Ухвала суду № 84419697, 17.09.2019, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
17.09.2019
Номер справи
906/365/17
Номер документу
84419697
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

_____________________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

Від "17" вересня 2019 р. м. Житомир Справа № 906/365/17

Господарський суд Житомирської області у складі судді Макаревича В.А., розглянувши матеріали позовної заяви Комунального підприємства "Теплосервіс" до Відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та речових прав на нерухоме майно Коростишівської міської ради в особі Коростишівської міської ради про скасування рішення державного реєстратора Коростишівської міської ради Житомирської області Чернявської І.В. від 02.03.2018 індексний номер рішення 39954949 про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно (адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв. за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3) за Коростишівською міською радою (код ЄДРПОУ 04053660) та визнання за Комунальним підприємством "Теплосервіс" права господарського відання на адміністративне приміщення, що знаходиться за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3 (загальною площею 205,3 м. кв.) у межах справи №906/365/17

за заявою Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (м. Київ)

до боржника Комунального підприємства "Теплосервіс" (м. Коростишів, Житомирська область)

про визнання банкрутом

за участі представників:

- від кредиторів: ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" - Юзвенко В.Г., довіреність від 21.12.2018 №69/18, свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю серії КВ №000367, видане 19.11.2018;

Менський В. В., довіреність № 1235/5/06-30-10-05 від 26.09.18 - представник ГУ ДФС у Житомирській обл.;

- від боржника: Коляда В.І. - ліквідатор (у режимі відеоконференцзв`язку);

- від відповідача: Окушко О.В., дор. №03-26/2450 від 27.12.2018 - представник Коростишівської міської ради; Коваленко В.В., дор. №03-26/2449 від 27.12.2018 - представник Коростишівської міської ради;

вільний слухач Кравченко В.І.

ВСТАНОВИВ:

У провадженні господарського суду Житомирської області перебуває справа №906/365/17 про банкрутство Комунального підприємства "Теплосервіс" (Житомирська область, м. Коростишів).

Постановою суду від 10.10.2017 боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Яворського Володимира Миколайовича.

Частиною 1 ст.2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство) передбачено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Частиною 6 ст.12 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України) передбачено, що господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Згідно пункту 8 частини 1 статті 20 ГПК України, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи про банкрутство та справи у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно якого відкрито провадження у справі про банкрутство, у тому числі справи у спорах про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником; стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника, за винятком спорів про визначення та сплату (стягнення) грошових зобов`язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України, а також спорів про визнання недійсними правочинів за позовом контролюючого органу на виконання його повноважень, визначених Податковим кодексом України.

З моменту порушення стосовно боржника справи про банкрутство він перебуває в особливому правовому режимі, який змінює весь комплекс юридичних правовідносин боржника, і спеціальні норми Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" мають пріоритет у застосуванні щодо інших законодавчих актів. За умови порушення провадження у справі про банкрутство боржника особливістю вирішення спорів з майновими вимогами, заявленими до боржника, в т.ч. про визнання недійсними правочинів, є те, що вони розглядаються господарським судом у межах справи про банкрутство, що узгоджується із загальною спрямованістю Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", який передбачає концентрацію всіх спорів у межах справи про банкрутство задля судового контролю у межах цього провадження за діяльністю боржника, залучення всього майна боржника до ліквідаційної маси та проведення інших заходів, метою яких є повне або часткове задоволення вимог кредиторів (постанова Верховного Суду України від 20.02.2018 у справі №910/10829/17).

Отже, за умови порушення провадження у справі про банкрутство боржника, особливістю вирішення таких спорів є те, що вони розглядаються та вирішуються господарським судом у межах справи про банкрутство.

17.05.2018 до господарського суду Житомирської області від Комунального підприємства "Теплосервіс" надійшла позовна заява до державного реєстратора Чернявської Ірини Володимирівни про:

- скасування рішення державного реєстратора Чернявської І.В. Коростишівської міської ради від 28.02.2018 про державну реєстрацію права власності за Коростишівською міською радою на адміністративне приміщення загальної площі 205,3 м.кв;

- визнання права власності на адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв., адреса: Житомирська область , Коростишівський район, м.Коростишів , вул.Миру , 3, за Комунальним підприємством "Теплосервіс".

02.07.2018 позивач подав до суду клопотання №1/06-2018 від 15.06.2018, у якому просив суд замінити первісного відповідача - державного реєстратора Чернявську І.В. на належного відповідача - Відділ державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та речових прав на нерухоме майно Коростишівської міської ради в особі Коростишівської міської ради.

Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 28.11.2018, зокрема, заяву Комунального підприємства "Теплосервіс" про скасування рішення державного реєстратора Чернявської І.В. Коростишівської міської ради від 28.02.2018 про державну реєстрацію права власності за Коростишівською міською радою на адміністративне приміщення загальної площі 205,3 м.кв; визнання права власності на адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв., адреса: Житомирська область, Коростишівський район, м.Коростишів, вул.Миру, 3, за Комунальним підприємством "Теплосервіс" прийнято до свого провадження; ухвалено розгляд заяви Комунального підприємства "Теплосервіс" про скасування рішення державного реєстратора Чернявської І.В. Коростишівської міської ради від 28.02.2018 про державну реєстрацію права власності за Коростишівською міською радою на адміністративне приміщення загальної площі 205,3 м.кв; визнання права власності на адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв., адреса: Житомирська область, Коростишівський район, м.Коростишів, вул.Миру, 3, за Комунальним підприємством "Теплосервіс", здійснювати за правилами загального позовного провадження; відкрито провадження у справі з розгляду заяви Комунального підприємства "Теплосервіс" про скасування рішення державного реєстратора Чернявської І.В. Коростишівської міської ради від 28.02.2018 про державну реєстрацію права власності за Коростишівською міською радою на адміністративне приміщення загальної площі 205,3 м.кв; визнання права власності на адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв., адреса: Житомирська область, Коростишівський район, м.Коростишів, вул.Миру, 3, за Комунальним підприємством "Теплосервіс" у межах справи №906/365/17 про банкрутство Комунального підприємства "Теплосервіс"; замінено первісного відповідача - державного реєстратора Чернявську І.В. на відповідача - Відділ державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та речових прав на нерухоме майно Коростишівської міської ради в особі Коростишівської міської ради.

10.01.2019 до суду від КП "Теплосервіс" надійшли письмові уточнення до позовної заяви від 17.05.2018, у яких заявник просив вважати резолютивну частину позовної заяви наступного змісту: "визнання права повного господарського відання на адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м кв. матеріали стін: цегла. Опис: до адмінприміщення належить вхідне крильце, адреса: Житомирська область, Коростишівський район, м.Коростишів, вул. Миру 3."

Згідно ухвали суду від 10.01.2019, суд прийшов до висновку, що, подані до суду уточнення до позовної заяви, у яких Комунальне підприємство "Теплосервіс" просило вважати резолютивну частину позовної заяви наступного змісту: "визнання права повного господарського відання на адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м кв., матеріали стін: цегла. Опис: до адмінприміщення належить вхідне крильце, адреса: Житомирська область, Коростишівський район, м. Коростишів, вул. Миру 3", суд вважає заявою про зміну предмета позову у відповідності до ч.3 ст.46 ГПК України.

27.02.2019 від ліквідатора Комунального підприємства "Теплосервіс" Яворського В.М. надійшло уточнення позовних вимог від 26.02.2019, у яких ліквідатор просить скасувати рішення державного реєстратора Коростишівської міської ради Житомирської області Чернявської І.В. від 02.03.2018 індексний номер рішення 39954949 про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно (адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв. за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3) за Коростишівською міською радою (код ЄДРПОУ 04053660) та визнати за Комунальним підприємством "Теплосервіс" право господарського відання на адміністративне приміщення, що знаходиться за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3 (загальною площею 205,3 м. кв.).

Ухвалою суду від 28.02.2019, зокрема, прийнято та призначено до розгляду у наступне судове засідання заяву про уточнення позовних вимог від 26.02.2019 КП "Теплосервіс", у якій ліквідатор просить скасувати рішення державного реєстратора Коростишівської міської ради Житомирської області Чернявської І.В. від 02.03.2018 індексний номер рішення 39954949 про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно (адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв. за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3) за Коростишівською міською радою (код ЄДРПОУ 04053660) та визнати за Комунальним підприємством "Теплосервіс" право господарського відання на адміністративне приміщення, що знаходиться за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3 (загальною площею 205,3 м. кв.).

Ухвалою суду від 02.04.2019, закрито підготовче провадження з розгляду заяви Комунального підприємства "Теплосервіс" до Відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та речових прав на нерухоме майно Коростишівської міської ради в особі Коростишівської міської ради про скасування рішення державного реєстратора Коростишівської міської ради Житомирської області Чернявської І.В. від 02.03.2018 індексний номер рішення 39954949 про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно (адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв. за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3) за Коростишівською міською радою (код ЄДРПОУ 04053660) та визнати за Комунальним підприємством "Теплосервіс" право господарського відання на адміністративне приміщення, що знаходиться за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3 (загальною площею 205,3 м. кв.) у межах справи №906/365/17; призначено заяву Комунального підприємства "Теплосервіс" до Відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та речових прав на нерухоме майно Коростишівської міської ради в особі Коростишівської міської ради про скасування рішення державного реєстратора Коростишівської міської ради Житомирської області Чернявської І.В. від 02.03.2018 індексний номер рішення 39954949 про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно (адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв. за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3) за Коростишівською міською радою (код ЄДРПОУ 04053660) та визнання за Комунальним підприємством "Теплосервіс" права господарського відання на адміністративне приміщення, що знаходиться за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3 (загальною площею 205,3 м. кв.) у межах справи №906/365/17 до судового розгляду по суті.

Ухвалою суду від 06.05.2019, зокрема, зупинено провадження у справі з розгляду позовної заяви Комунального підприємства "Теплосервіс" до Відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та речових прав на нерухоме майно Коростишівської міської ради в особі Коростишівської міської ради про скасування рішення державного реєстратора Коростишівської міської ради Житомирської області Чернявської І.В. від 02.03.2018 індексний номер рішення 39954949 про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно (адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв. за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3) за Коростишівською міською радою (код ЄДРПОУ 04053660) та визнання за Комунальним підприємством "Теплосервіс" права господарського відання на адміністративне приміщення, що знаходиться за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3 (загальною площею 205,3 м. кв.) у межах справи №906/365/17, до призначення у встановленому порядку ліквідатора у справі №906/365/17.

Також, ухвалою суду від 06.05.2019 усунуто арбітражного керуючого Яворського В.М. від виконання повноважень ліквідатора Комунального підприємства "Теплосервіс" з підстав, зазначених в ухвалі суду.

Ухвалою суду від 18.06.2019, зокрема, призначено ліквідатором Комунального підприємства "Теплосервіс" (12501, Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3, код ЄДРПОУ 33165653) арбітражного керуючого Коляду Володимира Ілліча (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 1581 від 24.07.2013; м.Львів, вул. Сихівська, 19 кв.8, ідентифікаційний номер 2064814894 ).

Ухвалою суду від 24.06.2019 поновлено провадження у справі з розгляду позовної заяви Комунального підприємства "Теплосервіс" до Відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та речових прав на нерухоме майно Коростишівської міської ради в особі Коростишівської міської ради про скасування рішення державного реєстратора Коростишівської міської ради Житомирської області Чернявської І.В. від 02.03.2018 індексний номер рішення 39954949 про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно (адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв. за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3) за Коростишівською міською радою (код ЄДРПОУ 04053660) та визнання за Комунальним підприємством "Теплосервіс" права господарського відання на адміністративне приміщення, що знаходиться за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3 (загальною площею 205,3 м. кв.) у межах справи №906/365/17 із стадії судового розгляду по суті.

Судом встановлено, що всі учасники провадження у справі повідомлені про дату, час і місце розгляду справи своєчасно та з дотриманням вимог ГПК України.

У судовому засіданні представник КП "Теплосервіс" уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представники Коростишівської міської ради проти позову заперечували з підстав, викладених у письмовому відзиві (а.с. 97-101, т.9).

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників провадження у справі, суд вважає за необхідне зазначити таке.

Згідно з частиною 1 статті 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Частинами 1, 2 статті 16 Цивільного кодексу України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, визнання права, відновлення становища, яке існувало до порушення;.

Кожний суб`єкт господарювання та споживач, відповідно до частини 2 статті 20 Господарського кодексу України, має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб`єктів захищаються шляхом, зокрема, визнання наявності або відсутності прав.

Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002 визначено, що частина 2 статті 124 Конституції України передбачає право юридичної особи на захист судом своїх прав, встановлює юридичні гарантії їх реалізації, надаючи кожному захищати свої права будь-якими не забороненими законом засобами. Кожна особа має право вільно обирати не заборонений законом засіб захисту прав, у тому числі судовий захист. Суб`єкти правовідносин, у тому числі юридичні особи, у разі виникнення спору можуть звертатися до суду за його вирішенням. Юридичні особи мають право на звернення до суду для захисту своїх прав безпосередньо на підставі Конституції України.

Відтак, сторона при зверненні до господарського суду повинна довести, що її суб`єктивне право порушено, не визнано чи оспорюється, а об`єктом захисту є її охоронюваний законом інтерес.

Згідно останніх уточнень до позовної заяви позивач просить, зокрема, скасувати рішення державного реєстратора Коростишівської міської ради Житомирської області Чернявської І.В. від 02.03.2018 індексний номер рішення 39954949 про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно (адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв. за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3) за Коростишівською міською радою (код ЄДРПОУ 04053660) та визнати за Комунальним підприємством "Теплосервіс" право господарського відання на адміністративне приміщення, що знаходиться за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3 (загальною площею 205,3 м. кв.) у межах справи №906/365/17.

Як зазначалось вище, постановою господарського суду від 10.10.2017 боржника Комунальне підприємство "Теплосервіс" було визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Яворського Володимира Миколайовича.

Рішенням Коростишівської міської ради від 24.06.2004 створено Коростишівське комунальне підприємство «Теплосервіс» (а.с.102, т.9).

Відповідно до рішення Коростишівської міської ради від 30.09.2004 затверджено уточнений статут комунального підприємства «Теплосервіс» (а.с.106, т. 9).

Комунальне підприємство «Теплосервіс», що надалі іменується «Підприємство», є комунальним унітарним підприємством, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади Коростишівської міської ради, згідно законодавства України, що надає послуги населенню, організаціям бюджетної сфери та іншим споживачам з теплопостачання, гарячого водопостачання, ремонту і обслуговування котельного обладнання, будівельних конструкцій, споруд теплових мереж та інших послуг (п.1.1 Статуту).

Засновником і власником підприємства є територіальна громада Коростишівська міська рада, яка є власником майна підприємства (основних фондів) (п. 1.2 Статуту).

Згідно з ч.ч. 1,2,3 ст. 78 ГК України, комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління. Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами. Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності ї закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).

Право господарського відання є речовим правом суб`єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним майном), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим кодексом та іншими законами ( ч. 1 ст. 136 ГК України).

Відповідно до п. 4.2 Статуту, майно підприємства належить йому на праві повного господарського відання. Здійснюючи право повного господарського відання, підприємство володіє, користується та розпоряджається майном на свій розсуд, вчиняючи до нього будь - які дії, що не суперечать статуту підприємства.

Приписами статей 142 - 146 Конституції України встановлено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування, зокрема, управляють майном, що є в комунальній власності; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю.

Права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку.

Інші питання організації місцевого самоврядування, формування, діяльності та відповідальності органів місцевого самоврядування визначаються законом.

Статтею 143 Конституції України визначено, що майном, що є в комунальній власності, управляють територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" право комунальної власності право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

Згідно з пунктом 5 статті 16 цього Закону від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Положеннями статті 60 вказаного Закону передбачено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Управління підприємством здійснюється на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і принципів сомоврядування трудового колективу (п.3.1 Статуту).

Виключно на пленарних засіданнях сесії Коростишівської міської ради вирішуються питання щодо, зокрема, розпорядження майном підприємства, що було надано на праві повного господарського відання (п. 3.3 Статуту).

Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Судом встановлено, що згідно рішення Коростишівської міської ради №383 від 15.09.2004 на баланс МКП «Теплосервіс» (Комунальному підприємству «Теплосервіс») передано котельні, теплові мережі (згідно з додатком) (а.с. 131- 135, т.9).

Рішенням б/н від 11.11.2004 надано дозвіл МКП «Тепломережа» на передачу підприємству КП «Теплосервіс» на баланс малоцінного інвентаря та матеріалів згідно переліку (а.с.111-115, т.9).

Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що виключно з майна відповідно до Переліку основних засобів, що передані згідно рішення Коростишівської міської ради №383 від 15.09.2004 на баланс КП «Теплосервіс» (Додаток до рішення виконкому міської ради від 15.09.2004 №383) сформовано статутний фонд КП «Теплосервіс» на загальну суму 1485807,45 грн. До зазначеного Переліку основних засобів, що передані на баланс КП «Теплосервіс» було включено і спірне майно - адміністративне приміщення з інвентарним номером згідно Переліку - №299.

При цьому, слід зазначити, що відповідно до п.4.1 статуту, майно підприємства становить оборотні кошти, основні засоби, а також інші цінності, вартість яких визначається в самостійному балансі підприємства.

Розмір статутного фонду підприємства становить 1485807,45 грн.

Згідно п. 4.4 Статуту джерелами формування майна підприємства є:

матеріальні та грошові внески Засновника;

доходи, одержані від господарської діяльності;

доходи від цінних паперів;

кредити банків та інших кредиторів;

капітальні вкладення та дотації з бюджету;

придбання майна іншого підприємства;

безоплатні або благодійні внески, пожертвування організацій, підприємств, громадян;

інші джерела, не заборонені законодавчими актами України.

Рішенням Коростишівської міської ради №752 від 07.11.2008 було вирішено поповнити статутний фонд КП «Теплосервіс» з бюджету розвитку в сумі 400 000 грн з подальшим перерахуванням коштів на рахунок КП «Теплосервіс» (а.с.110, т.9).

При цьому, позивачем надано до матеріалів справи банківські виписки з рахунку, відкритого в АТ "Укрінбанк" (а.с.146-187, т. 10).

У банківській виписці від 19.10.2004 зазначено про оплату за опалення Коростишівською міською радою в сумі 33799 грн. (а.с. 147, т. 10).

Представник позивача повідомив, що відсутні будь-які докази поповнення статутного фонду КП «Теплосервіс» грошовими коштами, а тому вважає, що зазначене є доказом передачі до статутного фонду КП «Теплосервіс» на загальну суму 1485807,45 грн майна відповідно до Переліку основних засобів, що передані згідно рішення Коростишівської міської ради №383 від 15.09.2004 (Додаток до рішення виконкому міської ради від 15.09.2004 №383), яке було закріплено за підприємством на праві господарського відання.

Представники Коростишівської міської ради Коростишівського району Житомирської області у судовому засіданні 05.02.2019 повідомили, що у архівних матеріалах Коростишівської міської ради відсутні докази формування статутного фонду КП "Теплосервіс" з переданого на баланс КП «Теплосервіс» (Додаток до рішення виконкому міської ради від 15.09.2004 №383) майна, а також, відсутні будь-які рішення Коростишівської міської ради стосовно передачі спірного майна КП "Теплосервіс" у повне господарське відання. Зазначене може свідчити, що статутний фонд КП "Теплосервіс" був сформований в інший спосіб, зокрема і перерахуванням грошових коштів. У зв`язку з тим, що пройшло багато часу архівні матеріали про формування статутного фонду КП «Теплосервіс», зокрема і перерахуванням грошових коштів на даний час не збереглися.

Дослідивши наявні у справі докази, проаналізувавши матеріали справи та норми чинного законодавства з приводу даного спору, а також заслухавши пояснення представників учасників провадження у справі, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, зважаючи на таке.

Судом встановлено, що рішенням Коростишівської міської ради №719 від 07.08.2008 було затверджено майно, що перебуває у власності територіальної громади міста Коростишева згідно додатків (а.с. 116- 124, т.9).

У додатках до вищезазначеного рішення міститься перелік майна, що перебуває у власності територіальної громади м. Коростишева, які знаходяться на балансі КП "Теплосервіс".

Як убачається з додатків до рішення Коростишівської міської ради №719 від 07.08.2008, у переліку зазначено і спірне майно - адміністративне приміщення балансовою вартістю 50413,14 грн (а.с.123, т.9).

Також, адміністративне приміщення балансовою вартістю 50 413,14 грн є у переліку основних засобів, що знаходяться на балансі КП «Теплосервіс» станом на 01.07.2017 (а.с.225, т.9).

У судовому засіданні судом було з`ясовано та представниками сторін підтверджено, що спірне майно адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв. за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3, згідно Додатку до рішення №383 виконкому Коростишівської міської ради від 15.09.2004 та Додатку до рішення №719 від 07.08.2008 має інвентарний номер №299, балансова вартість 50 413,14 грн (том 9 а.с.135, 123 ).

Будь - якого іншого адміністративного приміщення на баланс КП "Теплосервіс" не передавалось.

ВІдтак, судом встановлено та не заперечується сторонами у справі, що на даний час є чинним рішення Коростишівської міської ради №719 від 07.08.2008 згідно якого затверджено майно, що перебуває у власності територіальної громади міста Коростишева згідно додатків (а.с. 116 - 124, т.9), зокрема, адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв. за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3, згідно Додатку до рішення №383 виконкому Коростишівської міської ради від 15.09.2004 та Додатку до рішення №719 від 07.08.2008 має інвентарний номер №299, балансова вартість 50 413,14 грн.

При цьому, доказами у справі, а саме: рішенням Коростишівської міської ради №383 від 15.09.2004, Переліком основних засобів, що передані згідно рішення Коростишівської міської ради №383 від 15.09.2004 на баланс КП «Теплосервіс» (Додаток до рішення виконкому міської ради від 15.09.2004 №383) підтверджується передача адміністративного приміщення з інвентарним номером згідно Переліку - №299 Комунальному підприємству «Теплосервіс» на баланс .

Перебування майна, у тому числі споруд, будинків на балансі підприємства (організацій) ще не є його безспірною ознакою його права власності (господарського відання). Баланс підприємства (організації) є формою бухгалтерського обліку, визначення складу і вартості майна та обсягу фінансових зобов`язань на конкретну дату. Баланс не визначає підстав знаходження у власності (володінні) підприємства. Одним з основних критеріїв визначення законності володіння майном і відображення його на балансі підприємства є джерела фінансування (централізоване або власні кошти підприємства), передача підприємству у володіння майна безпосередньо власником (уповноваженим ним органом) чи підприємством, яке володіє майном на праві повного господарського відання.

При цьому суд вважає, що співпадіння розміру статутного фонду КП «Теплосервіс» та залишкової вартості майна згідно Переліку основних засобів, що передані згідно рішення Коростишівської міської ради №383 від 15.09.2004 на баланс КП «Теплосервіс», не є беззаперечним доказом передачі власником зазначеного майна Комунальному підприємству «Теплосервіс» на праві господарського відання.

Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що спірне майно - адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв., адреса: Житомирська область, Коростишівський район, м.Коростишів, вул.Миру, 3, яке було передане на баланс КП «Теплосервіс», перебуває у власності територіальної громади міста Коростишева.

Відповідно до п.8 ст. 42 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», майно, щодо якого боржник є користувачем, балансоутримувачем або зберігачем, повертається його власнику відповідно до закону або договору.

Частиною 4 статті 41 Конституції України передбачено, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Згідно доповнень до статуту Комунального підприємства «Теплосервіс» станом на 07.10.2010, засновником і власником підприємства є територіальна громада Коростишівська міська рада, яка є власником майна підприємства (основних фондів) (а.с. 215, т.9).

Статтею 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Згідно зі статтею 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Відповідно до статті 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Згідно з частинами 1, 2 статті 321 Цивільного Кодексу право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (ст. 328 ЦК України).

Частина 2 статті 331 ЦК України передбачає, що право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Положеннями статей 181, 182, 334 Цивільного кодексу України визначено, що до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.

Згідно зі статтею 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державній реєстрації прав підлягають, зокрема: право власності; речові права, похідні від права власності, в т.ч. право господарського відання.

Судом встановлено та не спростовується позивачем, що позивач Комунальне підприємство «Теплосервіс» з моменту створення до моменту звернення до суду з даною позовною заявою не зверталось з відповідною заявою для державної реєстрації права господарського відання на спірне майно.

Відповідно до частини 3 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов:

1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення;

2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.

Державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. Втручання, крім випадків, передбачених цим Законом, будь-яких органів влади, їх посадових осіб, юридичних осіб, громадян та їх об`єднань у діяльність державного реєстратора під час проведення державної реєстрації прав забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом (ст. 11 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").

Частина 5 статті 12 вищезазначеного Закону передбачає, що відомості Державного реєстру прав вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою, доки їх не скасовано у порядку, передбаченому цим Законом. Будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, зареєстрованих у Державному реєстрі прав, вчиняються на підставі відомостей, що містяться в цьому реєстрі.

У своїй позовній заяві позивач ззазначає, що право власності на спірне майно - адмінприміщення було зареєстровано за КП «Теплосервіс» 05.12.2017 державним реєстратором - приватним нотаріусом Житомирського районного нотаріального округу Павленком П.П. на підставі рішень Коростишівської міської ради №383 від 15.09.2004 та б/н від 11.11.2004, технічного паспорту: серія та номер 633/ю/376, виданого 30.11.2017. Проте, згодом, позивачу стало відомо про скасування запису про реєстрацію нерухомого майна - адміністративного приміщення загальної площі 205,3 м.кв., адреса: Житомирська область, Коростишівський район, м.Коростишів, вул.Миру, 3 за КП "Теплосервіс" та прийняття державним реєстратором 28.02.2018 рішення про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно - адміністративного приміщення загальної площі 205,3 м.кв., адреса: Житомирська область, Коростишівський район, м.Коростишів, вул . Миру , 3 за Коростишівською міською радою.

У судовому засіданні 14.02.2019 приватний нотаріус Павленко П.П., який був викликаний у судове засідання відповідно до ухвали суду від 10.01.2019, письмових пояснень не надав; надав усні пояснення стосовно підстав включення до реєстру та виключення з реєстру запису про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно - адміністративного приміщення загальної площі 205,3 м.кв., адреса: Житомирська область, Коростишівський район, м.Коростишів, вул.Миру, 3 за КП "Теплосервіс". Пояснив, що ним до Державного реєстру було внесено дані про реєстрацію нерухомого майна - адміністративного приміщення загальної площі 205,3 м.кв., адреса: Житомирська область, Коростишівський район, м.Коростишів, вул.Миру, 3 за КП "Теплосервіс" на підставі наданих заявником копій документів (у тому числі статуту КП "Теплосервіс" тощо) Комунального підприємства "Теплосервіс" (Житомирська область, м. Коростишів). Оскільки заявником так і не було надано для огляду та перевірки оригіналів документів (у тому числі статуту КП "Теплосервіс" тощо) Комунального підприємства "Теплосервіс" (Житомирська область, через деякий час ним було скасовано, як помилково внесений запис про реєстрацію нерухомого майна - адміністративного приміщення загальної площі 205,3 м.кв., адреса: Житомирська область, Коростишівський район, м.Коростишів, вул.Миру, 3 за КП "Теплосервіс". Зазначив, що реєстраційна справа не була сформована, а була лише складена довідка про реєстраційну дію.

Державний реєстратор Відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та речових прав на нерухоме майно Коростишівської міської ради Чернявська І.В. у судовому засіданні 26.02.2019 надала усні пояснення стосовно підстав реєстрації нерухомого майна - адміністративного приміщення загальної площі 205,3 м.кв за адресою: м.Коростишів, вулиця Миру, 3, за Коростишівською міською радою; повідомила про дотримання Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 при реєстрації вищевказаного майна; зазначила, що від уповноваженої особи Коростишівської міської ради для вчинення реєстрації прийняла: 1) технічний паспорт на об`єкт майна, документ, що підтверджує факт перебування об`єкта нерухомого майна у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (довідка №08/03-32 від 09.01.2018, рішення Коростишівської міської ради Коростишівського району Житомирської області №719 від 07.08.2008, 2) документ , що підтверджує факт відсутності перебування об`єкта нерухомого майна у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (довідка №05/578 від 22.02.2018), 3) документ про присвоєння поштової адреси об`єкту нерухомого майна, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (довідка №03-32/154 від 23.03.2018), 5) доручення на уповноважену особу, видане Коростишівською міською радою №03-32/154 від 23.02.2018). Зазначила про наявність чинного рішення Коростишівської міської ради №719 від 07.08.2008 згідно якого затверджено майно, що перебуває у власності територіальної громади міста, зокрема, адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв. за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3, згідно Додатку до рішення №719 від 07.08.2008 та повідомила про відсутність підстав для відмови Коростишівській міській раді у державній реєстрації права власності на нерухоме майно на адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв., адреса: Житомирська область, Коростишівський район, м.Коростишів, вул. Миру, 3.

На виконання вимог ухвал суду у судовому засіданні 02.04.2019 державним реєстратором було надано для огляду реєстраційну справу №1427630818225; копії реєстраційної справи надійшли до суду 29.03.2019 (а.с. 122-124, т.11).

При цьому позивачем не надано до суду жодного доказу порушення (недотримання) Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 при реєстрації вищевказаного майна.

Дослідивши матеріали справи (в тому числі копії реєстраційної справи №1427630818225 (а.с. 122-124, т.11), перевіривши дотримання державним реєстратором Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 при реєстрації вищевказаного майна та оцінивши в сукупності всі надані докази, суд приходить до висновку, що державним реєстратором Коростишівської міської ради Житомирської області Чернявською І.В. реєстраційні дії стосовно державної реєстрації права власності на нерухоме майно (адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв. за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3) за Коростишівською міською радою (код ЄДРПОУ 04053660) були вчинені з дотриманням Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, а тому приходить до висновку, що рішення державного реєстратора Коростишівської міської ради Житомирської області Чернявської І.В. від 02.03.2018 індексний номер рішення 39954949 про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно (адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв. за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3) за Коростишівською міською радою є правомірним та таким, що не підлягає скасуванню.

З огляду на таке, відсутні підстави для задоволення заяви Комунального підприємства «Теплосервіс» з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 26.02.2019 про скасування рішення державного реєстратора Коростишівської міської ради Житомирської області Чернявської І.В. від 02.03.2018 індексний номер рішення 39954949 про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно (адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв. за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3) за Коростишівською міською радою (код ЄДРПОУ 04053660) та визнання за Комунальним підприємством "Теплосервіс" права господарського відання на адміністративне приміщення, що знаходиться за адресою: Житомирська область, м.Коростишів, вул. Миру, 3 (загальною площею 205,3 м. кв.) у справі №906/365/17.

Згідно із частинами 2, 3 статті 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Частиною 4 статті 13 ГПК України визначено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до частинами 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами частинами 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частини 1 статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами частини 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 № 3477-1У суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику суду як джерело права.

Основною метою ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод є попередження свавільного захоплення власності, конфіскації, експропріації та інших порушень безперешкодного користування своїм майном.

Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пунктом 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення від 09.12.1994 Європейського суду з прав людини у справі "Руїс Торіха проти Іспанії".). Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку за сукупністю відмовити Комунальному підприємству «Теплосервіс» у задоволенні заяви з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 26.02.2019 про скасування рішення державного реєстратора Коростишівської міської ради Житомирської області Чернявської І.В. від 02.03.2018 індексний номер рішення 39954949 про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно (адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв. за адресою: Житомирська область, м. Коростишів , вул. Миру, 3 ) за Коростишівською міською радою (код ЄДРПОУ 04053660) та визнання за Комунальним підприємством "Теплосервіс" права господарського відання на адміністративне приміщення, що знаходиться за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3 (загальною площею 205,3 м. кв.).

Керуючись ст.ст. 73, 74, 86, 233 - 235 ГПК України, ст.ст. 37-45 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у редакції, чинній з 19.01.2013, господарський суд

УХВАЛИВ:

Відмовити Комунальному підприємству «Теплосервіс» у задоволенні заяви з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 26.02.2019 про скасування рішення державного реєстратора Коростишівської міської ради Житомирської області Чернявської І.В. від 02.03.2018 індексний номер рішення 39954949 про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно (адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв. за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3) за Коростишівською міською радою (код ЄДРПОУ 04053660) та визнання за Комунальним підприємством "Теплосервіс" права господарського відання на адміністративне приміщення, що знаходиться за адресою: Житомирська область, м.Коростишів, вул. Миру, 3 (загальною площею 205,3 м. кв.) у справі №906/365/17.

Ухвала господарського суду набирає законної сили з моменту її прийняття та підлягає оскарженню.

Апеляційна скарга на ухвалу господарського суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Північно-Західного апеляційного господарського суду або через Господарський суд Житомирської області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту ухвали.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/sud5007/.

Дата підписання ухвали: 23.09.2019

Суддя Макаревич В.А.

Відомість розсилки:

1 - в справу

2 - Комунальному підприємству "Теплосервіс" (12501, м. Коростишів, вул. Миру, 3) (рек. з повідом)

3 - а/к Коляда В. І . (АДРЕСА_1) - рек. з пов.

4 - ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" (04116, м. Київ, вул. Шолуденка,1) (реком. з пов.)

5 - Головному управлінню ДФС України у Житомирській області (10003, м. Житомир, вул. Юрка Тютюнника, 7) (рек. з пов.)

6 - ПАТ по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" (12501, м.Коростишів, вул. Київська,55) .(реком. з пов.)

7 - Національній акціонерній компанії "Нафтогаз України" (01001, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 6) (рек. з пов.)

8 - Коростишівська міська рада (12501, Житомирська обл., м. Коростишів, вул. Володимирська, буд. 1) (рек. з пов.)