Рішення № 84420069, 23.09.2019, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
23.09.2019
Номер справи
911/1618/19
Номер документу
84420069
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" вересня 2019 р. м. Київ Справа № 911/1618/19

За позовом Заступника керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки

до Приватного підприємства "Автомагістраль"

про стягнення 2868,12грн

Суддя Чонгова С.І.

Без виклику представників сторін

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки звернувся до господарського суду Київської області з позовом до Приватного підприємства "Автомагістраль" про стягнення 2868,12грн.

В обґрунтування заявлених вимог, прокурор посилається на те, що 24.07.2018 під час здійснення габаритно-вагового контролю посадовими особами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Приватного підприємства «Автомагістраль» складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0017335 та довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю у зв`язку з виявленням на транспортному засобі DAF XF 105.410 (реєстраційний номер НОМЕР_1 ) разом з напівпричепом NoonBoom osd-48-03v-1 (реєстраційний номер НОМЕР_2 ) перевищення навантаження на строєну вісь на 14,00 тонн.

Відповідач у справі - Приватне підприємство «Автомагістраль» у своєму відзиві просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог вказуючи на те, що прокурор немає законних підстав для представництва інтересів держави, а саме особи визначеного у позовній заяві позивача та прокурором не доведено нездійснення або неналежне здійснення захисту інтересів держави у спірних правовідносинах суб`єктом владних повноважень. Крім того, відповідач зазначає, що ваги пересувні автомобільні, якими можливо зважували транспортний засіб відповідача, були встановлені у невизначеному місці з порушенням вимог чинного законодавства (самовільно підрозділом Укртрансбезпеки) без відповідних погоджень з власником автомобільних доріг та уповноваженими підрозділами Національної поліції, без схеми організації дорожнього руху під час під`їзду з нього, а тому будь-які результати зважувань транспортних засобів таким ваговим комплексом були отримані незаконно і братися судом до уваги як доказ апріорі не можуть.

Прокурором 12.08.2019 надано відповідь на відзив, в якій вказує, що відповідач не оскаржував в установленому законом порядку складені Укртрансбезпекою документи з підстав порушення працівниками контролюючого органу його прав при проведенні зважування транспортного засобу.

Ухвалою господарського суду Київської області від 23.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі. Ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами без проведення судового засідання.

Дослідивши матеріали справи та докази, суд

ВСТАНОВИВ:

24.07.2018 під час здійснення габаритно-вагового контролю, посадовими особами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, відповідно Приватного підприємства «Автомагістраль» складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0017335 та довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю у зв`язку з виявленням на транспортному засобі DAF XF 105.410 (реєстраційний номер НОМЕР_1 ) разом з напівпричепом NoonBoom osd-48-03v-1 (реєстраційний номер НОМЕР_2 ) перевищення навантаження на строєну вісь на 14,00 тонн.

Транспортний засіб DAF XF 105.410 (реєстраційний номер НОМЕР_1 ) разом з напівпричепом NoonBoom osd-48-03v-1 (реєстраційний номер НОМЕР_2 ) станом на 24.07.2018 належав Приватному підприємству «Автомагістраль» на праві приватної власності, що підтверджується інформацією територіального сервісного центру МВС України №337 від 26.04.2019 (а.с. 33-34).

Прокурор зазначає, що уповноваженими посадовими особами Київського міжрегіонального управління Державної служби України з безпеки на транспорті, у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007, здійснено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на суму 92,55 євро (2868,12) станом на момент складання розрахунку відповідно до офіційного курсу валют, встановленому Національним банком України), що підтверджується розрахунком Київського міжрегіонального управління Державної служби України з безпеки на транспорті та інформацією з веб-порталу www.bank.gov.ua (а.с.32).

31.07.2018 Київським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки було направлено на адресу відповідача копії зазначених документів з вимогою внести плату за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування (а.с.25).

Однак, відповіді від відповідача не надходило, оплату за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування не здійснено.

Таким чином, прокурор просить суд стягнути з відповідача плату за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування у розмірі 2868,12грн.

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про прокуратуру" на прокуратуру покладаються, зокрема, функції представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначеним цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.

Згідно ч. 4 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Статтею 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема: державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

У п. 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006, зазначено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 (далі - Положення), Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Згідно з пп. 1 п. 4 Положення, основними завданнями Укртрансбезпеки є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті.

Підпунктами 15,27 пункту 5 Положення передбачено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Таким чином, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) під час здійснення своїх повноважень є органом, наділеним спеціальною компетенцією, якому надано повноваження щодо реалізації політики держави з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування.

В обґрунтування підстав для звернення до суду з даним позовом в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, прокурор зазначає, що позивач з часу встановлення порушення не вжито заходів цивільно-правового характеру щодо стягнення з відповідача плати за проїзд великовагового транспортну автомобільними дорогами загального користування, що свідчить про неналежне здійснення нею захисту інтересів держави.

Судом встановлено, що Державна служба України з безпеки на транспорті не вчиняла дій, спрямованих на стягнення з відповідача плати за проїзд автомобільними дорогами транспортного засобу з напівпричепом, вагові параметри яких перевищували нормативні, що витікає також з тексту позовної заяви та відзиву на позовну заяву.

Крім того, з листа №1366/18/13-18 від 05.11.2018 вбачається, що Київське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки просить прокуратуру розглянути можливість щодо представництва інтересів держави в особі Укртрансбезпеки в суді з питань стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування.

Таким чином, суд не приймає до уваги посилання відповідача на відсутність підстав для представництва прокурором Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки.

Як зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.06.2018 у справі № 820/1203/17 за своєю правовою природою плата за проїзд великоваговим транспортним засобом є не штрафною санкцією, а сумою відшкодування матеріальних збитків державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування.

Відповідно до ч.1 ст. 224 ГК України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб`єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Частинами 1 та 4 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

У статті 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Частина 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» встановлює, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 22.5 Правил дорожнього руху затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 , за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь -11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Відповідно до ч. 3 ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом (окрім зазначених у ч.2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Відповідно до п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об`єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

Згідно п. 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Згідно з п. 30 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів тв. Інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету міністрі України № 879 від 27.06.2007 (далі - Порядку №879), плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою: П = (Рзм + Рнв + Рг)хВ, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.

Відповідно п. 31-1 Порядку № 879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п`ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Розмір плати за проїзд визначено прокурором у відповідності до вимог зазначених вище норм Порядку № 879 та відповідно до Ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879).

Крім того п. 27 Порядку № 879 передбачено, що плата за проїзд справляється національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

Згідно з п. 6 ч. З ст. 29 Бюджетного кодексу України, одним з джерел формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

Уповноваженими посадовими особами Київського міжрегіонального управління Державної служби України з безпеки на транспорті здійснено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на суму 92,55 євро (2868,12) станом на момент складання розрахунку відповідно до офіційного курсу валют, встановленому Національним банком України.

Відповідно до п. 41 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні дії або бездіяльність учасників відносин у сфері габаритно-вагового контролю можуть бути оскаржені в установленому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, Київським міжрегіональним управлінням Державної служби України з безпеки на транспорті було складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0017335 від 24.07.2018 та довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0017335 від 24.07.2018, в яких місцем розташування пункту проведення габаритно-вагового контролю є автомобільна дорога: Р-04 Київ - Фастів-Біла Церква - Тараща - Звенигородка км 70-950.

Акт був підписаний водієм крім того, водію була вручена довідка, що підтверджується підписом водія.

В акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю вказані дата в місце проведення габаритно-вагового контролю, отже суд не приймає до уваги заперечення відповідача щодо відсутності визначення часу перевірки.

Заперечуючи проти позову відповідач зазначає, що прокурором не зазначено назви вагів , якими було здійснено зважування та не надано доказів їх сертифікації, калібрування і повірки, однак в матеріалах справи міститься сертифікат відповідності №UA.TR.002.СВ.0300-17 від 27.11.2017 та додаток до нього, декларація відповідності від 27.11.2017 №2.

Крім того, Порядком №879 не визначено вимог щодо зазначення у довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю назв ваг чи їх заводського номера.

Відповідач не надано доказів оскарження дій або бездіяльності уповноважених посадових осіб Київського міжрегіонального управління Державної служби України з безпеки на транспорті при проведенні габаритно-вагового контролю, не надано доказів оскарження розрахунку Київського міжрегіонального управління Державної служби України з безпеки на транспорті.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню на суму 2868,12грн.

В силу ст. 129 ГПК України, судові витрати, понесені позивачем у зв`язку з оплатою позову судовим збором, підлягають відшкодуванню позивачу за рахунок відповідача, у розмірі 1921,00грн.

Керуючись ст. ст. 129, 233, 236-238, 240, 242 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Приватного підприємства «Автомагістраль» (07351, Київська область, Вишгородський район, с. Синяк, вул. Київська, 68; ідентифікаційний код 31481658) на користь Державного бюджету України (Головного управління Державного казначейства у Київській області, р/р 31217216010103, код ЄДРПОУ 38007070, МФО 899998, код бюджетної класифікації: 22160100) 2868,12грн плату за проїзд дорогами великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів.

3. Стягнути з Приватного підприємства «Автомагістраль» (07351, Київська область, Вишгородський район, с. Синяк, вул. Київська, 68; ідентифікаційний код 31481658) на користь прокуратури Київської області (01601, м. Київ, бул. Лесі Українки, буд. 27/2, ідентифікаційний код 02909996) 1921,00грн в рахунок відшкодування витрат, понесених на оплату позову судовим збором.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення складено 23.09.2019

Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя С.І. Чонгова