
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 вересня 2019 р. Справа № 480/2198/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Іуткіної І.С.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Бундюк Т.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/2198/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, у якій просить суд зобов`язати відповідача перерахувати підвищення пенсії по пенсійній реформі від 03.10.2017 №2148-УІІІ.
У позовній заяві позивач зазначає, що він отримує пенсію за віком, з 2014 року його пенсія становить 2627 грн. При цьому, позивач зазначає, що у нього великий стаж роботи, майже сорок років, він отримував великий заробіток, сплачував великі податки, зокрема і в пенсійний фонд. У позовній заяві та під час розгляду справи позивач просив суд врахувати, що 03.10.2017 Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій». Позивач зазначає, що по телебаченню повідомлялося, що згідно зазначеного Закону органами пенсійного фонду мало бути здійснено підвищення розмірів пенсій залежно від набутого страхового стажу та отриманого заробітку. Отож, на переконання позивача, після здійснення перерахунку мала бути значно більшою. Однак такі зміни в законодавстві не вплинули на підвищення пенсії позивачу, не зважаючи на чисельні звернення до ГУ ПФУ в Сумській області перерахунок пенсії склав мінус 6 гривень. На переконання позивача бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , залишення пенсії на рівні 2014 року, порушує його права у зв"язку з чим позивач просить суд зобов"язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням пенсійної реформи 2017 року.
Ухвалою суду від 19.06.2016 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
18.07.2019 відповідач подав до суду письмовий відзив, у якому зазначив, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необгрунтованими, тому, задоволенню не підлягають.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача не визнала вимоги позовної заяви, просила відмовити у задоволенні позову.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 46 Конституція України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Суд зазначає, що Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
11 жовтня 2017 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", яким внесено зміни до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до положень пункту 4-3 Прикінцевих положень Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
При цьому частиною 1статті 25 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою:
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
В ході розгляду даної справи судом було досліджено матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 і встановлено, що позивачу відповідно до розпорядження Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області № 6725 було здійснено перерахунок (підвищення пенсії) у зв`язку із прийняттям Закону № 2148. Сума пенсії після перерахунку 2610.38 грн. (а.с.53-62).
Водночас, відповідно до п.2 Розділу II Прикінцевих положень Закону № 2148-УІІІ у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Тому пенсія позивачу виплачувалася у розмірі 2627.02 грн. (перерахованому з 01.09.2017 (розпорядження 161085 від 14.09.2017).
Під час розгляду справи позивач визнав факт здійснення перерахунку його пенсії "По пенсійній реформі 2017 року", однак наполягав на тому, що відповідачем не було взято до уваги стаж його роботи в деяких організаціях та підприємства. Позивачу було роз"яснено, що дані посилання позивача не можуть бути взяті до уваги, оскільки предметом дослідження у даній справі є обставини щодо здійснення (нездійснення) перерахунку пенсії позивача у 2017 році. Однак, на вимогу позивача судом було досліджено також і питання щодо включення його стажу роботи при здійсненні перерахунку пенсії.
Досліджені в судовому засіданні матеріали пенсійної справи та надані відповідачем докази (а.с.65-68) свідчать про те, що відповідно до заяви від 05.09.2017р. (а.с.66) позивачу проведений перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу з 08.02.1973р. по 02.10.1973р. згідно довідки виданої від 04.06.2014р. № 260/01-2 ПАТ "Сумбуд". Розмір пенсії з 01.09.2017р. склав - 2627,02грн.
З 01.10.2017р. відповідно до Закону України від 03.10.2017р. №2148-УІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" проведений перерахунок пенсії за віком за матеріалами пенсійної справи. Розмір пенсії склав - 2627,02грн. та обраховувався з урахуванням страхового стажу 38 років 7 днів 21 день та осучасненої заробітної плати 6654,03грн.(коефіцієнт заробітної плати - 1,76762):
1. 2567,32 грн. - основний розмір пенсії за віком, який обчислений шляхом множення середньомісячного заробітку 6654,03 грн. на коефіцієнт страхового стажу 0,38583 з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%
2. 43,56 грн. - доплата за понаднормовий стаж 3 роки, яка обчислюється шляхом множення прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність 1452,00 грн. на 3%;
3. 16,14грн. - доплата до попереднього розміру пенсії з 01.10.2017 року.
Відповідно до заяви позивача від 23.10.2017 року, проведений перерахунок пенсії з
01.11.2017р. з урахуванням страхового стажу з 08.01.1971 р. по 26.05.1971 р. згідно довідки виданої від 09.10.2017р. № 07-04/557 Лубенською міською радою Полтавської області виконавчого комітету архівного сектора. Після перерахунку страховий стаж складає 39 років 10 днів, а розмір пенсії 2647,13 грн.
До страхового стажу включені періоди роботи:
08.01.1971-26.05.1971 Лебединська ремонтно-механічна майстерня 0 4 19
09.06.1972-05.02.1973 трест Сумихіммаш 0 7 27
08.02.1973-02.10.1973 трест Сумихіммаш 0 7 25
12.10.1973-08.07.1975 Сумський завод будматеріалів 1 8 27
18.11.1975-16.02.1976 Харківське СУ-47 0 2 29
15.03.1976-27.09.1976 "Воркутауголь" 0 6 13
17.12.1976-15.11.1985 "Краснозвезденський раф.завод" 5 10 29
29.10.1983-21.01.1985 "Укрхлебпром" 1 2 23
29.05.1985-31.12.2003 "Сумська телеграфно-телефонна станція" 18 7 3
01.01.2004-31.12.2011 "Сумська телеграфно-телефонна станція" 8 0 0
02.04.2012-10.12.2012 безробіття 0 8 9
11.12.2012-27.12.2012 безробіття 0 8 17
01.03.2013-31.05.2013 ТОВ "Акрополь С" 0 3 0
01.06.2013-29.06.2013 ТОВ "Акрополь С" 0 0 29.
Відповідно до пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено пенсії, призначені до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, та 2016 роки (3764,40грн.) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Крім того пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі, тому до перерахованої пенсії ОСОБА_1 була встановлена доплата до попереднього розміру пенсії - 16,14грн.
Слід зазначити, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси (ч.1 ст.5 КАС України).
Отже, право на судовий захист має лише та особа, яка є суб`єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Таким чином, для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право, свободу чи інтерес, і це право, свобода чи інтерес порушені відповідачем.
Верховний Суд України, розглядаючи справу №21-438а12, у своїй постанові від 26 березня 2013 року прийшов до правового висновку про те, що відповідно до ч.1 статті 2, п.п.6, 8 ч.1 статті 3, ч.1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом захисту в адміністративному судочинстві є саме порушені рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень або їхніх посадових чи службових осіб права та інтереси позивачів.
Позивачем не доведено порушення його прав та законних інтересів відповідачем. Не встановлено протиправної бездіяльності з боку відповідача. Заявляючи в судовому засіданні про те, що його пенсія має бути більшою ніж є на даний час позивач не зазначив з яких розрахунків він виходить, чому не погоджується з перерахунком пенсії (в чому вбачає порушення) який здійснено відповідачем.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог у зв"язку з їх безпідставністю та необґрунтованістю.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 20.09.2019 року.
Суддя О.М. Кунець