
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2019 року Справа № 160/5673/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бондар М.В.,
при секретарі судового засідання Бурцевій Я.Е.
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Чуба Д.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним розпорядження та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач), в якій просить:
- визнати протиправними та скасувати розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 08.01.2019 року оформлене листом №6898/08-01/26 від 02.04.2019 року щодо повторного розгляду заяви від 04.06.2018 року у перерахунку пенсії за довідкою № 151 виданою 02.05.2018 року Петропавлівською районною радою Дніпропетровської області із суми середньомісячного фактичного заробітку за травень місяць 1986 року відповідно ч. 3 ст.56; ч. 2 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2018 року по справі № 0440/7103/18;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області здійснити перерахунок пенсійних виплат за наданим зразком, починаючи з 04.06.2018 року, та виплачувати надалі ОСОБА_1 , без обмежень, відповідно ч.3 ст. 57 із середньомісячного заробітку, травня місяця 1986 року у сумі 459,34 кар., за працю у зоні відчуження, та додаток за понаднормативний стаж роботи відповідно норм ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який складає від середньомісячного заробітку 11%.
Ухвалою суду від 24.06.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
В обґрунтування позову зазначено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.11.2018 року у справі №0440/7103/18 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково: визнано протиправною відмову ГУ ПФУ в Дніпропетровській області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов`язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву позивача з приводу перерахунку пенсії. Відповідачем повторно розглянуто заяву позивача та здійснено невірний перерахунок пенсії без врахування вимог статей 56, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та довідки №151 виданої Петропавлівською районною радою Дніпропетровської області.
Ухвалою суду від 24.06.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Представник ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надав відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначив, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.11.2018 року у справі №0440/7103/18 управлінням проведено перерахунок пенсії, в результаті якого, розмір пенсії не змінився. Таким чином, рішення суду виконано у повному обсязі.
Ухвалою суду від 24.07.2019 року призначено розгляд справи №160/5673/19 за правилами загального позовного провадження з проведення підготовчого провадження.
За письмовою згодою сторін розгляд справи по суті відбувся 03.09.2019 року після закриття підготовчого засідання.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звертався до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про визнання дій ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку пенсії за довідкою №151 виданою 02.05.2018 року Петропавлівською районною радою Дніпропетровської області із суми середньомісячного фактичного заробітку за травень місяць 1986 року відповідно до ст.56, ч.2 ст.57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - протиправними; зобов`язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати за приведеним розрахунком, пенсію з 04.06.2018 року за довідкою №151 виданою Петропавлівською районною радою Дніпропетровської області із суми середньомісячного фактичного заробітку за травень місяць 1986 року відповідно ст.56, ч.2 ст.57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.11.2018 року у справі №0440/7103/18 позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково:
1) визнано протиправною відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на його заяву від 04.06.2018 року викладену в листі №Г8788-18 від 17.07.2018 року;
2) зобов`язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 04.06.2018 року про перерахунок пенсії;
3) в решті позовних вимог відмовлено.
На виконання рішення суду від 19.11.2018 року у справі №0440/7103/18 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повторно розглянуло заяву позивача від 04.06.2018 року та здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 , в результаті якого розмір пенсії не змінився, що підтверджується розпорядженням від 08.01.2019 року.
Листом від 02.04.2019 року №6898/08-01/26 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило про здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , проте розмір пенсії не змінився.
Позивач, не погодившись з розміром проведеного перерахунку пенсії, звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що підставою для звернення позивача до суду з цим позовом є неналежне проведення перерахунку пенсії позивача, без врахування вимог статей 56 та 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та довідки №151 виданої Петропавлівською районною радою Дніпропетровської області від 02.05.2018 року.
Так, у рішенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.11.2018 року у справі №0440/7103/18 встановлені наступні обставини справи:
" ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно посвідчення серія НОМЕР_1 від 10.08.1994р. є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986р. (категорія 2).
Згідно пенсійного посвідчення № НОМЕР_2 від 01.06.2010 року (серія НОМЕР_3 ) ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) отримує пенсію за віком.
26.04.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України (Першотравенський сектор обслуговування громадян) із заявою, в якій просив надати інформацію щодо призначення (право на призначення), розрахунок (з яких джерел проведений розрахунок, показники: коефіцієнт заробітної плати, коефіцієнт стажу), додатки до нарахованої пенсії.
Листом від 14.05.2018 року №Г6881-18 Петропавлівським сектором обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розглянуто заяву ОСОБА_1 від 26.04.2018 року та повідомлено зокрема наступне.
З 03.04.2010 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах як учасник ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи ІІ категорії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" зі змінами та доповненнями, працюєте.
За даними пенсійної справи загальний стаж роботи складає 31 рік 6 місяців 11 днів, в т.ч. стаж на пільгових умовах робота за списком 1 по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи складає 0 років 0 місяців 9 днів, з урахуванням кратності 3, що становить 378 місяців. Коефіцієнт стажу для розрахунку пенсії становить 0,31500 (величина оцінки одного року страхового стажу враховується в розмірі 1%).
З 01.10.2017 року проведено перерахунок пенсії відповідно до Закону України від 03.10.2017 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій".
Для розрахунку розміру пенсії використана заробітна плата за період з 01.01.1992 року по 31.12.1996 року та з 01.07.2000 року по 30.11.2009 року відповідно до якої обчислено індивідуальний коефіцієнт для обчислення середньомісячного заробітку склав 0,94197. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 3545,95 грн., який обчислений із урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014, 2015, 2016 роки (3764,40 грн.*0,94197). Розрахунок пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" станом на 01.10.2017 року: 3545,95*0,31500=1116,97+64,44=1181,41+170,82+20,77+11,49=1384,49, де: 3545,95 - середній заробіток для обчислення пенсії за віком; 0,31500 - коефіцієнт стажу; 1116,97 - розмір пенсії за віком, обчислений відповідно до ст.27 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"; 64,44 - доплата за понаднормативний стаж (за 6 років); 1181,41 - загальний розмір пенсій за віком; 170,82 - додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії ЧАЕС; 20,77 - державна адресна допомога (доплата до мінімальної пенсійної виплати); 11,49 - доплата до старого основного розміру пенсії (на 30.09.2017 року). Враховуючи вищевикладене, пенсія розрахована згідно з нормами чинного законодавства. Розмір пенсії станом на 01.05.2018 року складає 1384,49 грн.
04.06.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Петропавлівського сектору обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян із зверненням "Про перерахунок пенсії", в якому просить Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії відповідно до ч.3 ст.57 ч.2 ст.56, ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". У разі обчислення пенсії відповідно до частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії визначається за будь-які 12 місяців підряд роботи на території радіоактивного забруднення. Якщо особа, яка працювала на території радіоактивного забруднення: менше місяця середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць роботи з додаванням заробітку на основній роботі (випадок позивача). Тому просить здійснити перерахунок основної пенсії виходячи із суми заробітної плати за травень місяць 1986 року за довідкою виданою Петропавлівською районною радою Дніпропетровської області від 02.05.2018 року №151.
Листом від 18.06.2018 року №Г8788-18 Петропавлівським сектором обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомлено про продовження терміну розгляду заяви.
Листом від 17.07.2018 року №Г8788-18 Петропавлівським сектором обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розглянуто звернення позивач від 04.06.2018 року та повідомлено, що підставою для перерахунку пенсії відповідно до статті 57, є довідка про заробітну плату за формою, затвердженою листом Міністерства соціального захисту населення від 27.02.1996 року №01-3/244-013-2 (додаток 1). Довідка надана ОСОБА_1 не відповідає вимогам законодавства та не містить розрахунку сум за роботу в зоні відчуження. Враховуючи вищевикладене, провести перерахунок пенсії відповідно до заяви від 04.06.2018 року немає законних підстав.
Не погоджуючись з отриманою відмовою, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає таке.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Судом встановлено, та матеріалами справи підтверджено, що позивач перебуває на обліку в управлінні пенсійного органу з 03.04.2010 року і отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року зі змінами та доповненнями, враховуючи норми статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 року.
Згідно пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Пенсійний фонд України зобов`язано забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
Пунктом 7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого зазначеною Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року, передбачено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов`язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки. При цьому у всіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період. Зазначена постанова набула чинності 01.01.2012 року.
Як вбачається з архівної довідки №151 від 02.05.2018 року, виданої Петропавлівською районною радою Дніпропетровської області за січень-грудень 1986 року заробітна плата позивача за 1986 рік складає (грошова одиниця не значиться): січень - 308,93, лютий - 250,09, березень 252,09, квітень - 230,08, травень - 459,34, червень - 11,09, липень - 251,04, серпень - 145,57, вересень 352,01, жовтень - 181, 85, листопад - 299,81, грудень - 333,64.
Частиною 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суд не приймає доводів відповідача про відсутність законних підстав для перерахунку пенсії за віком за ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки дана норма визначає, що обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у разі обчислення пенсії відповідно до ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на території радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:
менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців;
не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;
менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
При цьому законодавцем не звужується коло осіб лише до тих осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Щодо твердження відповідача, що довідка №151 від 02.05.2018 року не відповідає вимогам законодавства та не містить розрахунку сум за роботу в зоні відчуження, тому провести перерахунок пенсії немає законних підстав, суд зазначає наступне.
Відповідачем до відзиву на позовну заяву було додано копію пенсійної справи позивача ОСОБА_1 , матеріали якої містять зокрема наступні документи.
Архівна довідка Петропавлівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області (архівний відділ) від 17.03.2010р. №45/168 , в якій зазначено, що у документах архівного фонду "Райсільгосптехніка" у Петропавлівському районі Дніпропетровської області за період з жовтня 1981 року по грудень 1986 року у відомостях нарахування заробітної плати робітникам та службовцям є такі відомості про заробітну плату гр. ОСОБА_1 (роки та сума заробітної плати/грошові одиниці не вказано), та зазначено заробітну плату зокрема з січня по грудень 1986 року. В графі підстава зазначено: ф.№73-Л, оп.№1-О, спр.99, арк.69, 88, 109, спр.103-104, арк.15, 32, 48, 65, 82.
16.04.2010 року Петропавлівською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області (архівний відділ) видано архівну довідку №45/250, в якій зазначено, що у документах архівного фонду "Райсільгосптехніка" у Петропавлівському районі Дніпропетровської області у відомостях нарахування заробітної плати робітником та службовцям за травень місяць 1986 року є відомості про такі види нарахувань заробітної плати гр. ОСОБА_1 :
травень (мовою оригіналу): по путов.листу - 120,29; класность - 11,00; отпуск* ФЗП* - 252,01; ФМП - 5,80; премия за апрель ФЗП* - 12,56; сверх уроч.часы* - 4,12: ремонт - 22,65; за работу на Чернобыль АЭС - 30,99. Підстава: ф.№73-Л., оп.№1-О, спр.н/о, 1986, арк.н/н.
З огляду на зазначене, суд приходить до переконання, що матеріали пенсійної справи містять всі необхідні дані для проведення перерахунку позивачу, а відмова відповідача з підстави невідповідності архівної довідки №151 від 02.05.2018 року виданої позивачу Петропавлівською районною радою Дніпропетровської області за січень-грудень 1986 року до положень чинного законодавства, оскільки не містить розрахунку сум за роботу в зоні відчуження є протиправною, оскільки відповідні дані наявні в документах пенсійної справи позивача".
На підставі частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного суду України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, судом було встановлено, що відмова ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити позивачеві перерахунок пенсії з підстав невідповідності архівної довідки №151 від 02.05.2018 року є протиправною. В той же час, судом також досліджено матеріали пенсійної справи позивача та встановлено, що матеріали пенсійної справи містять всі необхідні дані для проведення перерахунку позивачу.
У зв`язку з чим, враховуючи, що прийняття рішення про призначення чи перерахунок пенсії чинним законодавством віднесено до компетенції органів пенсійного фонду, судом було зобов`язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , від 04.06.2018 року про перерахунок пенсії.
Проте, при повторному розгляді заяви позивача від 04.06.2018 року відповідачем не враховано при здійсненні перерахунку пенсії вимоги статей 56 та 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та невірно застосовано інформацію довідки про заробітну плату №151 від 02.05.2018 року.
В судовому засіданні представник відповідача пояснив, що при проведенні перерахунку пенсії позивачеві довідку про заробітну плату №151 від 02.05.2018 року не було враховано, оскільки у рішенні суду не було зазначено про її врахування при здійсненні перерахунку, а лише зазначено повторно розглянути заяву від 04.06.2018 року.
Суд зазначає, що відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.
У зв`язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в пункті 2 статті 56 вказаного Закону.
Аналіз викладеного положення Закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадянам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до абзацу другого частини першої статті 28 Закону № 1058-IV за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
Отже, суд наголошує, що перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 06.02.2018 року у справі №560/684/17.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладені обставини справи, суд дійшов висновку, що відповідач при повторному розгляді заяви позивача не врахував належним чином вимоги Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що призвело до порушення прав позивача у вигляді невірного розрахунку суми при перерахунку пенсії.
Тобто, фактично, відповідачем відмовлено позивачеві у здійсненні перерахунку на підставі статей 56, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням довідки про заробітну плату №151 від 02.05.2018 року.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що відмова відповідача здійснити ОСОБА_1 у перерахунку пенсії є протиправною.
Водночас, позовна вимога про зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсійних виплат за наданим зразком, починаючи з 04.06.2018 року, та виплачувати надалі позивачу без обмежень, відповідно ч.3 ст. 57 із середньомісячного заробітку, травня місяця 1986 року у сумі 459,34 кар., за працю у зоні відчуження, та додаток за понаднормативний стаж роботи відповідно норм ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який складає від середньомісячного заробітку 11% не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З огляду на положення Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
При цьому, з метою забезпечення ефективного судового захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати відповідача повторно розглянути подану позивачем заяву про перерахунок пенсії від 04.06.2018 року з урахуванням висновків суду.
За таких обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково.
У зв`язку з тим, що позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись статтями, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 21910427) про визнання протиправним розпорядження та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , викладену у листі Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 02.04.2019 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.06.2018 року про перерахунок пенсії з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення в повному обсязі складено 13 вересня 2019 року.
Суддя М.В. Бондар