
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, тел. +380 (044) 207 80 91Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 вересня 2019 року № 320/6579/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання Власюк К.Ф., за участю позивачів - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , представника позивача - Чурсіної І.О. , представника відповідача - Майорчак Ю.О., представника третьої особи - Власова М.Г. розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 до Міністерства оборони України, третя особа: Київський обласний військовий комісаріат про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 звернулись до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства оборони України, третя особа: Київський обласний військовий комісаріат у якому просили суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум при Міністерстві оборони України про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 ;
- зобов`язати Міністерство оборони України здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 одноразової грошової допомоги, пов`язаної зі смертю військовослужбовця ОСОБА_6 , виходячи з розмірів, визначених ст. 16-2 Закону України «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей», у розмірі 800 000 грн.
У подальшому, 11.04.2019 позивачами була подана заява про збільшення позовних вимог, в якій вони просять зобов`язати Міністерство оборони України здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 одноразової грошової допомоги, пов`язаної зі смертю військовослужбовця ОСОБА_6 , виходячи з розмірів, визначених ст. 16-2 Закону України «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей», у розмірі 960 000 грн.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.12.2018 відкрито провадження у справі та зазначено, що справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.02.2019, залучено Київський обласний військовий комісаріат, як третю особу на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору, оскільки обов`язок щодо виплати одноразової грошової допомоги належить саме Київському обласному військовому комісаріату.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.09.2019 підготовче провадження по справі закрито та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначають, що покійний ОСОБА_6 проходив військову службу у Збройних силах України та з 12.08.2015 по 02.03.2016 безпосередньо брав участь в антитерористичної операції. ОСОБА_6 помер в наслідок захворювання, яке пов`язане із захистом Батьківщини. Відповідно позивачі мають право на виплату одноразової грошової допомоги, пов`язаної зі смертю військовослужбовця відповідно до ст. 16 Закону України «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Відповідачем подано відзив від 17.01.2019, на позовну заяву де зазначено, що позовні вимоги не підлягають задоволенню у зв`язку з тим, що ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , тому має застосовуватися Закон України «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей» в редакції від 01.01.2017, тобто редакція закону, яка діяла в день настання смерті. Відповідно до цієї редакції підстав для виплати одноразової грошової допомоги немає. Також в запереченні представник відповідача просив залучити як третю особу Київський обласний комісаріат.
26.06.2019 Позивачами подано відповідь на відзив від 17.01.2019, де вони просять позовні вимоги задовольнити, зазначаючи що повинна застосовуватися редакція (яка діяла на дату подачі позову) ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» поширюється на військовослужбовців та звільнених після 01 січня 2017 року.
26.07.2019 Відповідачем подано заперечення, де він просить відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначаючи, що в даному випадку застосовується ст. 16 п. 2 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в редакції Законів №328-V від 03.11.2006. №5040-VI від 04.07.2012.
У судових засіданнях представник позивача та позивачі позовні вимоги підтримали, просили суд задовольнити позов в повному обсязі. Представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні. Представник третьої особи також заперечував проти задоволення позову.
Заслухавши пояснення позивачів та їх представника, заперечення представників відповідача та третьої особи, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку відмовити у задоволенні позову з таких підстав.
Відповідно до довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України ОСОБА_6 у період з 12.08.2015 по 02.03.2016 брав участь в АТО в Донецькій та Луганській областях.
Наказом командира військової частини польова пошта В2612 від 30.06.2016 №166 ОСОБА_6 звільнений з військової служби у відставку. З 30.06.2016 виключений із списків особового складу військової частини польова пошта В2612 та знятий з усіх видів забезпечення.
Відповідно до Свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 є батьком загиблого ОСОБА_6 , що підтверджено свідоцтвом про народження Серія НОМЕР_2 . ОСОБА_1 , є матір`ю загиблого ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про народження Серія НОМЕР_2 . ОСОБА_5 , є донькою загиблого ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_3 .
Відповідно до витягу з протоколу засідання ЦВЛК №859 від 16.03.2017 захворювання ОСОБА_6 і причина його смерті пов`язана із захистом Батьківщини.
Позивачі звернулися зі зверненням до Відповідача про отримання одноразової грошової допомоги на підстави ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Відповідачем відповідно до витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 08.06.2018 №58 було відмовлено Позивачам, на підставі того, що відповідно до свідоцтва про смерть НОМЕР_1 від 14.02.2017 смерть ОСОБА_6 настала ІНФОРМАЦІЯ_2 , а згідно наказу командира військової частини пп В2612 від 30.06.2016 №166 старшого сержанта ОСОБА_6 виключено зі списків особового складу військової частини 30.06.2016, тобто до дня смерті, отже на час смерті він не був військовослужбовцем.
Позивачі вказану відмову вважають протиправною та безпідставною, тому звернулись до суду з вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку із виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25 березня 1992 року №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ).
Відповідно до ст. 41 цього Закону виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом №2011-ХІІ.
Відповідно до ч. 9 ст. 16-3 Закону №2011-ХІІ порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975, прийнятою відповідно до п. 2 ст. 16-2 та п. 9 ст. 16-3 Закону №2011-ХІІ, затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (Порядок №975).
Пунктом 2 зазначеної Постанови установлено, що особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги:
- допомога, що була призначена, виплачується відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. №499, Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, що сталися у 2006 році, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2007 р. №284, і Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності співробітників кадрового складу розвідувальних органів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2007 р. №1331;
- допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.
Відповідно до п. 3 Порядку №975, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть; у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Отже, оскільки відповідно до Свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , тому до спірних правовідносин підлягає застосуванню законодавство, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги, а саме на лютий 2017 року.
Статтею 16 Закону №2011-ХІІ (у редакції, чинній у 2017 році) передбачалося, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Зміст наведеної норм, свідчить про те, що виплата одноразової грошової допомоги сім`ї загиблого (померлого) проводиться лише у разі загибелі (смерті) військовослужбовця Збройних Сил України, який перебував на кадровій військовій службі або проходив військову службу за контрактом, під час виконання ним обов`язків військової служби.
Право на отримання одноразової грошової допомоги безпосередньо пов`язане з датою смерті військовослужбовця та, відповідно, визначається положенням законодавства, яке було чинним саме на той момент, та встановлювало, зокрема, порядок отримання та розмір такої допомоги. Наступна зміна законодавства не впливає на порядок отримання, розмір допомоги тощо, і це відповідає принципу правової визначеності як складової принципу верховенства права.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 17.04.2019 у справі №806/2811/18.
Оскільки, ОСОБА_6 , на час смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) не був військовослужбовцем, (звільнений з військової служби 30.06.2016) тому у позивачів відсутнє право на отримання одноразової грошової допомоги за ст. 16-2 Закону №2011-ХІІ.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд
в и р і ш и в:
У задоволенні позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Щавінський В.Р.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення- 20 вересня 2019 р.