
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 вересня 2019 року Справа № 160/6409/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ількова В.В.,
при секретарі: Мартіросян Г.А.,
розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу ОСОБА_1 до відповідача 1: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача 2: Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 09.07.2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області щодо зменшення основного розміру моєї пенсії за вислугу років під час її перерахунку, скасував щомісячні додаткові види грошового забезпечення (15% - надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, 25% - надбавки за вчене звання, 50% - надбавки за виконання особливих завдань, -10% - премії);
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити з 01 січня 2018 року і подальшому перерахунок моєї пенсії за вислугу років з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (15% -надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, 25% - надбавки за вчене звання, 50% -надбавки за виконання особливих завдань, - 10% - премії) від відповідних сум грошового забезпечення.
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області виплатити позивачу різницю між нарахованою та отриманою пенсією за період з 01 січня 2018 року по день, з якого почнеться виплата перерахованої йому у п. 2 пенсії за вислугу років.
2. Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу між суддями від 09.07.2019 року вказана справа була розподілена судді Ількову В.В.
3. Ухвалою суду від 10.07.2019 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити певні дії, залишено без руху, з підстав передбачених ст.ст. 160. 161 КАС України.
4. 22.07.2019 року позивачами були усунуті недоліки викладені в ухвалі суду від 10.07.2019 року.
5. Ухвалою суду від 23.07.2019 року відкрито провадження у справі № 160/6409/19 та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи на 08.08.2019 року.
6. 02.08.2019 року від відповідача 1 до канцелярії суду надійшов відзив на адміністративний позов з додатками та доказами направлення позивачу.
7. Разом із відзивом відповідач подав до суду клопотання про залучення у якості співвідповідача Дніпропетровського обласного військового комісаріату.
8. 07.08.2019 року позивачем були подані заперечення на відзив відповідача 1 на позовну заяву по справі № 160/6409/19.
9. Ухвалою суду від 08.09.2019 року клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про залучення співвідповідача по справі №160/6409/19, було задоволено та залучено в якості співвідповідача по справі №160/6409/19 - Дніпропетровський обласний військовий комісаріат (49006, м. Дніпро, вул. Шмідта, 16, код ЄДРПОУ 08353525). Призначити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи на 06.09.2019 року.
10. 29.08.2019 року від відповідача 2 до канцелярії суду надійшов відзив на адміністративний позов.
11. Також, 29.08.2019 року відповідач 2 надав клопотання, в якому просив провести заміну сторони у справі №160/6409/19 за повозом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, співвідповідача Дніпропетровського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, його правонаступником - Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.
12. 05.09.2019 року позивач надав до суду заперечення на відзив відповідача 2 на позовну заяву.
13. Щодо клопотання відповідача про заміну сторони правонаступником.
14. Відповідно до спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 24.05.2018 року №Д-332/1/9дск "Про проведення додаткових організаційних заходів у військах оперативного командування "Схід" в 2018 році", Дніпропетровський обласний військовий комісаріат було переформовано у Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
15. Таким чином, Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки є правонаступником Дніпропетровського обласного військового комісаріату.
16. Згідно ч.1 ст.52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
17. Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що спірні правовідносини допускають правонаступництво, а тому відповідачем за цим адміністративним позовом може бути лише правонаступник Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
18. Виходячи з викладеного, беручи до уваги, що заміна відповідача в порядку процесуального правонаступництва не тягне за собою зміну підсудності даної справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для заміни відповідача його правонаступником у зв`язку із проведеною реорганізацією.
19. За приписами статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
20. Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
21. У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
22. Отже, рішення у цій справі приймається судом 06.09.2019 року, тобто у межах строку, встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ВИКЛАД ПОЗИЦІЇ ПОЗИВАЧА
23. Позивач зазначили про те, що у січні 1997 року йому була призначена пенсія згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.
24. Зараз позивач перебуває на обліку та отримує пенсію за вислугу років в Головному Управлінні Пенсійного фонду України у Дніпропетровської області.
25. До 31 грудня 2017 року позивач отримував пенсію з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (15% -надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, 25% - надбавки за вчене звання, 50% -надбавки за виконання особливих завдань, - 10% - премії"), що підтверджено розрахунком пенсії до 01.01.2018 року.
26. Проте, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 відповідач у березні 2018 року здійснив перерахунок його пенсії з 1 січня 2018 року та самовільно зменшив основний розмір його пенсії, скасував щомісячні додаткові види грошового забезпечення (15% - надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, 25% надбавки за вчене звання, 50% - надбавки за виконання особливих завдань, - 10% - премії"), що підтверджено розрахунком пенсії станом на 01.01.2018 року та на 01.01.2019 року.
27. Не погодившись із такими діями відповідача позивач звернувся до Пенсійного фонду із заявою від 04.06.2019 року, в якій просив здійснити з 1 січня 2018 року перерахунок його пенсії, відповідно до статті 63 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених постановою Кабінетом Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (15% - надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, 25% - надбавки за вчене звання, 50% - надбавки за виконання особливих завдань, 10% - премії), та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум, проте, листами від 02.07.2019 року та 01.01.2018 року відповідач фактично відмовив позивачу у здійсненні такого перерахунку пенсії.
28. Вважає такі дії відповідача протиправними, незаконними та такими, що порушують його права на належне соціальне забезпечення, у зв`язку із чим звернувся до суду із цим позовом.
ІІІ. ВИКЛАД ПОЗИЦІЇ ВІДПОВІДАЧА 1
29. Відповідачем 1 надано до суду письмовий відзив, в обґрунтування, якого зазначено, що позовні вимоги є безпідставними.
30. Зазначили про те, що ОСОБА_1 , відповідно до Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року №1522, з 01.01.2007 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
31. На підставі довідки, яка була надана Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом позивачу було здійснено перерахунок раніше призначеної пенсії та здійснено виплату перерахованого підвищення пенсій у розмірах визначених Постановою № 103. Інших довідок про зміну складу грошового забезпечення на ім`я Позивача від Дніпропетровського обласного військового комісаріату на адресу Головного управління в порядку визначеному Порядком №45, не надходило.
32. Вважають, що Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, керуючись Постановою № 103, жодним чином не порушило прав чи охоронюваних законом інтересів позивача в частині здійснення перерахунку та виплати призначеної пенсії.
33. Також, зазначили про те, що Головне управління не наділено повноваження визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його, відповідальність за внесення тих чи інших складових грошового забезпечення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії покладається на відповідну установу, якою видавалась довідка.
ІV. ВИКЛАД ПОЗИЦІЇ ВІДПОВІДАЧА 2
34. Відповідачем надано до суду письмовий відзив, в обґрунтування, якого зазначено, що позовні вимоги є безпідставними.
35. Зазначили про те, що ОСОБА_1 , відповідно до Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року №1522, з 01.01.2007 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.
36. Вказали, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України /п. 3 Порядку КМУ №45/.
37. Відтак, Дніпропетровським ОТЦК та СП при надходженні списків з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у відповідності до Порядку КМУ №45 були підготовлені довідки для проведення перерахунку пенсії з урахуванням відповідних нормативних актів.
38. На виконання приписів статті 63 Закону №2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
39. Згідно до пункту 1 Постанови КМУ №103 передбачено, перерахувати пенсії, що призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від ЗО серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі по тексту - Постанова КМУ №704).
40. Крім цього, пунктом 1 Постанови КМУ №103 визначено, що проведення перерахунку пенсії проводити з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років відповідно до Постанови КМУ №704.
41. Те саме зазначено в пункті 5 Порядку Постанови КМУ №45, а саме, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням
42. Відтак перерахунок пенсії згідно законодавства проводився виключно з урахуванням вимог спеціальних законів.
43. На підставі вище викладеного, вказали, що існуючий порядок проведення перерахунку пенсії не передбачає подання Дніпропетровським ОТЦК та СП довідки із зазначенням відомостей про розмір додаткових видів грошового забезпечення, крім передбачених Постановою КМУ № 103, та пунктом 5 Порядку Постанови КМУ №45.
44. Отже, на думку відповідача 2, Дніпропетровський ОТЦК та СП не має повноважень, щодо самостійного проведення нарахувань та видачі довідки з включенням додаткових видів грошового забезпечення.
V. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
45. Позивач, ОСОБА_1 , відповідно до Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року №1522, починаючи з 01.01.2007 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
46. З наявних у справі витягу з Протоколу № 876 видно, що позивачу з 25.12.2003 року встановлено пенсію за особливі заслуги перед Україною за вислугу років. До призначення йому пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців» встановлено надбавку згідно із Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» в розмірі 24% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.
47. Згідно матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 видно, що при призначенні пенсії позивачу, йому при призначенні вперше пенсії за вислугу років розмір такої пенсії було обчислено виходячи із сум грошового забезпечення, що складалося з таких складових: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років 40%, грошове забезпечення збільшено на 100%, а також додаткових видів грошового забезпечення - робота з таємн. Виробами, носіями, док. 15% 15%, науковий ступень кандидата наук - 15%, 15%, за безперервну службу 90%, премія 33,3 %. Основний розмір пенсії склав 90% грошового забезпечення. Надбавки 03% за вислугу років 24%.
48. У подальшому згідно матеріалів справи позивачу здійснювався перерахунок пенсії на підставі довідок виданих Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом.
49. Так, згідно матеріалів справи позивачу з 01.01.2008 року проведено перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № ФД93994, яка видана Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом, та пенсія обчислена у розмірі 90 % за 36 років вислуги з таких видів грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 1440,00 гривень;
- оклад за військове звання - 135,00 гривень;
- 40% надбавки за вислугу років - 630,00 гривень;
- 15% надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 216,00 гривень;
- 25% надбавки за вчене звання - 360,00 гривень;
- 50% надбавки за виконання особливо важких завдань - 1102,50 гривень;
- 10 % премії - 144,00 гривень.
50. Всього - 4027,50 гривень. Основний розмір пенсії склав 90% - 3624,75 гривень.
51. Також до пенсії було нараховано підвищення, як дитині війні - 47,00 грн., та пенсія за особливі заслуги перед Україною в розмірі 24% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 112,80 гривень. Загальний розмір склав - 3784,55 гривень.
52. Згідно за пенсійною справою позивача ФД-93994 від 01.12.2017 року видно, що позивачу пенсія обчислена у розмірі 90 % за 36 років вислуги з таких видів грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 1440,00 гривень;
- оклад за військове звання - 135,00 гривень;
- 40% надбавки за вислугу років - 630,00 гривень;
- кандидат наук або С .Н. С. - 25% 25% - 360 гривень;
- робота з таєм. виробами, носіями, док 15% 15% -216,00 гривень;
- надбавка за особливо важливі завдання 50% - 1102,50 гривень;
- премія 10% - 144,00 гривень.
53. Всього - 4027,50 гривень.
54. Основний розмір пенсії склав 90% - 3624,75 гривень.
55. Також до пенсії було нараховано підвищення, як дитині війні - 66,43 грн., та пенсія за особливі заслуги перед Україною в розмірі 24% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 348,48 гривень. Підвищення за постановою КМУ 2012 року № 355 (35 % від 3624,75=1268,66, макс. розмір = 1280,45) - 1268,66 гривень. Загальний розмір склав -5308,32 гривень.
56. Починаючи з 01.01.2018 року позивачу було перераховано пенсію, але вже виходячи із сум таких грошового забезпечення: посадовий оклад - 8600,00 гривень, оклад за військове звання - 1480,00 гривень, процентна надбавка за вислугу років 50% - 5040,00 гривень, премія 0% - 0,00 гривень. Всього 15120,00 гривень. Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення. Додаткові надбавки: діти війни - 66,43 грн., особливі заслуги 24% - 348,48 гривень.
57. Як зазначив представник відповідача 1 та вбачається з матеріалів пенсійної справи позивачу такий перерахунок пенсії проведено Головним управлінням Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області на підставі довідки від 14.04.2018 року №ФД93994, виданої Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом, позивачу було здійснено перерахунок раніше призначеної пенсії про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України.
58. У червні 2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області із заявою від 04.06.2019 року, в якій просив відповідача здійснити з 1 січня 2018 року перерахунок його пенсії, відповідно до статті 63 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених постановою Кабінетом Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (15% - надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, 25% - надбавки за вчене звання, 50% - надбавки за виконання особливих завдань, 10% - премії), та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
59. Проте, листом від 02.07.2019 року № 4324/Л-09 Пенсійний фонд повідомив позивачу про те, що на виконання Постанови № 103 позивачу було проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року за чинною на цю дату редакцією Закону № 2262-ХІІ. а саме за умовами статті 13, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення незалежно від дати звільнення особи зі служби. На підставі довідки, яка надана Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом, позивачу проведено перерахунок пенсії з такими видів грошового забезпечення: посадового окладу - 8600,00 грн.; окладу за військовим званням - 1480,00 грн.; 50% надбавки за вислугу років 5040,00 грн. Всього грошове забезпечення 15120,00 гривень. Основний розмір пенсії 70% складає - 10584,00 гривень.
60. Також, у листі зазначили про те, що до основного розміру пенсії позивачу виплачуються наступні підвищення та надбавки: підвищення «дітям війни» - 66.43 грн.; пенсія за особливі заслуги перед Україною у розмірі 24% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність - 348,48 грн. Загальний розмір пенсійної виплати складав - 10998,91 гривень. Розмір пенсії до перерахунку складав - 5308,32 гривень. Розмір підвищення пенсії складає - 10998,91 грн. - 5308,32 грн. = 5690,59 гривень. З 01.01.2018 року відповідно до пункту 2 Постанови № 103 підвищення виплачувалося в розмірі 50%. а саме: 5690,59 гри.* 50% = 2845,30 гривень. Загальний розмір пенсійної виплати з 01.01.2018 року складав: 5308,32 грн. + 2845,30 грн. - 8153.62 гривень. Відповідно до Закону України від 07.12.2017 року № 2246-VIIІ «Про Державний бюджет України на 2018 рік» з 01.12.2018 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність збільшився до 1497,00 грн. У зв`язку зі зміною Прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб пенсію за особливі заслуги перед Україною було перераховано та розмір пенсії позивача з 01.12.2018 року становив 8164,42 гривень. Також, у листі від 02.07.2019 року вказано про те, що з 01.01.2019 року підвищення пенсії виплачується в розмірі 75% та розмір пенсії складає 9587,06 гривень. Для проведення перерахунку пенсії відповідно до Постанови № 103 з урахуванням таких щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, як надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, надбавка за вчене звання, надбавка за виконання особливих завдань та премія правові підстави відсутні.
61. Також, у листі вказали, про те, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Оскільки повідомлення Мінсоцполітики про підстави для перерахунку пенсій до Пенсійного фонду України не надходило, для його проведення підстави відсутні.
62. Отже, слід зазначити про те, що Пенсійний фонд фактично відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії згідно заяви позивача від 04.06.2019 року.
63. Не погодившись із такими діями Пенсійного фонду та відмовою у здійсненні перерахунку пенсії позивач звернувся до суду із цим позовом, за захистом своїх порушених прав на належне соціальне забезпечення.
VІ. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
64. Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ), яким держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
65. Статтею 10 Закону №2262-ХІІ встановлено, що обов`язок нарахування та виплат67.
66. Відповідно до ч. 1, 2 та 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
67. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
68. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
69. Згідно з ч. 18 ст. 43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
70. Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі по тексту - Порядок №45 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
71. Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
72. Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
73. 30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
74. Відповідно до п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 ця постанова набирає чинності з 01.03.2018 року.
75. Отже, з набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
76. Відповідно до п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
77. Тотожні за містом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.
78. Аналіз наведених норм щодо порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», свідчить про необхідність здійснення таких послідовних дій: Міністерство оборони України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки; довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено чинними нормативно-правовими актами.
79. Відповідно до п. 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
80. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
81. Пунктом 2 Постанови №704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
82. Відповідно до п. 5, 6 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:
1) установлювати:
- посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1 - 11 за аналогічними посадами;
- посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1 - 5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника;
- надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
83. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою;
2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення;
3) надавати один раз на рік військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення, та допомогу для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.
84. Виплачувати:
1) надбавку за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 16;
2) доплату за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем;
3) доплату за вчене звання військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, які займають посади, пов`язані з педагогічною або науковою діяльністю і мають вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), в розмірі 5 відсотків, професора - 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням;
4) надбавку за спортивні звання військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, які мають спортивне звання «заслужений тренер», «заслужений майстер спорту», «майстер спорту міжнародного класу», в розмірі 10 відсотків посадового окладу, «майстер спорту» - 5 відсотків посадового окладу. За наявності двох і більше звань надбавка до посадового окладу виплачується за одним (вищим) званням.
5) надбавку за почесні звання України, СРСР, союзних республік СРСР військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, які мають почесні звання «заслужений» або «народний», в розмірі відповідно 10 і 15 відсотків посадового окладу.
6) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірах та порядку, визначених законодавством;
7) грошову допомогу військовослужбовцям строкової військової служби, звільненим з військової служби, в розмірі восьми, а зазначеним особам з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, - дванадцяти посадових окладів;
8) одноразову грошову допомогу військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу після укладення ними першого контракту.
85. У додатку №15 до Постанови №704 «Додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» установлено також надбавку за кваліфікацію, а саме особи офіцерського складу (крім осіб офіцерського складу, які проходять службу на посадах льотного складу і виконують польоти в складі екіпажів повітряних суден у якості льотчиків і штурманів), особи рядового, сержантського і старшинського складу, військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, особи рядового і начальницького складу (крім осіб начальницького складу, які проходять службу на посадах льотного складу і виконують польоти в складі екіпажів повітряних суден у якості льотчиків і штурманів), які мають клас: другий: у розмірі 3 відсотків посадового окладу.
86. Разом з тим, пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Постанова №103) постановлено:
- перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
87. Згідно з пунктом 6 Постанови №103 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема у постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393», а саме пункт 5 викладено в такій редакції:
« 5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням».
88. Вказаною Постановою також установлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.
89. Тобто, Постановою №103 встановлено, що перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, премії) не враховуються.
90. Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18 за позовом ОСОБА_4 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправною та нечинною постанови в частині, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45.
91. Таким чином, з огляду на визнання нечинними наведених положень Постанови №103 (а саме з 05.03.2019 року, тобто з дня набрання рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18 законної сили), враховуючи норми Порядку №45 та Постанови №704, суд приходить до висновку, що на момент розгляду цієї справи по суті перерахунок пенсій призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється за правилами, що були передбачені до внесення змін Постановою №103.
92. У свою чергу Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу;
- надбавка за кваліфікацію особам офіцерського складу особи рядового, сержантського і старшинського складу, військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом, особам рядового і начальницького складу (крім осіб начальницького складу, які проходять службу на посадах льотного складу і виконують польоти в складі екіпажів повітряних суден у якості льотчиків і штурманів), які мають клас: другий: у розмірі 3 відсотків посадового окладу.
93. Згідно з абз. 2, 4 та 5 п. 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937, на обласні військові комісаріати покладаються:
- оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби;
- визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (зі змінами) (далі - Порядок подання документів для призначення пенсій). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат (ТЦКСП) складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою;
- складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (зі змінами)».
VІІ. ОЦІНКА СУДУ
94. Дослідивши матеріли справи, судом встановлено, що до 31 грудня 2017 року позивач отримував пенсію з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а саме 15% -надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, 25% - надбавки за вчене звання, 50% -надбавки за виконання особливих завдань, - 10% - премії, що підтверджується матеріалами пенсійної справи позивача.
95. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 відповідач 1 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у березні 2018 року здійснив перерахунок його пенсії з 1 січня 2018 року та відповідно зменшив основний розмір пенсії позивача з 90%, та при цьому не врахувавши щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а саме 15% - надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, 25% надбавки за вчене звання, 50% - надбавки за виконання особливих завдань, - 10% - премії"), що підтверджено розрахунком пенсії станом на 01.01.2018 року та на 01.01.2019 року, з посиланням на довідку яка була виготовлена відповідачем 2 від 14.04.2018 року № ФД93994.
96. Так, слід зазначити про те, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18 за позовом ОСОБА_4 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправною та нечинною постанови в частині, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.
97. З огляду на визнання нечинними наведених положень Постанови №103 (а саме з 05.03.2019 року, тобто з дня набрання рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18 законної сили), враховуючи норми Порядку №45 та Постанови №704, суд приходить до висновку, що на момент розгляду цієї справи по суті перерахунок пенсій призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється за правилами, що були передбачені до внесення змін Постановою №103, а саме з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, зокрема: щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
98. Також, слід зазначити про те, щодо положень Постанови №704, у якій установлені додаткові види грошового забезпечення, а саме надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою; надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу; надбавка за кваліфікацію особам офіцерського складу особи рядового, сержантського і старшинського складу, військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом, особам рядового і начальницького складу (крім осіб начальницького складу, які проходять службу на посадах льотного складу і виконують польоти в складі екіпажів повітряних суден у якості льотчиків і штурманів), які мають клас: другий: у розмірі 3 відсотків посадового окладу.
99. Отже, дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що у цьому випадку саме на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою та подання такої довідки до органу, що призначає пенсії - Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області.
100. Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про зобов`язання Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та наступних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за вчене звання, премії.
101. Проте, що стосується врахування при оформленні відповідної довідки про розмір грошового зобов`язання та здійсненні безпосередньо перерахунку пенсії надбавки за виконання особливо важливих завдань, суд звертає увагу, що виплату надбавки за виконання особливо важливих завдань на момент здійснення перерахунку чинним законодавством не передбачено, а визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій належить до повноважень відповідача 2 Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
102. Суд також не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області щодо зменшення основного розміру пенсії позивача за вислугу років під час її перерахунку, скасувавши щомісячні додаткові види грошового забезпечення (15% - надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, 25% - надбавки за вчене звання, 50% - надбавки за виконання особливих завдань, -10% - премії), оскільки Пенсійний фонд діяв на підставі чинних тоді норм Постанови №103.
103. Щодо позовних вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити з 01 січня 2018 року і подальшому перерахунок пенсії позивачу за вислугу років з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (15% -надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, 25% - надбавки за вчене звання, 50% -надбавки за виконання особливих завдань, - 10% - премії) від відповідних сум грошового забезпечення та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області виплатити позивачу різницю між нарахованою та отриманою пенсією за період з 01.01.2018 року по день, з якого почнеться виплата перерахованої йому у п. 2 пенсії за вислугу років, слід зазначити про те, що вказані вимоги також не підлягають задоволенню, у зв`язку із їх передчасністю, оскільки нова довідка із додатковими видами грошового забезпечення від відповідача 2 ще не надходила.
104. Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити про таке.
105. Як вбачається з перерахунку пенсії, з 01 січня 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області при здійсненні перерахунку пенсії позивачу було зменшено її розмір з 90 % до 70%.
106. Суд встановив, що адміністративна справа в частині зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом №2262-ХІІ, при здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України №704 відповідно до ст.63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 103 є типовою згідно зі зразковою справою №240/5401/18.
107. Тому суд, при вирішенні цієї справи керується висновками Верховного Суду у справі №240/5401/18.
108. Стаття 13 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ», передбачала, Пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт «б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
109. Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів.
110. Відповідно до Закону України від 04.07.2002 року №51-ІV «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» у частині другій статті 13 цифри « 85», « 95» і « 90» замінити відповідно цифрами « 90», « 100» і « 95», а слова і цифри «до категорій 2 і 3» замінити словами і цифрою «до категорії 2».
111. Відповідно до Закону України від 04.04.2006 року №3591-ІV «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» частину другу статті 13 викладено в такій редакції: «Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів».
112. 8 липня 2011 року було прийнято Закон №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності 1 жовтня 2011 року, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри « 90» замінено цифрами « 80».
113. 27 березня 2014 року прийнято Закон №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.
114. Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
115. Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
116. З урахуванням наведених джерел права, Верховним Судом зроблені наступні висновки.
117. Стаття 63 Закону №2262-ХІІ визначає як обов`язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.
118. Кабінет Міністрів України у Порядку №45 визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права.
119. У зв`язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №704, якою з 1 березня 2018 року змінено грошове забезпечення, зокрема, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.
120. Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ умови, порядок та розміри вказаного перерахунку визначені Постановою Кабінету Міністрів України №103, якою постановлено здійснити перерахунок призначених до 1 березня 2018 року на підставі вказаного Закону пенсій з 1 січня 2018 року.
121. Стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.
122. Зміни до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ ні Законом № 3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.
123. Постанови Кабінету Міністрів України №45 і №103 також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
124. Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала.
125. З урахуванням викладеного, Верховний Суд прийшов до висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
126. За таких обставин, слід зазначити про те, що у відповідача 1 були відсутні правові підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії позивачу з 90% до 70% при здійсненні її перерахунку у квітні 2018 року.
127. За таких обставин, з урахуванням положень ч.2 ст. 9 КАС України, суд дійшов висновку про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 року виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
128. Отже, з урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, у зв`язку із чим позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в частині зобов`язання Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та наступних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за вчене звання, премії, в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо обмеження належної ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром 70 відсотків грошового забезпечення під час проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 року, а також в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 року виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
VІІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
129. Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
130. Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
131. Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
132. Так, Європейський суд з прав людини у рішенні по справі "Рисовський проти України" (№ 29979/04) визнав низку порушення пункту 1 статті 6 Конвенції, статті 1 Першого протоколу до Конвенції та статті 13 Конвенції у справі, пов`язаній із земельними правовідносинами; в ній також викладено окремі стандарти діяльності суб`єктів владних повноважень, зокрема, розкрито елементи змісту принципу "доброго врядування".
133. Цей принцип, зокрема, передбачає, що у разі якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб (рішення у справах "Beyeler v. Italy" № 33202/96, "Oneryildiz v. Turkey" № 48939/99, "Moskal v. Poland" № 10373/05).
134. Крім того, в рішеннях Європейського суду з прав людини склалася практика, яка підтверджує, що дискреційні повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен контролювати рішення, прийняті на підставі реалізації дискреційних повноважень, максимально ефективно (рішення у справі "Hasan and Chaush v. Bulgaria" №30985/96).
135. Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
136. Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
137. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
138. Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень не довів правомірності свої дій.
139. Отже, з системного аналізу матеріалів справи, з урахуванням положень ч.2 ст. 9 КАС України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позову, у зв`язку із чим позовні вимоги ОСОБА_1 до відповідача 1: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача 2: Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити певні дії, підлягають частковому задоволенню в частині зобов`язання Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та наступних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за вчене звання, премії, в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо обмеження належної ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром 70 відсотків грошового забезпечення під час проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 року, а також в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 року виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
140. Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає про таке.
141. Відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
142. Враховуючи наявність підстав для часткового задоволення позовної заяви позивача, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на користь позивача сплачений ним судовий збір у розмірі по 288,15 гривень з кожного відповідача окремо.
143. Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
144. Адміністративний позов ОСОБА_1 до відповідача 1: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача 2: Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
145. Зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та наступних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за вчене звання, премії.
146. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо обмеження належної ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром 70 відсотків грошового забезпечення під час проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 року.
147. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 року виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
148. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
149. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 частину судових витрат у розмірі 288,15 гривень.
150. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на користь ОСОБА_1 частину судових витрат у розмірі 288,15 гривень.
151. Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ОКПП НОМЕР_1 ).
152. Відповідач 1: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427).
153. Відповідач 2: Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (49006, м. Дніпро, вул. Шмідта, 16, код ЄДРПОУ 08353525).
154. Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
155. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
156. Повний текст рішення складено 06.09.2019 року.
Суддя В.В Ільков