Рішення № 84422878, 13.09.2019, Сквирський районний суд Київської області

Дата ухвалення
13.09.2019
Номер справи
376/2349/19
Номер документу
84422878
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Сквирський районний суд Київської області

Справа № 376/2349/19

Провадження № 2-о/376/55/2019

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" вересня 2019 р.

Сквирський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді - Віговського С.І.,

з участю секретаря судового засідання -Кропивлянській С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сквира Київської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Сквирський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Київській області про встановлення факту смерті, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті.

В обґрунтування заяви вказує, що вона ОСОБА_1 є онукою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 року її баба ОСОБА_2 померла в смт. Лотіково, Славяносербський район Луганської області.

Отримати свідоцтво про смерть у Відділі державної реєстрації актів цивільного стану заявник не можє оскільки факт смерті ОСОБА_2 відбувся на тимчасово окуповані території України на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято Відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стан».

Встановлення даного факту заявниці потрібно для отримання Свідоцтва про смерть, яке в подальшому вона має пред`явити для отримання матеріальної допомоги в якості відшкодування понесених витрат на поховання баби та оформлення спадщини після її смерті.

Тому на підставі вищевикладеного заявниця ОСОБА_1 просить суд:

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце смерті Україна, Луганська область Славяносербський район смт Лотікова , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В судове засідання заявниця ОСОБА_1 не з`явилася, просила провести розгляд справи без її участі та без фіксації судового засідання технічними засобами.

Представник заінтересованої особи Сквирського РВ ДРАЦС ГУЮ у Київській області у судове засідання не з`явився.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Суд, дослідивши письмові докази, вважає, що заява підлягає задоволенню, оскільки знаходить достатньо підстав для встановлення факту, який для заявника має юридичне значення.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 , є матір`ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією Свідоцтва про народження Серія НОМЕР_1 , видане Краснодонським ЗАГСом ІНФОРМАЦІЯ_4 року.

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є рідним батьком заявниці по справі - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується копією її Свідоцтва про народження Серія НОМЕР_2 видане Краснодонським Гор. ЗАГС 24.01.1980 року.

ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується копією Свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_3 , видане Краснодонським горЗАГС Луганської області 29.10.1992 року.

24 липня 1999 року заявниця уклала шлюб з ОСОБА_5 , що підтверджується копією Свідоцтва про одруження Серія НОМЕР_6, виданого Краснодонським міським відділом реєстрації актів громадського стану Луганської області, актовий запис 146 та після укладання шлюбу отримала прізвище « ОСОБА_1 ».

Вищезазначене підтверджує той факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 є онукою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що ніким не оспорюється і не спростовується.

Заявниця ОСОБА_1 усно звернулася до відділу реєстрації актів цивільного стану, де їй було відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті, оскільки смерть ОСОБА_2 відбулася на тимчасово окупованій території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

На підтвердження факту смерті в матеріалах справи знаходиться копія Лікарського свідоцтва про смерть №5/19 від 04.07.2019 року видане Луганською Народною Республікою, в якому зазначено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України, а саме Луганська Народна Республіка, Славяносербський район смт. Лотіково та копія Свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_5 видане Відділом ЗАГС Словяносербського районного управління юстиції Мінстерства юстиції Луганської Народної Республіки 09.07.2019 року, в якому зафіксовано факт смерті ОСОБА_2 .

Відповідно до вимог ст.ст.1,3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» Славяносербський район смт. Лотіково є тимчасово окупованою територією. Тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими ч. 2 цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Статтею 17 ч. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров`я або судово-медичної установи, - не пізніше п`яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; встановлення у судовому порядку факту смерті; звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою. У разі настання смерті в дорозі (у поїзді, на судні, в літаку тощо) державна реєстрація смерті може бути, проведена в найближчому органі державної реєстрації актів цивільного стану. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров`я, де настала смерть, та інших осіб. Про державну реєстрацію смерті іноземця відділ державної реєстрації актів цивільного стану повідомляє Міністерство закордонних справ України.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Частиною 2 ст. 317 ЦПК України передбачено, що справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 є онукою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що надає право заявниці звернення до суду з заявою про встановлення факту смерті.

Згідно ч. 2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації смерті баби.

На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд приходить до висновку, що вимоги заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті її баби - ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, а тому підлягають до задоволення.

Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 4 ,247, 258,259, 263-265, 317, 319, ЦПК України, ст. 17 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану», ст. ст. 1,3,9,17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд, -

Ви р і ш и в:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Сквирський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Київській області про встановлення факту смерті - задовольнити в повному обсязі.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки селища Ізварине, міста Краснодона, Луганської області, України, місце смерті Україна, Луганська область Славяносербський район смт Лотікова, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 , причина смерті: Ішемічна хвороба серця.

Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції на протязі 30 днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або в разі розгляду справи (вирішення справи) без повідомлення (виклику) учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Суддя: Віговський С. І.