
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
про відкриття провадження в адміністративній справі
23 вересня 2019 р. Справа № 520/9807/19
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В, розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, у якому просить суд: визнати протиправною діяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у припиненні пенсійних виплат на адресу позивача ОСОБА_1 , що відбулося із червня 2018 року включно; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, поновити нарахування пенсії та сплатити заборгованість по пенсійним виплатам для пенсіонера ОСОБА_1 з дати припинення виплат - з червня 2018 року включно, до дати прийняття судом рішення по суті спору; судове рішення в межах сплати пенсії за один місяць допустити до негайного виконання.
Спір виник з публічно-правових відносин та згідно зі статтею 19 КАС України належить до юрисдикції адміністративних судів і має розглядатись в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до статті 20 КАС України справа підсудна Харківському окружному адміністративному суду. Подана позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до положень п.3 ч.6 ст. 12, п.2 ч.1 ст. 263 КАС України, дана справа належить до справ незначної складності, у зв`язку з чим позовну заяву належить розглядати за правилами спрощеного позовного провадження. Суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Разом з адміністративним позовом позивачем заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору у зв`язку з тяжким фінансовим становищем, оскільки пенсію позивач не отримує, яка є єдиним джерелом доходу позивача.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, суд вважає за можливе звільнити позивача від сплати судового збору, виходячи з наступного. Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" встановлено у 2019 році прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 1921 гривня.
Як вбачається зі змісту заявлених позовних вимог, позивач звернувся до суду із вимогами немайнового характеру, а тому сума судового збору становить 768.40 грн.
Згідно ч.2 ст. 132, ч.1 ст.133 КАС України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. Суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Суд зазначає, що положення вказаної статті передбачають можливість зменшення судом розміру судових витрат, звільнення від їх оплати повністю або частково, чи відстрочення або розстрочення сплати судових витрат на визначений строк та спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду, і слугують гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.
Окрім того, у п.3 ч.1, ч.2 статті 8 Закону України "Про судовий збір" також зазначено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за умови, що предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Предметом даного позову є захист соціальних прав позивача (відновлення виплати позивачу пенсії).
Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23.01.2015 року №2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 року №3674-VI "Про судовий збір", зазначено, що відстрочення та розстрочення сплати судового збору, звільнення від його сплати особи, яка через важкий майновий стан не може його сплатити, направлено на забезпечення доступності до правосуддя та реалізацію права таких осіб на судовий захист.
Таким чином, суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, доводи клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, враховуючи те, що позивач є внутрішньо переміщеною особою, характер спірних правовідносин, зміст позовних вимог, які пов`язані із захистом соціальних прав, з метою забезпечення права позивача на доступ до правосуддя, суд вважає необхідним звільнити позивача від сплати судового збору в розмірі 768.40 грн.
На підставі викладеного, керуючись положеннями ст. ст. 132, 133, 243, 248, 256, 294, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору по адміністративній справі - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору по адміністративній справі 520/9807/19
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити спрощене провадження
Запропонувати відповідачу у разі невизнання адміністративного позову подати до суду відзив на позов разом з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення, в тому числі довідку про нарахування та виплату пенсії позивачеві з 01.06.2018 року, рішення про припинення виплати пенсії разом з документами на підставі яких воно прийнято, тощо (в разі неможливості їх подання - зазначити докази, які не можуть бути подані разом з відзивом із зазначенням причин їх неподання) та документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу - у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, відповідно до вимог ст. ст. 162, 261 КАС України.
Роз`яснити особам, які беруть участь у справі, що вони мають права та обов`язки, визначені статтями 44, 45, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Адміністративна справа розглядається суддею одноособово відповідно до статті 32 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку спрощеного провадження.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі знаходиться за посиланням: http://adm.hr.court.gov.ua/sud2070/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала в частині відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання.
В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Зоркіна Ю.В.