
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 вересня 2019 року Справа № 160/5642/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бондар М.В.
при секретарі судового засідання Бурцевій Я.Е.
за участю:
представників позивача Глушкова А.П., Курило О.М.
представника відповідача Подварченко А.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна компанія "АЛЬЯНСРЕМТРАКТОР" до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна компанія "АЛЬЯНСРЕМТРАКТОР" (далі - ТОВ "ВКК "АЛЬЯНСРЕМТРАКТОР", позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДФС у Дніпропетровській області, відповідач), в якій позивач просить скасувати податкове повідомлення-рішення (форми "Н") ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 07.03.2019 року №0006855841 про збільшення суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість на суму 83 640,65 грн., в тому числі за штрафними санкціями 83 640,65 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що контролюючим органом прийнято податкове-повідомлення рішення від 07.03.2019 року №0006855841, яким позивачу нараховано штрафні санкції у сумі 83640,65 грн. за несвоєчасну реєстрацію 25 податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Позивач вважає податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що прийнято без урахування всіх обставин. Посилається на те, що несвоєчасна реєстрація податкових накладних відбулась внаслідок форс-мажорних обставин, які не залежать від позивача та які засвідчені довідкою Торгово-промислової палати України від 12.02.2019 року №335/21-10.2.
Ухвалою суду від 24.06.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження.
ГУ ДФС у Дніпропетровській області надано до суду відзив на позов, у якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог та в обгрунтування своєї позиції зазначив, що відповідачем проведено камеральну перевірку ТОВ "ВКК "АЛЬЯНСРЕМТРАКТОР", за результатами якої встановлено порушення останнім граничних строків реєстрації по 25 податковим накладним в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених за грудень 2018 року. У зв`язку з чим, контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 07.03.2019 року №0006855841 щодо застосування до позивача штрафних санкцій у сумі 83 640,65 грн. відповідно до статті 120 Податкового кодексу України. Відповідач вважає, що податкове повідомлення-рішення є правомірним та таким, що прийнято відповідно до норм діючого законодавства та у встановленому законом порядку, відтак позовні вимоги позивача є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Представник позивача надав до суду відповідь на відзив, у якій підтримав доводи, викладені у позовній заяві.
17.07.2019 року оголошено перерву у підготовчому засіданні до 08.08.2019 року; 08.08.2019 року продовжено строк підготовчого засідання на 30 днів та оголошено перерву до 09.09.2019 року.
За письмовою згодою сторін розгляд справи по суті відбувся 09.09.2019 року після закриття підготовчого провадження.
В судовому засідання 09.09.2019 року представники позивача підтримали позов та просили суд задовольнити позов. Представник відповідача заперечувала проти позову та просила суд відмовити у його задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ТОВ "ВКК "АЛЬЯНСРЕМТРАКТОР" зареєстровано як юридична особа 10.11.2009 року та перебуває на обліку у ГУ ДФС у Дніпропетровській області відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
31.01.2019 року ГУ ДФС у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку ТОВ "ВКК "АЛЬЯНСРЕМТРАКТОР" з питання своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних складених за грудень 2018 року.
За результатами перевірки складено акт №4258/04-36-58-41/36723685 від 31.01.2019 року, у висновках якого встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ "ВКК "АЛЬЯНСРЕМТРАКТОР".
Позивач надав до ГУ ДФС у Дніпропетровській області заперечення на акт перевірки №4258/04-36-58-41/36723685 від 31.01.2019 року.
06.03.2019 року ГУ ДФС у Дніпропетровській області надано відповідь на заперечення, у якій повідомлено позивача про те, що акт перевірки №4258/04-36-58-41/36723685 від 31.01.2019 року залишено без змін.
07.03.2019 року відповідачем винесено податкове-повідомлення рішення №0006855841, яким до ТОВ "ВКК "АЛЬЯНСРЕМТРАКТОР" застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 83640,50 грн. за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів.
Позивач оскаржив вказане податкове повідомлення-рішення в адміністративному порядку до ДФС України, рішенням якої 24.05.2019 року №23827/6/99-99-11-06-01-25 податкове повідомлення-рішення від 07.03.2019 року №0006855841 залишено без змін, а скаргу без задоволення.
Вважаючи податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом про його скасування.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Згідно із положеннями пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Таким чином, зміст цієї норми передбачає обов`язок реєстрації податкових накладних та розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у строк визначений ПК України.
Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Враховуючи, що ТОВ "ВКК "АЛЬЯНСРЕМТРАКТОР" порушено строки реєстрації податкових накладних, визначені пунктом 201.10 статті 201 ПК України, ГУ ДФС у Дніпропетровській області застосовано штрафні санкції відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.
Факт несвоєчасної реєстрації податкових накладних позивачем не заперечується, зауважень щодо кількості днів порушення таких строків, правильності застосування пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, розмірів застосованих штрафних санкцій позивачем не висловлено.
Надаючи оцінку доводами позивача про звільнення його від відповідальності за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних у ЄРПН з посиланням на дію форс-мажорних обставин, засвідчених комплексним науково-практичним висновком (довідкою) ТПП України, суд зазначає таке.
У висновках поданого позивачем комплексного науково-практичного висновку (довідки) ТПП України від 12.02.2019 року №335/21-10.2 зазначено, що «причинами дестабілізації фінансового стану ТОВ "ВКК "АЛЬЯНСРЕМТРАКТОР" в четвертому кварталі 2018 року та січні 2019 року, спричинивши унеможливлення виконання останнім обов`язку платника ПДВ у порядку та терміни, передбачені електронним адмініструванням податку на додану вартість, а саме: реєстрацію податкових накладних, що складені з 16 по останній день (включно) грудня 2019 року - до 15 січня 2019 року (включно), згідно пункту 200-1.10 статті 200-1 ПК України, на загальну суму 3 024 405 грн., з ПДВ, у тому числі ПДВ - 504 068 грн., є:
1) дебіторська заборгованість підприємствами ПАТ "УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ" перед ТОВ "ВКК "АЛЬЯНСРЕМТРАКТОР", яка станом на 15 січня 2018 року склала 3 024 408 грн. з ПДВ, у тому числі ПДВ 504 068 грн., як наслідок порушення договірних відносин щодо здійснення розрахунків у встановлені строки замовниками послуги (підприємствами ПАТ "УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ");
2) некоректність договірної норми щодо встановленні строків розрахунків за надану послугу підприємствам ПАТ "УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ", зокрема: повязання зі строком розрахунку такої умови, як "....до 30 банківських днів….", що фактично складає півтора календарних місяця.
Ці причини не залежать від волі, бажань та дій ТОВ "ВКК "АЛЬЯНСТРАКТОР", а також належності виконання ним своїх зобов`язань виконавця послуги у договірних відносинах з підприємствами ПАТ "УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ".
Вказані причини мають причинно-наслідковий зв`язок із здійсненням реєстрації податкових накладних, що складені з 16 по останній день (включно) грудня 2019 року ТОВ "ВКК "АЛЬЯНСТРАКТОР", з порушенням термінів, передбачених пунктом 200-1.10 статті 200-1 ПК України, на 9 календарних днів, бо фактично зареєстровані 24 січня 2019 року, а також враховуючи вичерпність коштів на розрахунковому рахунку та створений дефіцит оборотних активів відстежується причинно-наслідковий зв`язок щодо дотримання порядку та термінів справляння відповідно інших податків та зборів, перерахування заробітної плати, здійснення розрахунків за товари та послуги, незважаючи на той факт, що ТОВ "ВКК "АЛЬЯНСРЕМТРАКТОР" відноситься до відповідальних платників податків України».
Посилання представника позивача на дію форс-мажорних обставин, засвідчену вказаним комплексним науково-практичним висновком ТПП України, які унеможливили своєчасну реєстрацію податкових накладних у ЄРПН, як на підстави звільнення ТОВ "ВКК "АЛЬЯНСТРАКТОР" від відповідальності, суд вважає необґрунтованим, оскільки існування дебіторської заборгованості ПАТ "УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ" не свідчить про наявність форс-мажорних обставин, тому що позивач не позбавлений права здійснювати заходи претензійно-позовної роботи щодо стягнення з підприємства-боржника такої заборгованості.
Крім того, недостатність реєстраційного ліміту на рахунку ПДВ не позбавляє обов`язку позивача перерахувати потрібну суму коштів зі свого рахунку на рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість при їх недостатності для здійснення реєстрації податкових накладних. Відсутність реєстраційного ліміту не може бути обставиною, що звільняє платника від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.
Також, суд звертає увагу, що норми Податкового кодексу України не містять такої підстави для звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, як відсутність вини суб`єкта господарювання.
Суд критично оцінює посилання позивача на частину 1 статті 617 Цивільного кодексу України, оскільки норми Цивільного кодексу України регулюють іншу сферу суспільних відносин та не поширюються на податкові правовідносини.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно застосовані штрафні санкції відповідно до частини першої статті 120-1 ПК України. Відтак, приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення, ГУ ДФС у Дніпропетровській області діяло на підставі та в межах визначених повноважень, передбачених законом, а тому підстави для скасування такого рішення відсутні.
Суд не приймає до уваги доводи представника позивача з приводу того, що контролюючим органом при складанні акту про проведення камеральної перевірки безпідставно визначено вид і розмір штрафної санкції, хоча вид і розмір санкції підлягають визначенню податковим повідомленням-рішенням, оскільки вказане не є порушенням вимог чинного законодавства та підставою для скасування податкового повідомлення-рішення.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
У частині 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову ТОВ "ВКК "АЛЬЯНСРЕМТРАКТОР" слід відмовити.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позову, розподіл судових витрат не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна компанія "АЛЬЯНСРЕМТРАКТОР" (адреса: 53213, Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Шевченка, 148/51; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 36723685) до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (адреса: 49000, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17а; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 39394856) про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в строки, передбачені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до пп.15.5 п.15 ч.1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення в повному обсязі складено 23 вересня 2019 року, у зв`язку з перебування судді на навчанні з 16.09.2019 року по 20.09.2019 року включно.
Суддя М.В. Бондар