
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 вересня 2019 року Справа № 160/7484/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 05.08.2019 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просив суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 під час її перерахунку з 83% від відповідних сум грошового забезпечення, та неврахування показників - робота з таємними виробами, носіями, документами 15% та 15% (разом 30%); надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 10%;
- зобов`язати відповідача здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії за вислугу років у розмірі 83% від відповідних сум грошового забезпечення з врахуванням показників - робота з таємними виробами, носіями, документами 15% та 15% (разом 30%); надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 10%, та здійснити її виплату з урахуванням раніше проведених виплат та зобов`язати відповідача здійснити виплату пенсії позивачу, перерахованої за період з 01.01.2018, в повному обсязі суми підвищення, згідно із статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за вирахуванням сум, що вже були фактично сплачені.
2. Ухвалою суду від 09.08.2019 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в адміністративній справі № 160/7484/19.
3. 23.08.2019 від відповідача до канцелярії суду надійшов відзив на адміністративний позов з додатками та доказами направлення позивачу.
4. 19.09.2019 від позивача до канцелярії суду надійшла заява з додатком.
щодо строків розгляду справи
5. Європейський суд з прав людини неодноразово зауважував, що обґрунтованість тривалості провадження завжди повинна оцінюватися в світлі обставин справи з посиланням на наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади а також те, що було головним для заявника в спорі.
6. У рішенні ЕСПЛ у справі «Сомор`яй проти Угорщини» (заява № 60934/13) відзначає, що пенсійні спори потребувають особливої ретельності.
7. Європейський суд з прав людини неодноразово зауважував, що обґрунтованість тривалості провадження завжди повинна оцінюватися в світлі обставин справи з посиланням на наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади а також те, що було головним для заявника в спорі.
8. Справа є важливою для позивача та вимагала від суду особливої ретельності, чим обумовлена тривалість її розгляду.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
9. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 «Про збільшення розміру пенсії з 01.07.2012 року» та матеріалів пенсійної справи при розрахунку основного розміру пенсії застосовувався показник 83% грошового забезпечення.
10. Крім того, до сум грошового забезпечення крім посадового окладу враховувались ще робота з таємними виробами, носіями, документами - (15%+15%) разом 30%; надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія - 10 %.
11. 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» на підставі якої відповідач здійснив перерахунок розміру пенсії, при цьому допустив порушення Конституції України та чинного законодавства України, а саме: зменшив розмір призначеної пенсії з 83% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
12. Крім того, перерахована з 01.01.2018 пенсія виплачувалась ОСОБА_1 з урахуванням 50% від підвищення згідно з порядком, встановленим постановою Кабінету Міністрів України № 103.
13. Дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивач вважає незаконними, неправомірними та такими, що порушують права гарантовані Конституцією України та законами України.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
14. Згідно з пунктом «а» статті 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
15. Відповідно до статті 13 Закону № 2262-ХІІ, в редакції, що діяла на дату призначення позивачу пенсії, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен був перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення, пенсія позивачу була призначена у розмірі 83% від грошового забезпечення за 31 рік вислуги.
16. Відповідно до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якою визначаються розміри пенсій за вислугу років, визначено що максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
17. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Норми, які визначають механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, встановлені статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.
18. Право на перерахунок пенсії не є конституційним правом, та твердження позивача щодо звуження існуючих пенсійних прав є безпідставними, оскільки призначений та отримуваний розмір пенсії позивача не було скасовано чи зменшено.
19. Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не наділено повноваженнями визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його, відповідальність за внесення тих чи інших складових грошового забезпечення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії покладається на установу, якою видавалась довідка.
20. Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення позивачу територіальний орган Пенсійного фонду України не має.
21. Виплата позивачу 100% підвищення до пенсії можлива лише з 05.03.2019, тобто з моменту набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, а не з 01.01.2018 як того вимагає позивач.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
22. 18.08.1991 ОСОБА_1 звернувся до Новомосковського міського військового комісаріату з заявою про призначення пенсії за вислугу років (а.с.33).
23. Позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992.
24. У лютому 2008 року здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2008, основний розмір пенсії 83% грошового забезпечення (вислуга років 31), підстава перерахунку: уточнення початкового строку виплати пенсії, всього призначено 2 081,87 грн (а.с.52).
25. Дніпропетровським обласним комісаріатом видана довідка № 80719 від 06.02.2008 про те що відповідно до постанови КМУ України від 07.11.2007 № 1294 грошове забезпечення за нормами, чинними на 1 січня 2008 року (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову службу) за посадою "КОМ В/Ч", яку він обіймав на день звільнення зі служби становить (а.с.16, 53):
- посадовий оклад 1 200 грн;
- оклад за військовим званням полковник/капітан 1р 135 грн;
- надбавка за вислугу років 40% 534 грн;
- надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% 934,50 грн;
- надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 15% 180 грн;
- премія 10% 120 грн;
Всього 3 103,50 грн.
26. 20.03.2008 здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2008 (а.с.54):
- з сум грошового забезпечення: посадовий оклад 1 200 грн, оклад за військове звання 135 грн, процентна надбавка за вислугу років 40% 534 грн, робота з таємн.виробами, носіями, док. 15% 15% 180 грн, надбавка за особливо важливі завдання 50% 934,50 грн, премія 10% 120 грн, всього 3 103,50 грн;
- основний розмір пенсії 83% грошового забезпечення (вислуга років 31) у розмірі 2 575,91 грн, діти війни 47 грн;
- підсумок пенсії (з надбавками) 2 622,91 грн;
- підстава перерахунку: постанова КМУ від 07.11.2007 № 1294 /упорядкування структури грошового забезпечення/.
27. У 2008 році здійснені наступні перерахунки пенсії:
- з 01.04.2008, основний розмір пенсії 83% грошового забезпечення (вислуга років 31), підстава перерахунку: постанова КМУ від 07.11.2007 № 1294 /упорядкування структури грошового забезпечення/, підсумок пенсії (з надбавками) 2 624,01 грн (а.с.55);
- з 01.07.2008, основний розмір пенсії 83% грошового забезпечення (вислуга років 31), підстава перерахунку: уточнення початкового строку виплати пенсії, усього призначено 2 624,11 грн (а.с.56);
- з 01.10.2008, основний розмір пенсії 83% грошового забезпечення (вислуга років 31), підстава перерахунку: Закон України «Про державний бюджет України на 2008 рік» (а.с.57).
28. 18.06.2009 за вхідним № 1659/3909 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області отримало заяву ОСОБА_1 , яка датована 11.06.2009 та в якій заявник просив призначити індексацію пенсії як непрацюючому (а.с.60)
29. 23.06.2009 пенсія позивача перерахована з 01.04.2009, з 01.07.2009, основний розмір пенсії 83% грошового забезпечення (вислуга років 31), підстава перерахунку: постанова КМУ від 11.03.2009 № 198/Соціальний захист окремих категорій громадян/ (а.с.58-59).
30. Листом від 30.06.2009 за № 12475/12-1 «Про проведення індексації пенсії» Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надало відповідь в якому, зокрема, зазначено (а.с.64):
- на підставі заяви від 14.12.2007 було проведено індексацію пенсії за 2007 рік. Кошти в сумі 140,88 грн зараховані на особовий рахунок в Новомосковському відділені Ощадного банку;
- що стосується проведення індексації пенсії у 2008 році, якщо пенсія у грудні 2007 року індексувалась і розмір пенсії з індексацією у грудні місяці (2 034,87 грн + 46,03 грн) був меншим за розмір пенсії без індексації за січень 2008 року (2 622,91 грн), то індексація пенсії за 2008 рік не проводиться;
- в подальшому індексації пенсії буде проводиться в автоматичному режимі за умови дотримання всіх необхідних вимог, передбачених з цього питання діючим законодавством. Заява - зобов`язання для проведення індексації подається одноразово. Необхідність подачі заяви для проведення чергової індексації раніше проіндексованої пенсії немає.
31. У 2011 році проведено перерахунок пенсії з 01.10.2009, основний розмір пенсії 83% грошового забезпечення (вислуга років 31), підстава перерахунку: постанова КМУ від 11.03.2009 № 198/Соціальний захист окремих категорій громадян/, підсумок пенсії (з надбавками) 2 654,11 грн (а.с.65).
32. Дніпропетровським обласним комісаріатом видана довідка ОСОБА_1 від 02.06.2012 № ФД80719 про те, що відповідно до постанови КМУ України від 23.04.2012 № 355 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.04.2012 (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову службу) за посадою "КОМ В/Ч", яку він займав на день звільнення зі служби становить (а.с.17, 66):
- посадовий оклад 1 200 грн;
- оклад за військовим званням полковник/капітан 1р 135 грн;
- надбавка за вислугу років 40% 534 грн;
- надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% 934,50 грн;
- надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 15% 180 грн;
- премія 90% 1 080 грн;
Всього 4 063,50 грн.
33. Позивачу перераховано пенсію з 01.07.2012 (а.с.67):
- з сум грошового забезпечення: посадовий оклад 1 200 грн, оклад за військове звання 135 грн, процентна надбавка за вислугу років 40% 534 грн, робота з таємн.виробами, носіями, док.15% 15% 180 грн, надбавка за особливо важливі завдання 50% 934,50 грн, премія 10% 120 грн, всього 3 103,50 грн;
- основний розмір пенсії 83% грошового забезпечення (вислуга років 31) у розмірі 2 575,91 грн;
- підвищення або надбавки до пенсії: діти війни 59,08 грн, підвищення за постановою КМУ 2012 року № 355 (11% від 2 575,91 грн = 283,35 грн, макс.розмір = 674,89 грн) 283,35 грн; доплата до розміру пенсії зафіксованої індексації 150 грн;
- всього призначено 3 068,34 грн;
- підстава перерахунку: постанова КМУ від 23.04.2012 № 355 /Про збільшення розмірів пенсій з 01.07.2012/.
34. У вересні 2012 року здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.07.2012, з 01.09.2012, основний розмір пенсії 83% грошового забезпечення (вислуга років 31), підстава перерахунку: постанова КМУ від 23.04.2012 № 355/Про збільшення розмірів пенсій з 01.07.2012/ (а.с.68-69, 76)
35. 11.06.2013 пенсія позивача перерахована з 01.01.2013, основний розмір пенсії 83% грошового забезпечення (вислуга років 31), підстава перерахунку: Закон України «Про державний бюджет України на 2013 рік», підсумок пенсії (з надбавками) 3 463,38 грн (а.с.78).
36. У 2013 року позивачу перерахована пенсія:
- з 01.07.2013, основний розмір пенсії 83% грошового забезпечення (вислуга років 31), підстава перерахунку: уточнення початкового строку виплати пенсії, підсумок пенсії (з надбавками) 3 760,38 грн (а.с.86);
- з 01.12.2013, основний розмір пенсії 83% грошового забезпечення (вислуга років 31), підстава перерахунку: Закон України «Про державний бюджет України на 2013 рік», всього призначено 3 791,73 грн (а.с.87).
37. Дніпропетровським обласним комісаріатом видана довідка № ФД 80719 від 13.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, згідно якої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018, за посадою «КОМАНДИР РАДІОТЕХНІЧНОЇ БРИГАДИ», становить (а.с.18, 92):
- посадовий оклад 7 050 грн;
- оклад за військовим званням (полковник) 1 480 грн;
- надбавка за вислугу років (50%) 4 265 грн;
- усього 12 795 грн.
38. У березі 2018 з 01.04.2018 відповідачем згідно Постанови № 103 здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 (а.с.94):
- виходячи із сум грошового забезпечення: посадового окладу 7 050 грн, окладу за військовим званням 1 480 грн; процентна надбавки за вислугу років (50%) 4 265 грн, премія 0% 0,00 грн, всього 12 795 грн;
- основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 35) 8 956,50 грн; вид підвищення або надбавки до пенсії: державна соціальна допомога на догляд інваліда 1 групи (крім інв. війни) підгрупи Б (П 3 ВР) (з 01 по 31) 726 грн, діти війни (з 01 по 31) 66,43 грн;
- підсумок пенсії (з надбавками) 9 748,93 грн; з урахуванням попередньої суми пенсії 4 043,23 та підвищення 2 852,85 (50% від 5 705,70 грн) 6 896,08 грн;
- згідно постанови КМУ 103 від 21.02.2018 підвищення складає 5 705,70 грн. З них виплачується:
-- з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення 2 852,85 грн;
-- з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення 4 279,28 грн;
-- з 01.01.2020 100% від підвищення 5 705,70 грн.
- підстава перерахунку: (ГЗ згідно ПКМУ № 704) ПКМУ № 103 від 21.02.2018 пункт 1 перерахунок з 01.01.2018.
39. 18.07.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою, в якій просив здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії за вислугу років у розмірі 83% від відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням надбавок за роботу з таємними виробами, носіями, документами 15% та 15% (разом 30%); надбавки за особливо важливі завдання 50%, премії 10%, та виплачувати пенсію у повному обсязі суми підвищення, згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за вирахуванням сум, що вже були фактично сплачені (а.с.13).
40. Листом від 29.07.2019 № 5351/Ш-09 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надало відповідь на звернення позивача від 18.07.2019, в якому зазначено, що для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 в розмір 83% від грошового забезпечення та включення до складу грошового забезпечення додаткових видів підстави відсутні (а.с.14-15)
41. У липні 2019 року пенсія позивача перерахована:
- з 01.12.2016, основний розмір пенсії 83% грошового забезпечення (вислуга років 31), підстава перерахунку: Закон України «Про державний бюджет України на 2016 рік», підсумок пенсії (з надбавками) 3 971,09 грн (а.с.88);
- з 01.05.2017, основний розмір пенсії 83% грошового забезпечення (вислуга років 31), підстава перерахунку: Закон України «Про державний бюджет України на 2017 рік», підсумок пенсії (з надбавками) 3 973,23 грн (а.с.89);
- з 01.10.2017, основний розмір пенсії 83% грошового забезпечення (вислуга років 31), підстава перерахунку: Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», підсумок пенсії (з надбавками) 4 043,23 грн (а.с.90);
- з 01.12.2018, з 01.01.2019, з 01.07.2019, основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (вислуга років 31), підстава перерахунку: Закон України «Про державний бюджет України на 2018 рік», постанова Кабінету Міністрів України № 103 з 01.01.2019 (а.с.91, 95, 96).
42. 23.08.2019 ОСОБА_1 звернувся до Дніпровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою згідно з додатком 2 до «Порядку проведення перерахунку пенсій» з урахуванням усіх показників, зокрема - роботи з таємними виробами, носіями, документами 15% та 15% (разом 30%); надбавки за особливо важливі завдання 50%, премії 10% (а.с.107).
43. Листом від 16.09.2019 № 7/12928/11 Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надав відповідь на звернення позивача, в якому, зокрема, зазначено (а.с.108):
- на теперішній час набуло рішення Київського окружного адміністративного суду від 12.12.2008 у справі № 826/3858/18 про визнання протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова), але нове рішення Кабінетом Міністрів України не прийнято;
- прийняття рішення щодо видачі довідки з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» виходить за межі повноважень Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оскільки Кабінетом Міністрів України не виконані вимоги частини 4 статті 63 Закону та не внесені зміни у Постанову щодо форми довідки;
- також, з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не надійшли списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
44. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
45. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
46. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
47. Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
48. У преамбулі Закону № 2262-ХІІ зазначено, що Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
49. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
50. Частина друга статті 13 Закону № 2262-ХІІ зазнавала змін в частині розміру пенсії, обчисленої відповідно до цієї статті, а саме:
- первісна редакція: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 04.02.1994 № 3946-XII: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорій 2 та 3 - 80 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 25.03.1996 року № 103/96-ВР: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 04.07.2002 року № 51-IV: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 04.04.2006 року № 3591-IV: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 08.07.2011 року № 3668-VI: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 27.03.2014 року № 1166-VII: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
51. Відповідно до абзацу 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
52. Постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103) (у редакції чинній на момент здійснення перерахунку у 2018 році), прийнятою відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, постановлено:
- перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (пункт 1 Постанови № 103);
- виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з .01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 (пункт 2 Постанови № 103)
53. «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).
54. Пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1 Порядку № 45).
55. Пунктами 2, 3 Порядку № 45 встановлено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
56. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
57. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
58. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
59. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (пункт 4 Порядку № 45).
60. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 (далі - Порядок № 3-1).
61. Відповідно до пункту 23 Порядку 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.
62. Пунктом 24 Порядку 3-1 встановлено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
63. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
64. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
щодо визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які виразились у зменшенні відсоткового розміру пенсії з 83% до 70% сум грошового забезпечення
65. З матеріалів справи вбачається, що відповідачем при здійсненні у березні 2018 року перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018, на виконання Постанови № 103, зменшено з 83% до 70% максимальний розмір пенсії, передбачений частиною другою статті 13 Закону № 2262-ХІІ.
66. При здійсненні перерахунку пенсії Управлінням Пенсійного фонду неправомірно вирішено питання про перерахунок пенсії із урахуванням чинного на дату такого перерахунку обмеження максимального розміру пенсії 70% відповідного грошового забезпечення.
67. Згідно з частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
68. Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
69. Відповідно зміст суб`єктивного права особи, у тому числі права позивача, що виникло за фактом набуття права на пенсію за вислугу років виходячи з 83% розміру грошового забезпечення, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент виникнення такого права.
70. Згідно вказаного правила «закон зворотної сили не має», дія закону чи іншого нормативно-правового акта поширюється тільки на ті відносини, які виникли після набуття ним чинності.
71. Це є однією з найважливіших гарантій правової стабільності, впевненості суб`єктів права в тому, що їх правове становище не погіршиться з прийняттям нового закону чи іншого нормативного акта, а також необхідною умовою довіри до держави і права, що зазначено в окремій думці судді Конституційного Суду України Козюбри М . І. стосовно Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів).
72. Суд дійшов висновку, що позивач зберігає право на обчислення пенсії за вислугу років із максимального розміру 83% відповідних сум грошового забезпечення, права позивача, що виникли з моменту призначення пенсії у розмірі 83% мають ним реалізовуватись та не можуть бути обмежені або виключені.
73. Верховний Суд України в постановах від 28.10.2014 року та 31.03.2015 року наголошував, що нові правові норми можуть поширювати свою дію виключно на ті події, факти, які виникли після набрання чинності зазначеними нормативно-правовими актами, а отже, стосуються тих осіб, у яких право на призначення пенсії з`явилося після набрання відповідними актами чинності.
74. Крім того, суд зазначає, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
75. Зазначена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 08.07.2015 у справі № 732/48/15, від 31.01.2018 року у справі № 523/4930/15, від 27.02.2018 у справі № 642/3284/17 (адміністративне провадження № К/9901/2058/17), від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17), від 19.06.2018 у справі № 583/2264/17 (провадження № К/9901/1786/18), від 02.04.2019 у справі № 727/6493/17 (адміністративне провадження № К/9901/15370/18).
76. Відповідно до статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
77. Частиною п`ятою вказаної норми встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
щодо визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у проведенні перерахунку без урахування додаткових показників
78. Підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
79. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (у редакції чинній на момент здійснення перерахунку у 2018 році) встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
80. Отримавши від Дніпропетровського обласного військового комісаріату довідку № ФД80719 від 13.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснило позивачу перерахунок пенсії у березні 2018 року.
81. Згідно довідки № ФД80719 від 13.03.2018 розмір грошового забезпечення становить: посадовий оклад 7 050 грн, оклад за військом званням (полковник) 1 480 грн, надбавка за вислугу років (50%) 4 265 грн, усього 12 795 грн.
82. Зазначена довідка № ФД80719 від 13.03.2018 про розмір грошового забезпечення, на підставі якої здійснено перерахунок пенсії, позивачем у судовому порядку не оскаржувалась.
83. За змістом положень пункту 24 Порядку № 3-1 органи пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.
84. Зазначена правова позиція узгоджується з правовою позицією викладеною у постанові Верховного Суду України від 25.11.2014 у справі № 21-322а14.
85. З урахуванням викладеного, судом не встановлені протиправні дії відповідача у проведенні перерахунку пенсії без врахування показників - робота з таємними виробами, носіями, документами 15% та 15% (разом 30%); надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 10%.
86. Підставою для врахування відповідачем вказаних показників у складі грошового забезпечення є відповідна довідка, яка має бути надана органу пенсійного фонду.
щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії в повному обсязі суми підвищення з 01.01.2018
87. Пунктом 1 Постанови № 103 встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
88. Відповідно до пункту 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
89. 30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
90. Зазначена постанова Кабінету Міністрів України набрала чинності з 01.01.2018.
91. Отже, з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
92. Оскільки, в силу приписів статті 63 Закону України № 2262-XII, пункту 4 Порядку № 45, позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 відповідачем здійснено перерахунок пенсії.
93. Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, пункти 1 та 2 Постанови № 103 - скасовані.
94. Суд зазначає, що у зв`язку зі скасуванням пункту 2 Постанови № 103, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
95. Таким чином, з 05.03.2019 пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити певні дії
96. Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
97. У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
98. Засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
99. Отже, «ефективний засіб правого захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
100. Суд зазначає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є:
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у порядку і розмірах, визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших категорій осіб», виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 83% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум;
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 83% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
101. Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
102. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
103. Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
104. Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
щодо строку порушеного права позивача на соціальний захист
105. Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов, не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України.
106. Строки у сфері соціального захисту застосовує відповідний суб`єкт владних повноважень або суд, у випадку, визнання рішення, дії чи бездіяльності відповідного суб`єкта протиправними та задоволення позову особи. У свою чергу, строк на звернення до суду застосовується виключно судом, як правило, на етапі прийняття рішення про відкриття провадження в адміністративній справі. Строк звернення до суду стосується виключно питання прийняття до розгляду або відмови у розгляді позовних вимог по суті, але не застосовується для прийняття рішення про задоволення чи не задоволення таких вимог, а також періоду протягом якого такі вимоги підлягають задоволенню.
107. Суд також виходить з того, що у триваючих правовідносинах суб`єкт владних повноважень протягом певного проміжку часу ухиляється від виконання своїх зобов`язань (триваюча протиправна бездіяльність) або допускає протиправну поведінку (триваюча протиправна діяльність) по відношенню до фізичної або юридичної особи.
108. Відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб`єктом владних повноважень заяви особи, до якого додано пакет необхідних документів. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, крім якщо інше прямо не передбачено законом.
109. При застосуванні строків звернення до адміністративного суду у вказаній категорії справ слід виходити з того, що встановлені процесуальним законом строки та повернення позовної заяви на підставі їх пропуску не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права, легалізації триваючого правопорушення, в пергу чергу, з боку держави.
110. Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
111. З урахуванням викладеного строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала з вини відповідного суб`єкта владних повноважень, немає.
112. Зазначена правова позиція щодо строку порушеного права позивача на соціальний захист щодо викладена у постановах Верховного Суду від 19.03.2019 у справі № 806/1952/18 (адміністративне провадження № К/9901/66396/18), від 22.01.2019 року у справі № 201/9987/17(2-а/201/304/2017), від 24.04.2018 у справі № 646/6250/17, від 30.10.2018 у справі № 493/1867/17, від 25.05.2016 у справі № 164/1904/14-ц, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17.
113. Керуючись статтями 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
114. Адміністративний позов ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
115. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 83% до 70% сум грошового забезпечення.
116. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у порядку і розмірах, визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших категорій осіб», виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 83% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
117. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 83% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
118. В іншій частині позовних вимог відмовити.
119. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
120. Повне рішення складено 23.09.2019.
Суддя І.О. Верба