
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 вересня 2019 р. Справа№200/9520/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Волгіної Н.П.,
при секретарі судового засідання Кудрявцеві О.Ю.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_2
до Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради Донецької області
про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради Донецької області про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо припинення нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на суму компенсації, отриманої позивачем як фізичною особою, яка надає соціальні послуги, за період з 25 вересня 2018 року по 31 липня 2019 року; зобов`язання відповідача здійснити нарахування та сплатити єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на суму компенсації, отриманої позивачем як фізичною особою, яка надає соціальні послуги, за період з 25 вересня 2018 року по 31 липня 2019 року.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що з 9 серпня 2018 року та по теперішній час перебуває на обліку у відповідача та отримує компенсацію з надання соціальних послуг громадянину похилого віку (матері). Досягнувши пенсійного віку, ОСОБА_2 звернулася до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення їй пенсії за віком. 28 березня 2019 року отримала рішення УПФУ про відмову в призначенні їй пенсії у зв`язку із відсутністю необхідного страхового стажу. При отриманні рішення позивачу було роз`яснено, що з жовтня 2018 року Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради зупинило сплату за неї страхових внесків, як за особу, яка підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню. 28 березня 2019 року позивач звернулася до відповідача із запитом щодо причини зупинення сплати страхових внесків до Пенсійного фонду та отримала відповідь від 2 квітня 2019 року, в якій вказано, що з 25 вересня 2018 року нарахування та сплату загальнообов`язкового державного пенсійного внеску на суму отримуваної неї компенсації було припинено у зв`язку із досягненням ОСОБА_2 пенсійного віку.
Позивач не погоджується із припиненням сплати відповідачем страхових внесків з суми отриманою нею компенсації, вважає таке припинення протиправним. Зазначає, що відповідно до п. 9 ст. 11 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» особи, які отримують допомогу, надбавку або компенсацію, підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню; за таких осіб органами соціального захисту населення здійснюється щомісяця сплата страхових внесків на підставі п. 2 ст. 14 цього Закону. За умови сплати страхових внесків період отримання допомоги, надбавки або компенсації зараховується до страхового стажу.
Листом Міністерства соціальної політики України від 7 листопада 2018 року № 21626/0/2-18/45 роз`яснено, що особа, яка досягла пенсійного віку, але не має права на призначення пенсії за віком, вважається працездатною до набуття права на призначення пенсії за віком.
Зауважує, що у відповідь на її запит Департаментом соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації було надано відповідь від 2 травня 2019 року (№ С-0584-24-1.4.3-603), в якій зазначено, що відповідач зобов`язаний продовжувати здійснювати нарахування та сплату страхових внесків за позивача, як за особу, яка досягла загальновстановленого пенсійного віку, але не набула права на пенсію за віком, отримуючи передбачену законодавством компенсацію в органі соціального захисту населення. Разом із цим у відповіді також було зазначено, що нарахування та сплата страхових внесків буде здійснюватись після отримання змін до програмного забезпечення, так як зазначене програмне забезпечення є недопрацьованим (а.с. 4-7).
Відповідач у відзиві на позов зазначив про відсутність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог, обґрунтовуючи це наступним.
Рішенням Управління від 30 серпня 2019 року ОСОБА_2 була призначена компенсація як фізичній особі, яка надає соціальні послуги, на період з 9 серпня 2018 року по 24 вересня 2018 року в сумі 184,10 грн щомісячно.
26 вересня 20018 року позивач звернулась до Управління з заявою про продовження виплати допомоги у зв`язку з досягненням пенсійного віку; на підставі чого їй було призначено допомогу на період з 25 вересня 20018 року по 3 серпня 20019 року в розмірі 143,50 грн.
Рішенням управління компенсація призначена з 5 серпня 2018 року по 2 серпня 2020 року у розмірі 156,40 грн щомісячно.
Відповідач зазначає, що статтею 11 Закону № 1058 передбачено, що непрацюючі працездатні особи, які отримують допомогу, надбавку або компенсацію, підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, за таких осіб, органами соціального захисту населення здійснюється щомісячна сплата страхових внесків. При цьому період отримання допомоги, надбавки або компенсації, за умови сплати страхових внесків, зараховується до страхового стажу. Разом із цим позивачу було припинено нарахування та сплату страхових внесків у зв`язку із досягненням нею пенсійного віку, а тому таке припинення є правомірним (а.с. 34-35).
Ухвалою суду від 2 серпня 2019 року відкрито провадження у даній справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (а.с. 1-2).
Ухвалою суду від 16 серпня 2019 року судом вирішено питання про перехід до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено розгляд справи на 10 вересня 2019 року (а.с. 30).
10 вересня 2019 року представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги та просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлявся судом належним чином. У відзиві на позов управління просить суд розглянути справу без участи представника управління (а.с. 35).
Відповідно до ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Враховуючи наведене вище суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, суд встановив наступне.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання позивача: АДРЕСА_1 (а.с. 12-15).
Відповідач, Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради Донецької області, код ЄДРПОУ 25933304, місцезнаходження: 85327, Донецька область, м. Мирноград, м-н. Молодіжний, буд. 59, є органом державної влади (а.с. 31-32).
Позивач перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Мирноградської міської ради з 9 серпня 2018 року та отримує компенсацію з надання соціальних послуг (догляд) за громадянином похилого віку (матір`ю) (а.с. 4-7, 18-21, 25, 37-38, 40, 46-48).
Зазначена компенсація призначена позивачу рішенням відповідача від 30 серпня 2018 року, як працездатній особі, що здійснює догляд за громадянином похилого віку, який потребує стороннього догляду (а.с. 46, 21, 37, 50-51).
25 вересня 2018 року позивачу виповнилось 58 років 6 місяців.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Закон № 1058-IV) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років […]. До досягнення 60-річного віку право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку: […] 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року […].
Рішенням відповідача від 25 вересня 2018 року у зв`язку із досягненням позивачем пенсійного віку (58 років 6 місяців) позивачу компенсація нараховується та сплачується як непрацездатній особі (а.с. 48, 21); також у зв`язку із досягненням ОСОБА_2 пенсійного віку відповідачем припинено нарахування та сплату страхових внесків на суму компенсації, що сплачується позивачеві. Як вбачається із відповіді управління від 2 квітня 2019 року № 06/9634, наданої на запит позивача від 28 березня 2019 року, досягнення позивачем пенсійного віку було прирівняне до набуття останньою статусу непрацездатної особи (а.с. 18, 23-24).
4 квітня 2019 року позивач, будучи особою, яка досягла пенсійного віку, звернулась до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення їй пенсії за віком (а.с. 16-17).
Рішенням Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України № 319 від 28 березня 2019 року ОСОБА_2 відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку із недостатністю страхового стажу (а.с. 17).
Позивач звернулась із запитом до відповідача з питань нарахування та сплати компенсації та страхового внеску на вказану компенсацію, та отримала відповідь від відповідача, що нарахування та сплату страхового внеску на суму компенсації було припинено у зв`язку із набуттям ОСОБА_2 пенсійного віку.
Звернувшись із запитом до Міністерства соціальної політики України, який був переадресований Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації, позивач отримала відповідь від останнього, в якій повідомлено, що згідно з ч. 2 ст. 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 63 років, якщо до 31 грудня 2018 року вони набули від 15 до 25 років страхового стажу, а в період з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року якщо мають від 16 до 26 років страхового стажу. Особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку (60 років), але не набули права на пенсію вважаються працездатними. Відповідно до ст. 11 цього ж Закону особи, які отримують, в тому числі, компенсацію, підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню; за таких осіб органами соціального захисту населення здійснюється щомісяця сплата страхових внесків, при цьому період отримання компенсації (за умови сплати страхових внесків) зараховується в страховий стаж. Крім іншого у відповіді міститься посилання на лист Мінсоцполітики від 7 листопада 2018 року № 21626/0/2-18/45, в якому також міститься зазначена правова позиція. Але при цьому у відповіді зазначено, що на даний час (на час надання відповіді) програмне забезпечення ПК АСОПДСОЦ є недопрацьованим, його доопрацювання триває; у зв`язку із чим нарахування та сплата страхових внесків на суму компенсації будуть здійснені після отримання змін до програмного забезпечення (а.с. 23).
Будучи не згодною із не нарахуванням та не виплатою страхового внеску на суму компенсації позивач звернулась до суду із даним позовом.
Розглядаючи дану справу по суті суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком тільки після досягнення 60 років, якщо до 31 грудня 2018 року вони набули від 15 до 25 років страхового стажу, а в період з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року мають від 16 до 26 років страхового стажу. До досягнення віку, встановленого абзацами 2 і 2 цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року.
Згідно ч. 1, 2 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 11 № 1058-IV загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню підлягають, зокрема: непрацюючі працездатні особи, які здійснюють догляд за інвалідом І групи або за престарілим, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку, якщо такі непрацюючі працездатні особи отримують допомогу або компенсацію відповідно до законодавства.
Згідно п. 9 ст. 11 Закону № 1058-IV особи, які отримують допомогу, надбавку або компенсацію підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню. За таких осіб органами соціального захисту населення здійснюється щомісяця сплата страхових внесків на підставі п. 2 ст. 14 Закону. Період отримання допомоги, надбавки або компенсації, за умови сплати страхових внесків, зараховується до страхового стажу.
Пунктами 1, 14 ч. 1 ст. 4 «Про збір та облік єдиного внеску на Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Закон № 2464-VI) передбачено, що платниками єдиного внеску є: роботодавці - підприємства, установи, організації фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу або компенсацію відповідно до законодавства, - для осіб, зазначених у пунктах 9-14 цієї частини; один з непрацюючих працездатних батьків, усиновителів, опікун, піклувальник, які фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом, а також непрацюючі працездатні особи, які здійснюють догляд за інвалідом І групи або за престарілим, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку, якщо такі непрацюючі працездатні особи отримують допомогу або компенсацію відповідно до законодавства.
Частиною 6 ст. 20 Закону № 1058-IV передбачено, що за осіб, зазначених у пунктах 8,11-14 ст. 11 цього Закону, страхові внески сплачуються в порядку і строки, визначені Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів, коштів цільових фондів, з яких цим особам сплачуються відповідно грошове забезпечення, страхові виплати, допомога і компенсації.
Відповідно до п.п. 3, п. 1 Порядку нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2011 року № 178 (далі - Порядок - № 178), єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування нараховується та сплачується за одного з непрацюючих працездатних батьків, усиновителів, опікуна, піклувальника, які фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом, а також за непрацюючих працездатних осіб, які здійснюють догляд за інвалідом І групи або за престарілим, який згідно з висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку, якщо такі непрацюючі працездатні особи отримують допомогу або компенсацію відповідно до законодавства.
Згідно з п.п. 3 п. 2 Порядку № 178 єдиний внесок нараховується: за осіб, зазначених у п.п. 3 п. 1 цього Порядку, - на суми допомоги або компенсацій, нарахованих за базовий звітний період.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» участь застрахованих осіб у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування припиняється: у разі якщо особа, яка підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до цього Закону, втратила визначений цим Законом статус застрахованої особи; у разі закінчення терміну дії договору про добровільну участь або дострокового розірвання цього договору у випадках передбачених цим Законом; у разі якщо застрахованій особі відповідно до цього Закону призначено пенсію і вона не продовжує працювати або якщо застрахована особа відповідно до цього Закону набула права на довічну пенсію чи одноразову виплату; у разі смерті застрахованої особи.
Відповідно до п. 1 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 29 квітня 2004 року № 558 (далі - Порядок № 558) непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата.
На підставі викладеного вище, беручи до уваги встановлені судом обставини суд дійшов висновку, що позивач є особою, яка досягли встановленого законодавством пенсійного віку, але не набула права на пенсію відповідно до чинного законодавства (ст. 26 Закону № 1058-IV) та вважаються працездатною особою; відповідно до ст. 11 Закону № 1058-IV як особа, яка отримує компенсацію у зв`язку із доглядом за особою, що потребує стороннього догляду, підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і згідно ст. 13 Закону № 1058-IV відповідач зобов`язаний здійснювати щомісяця сплату страхових внесків (єдиного соціального внеску).
Відповідно, припинення нарахування та сплати Управлінням соціального захисту населення Мирноградської міської ради Донецької області страхових внесків (єдиного соціального внеску) з суми компенсації, отриманої позивачем, є неправомірним.
Суд відхиляє доводи відповідача як щодо не доопрацювання програмного забезпечення, так як зазначене не визначено законодавством, зокрема, статтею 13 Закону № 1058-IV, як підставу для такого нарахування та припинення сплати страхових внесків.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені судом обставини та наведені вище нормативно-правові приписи суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі.
За правилами ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Ухвалою суду від 2 серпня 2019 року ОСОБА_2 звільнено від сплати судового збору за подання даної позовної заяви.
Враховуючи, що ухвалою суду від 2 серпня 2019 року ОСОБА_2 було звільнено від сплати судового збору, беручи до уваги, що позивачем заявлені позовні вимоги немайнового характеру (визнання протиправною бездіяльність відповідача), а позовні вимоги зобов`язання відповідача здійснити нарахування та сплату страхових внесків є похідними від вимог про визнання протиправною бездіяльності, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача суму судового збору на користь Державного бюджету України в розмірі 768,40 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 72-77, 94, 139, 242, 246, 257-258, 263, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ; місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради Донецької області (ЄДРПОУ 25953304, 85327, Донецька область, м. Мирноград, м-н Молодіжний, буд. 59) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради Донецької області щодо не нарахування та не сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на суму компенсації, призначеної та нарахованої ОСОБА_2 як фізичній особі, яка надає соціальні послуги, за період з 25 вересня 2018 року по 31 липня 2019 року.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради Донецької області здійснити нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на суму компенсації, призначеної та нарахованої ОСОБА_2 як фізичній особі, яка надає соціальні послуги, за період з 25 вересня 2018 року по 31 липня 20169 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради Донецької області (ЄДРПОУ 25953304, 85327, Донецька область, м. Мирноград, м-н Молодіжний, буд. 59) на користь Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України) за наступними реквізитами: рахунок - 31211256026001, код ЄДРПОУ - 37993783, код банку 899998, отримувач - ГУК у м. Києві/м. Київ 22030106, код класифікації доходів бюджету 22030106, судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Рішення суду прийнято у нарадчій кімнаті, його вступна та резолютивна частини проголошені в судовому засіданні.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті, закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно приписів підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги на рішення Донецького окружного адміністративного суду подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.
Повний текст судового рішення складений та підписаний 16 вересня 2019 року.
Суддя Н.П. Волгіна