159/18 , на підставі якого стягувачу (позивачу) було видано виконавчий лист № 820/159/18 від 12.06.2018 року, у визначений рішенням суду спосіб.

Суд зазначає, що відповідно до листа Пенсійного фонду України № 11945/02-12 від 17.04.2019 року, на який неодноразово посилаються суди у своїх рішеннях при розгляді аналогічних питань, у випадку, коли рішенням суду зобов`язано провести виплату різниці пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року «однією сумою» та/або здійснити виплату різниці пенсії за вказаний період «без відстрочення її виплати згідно Постанови № 103» заборгованість пенсії за вказаний період виплачується в плановий виплатний період».

Як вже зазначалось, відповідно до приписів ч. 3 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

З повідомлених заявником обставин судом з`ясовано, що ГУ ПФУ у Харківській області не проведено виплату уже перерахованої пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 року відповідно до рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.04.2018 року по справі № 820/159/18.

Отже, у розумінні ч. 3 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України, необхідно встановити порядок виконання судового рішення, якщо останнє неможливе до виконання.

Відповідно до ч. 2 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

При вирішенні спірних правовідносин, суд також враховує, що за змістом конституційних норм (ст.ст.113,116,117 Конституції України), Кабінет Міністрів України не наділений правом вирішувати питання, які належать до виключної компетенції Верховної Ради України, так само як і приймати правові акти, які підміняють або суперечать законам України.

Згідно з п. 6 ч. 1ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення, захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Конституційне поняття "Закон України", на відміну від поняття "законодавство України", не підлягає розширеному тлумаченню, це - нормативно-правовий акт, прийнятий Верховною Радою України в межах повноважень. Зміни до закону вносяться за відповідно встановленою процедурою Верховною Радою України шляхом прийняття закону про внесення змін. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України є підзаконними, а тому не можуть обмежувати права громадян, які встановлено законами.

Судом встановлено, що жодних змін у Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з приводу особливостей виплати перерахованої пенсії пенсіонерам, які отримують пенсію за цим законом, Верховною Радою не приймались.

Статтею 6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Отже, у випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

Крім того, висновків щодо встановлення певних строків виплати позивачу пенсії на виконання певних постанов КМ України Харківським окружним адміністративним судом при розгляді справи № 820/159/18 не викладено.

Виходячи із вказаних вище обставин, а також з урахуванням того, що рішення суду від 10.04.2018 року по справі № 820/159/18 станом на час розгляду зазначеної заяви відповідачем остаточно не виконане, суд приходить до висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 та вважає за необхідне встановити спосіб виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.04.2018 по справі № 820/159/18 шляхом: зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити різницю недоплаченої пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року після проведення її перерахунку відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з урахуванням довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області з перерахованим розміром грошового забезпечення ОСОБА_1 однією сумою без використання при такій виплаті постанов Кабінету Міністрів України (від 21.02.2018 № 103, від 22.08.2018 № 649), які надають боржнику можливість для відстрочення чи розстрочення виплат.

Керуючись ст.ст. 248, 256, 294, 295, 297, 378 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В :

Заяву ОСОБА_1 про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Встановити спосіб виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.04.2018 по справі № 820/159/18 шляхом: шляхом: зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити різницю недоплаченої пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року після проведення її перерахунку відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з урахуванням довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області з перерахованим розміром грошового забезпечення ОСОБА_1 однією сумою без використання при такій виплаті постанов Кабінету Міністрів України (від 21.02.2018 № 103, від 22.08.2018 № 649), які надають боржнику можливість для відстрочення чи розстрочення виплат.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття судового рішення судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Суддя Горшкова О.О.