Рішення № 84425061, 23.09.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2019
Номер справи
360/3506/19
Номер документу
84425061
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

23 вересня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3506/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про визнання незаконною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

06 серпня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області (далі - відповідач), в якому просить суд:

- визнати рішення відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про закінчення виконавчого провадження незаконним;

- скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження ВП № 58968181 від 22.04.2019;

- зобов`язати відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області відкрити виконавче провадження по справі 360/183/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Луганській області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 13 лютого 2019 року Луганським окружним адміністративним судом було винесено рішення у справі № 360/183/19 (набрало законної сили з 18.03.2019), яким задоволено адміністративний позов до Старобільського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії, а саме, визнано протиправним та скасовано розпорядження Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 30 жовтня 2018 року б/н про припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 листопада 2018 року; зобов`язано Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 01 травня 2018 року.

22.04.2019 на підставі зазначеного рішення позивачем отримано виконавчий лист, який пред`явлено до виконання 22.04.2019 до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області.

22.04.2019 державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 58968181.

24.07.2019 державним виконавцем на підставі п. 11 ч. 2 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанову про закінчення виконавчого провадження ВП № 58968181. Про вищезазначену постанову позивач дізналася лише 01.08.2019 в мережі інтернету, а 05.08.2019 отримала постанову про закриття виконавчого провадження ВП № 58968181 нарочно.

В постанові про закінчення виконавчого провадження ВП № 58968181 від 24.07.2019 вказано, що рішення суду виконане фактично у повному обсязі. Старобільським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Луганської області поновлено виплату раніше призначеної пенсії з 01.05.2018 по 31.10.2018 в повному обсязі щомісяця на рахунок, відкритий у Публічному акціонерному товаристві «Державний ощадний банк України».

З посиланням на норми Конституції України та Закону України «Про виконавче провадження» вважає постанову про закінчення виконавчого провадження ВП № 58968181 незаконною та такою, що порушує її права.

17 вересня 2019 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду через канцелярію суду надійшов відзив Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області в якому зазначено (арк. спр. 47-49), що 22.04.2019 до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області надійшов виконавчий лист Луганського окружного адміністративного суду від 22.04.2019 №360/183/19 про зобов`язання Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 01 травня 2018 року.

23.04.2019 державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження та вмежах виконання направлено вимоги боржнику щодо стану виконання рішення суду, попереджено про наслідки невиконання рішення суду.

11.06.2019 до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області надійшла відповідь від Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, у якій боржник повідоив, що після отримання рішення суду проведена перевірка виплати пенсії ОСОБА_1 . Виплата пенсії за період з 01.05.2018 по 31.10.2018 управлінням здійснювалась у повному обсязі щомісяця на рахунок, відкритий у публічному акціонерному товаристві "Державний ощадний банк України". Доплата згідно рішення суду за період з 01.11.2018 по 31.12.2018 в розмірі 8492,60 грн. нарахована та включена на додаткову відомість - типу 8 - борг за рішенням суду, яка буде виплачена після отримання фінансування на даний вид виплат.

Виплата пенсії ОСОБА_1 проводиться щомісячно на рахунок, відкритий у публічному акціонерному товаристві "Державний ощадний банк України".

Таким чином, встановлено, що рішення згідно з виконавчим листом Луганського окружного адміністративного суду від 22.04.2019 № 360/183/19 про зобов`язання Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 01 травня 2018 року виконано фактично та в повному обсязі.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом. 24.07.2019 державним виконавцем, керуючись вимогами п. 9 ч. 1 ст. 39 акону України "Про виконавче провадження", винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.

Отже, дії відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області є правомірними та відповідають нормам Закону України "Про виконавче провадження".

З огляду на викладене, відповідач вважає, що жодних законних підстав для задоволення позову не існує.

Ухвалою суду від 12 серпня 2019 року позовну заяву ОСОБА_1 до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області залишено без руху (арк. спр. 22).

Ухвалою суду від 23 серпня 2019 року уточнену позовну заяву ОСОБА_1 до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області залишено без руху, продовжено строк усунення недоліків (арк. спр. 29)

Ухвалою суду від 11 вересня 2019 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду у судовому засіданні на 18 вересня 2019 року о 15 год. 00 хв. (арк. спр. 1-2).

Ухвалою суду від 18 вересня 2019 року залучено до участі у справі Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача. Відкладено розгляд справи на 23 вересня 2019 року о 15 год. 00 хв.

Позивач у судове засідання не прибула, про дату, час і місце судового розгляду повідомлена належним чином (арк. спр. 79), до суду надано заяву про розгляд справи без її участі (арк. спр. 20)

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (арк. спр. 80).

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (арк. спр. 81).

Згідно з частиною третьою статті 268 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Відповідно до частини дев`ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оскільки сторони про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином і відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, судом встановлено таке.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2019 року по справі № 360/183/19 позовні вимоги ОСОБА_1 до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково:

визнано протиправним та скасовано розпорядження Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 30 жовтня 2018 року б/н про припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 листопада 2018 року;

зобов`язано Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 01 травня 2018 року. (арк. спр. 11-16).

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 31.07.2019 заяву ОСОБА_1 про виправлення описки в рішенні Луганського окружного адміністративного суду у справі №360/183/19 задоволено, виправлено описку в резолютивній частини рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13.02.2019 у справі № 360/183/19, викладено резолютивну частину рішення в наступній редакції: «Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (92704, Луганська обл., м. Старобільськ, кв. Дружби, б. 1А код за ЄДРПОУ 41246506) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково. Визнати протиправним та скасувати розпорядження Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 30 жовтня 2018 року б/н про припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 листопада 2018 року. Зобов`язати Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 01 листопада 2018 року. У задоволенні решти вимог відмовити» (арк. спр. 82-83)

03 квітня 2019 року ОСОБА_1 за рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 13.02.2019 у справі № 360/183/19, яке набрало законної сили 18 березня 2019 року, видано виконавчий лист (арк. спр. 52).

22 квітня 2019 року ОСОБА_1 звернулась до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області із заявою від 22 квітня 2019 року про відкриття виконавчого провадження з виконання виконавчого листа у справі № 360/183/19, про що свідчить запис реєстрації вхідної кореспонденції вх. № 1600 (арк. спр. 51).

Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 23.04.2019 ВП № 58968181 відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа, виданого Луганським окружним адміністративним судом 13 лютого 2019 року у справі № 360/183/19 (арк. спр. 54).

10 червня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області із заявою щодо невиконання судового рішення № 360/183/19 (арк. спр. 60).

Листом № 4350/03-10 від 11 червня 2019 року Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повідомило державного виконавця про добровільне виконання рішення суду у справі № 360/183/19 із зазначення про те, що доплата відповідно рішення суду за період з 01.11.2018 по 31.12.2019 в розмірі 8492,60 грн нарахована та включена на додаткову відомість - типу 8 - борг за рішенням суду, яка буде виплачена після отримання фінансування на даний вид пенсії (арк. спр. 63-64, 67-68).

Згідно довідки № 02-02/11-02 від 31.01.2019 по особовому рахунку № 140851 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , іден. код НОМЕР_1 , загальна сума не отриманої пенсії за період з 01.11.2018 по 31.12.2018 складає - 8492,60 грн (арк. спр. 85)

24 липня 2019 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області винесено постанову ВП № 58968181 про закінчення виконавчого провадження у зв`язку з фактичним повним виконанням рішення суду (арк. спр. 17, 74).

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначає стаття 287 КАС України.

Згідно з частиною першою статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 02 лютого 2016 року № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404, у відповідній редакції).

За визначенням статті 1 Закону № 1404 виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 3 Закону № 1404 відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами (частина перша статті 13 Закону № 1404).

Відповідно до частини першої статті 18 Закону № 1404 виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Виконавець зобов`язаний: здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом (пункт 1 частини другої статті 18 Закону № 1404).

Виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну; (пункти 1,3 частини третьої статті 18 Закону № 1404).

Пунктом 1 частини першої статті 26 Закону № 1404 визначено, що виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Відповідно до частини п`ятої статті 26 Закону № 1404 виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.

Відповідно до пункту 9 частини першої статті 39 Закону № 1404 виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Згідно з частиною першою статті 40 Закону № 1404 у разі закінчення виконавчого провадження (крім офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, закінчення виконавчого провадження за судовим рішенням, винесеним у порядку забезпечення позову чи вжиття запобіжних заходів, а також, крім випадків нестягнення виконавчого збору або витрат виконавчого провадження, нестягнення основної винагороди приватним виконавцем), повернення виконавчого документа до суду, який його видав, арешт, накладений на майно (кошти) боржника, знімається, відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників, скасовуються інші вжиті виконавцем заходи щодо виконання рішення, а також проводяться інші необхідні дії у зв`язку із закінченням виконавчого провадження. Виконавче провадження, щодо якого винесено постанову про його закінчення, не може бути розпочате знову, крім випадків, передбачених цим Законом.

Судом встановлено, що Старобільським об`єднаними управлінням Пенсійного фонду України Луганської області на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2019 року по справі № 360/183/19 нараховано та включено на додаткову відомість - типу 8 - борг за рішенням суду, але не виплачено за період з листопада по грудень 2018 року у сумі 8492,60 грн.

Підставою винесення постанови від 24.07.2019 про закінчення виконавчого провадження ВП 58968181 стало надання Старобільським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Луганської області інформації про нарахування та включення на додаткову відомість - типу 8 - борг за рішенням суду викладена в листах № 4350/03-10 від 11.06.2019 (арк. спр. 63-64, 67-68).

При цьому суд зазначає, що рішенням суду від 13.02.2019 у справі № 360/183/19, з урахуванням ухвали про виправлення описки, зобов`язано боржника поновити нарахування та виплату пенсії позивачу з 01 листопада 2018 року. Надані боржником докази свідчать лише про часткове виконання вказаного рішення суду, а саме про поновлення надахування пенсії з 01 листопада 2018 року.

Між тим, докази виплати пенсії з 01 листопада 2018 року боржником не надані, тобто рішення суду у справі № 360/183/19 не виконано, а тому постанова державного виконавця від 24.07.2019 про закінчення виконавчого провадження ВП 58968181 є передчасною та підлягає скасуванню.

Щодо позовної вимоги позивача про зобов`язання відкрити виконавче провадження по справі № 360/183/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Луганській області, суд вважає її необґрунтованою та такою, що задоволенню не підлягає, з огляду на те, що скасування у судовому порядку постанови про закінчення виконавчого провадження автоматично обумовлює обов`язок відповідача за Законом України "Про виконавче провадження" здійснити дії з продовження виконавчих дій, спрямованих на повне виконання рішення суду № 360/183/19.

Відповідно до частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зважаючи на вищевикладене суд дійшов висновку, що постанова від 24.07.2019 про закінчення виконавчого провадження ВП 58968181 не відповідає критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, відповідно, є протиправною.

Пунктами 2-4 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій субєкта владних повноважень протиправними та зобовязання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності субєкта владних повноважень протиправною та зобовязання вчинити певні дії.

Згідно з частиною четвертою статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобовязати відповідача субєкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права субєкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Зважаючи на вищевикладене, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити частково та визнати протиправною і скасувати постанову головного державного виконавця від 24.07.2019 про закінчення виконавчого провадження ВП 58968181.

Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з пунктом 9 частини першої статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ "Про судовий збір" від сплати судового збору звільнений.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 132, 139, 205, 241-246, 250, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про визнання незаконною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця від 24.07.2019 про закінчення виконавчого провадження ВП 58968181.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 287 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя Т.В. Смішлива