
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
12 вересня 2019 року м. Рівне №460/1224/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Недашківської К.М., за участю: секретаря судового засідання Самкової Т.А.; позивача - ОСОБА_1 ; представника позивача - адвоката Мозоль Л.К.; представника відповідача - Негодюка Т.М.; розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини 9971 (Луцький прикордонний загін Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України) про визнання протиправними наказів, поновлення на військовій службі та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу.
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі іменується - позивач) до Військової частини 9971 (Луцький прикордонний загін Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України) (далі іменується - відповідач), в якому позивач просить суд (з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог) визнати протиправними та скасувати: наказ начальника Луцького прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України «Про результати службового розслідування» від 21.02.2019 №274-аг; наказ начальника 6 прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України №93 о/с від 22.02.2019; наказ начальника 6 прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України «По особовому складу» №95 о/с від 25.02.2019 в частині виключення позивача зі списків особового складу військової частини і всіх видів забезпечення та без права носіння військової форми одягу; поновити позивача на військовій службі на посаді молодшого інспектора прикордонної служби 1 категорії - номера обслуги 2 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Дубровиця» ІІ категорії (тип Б) Луцького прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України (Військової частини 9971) з 22.02.2019; стягнути з Луцького прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України (Військової частини 9971) на користь позивача грошове забезпечення за час вимушеного прогулу за період з 22.02.2019 по 31.08.2019 в розмірі 47073 грн. 70 коп.
Заяви по суті справи.
Позовна заява обґрунтована тим, що наказом начальника Луцького прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України «Про результати службового розслідування» від 21.02.2019 №274-аг позивача звільнено з військової служби через службову невідповідність. Таке рішення прийнято на підставі проведеного службового розслідування, яким встановлено факт перебування позивача 18.02.2019 на службі в стані алкогольного сп`яніння. Позивач вказує, що жодних підстав для звільнення з військової служби не існувало, оскільки позивач не вживав алкоголь безпосередньо на місці несення служби, а вживав його напередодні 17.02.2019. Позивач також вказує, що обрання такого заходу впливу, як звільнення з військової служи, є крайнім заходом, що не є співмірним допущеному порушенню. Просив задовольнити позов повністю.
Відзив на позовну заяву обґрунтований тим, що 18.02.2019 встановлено факт перебування позивача на службі в стані алкогольного сп`яніння, що підтверджується актом №34 медичного огляду. Відповідачем проведено службове розслідування, за результатами якого вирішено звільнити позивача з військової служби за службовою невідповідністю. Факт перебування на службі у стані алкогольного сп`яніння свідчить про порушення позивачем законодавства, що є неприпустимим. Відповідач вказує, що уповноважена особа на прийняття рішень щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності, наділена правом самостійно визначати вид такої відповідальності. Вказує, що перебування позивача на службі в стані алкогольного сп`яніння є серйозним порушенням, що має наслідок звільнення з військової служби. Також, відповідач зазначає, що процедура звільнення позивача та процедура проведення службового розслідування проведена у відповідності до норм чинного законодавства. Просив суд відмовити позивачу у задоволенні позову.
Ухвалою суду від 28.05.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні на 20.06.2019.
Ухвалою суду від 20.06.2019 підготовче засідання відкладено на 16.07.2019 за клопотанням представника позивача.
Ухвалою суду від 16.07.2019 клопотання Військової частини 9971 (Луцький прикордонний загін Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України) про залишення позовної заяви без розгляду - залишено без задоволення; визнано поважними причини пропуску ОСОБА_1 строку звернення до суду з позовною заявою; поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду з позовом до Військової частини 9971 (Луцький прикордонний загін Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України) про визнання протиправними наказів, поновлення на військовій службі та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу.
У підготовчому засіданні 16.07.2019 оголошено перерву до 01.08.2019.
Ухвалою суду від 01.08.2019, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 12.09.2019.
У судове засідання прибули позивача та його представник, підтримали заявлені позовні вимоги та просили суд задовольнити позову у повному обсязі.
До суду також прибув представник відповідача, заперечив проти позову та просив суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю.
На підставі статей 243, 250 КАС України, вступна та резолютивна частини рішення проголошені у судовому засіданні 12.09.2019.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд
В С Т А Н О В И В:
Наказом начальника Луцького прикордонного загону від 14.09.2018 №420-ос ОСОБА_1 прийнято на військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу, зараховано до списків особового складу, постановлено на всі види забезпечення.
Наказом начальника Луцького прикордонного загону від 18.02.2019 №246-ог «Про призначення службового розслідування» призначено службове розслідування з метою з`ясування причин та обставин перебування 18.02.2019 молодшого інспектора прикордонної служби 2 категорії - номер обслуги відділу прикордонної служби «Дубровиця» молодшого сержанта ОСОБА_1 з ознаками вживання спиртних напоїв; групі офіцерів провести службове розслідування; розслідування провести у відповідності до вимог Інстрекції про порядок проведення службового розслідування у Державній прикордонній службі України, затвердженої наказом Адміністрації Держприкордонслужби від 14.02.2005 №111; висновок та матеріали службового розслідування представити на затвердження до 25.02.2019 (а.с. 43).
За результатами службового розслідування складено Висновок, затверджений 24.02.2019, яким запропоновано притягнути ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення з військової служби за контрактом за службовою невідповідністю (а.с. 44).
Наказом начальника Луцького прикордонного загону від 21.02.2019 №274-аг «Про результати службового розслідування» встановлено, що групою офіцерів проведено службове розслідування з метою з`ясування причин та обставин перебування в стані алкогольного сп`яніння на території підрозділу 18.02.2019 молодшого інспектора прикордонної служби 1 категорії - номер обслуги відділу прикордонної служби «Дубровиця» молодшого сержанта ОСОБА_1 ; в ході проведення службового розслідування факт перебування в стані алкогольного сп`яніння ОСОБА_1 підтвердився; наказано: начальнику відділу персоналу даний факт довести до персоналу прикордонного загону; за перебування в стані алкогольного сп`яніння на території військового містечка 18.02.2019, особисту недисциплінованість, безвідповідальність, порушення вимог статей 11, 13, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, молодшого інспектора прикордонної служби 1 категорії - номер обслуги відділу прикордонної служби «Дубровиця» молодшого сержанта ОСОБА_1 звільнити з військової служби за службовою невідповідністю (далі іменується - Наказ №274-аг) (а.с. 57).
Наказом начальника 6 прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 22.02.2019 №93-ос «По особовому складу», припинено (розірвано) контракт та звільнено з військової служби за підпунктом «д» (через службову невідповідність) пункту 2 частини 5 статті 26 Закону в запас ОСОБА_1 (далі іменується - Наказ №93-ос) (а.с. 62). Підстава: подання від 22.02.2019, наказ від 21.02.2019 №274-аг.
Наказом начальника 6 прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 25.02.2019 №95-ос «По особовому складу» виключено зі списків особового складу і всіх видів забезпечення молодшого сержанта ОСОБА_1 (далі іменується - Наказ №95-ос) (а.с. 19). Підстава: наказ начальника 6 прикордонного загону від 22.02.2019 №93-ос.
Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених в основу оскаржуваних рішень - Наказу №274-аг, Наказу №93-ос та Наказу №95-ос, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає наступне.
До Луцького прикордонного загону надійшла вхідна телеграма №393 від 18.02.2019 «Про призначення службового розслідування», в якій повідомлялося, що: 18.02.2019 близько 09 год. 00 хв. під час шикування та перевірки наявності персоналу зміни прикордонних нарядів спільно з офіцером ВВБ по Луцькому прикордонному загону майором ОСОБА_2 було виявлено, що МІПС 1 категорії - номер обслуги молодший сержант ОСОБА_1 (запланований в склад прикордонного наряду МТНС «Жадень»), можливо перебуває з ознаками алкогольного сп`яніння; військовослужбовця у супроводі заступника начальника відділу прикордонної служби «Дубровиця» з персоналу старшого лейтенанта ОСОБА_3 направлено до обласної психіатричної лікарні с. Орлівка Сарненського району для проведення експертизи; за результатами медичної експертизи встановлено, що молодший сержант ОСОБА_4 перебуває у стані алкогольного сп`яніння - 0,75 проміле; військовослужбовця буде притягнуто до адміністративної відповідальності за статтею 172-20 КУпАП, справа буде передана на розгляд до Дубровицького районного суду; прошу Вас за даним фактом призначити службове розслідування (а.с. 47).
Відповідно до Протоколу медичного огляду від 18.02.2019 №34 встановлено, що ОСОБА_1 станом на 18.02.2019 мав ознаки алкогольного сп`яніння - 0,75 проміле; графа «Дані вживання алкоголю» - «Заперечую», графа «Суб`єктивні» - «Вживав 17.02.2019» (а.с. 53).
Відділом внутрішньої безпеки по Луцькому прикордонному загону скеровано на ім`я начальника Луцького прикордонного загону лист від 18.02.2019 №16/58 «Про передумови до виникнення негативних явищ у впс «Дубровиця»», де повідомлялося, що відділом внутрішньої безпеки по Луцькому прикордонному загону отримано дані щодо виникнення передумов до можливих негативних наслідків, пов`язаних з порушенням військової дисципліни з боку військовослужбовців у впс «Дубровиця»; так, 18.02.2019 під час перевірки складу прикордонного наряду перед заступанням на службу виявлено МІПС 1 категорії - номер обслуги молодшого сержанта ОСОБА_1 з можливими ознаками вживання спиртних напоїв; за результатами медичного обстеження в Орлівській центральній районній лікарні Сарненського району встановлено факт алкогольного сп`яніння - 0,75 проміле; інформую Вас згідно з вимогами наказу Адміністрації Держприкордонслужби України від 29.12.2018 №628-АГ з метою вжиття відповідних заходів та усунення передумов зазначених порушень (а.с. 48).
За даним фактом відібрано пояснення від 18.02.2019 у начальника відділення - начальника зв`язку відділу прикордонної служби «Дубровиця» - ОСОБА_5 ; ІПС 1 категорії - начальника групи чергових впс «Дубровиця» - Мухи Івана Сергійовича; та заступника начальника відділу прикордонної служби «Дубровиця» з персоналу - ОСОБА_6 (а.с. 49-52).
ОСОБА_5 у поясненнях вказав: «Я, ОСОБА_5 , виконував наказ на охорону державного кордону в прикордонному наряді «Старший зміни прикордонних нарядів» в період з 09 год. 00 хв. 18.02.2019 до 09 год. 00 хв. 19.02.2019. Дійсним доповідаю, що близько 09:00 18.02.2019 під час шикування зміни прикордонних нарядів начальником відділу прикордонної служби «Дубровиця» майором ОСОБА_7 . спільно з офіцером ВВБ майором ОСОБА_2 було виявлено мол. інспектора прикордонної служби 1 кат. - номер обслуги мол. с-нта ОСОБА_1 , який повинен був залучатися до несення служби в п/н МТНС «Жадень» з можливими ознаками вживання спиртних напоїв. В подальшому мол. с-нта ОСОБА_1 було направлено в обласну психіатричну лікарню с. Орлівка Сарненського району для проведення медичної експертизи в супроводі заступника начальника відділу прикордонної служби «Дубровиця» з персоналу старшого лейтенанта ОСОБА_8 .».
ОСОБА_9 у поясненнях вказав: «Я, ОСОБА_9 , виконував наказ на охорону державного кордону в прикордонному наряді «Черговий підрозділу охорони кордону» в період з 09 год. 00 хв. 18.02.2019 року до 09 год. 00 хв. 19.02.2019 року. Дійсним доповідаю, що під час мого чергування о 09:00 18.02.2019 року під час шикування зміни прикордонних нарядів начальником відділу прикордонної служби «Дубровиця» майором ОСОБА_7 . спільно з офіцером ВВБ майором ОСОБА_2 було виявлено мол. інспектора прикордонної служби 1 кат. - номера обслуги мол. с-нта ОСОБА_1 , який повинен був залучатися до несення служби в п/н «ПП» МТНС «Жадень» з можливими ознаками вживання спиртних напоїв. В подальшому мол. с-нта ОСОБА_10 було направлено в обласну психіатричну лікарню с. Орлівка Сарненського району для проведення медичної експертизи».
ОСОБА_11 у поясненнях вказав: «Я, ОСОБА_11 , 18 лютого близько 09 год. 30 хв. отримав завдання від начальника впс «Дубровиця» майора ОСОБА_12 щодо супроводження МІПС 1 категорії - номера обслуги молодшого сержанта ОСОБА_1 до обласної психіатричної лікарні в с. Орлівка Сарненського району з метою проведення медичної експертизи на факт виявлення ознак вживання ним спиртних напоїв. За результатами медичної експертизи було встановлено, що мол. сержант ОСОБА_4 перебуває з ознаками алкогольного сп`яніння - 0,75 проміле (протокол №34 від 18.02.2019 року, додається до матеріалів службового розслідування). Після чого мол. сержанта ОСОБА_10 було доставлено у відділ прикордонної служби для відібрання пояснень та складання адміністративно-процесуальних документів за ст. 172-20 КУпАП».
У позивача також відібрано пояснення від 19.02.2019, де останній вказав: « Я , ОСОБА_1 , був запланований на службу 18.02.2019 в прикордонний наряд МТНС «Жадень». Під час контрольного шикування зміни прикордонних нарядів начальником відділу прикордонного загону «Дубровиця» майором ОСОБА_14 спільно з офіцером ВВБ майором ОСОБА_3 було виявлено мене з можливими ознаками алкогольного сп`яніння. В день заступання на службу алкогольних напоїв не вживав, вживав напередодні. Після мне було знято зі служби, фельдшером підрозділу проведено зовнішній огляд та у супроводі заступника НВПС з персоналу старшого лейтенанта ОСОБА_3 направлено до лікарні в село Орлівка Сарненського району. За результатами проведення медичної експертизи було встановлено, що я перебуваю із залишковими ознаками алкогольного сп`яніння - 0,75 проміле. Факт вживання спиртних напоїв 17.02.2019 підтверджую, свою провину визнаю повністю та усвідомлюю. Обіцяю в подальшому таких правопорушень не допускати» (а.с. 49).
Наказом начальника Луцького прикордонного загону від 18.02.2019 №246-ог «Про призначення службового розслідування» призначено службове розслідування з метою з`ясування причин та обставин перебування 18.02.2019 молодшого інспектора прикордонної служби 2 категорії - номер обслуги відділу прикордонної служби «Дубровиця» молодшого сержанта ОСОБА_1 з ознаками вживання спиртних напоїв.
В межах службового розслідування з позивачем проведене бесіду, оформлену Аркушем бесіди від 21.02.2019, відповідно до якої повідомлено про майбутнє притягнення позивача до відповідальності; в графі «Заперечення, заяви та клопотання особи» позивачем зазначено: «заперечень, заяв та клопотань не маю» (а.с. 56).
За результатами службового розслідування складено Висновок, затверджений 24.02.2019, яким запропоновано притягнути ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення з військової служби за контрактом за службовою невідповідністю (далі іменується - Висновок) (а.с. 44).
У Висновку міститься опис: письмових пояснень ОСОБА_11 від 18.02.2019, ОСОБА_5 від 18.02.2019, ОСОБА_9 від 18.02.2019 та ОСОБА_1 ; згідно консультативного висновку спеціаліста №34 від 18.02.2019 встановлено, що за результатами медичної експертизи пристроєм «Драгер» підтверджено факт алкогольного сп`яніння ОСОБА_1 18.02.2019 - 0,75 проміле; під час проходження служби на посаді молодшого інспектора прикордонної служби 1 категорії - номера обслуги відділу прикордонної служби «Дубровиця» молодший сержант ОСОБА_1 зарекомендував себе з негативної сторони; обов`язки за посадою виконує незадовільно, до виконання своїх службових обов`язків відноситься безвідповідально; розглянувши та вивчивши наявні матеріали службового розслідування, група приходить до висновку, що факт перебування в стані алкогольного сп`яніння на території військового містечка 18.02.2019 року молодшого інспектора прикордонної служби 1 категорії - номер обслуги відділу прикордонної служби «Дубровиця» молодшого сержанта ОСОБА_1 мав місце та став можливим внаслідок його особистої недисциплінованості, безвідповідальності та порушення ним вимог статей 11, 13, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, а саме: «Військовослужбовці зобов`язані сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, бути дисциплінованими, знати та виконувати свої обов`язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України, дорожити честю і гідністю військовослужбовця; кожний військовослужбовець зобов`язаний додержуватися вимог безпеки, вживати заходів до запобігання захворювання, травматизму, утримуватися від шкідливих для здоров`я звичок; військовослужбовці повинні постійно бути зразком високої культури, скромності й витримки, берегти військову честь, захищати свою і поважати гідність інших людей, зобов`язані завжди пам`ятати, що за їх поведінкою судять не лише про них, а й про Збройні Сили України в цілому», статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, де передбачено, що військова дисципліна зобов`язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, наказів командирів, поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків; таким чином, в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки військового адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 172-20 КУпАП, що вчинене в умовах особливого періоду; своїми діями військовослужбовець вчинив правопорушення в умовах особливого періоду, що дискредитує Державну прикордонну службу України, підриває її імідж, негативно впливає на рівень особистої дисципліни інших військовослужбовців, особливо в час загострення суспільно-політичної ситуації в державі; з метою посилення попереджувальної роботи з персоналом щодо недопущення порушень дисципліни на службі та позаслужбовий час, пропонуємо: за перебування у стані алкогольного сп`яніння на території військового містечка 18.02.2019 ОСОБА_1 притягнути до дисциплінарної відповідальності - звільнити з військової служби за контрактом за службовою невідповідністю.
22 лютого 2019 року заступником начальника штабу - начальником відділу прикордонної служби оформлено Подання до звільнення з військової частини у запас за підпунктом «д» (через службову невідповідність) пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» у разі накладення на військовослужбовця ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення - звільнення з військової служби за службовою невідповідністю (а.с. 59).
22 лютого 2019 року заступником начальника загону - начальником відділу персоналу оформлено Лист бесіди із молодшим інспектором прикордонної служби ОСОБА_1 : в ході бесіди роз`яснено підстави й термін подання до звільнення за підпунктом «д» (через службову невідповідність) пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу»; позивач зазначив: «Я хочу служити далі, відношення до проходження військової служби - відповідальне, прохання - служити далі, скарг не маю» (а.с. 61).
Оскаржуваним Наказом №274-аг «Про результати службового розслідування» наказано: начальнику відділу персоналу даний факт довести до персоналу прикордонного загону; за перебування в стані алкогольного сп`яніння на території військового містечка 18.02.2019, особисту недисциплінованість, безвідповідальність, порушення вимог статей 11, 13, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, молодшого інспектора прикордонної служби 1 категорії - номер обслуги відділу прикордонної служби «Дубровиця» молодшого сержанта ОСОБА_1 звільнити з військової служби за службовою невідповідністю.
Відповідно до частин першої - четвертої статті 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» №2232-XII від 25.03.1992 (далі іменується - Закон України №2232-XII), військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України. Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями. Порядок проходження військової служби, права та обов`язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» №551-XIV від 24.03.1999 (далі іменується - Дисциплінарний статут ЗСУ), військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України.
Військова дисципліна грунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов`язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності Військовій присязі (стаття 2 Дисциплінарного статуту ЗСУ).
За правилами статті 3 Дисциплінарного статуту ЗСУ, військова дисципліна досягається шляхом: виховання високих бойових і морально-психологічних якостей військовослужбовців на національно-історичних традиціях українського народу та традиціях Збройних Сил України, патріотизму, свідомого ставлення до виконання військового обов`язку, вірності Військовій присязі; особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Військової присяги, виконання своїх обов`язків, вимог військових статутів; формування правової культури військовослужбовців; умілого поєднання повсякденної вимогливості командирів і начальників (далі - командири) до підлеглих без приниження їх особистої гідності, з дотриманням прав і свобод, постійної турботи про них та правильного застосування засобів переконання, примусу й громадського впливу колективу; зразкового виконання командирами військового обов`язку, їх справедливого ставлення до підлеглих; підтримання у військових з`єднаннях, частинах (підрозділах), закладах та установах необхідних матеріально-побутових умов, статутного порядку; своєчасного і повного постачання військовослужбовців встановленими видами забезпечення; чіткої організації і повного залучення особового складу до бойового навчання.
Військова дисципліна зобов`язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів; бути пильним, зберігати державну та військову таємницю; додержуватися визначених військовими статутами правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків; не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов`язків військової служби (стаття 4 Дисциплінарного статуту ЗСУ).
Статтею 45 Дисциплінарного статуту ЗСУ встановлено, що у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов`язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов`язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.
За вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. За вчинення корупційних діянь чи інших правопорушень, пов`язаних із корупцією, військовослужбовці несуть відповідальність згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення. У разі вчинення кримінального правопорушення військовослужбовець притягається до кримінальної відповідальності.
Командири, які у разі виявлення ознак кримінального правопорушення не повідомили про це орган досудового розслідування, несуть відповідальність згідно із законом.
Усі дисциплінарні стягнення, крім позбавлення військового звання, накладені на військовослужбовців і не скасовані до дня звільнення їх у запас чи відставку, втрачають чинність з дня звільнення.
Відповідно до статті 83 Дисциплінарного статуту ЗСУ, на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.
Прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини. У кожному випадку вчинення корупційного правопорушення або невиконання військовими посадовими особами вимог Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" з метою виявлення причин та умов, що сприяли його вчиненню, службове розслідування призначається командиром самостійно або проводиться за його рішенням за поданням спеціально уповноваженого суб`єкта у сфері протидії корупції (стаття 84 Дисциплінарного статуту ЗСУ).
Відповідно до Указу Президента України «Про Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України» №1115/2009 від 29.12.2009 (далі іменується - Положення №1115/2009), цим Положенням визначається порядок проходження громадянами України (далі - громадяни) військової служби в Державній прикордонній службі України (далі - Держприкордонслужба) у мирний час та особливості проходження військової служби в ній в особливий період. Це Положення застосовується також до відносин, що виникають у зв`язку з проходженням в органах Держприкордонслужби кадрової військової служби особами офіцерського складу до їх переходу в установленому порядку на військову службу за контрактом або звільнення з військової служби.
Згідно з пункту 5 Положення №1115/2009, громадяни, які вступили на військову службу за контрактом або за призовом, складають Військову присягу на вірність Українському народу в порядку, визначеному Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України.
Відповідно до пункту 6 Положення №1115/2009, початок і закінчення проходження військової служби, строки військової служби, а також граничний вік перебування на військовій службі визначено Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу».
Порядок призначення і проведення службового розслідування за фактами невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцями своїх службових обов`язків, порушення військової дисципліни, порядку несення служби або громадського порядку відносно військовослужбовців Державної прикордонної служби України визначений Інструкцією про порядок проведення службового розслідування у Державній прикордонній службі України, затвердженою наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 14 лютого 2005 року №111 (далі іменується - Інструкція №111).
Положеннями пункту 18 Інструкції №111 визначено, що за результатами службового розслідування складається висновок. Днем закінчення службового розслідування вважається день затвердження начальником (командиром) висновку службового розслідування (пункт 26 Інструкції №111).
Згідно з пунктами 24, 27 Інструкції №111, начальник (командир), який призначив службове розслідування, у 10-денний строк розглядає висновок та всі інші матеріали службового розслідування. Якщо розслідування проведено повно, всебічно й об`єктивно, а пропозиції щодо усунення причин та умов, що сприяли вчиненню правопорушення, відповідають вимогам чинного законодавства, начальник (командир) затверджує його. Якщо розслідування проведено неповно, а пропозиції щодо усунення причин та умов, що сприяли вчиненню правопорушення, не відповідають вимогам чинного законодавства, начальник (командир) продовжує термін розслідування, але при цьому загальний термін його проведення не може перевищувати двох місяців, починаючи з дня його призначення. Якщо провину військовослужбовця повністю доведено, начальник (командир) приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності та визначає вид дисциплінарного стягнення, а також особу, якій доручає підготувати проект відповідного наказу. Вид стягнення зазначається начальником (командиром) особисто на висновку службового розслідування.
Як зазначалося вище, Наказом начальника Луцького прикордонного загону від 18.02.2019 №246-аг «Про призначення службового розслідування» призначено службове розслідування з метою з`ясування причин та обставин перебування в стані алкогольного сп`яніння на території підрозділу 18.02.2019 року молодшого інспектора прикордонної служби 1 категорії - номер обслуги відділу прикордонної служби «Дубровиця» молодшого сержанта ОСОБА_1 .
Також, відносно позивача складено протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-20 КУпАП, який направлено на адресу Дубровицького районного суду Рівненської області.
Постановою Дубровицького районного суду Рівненської області від 11.03.2019 у справі №560/258/19 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено стягнення у вигляді штрафу (а.с. 16).
Група офіцерів прикордонного загону, якою проведено службове розслідування, прийшла до висновків: факт перебування в стані алкогольного сп`яніння на території військового містечка 18.02.2019 року молодшого інспектора прикордонної служби 1 категорії - номера обслуги відділу прикордонної служби «Дубровиця» молодшого сержанта ОСОБА_1 мав місце.
У Висновку службового розслідування детально описано сутність вчинення дисциплінарного проступку молодшого сержанта ОСОБА_1 , що полягало в особистій недисциплінованості, безвідповідальності, перебуванні в стані алкогольного сп`яніння на території військового містечка, що призвело, як наслідок, до незалучення даного військовослужбовця до несення служби в прикордонному наряді «Прикордонний патруль» місця тривалого несення служби (МТНС) «Жадень».
До матеріалів службового розслідування також долучено службову характеристику та службову картку позивача, з якої вбачається наявність 1 дисциплінарного стягнення: «догана» - наказ начальника Луцького прикордонного загону №514 - ос від 26.10.2018 (за несвоєчасне прибуття в управління прикордонного загону з подальшим вибуттям в навчальний центр « Оршанець »).
Згідно статті 2 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України.
Відповідно до статей 11, 13, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, кожен військовослужбовець зобов`язаний бути дисциплінованим; військовослужбовець зобов`язаний утримуватися від шкідливих для здоров`я звичок; військовослужбовці зобов`язані завжди пам`ятати, що за їх поведінкою судять не лише про них, а й про Збройні Сили України в цілому.
Варто зазначити, що у відповідності до пункту 20.1 Кодексу поведінки працівників, до функціональних обов`язків яких належить здійснення управління кордонами, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства закордонних справ України, Міністерства фінансів України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Головного управління державної служби України від 05.07.2011 №330/151/809/434/146 визначено, що від працівників вимагається не допускати прибуття на службу (на роботу) або перебування на службі (на роботі) в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп`яніння.
Згідно Контракту про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, ОСОБА_1 брав на себе зобов`язання додержуватись Конституції України, законів України, статутів Збройних Сил України, Кодексу професійної етики військовослужбовця Державної прикордонної служби України та інших нормативно-правових актів з питань, що регламентують проходження військової служби, а також виконувати накази старших начальників, дотримуватися вимог військової дисципліни, визначеного в органі Державної прикордонної служби України розпорядку дня, не допускати вчинення злочинів та адміністративних правопорушень, у тому числі корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень.
Таким чином, проведеним службовим розслідуванням однозначно і беззаперечно доведено факт вчинення позивачем дисциплінарного проступку.
Суд констатує, що службове розслідування проведено відповідачем повно, об`єктивно, у порядку та спосіб, що визначені нормами чинного законодавства.
Відповідно до підпункту «д» пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби на підставах: через службову невідповідність.
Звільнення особи в зв`язку зі службовою невідповідністю є одним з видів дисциплінарних стягнень, які покладаються на військовослужбовців відповідно до положень Дисциплінарного статуту Збройних Сил України. Звільнення з військової служби у зв`язку зі службовою невідповідністю здійснюється: у разі застосування до військовослужбовця відповідного дисциплінарного стягнення, передбаченого Дисциплінарним статутом Збройних Сил України; за результатами атестації військовослужбовця.
Суд відхиляє доводи позивача про те, що він не допускав порушення військової дисципліни, оскільки не вживав спиртних напоїв саме під час виконання службових обов`язків, а тому відсутні підстави для притягнення до відповідальності. Суд з даного приводу зазначає, що незалежно від моменту (дати) вживання позивачем алкогольних напоїв, прибуття на шикування із залишками вживання алкоголю є неприпустимим.
Відтак, оскаржуваний Наказ №274-аг винесений в порядку та на підставі норм чинного законодавства, та визначає належний вид відповідальності за прибуття на шикування військовослужбовця із залишками вживання спиртних напоїв - звільнення з військової служби.
Аналізуючи Наказ №274-аг, суд зазначає, що командир загону діяв у межах наданих йому повноважень, у спосіб визначений чинним законодавством, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, неупереджено.
Питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності військовослужбовців регулюється спеціальним законодавством, а саме Дисциплінарним статутом ЗСУ.
Підставами для притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності, визначеними статтею 45 Дисциплінарного статуту ЗСУ, є невиконання (неналежне виконання) військовослужбовцем своїх службових обов`язків, порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку тощо. Таким чином, для притягнення до дисциплінарної відповідальності військовослужбовця достатньо, щоб був зафіксований сам факт порушення.
Пунктом 30 Інструкції передбачено, що під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховуються: характер та обставини вчинення правопорушення; його наслідки; попередня поведінка військовослужбовця; тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.
Відповідно до пункту 31 Інструкції дисциплінарне стягнення має бути накладене на військовослужбовця протягом місяця від дня закінчення службового розслідування. У цей період видається відповідний наказ начальника (командира) органу Державної прикордонної служби України про прийняте ним рішення.
Дисциплінарний статут ЗСУ не визначає послідовності та черговості накладення дисциплінарних стягнень за ступенем їх суворості. Це, в свою чергу, наділяє уповноважену особу правом самостійно визначати вид стягнення за його суворістю в залежності від конкретних обставин дисциплінарного проступку.
Що стосується порядку звільнення з військової служби позивача, то відповідно до статті 96 Дисциплінарного статуту ЗСУ дисциплінарне стягнення виконується, як правило, негайно, а у виняткових випадках - не пізніше ніж за три місяці від дня його накладення. Після закінчення зазначеного строку стягнення не виконується, а лише заноситься до службової картки військовослужбовця.
На молодшого сержанта ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення з військової служби за службовою невідповідністю накладено 21.02.2019, звільнений він з військової служби (реалізовано дисциплінарне стягнення) наказом начальника Луцького прикордонного загону №93-ос від 22.02.2019, та виключений зі списків частини та усіх видів забезпечення 25.02.2019 наказом начальника Луцького прикордонного загону №95-ос від 25.02.2019.
Тобто, строки виконання (реалізації) Наказу №274-аг від 21.02.2019 дотримані, порядок звільнення позивача з військової служби не порушено.
Підпунктом 2 пункту 27 Положення передбачено, що днем припинення (розірвання) контракту є день, зазначений у наказі начальника органу Держприкордонслужби про виключення військовослужбовця зі списків особового складу цього органу в разі дострокового припинення (розірвання) контракту.
Підпунктом 1 пункту 280 Положення передбачено, що звільнення військовослужбовців з військової служби через службову невідповідність здійснюється у разі накладення на військовослужбовця дисциплінарного стягнення - звільнення з військової служби за службовою невідповідністю.
Пунктом 288 цього Положення визначено, що у разі звільнення військовослужбовця з військової служби за рішенням командування за розпорядженням начальника органу Держприкордонслужби, в якому проходить службу військовослужбовець, кадровий підрозділ органу забезпечує підготовку подання про його звільнення.
Форма та порядок подання про звільнення військовослужбовців з військової служби та перелік документів, які додаються до нього у випадках, передбачених абзацами першим і другим цього пункту, визначаються Адміністрацією Держприкордонслужби України.
Абзацом 2 пункту 292 Положення визначено, що після надходження до органу Держприкордонслужби витягу з наказу начальника органу Держприкордонслужби вищого рівня або письмового повідомлення зазначеного органу про звільнення військовослужбовця з військової служби або після видання наказу начальника органу Держприкордонслужби, в якому військовослужбовець проходить військову службу, про його звільнення військовослужбовець здає в установлені строки посаду, з ним проводиться розрахунок, військовослужбовець виключається із списків особового складу органу Держприкордонслужби і направляється на військовий облік до районного (міського) військового комісаріату за обраним місцем проживання.
У зв`язку з вищенаведеним, процедуру звільнення позивача з військової служби з боку посадових осіб Держприкордонслужби порушено не було.
Суд відхиляє доводи позивача по те, що в оскаржуваних наказах містяться абстрактні твердження, такі як «недисциплінованість, безвідповідальність», та зазначає наступне.
Факт вчинення дисциплінарного проступку підтвердився за результатами службового розслідування. Недисциплінованість та безвідповідальність позивача виразилась в тому, що ОСОБА_1 повинен був заступати у прикордонний наряд «Прикордонний патруль» 18 лютого 2019 року, проте у зв`язку з виявленням ознак вживання алкогольних напоїв, начальнику відділу прикордонної служби «Дубровиця» майору ОСОБА_18 заборонено залучати військовослужбовців в стані алкогольного сп`яніння до несення служби з охорони Державного кордону України з використанням зброї.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2015 року № 1261 затверджено Інструкцію про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, якою визначаються основні завдання, права, обов`язки та порядок організації служби прикордонних нарядів з охорони державного кордону і під час виконання завдань, спрямованих на реалізацію функцій Державної прикордонної служби України (далі іменується - Інструкція № 1261).
Прикордонним нарядом є одна або кілька озброєних чи спеціально екіпірованих уповноважених службових осіб Державної прикордонної служби України, які безпосередньо виконують завдання з охорони державного кордону України або здійснюють інші повноваження у випадках, передбачених Законом України «Про Державну прикордонну службу України».
У відповідності до пункту 1 частини 3 статті 24 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов`язки військової служби на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять).
Позивач у даному випадку прибув 18.02.2019 на територію військового містечка з метою заступання в прикордонний наряд, перебуваючи з ознаками алкогольного сп`яніння (залишки вживання спиртних напоїв - 0,75 проміле), що вже по своїй суті є дисциплінарним проступком.
У власному поясненні позивач підтвердив, що був запланований на службу 18.02.2019, тобто метою прибуття на підрозділ було несення служби в прикордонному наряді 18.02.2019 року. Усвідомлюючи те, що ним було вжито алкогольні напої, позивач не повідомив напередодні керівництво відділу про неможливість заступання у прикордонний наряд, а прибув на територію підрозділу саме з метою несення служби. Це вказує на безвідповідальність військовослужбовця, особливо щодо несення військової служби з використанням зброї.
Також, позивач вказує про те, що відповідачем не було доведено до нього Наказ №95-ос від 25.02.2019.
Варто зазначити те, що главою 10 (Порядок підготовки та видання наказів з питань проходження військової служби військовослужбовцями (накази по особовому складу (з кадрових питань)) Державної прикордонної служби України) розділу II Інструкції з організації обліку особового складу Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2017 № 468, не передбачено доведення наказів по особовому складу (тобто типу «-ос») безпосередньо під підпис військовослужбовцю.
Накази типу «-ос» є такими, що реалізовують прийняте рішення командира, тобто вони є наслідком дії (Наказу № 274-аг від 21.02.2019), факт подвійного притягнення до дисциплінарної відповідальності у даному випадку відсутній.
Таким чином, оскаржувані накази є такими, що прийняті правомірно, а тому правові підстави для їх скасування відсутні.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (рішення у справі «Проніна проти України», №63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
Суд констатує, що встановлених під час розгляду справи обставин достатньо для висновку про необґрунтованість позову.
Відповідачем доведено правомірність оскаржуваних наказів, а відтак позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Питання щодо розподілу судових витрат в порядку статті 139 КАС України не підлягає вирішенню.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини 9971 (Луцький прикордонний загін Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України) (43005, місто Луцьк, вулиця Стрілецька, 6; код ЄДРПОУ 14321661) про визнання протиправними наказів, поновлення на військовій службі та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу - залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 23 вересня 2019 року.
Суддя Недашківська К.М.