Рішення № 84401736, 19.09.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.09.2019
Номер справи
640/3623/19
Номер документу
84401736
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

19 вересня 2019 року № 640/3623/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шейко Т.І.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 до Міністерства аграрної політики та продовольства України провизнання протиправними дій Треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: - Державне підприємство «Виробничий південний біотехнологічний центр»; - ОСОБА_2 ; встановив:

ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Міністерства аграрної політики та продовольства України, в якому просила суд: - визнати протиправним та скасувати рішення конкурсної комісії Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо переможця конкурсу на посаду керівника Державного підприємства «Виробничий південний біотехнологічний центр», яким було обрано ОСОБА_2 , яке було проведено на підставі наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 17 грудня 2018 року «Про проведення конкурсного відбору на заміщення вакантних посад керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки та продовольства.

Позовні вимоги мотивовані порушенням процедури проведення конкурсу. Так, пункт 6 розділу 9 Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2008 року №777, вказує, що в оголошенні про проведення конкурсного відбору обов`язково має бути інформація, що стосується фінансово-економічного стану підприємства, - відомості про баланс (форма №1), звіт про фінансові результати (форма №2), звіт про рух коштів (форма №3), звіт про власний капітал (форма №4), примітки до річної звітності (форма №5). Всупереч цьому відповідач, оприлюднивши на своєму офіційному сайті оголошення про проведення конкурсу не надав звіт про рух коштів (форма №3), звіт про власний капітал (форма №4) та примітки до річної звітності (форма №5). Відповідачем оприлюднено баланс (звіт про фінансовий стан) станом на 01 жовтня 2018 року та звіт про фінансові результати (звіт про сукупний дохід) станом на 01 жовтня 2018 року, які підписані не уповноваженою особою, оскільки ОСОБА_3 не являється керівником ДП «Виробничий південний біотехнологічний центр». Згідно Витягу з ЄДРПО керівником є ОСОБА_4 .

Позивач ОСОБА_1 брала участь у конкурсі, переможцем якого обрано ОСОБА_2 , а тому, зважаючи на наведені вище порушення процедури проведення конкурсу, вважає свої права порушеними, задля чого звернулась до суду за їх захистом.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 березня 2019 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у підготовчому судовому засіданні.

На стадії підготовчого судового засідання судом залучено до участі у справі в якості третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 та Державне підприємство «Виробничий південний біотехнологічний центр».

Відповідач подав відзив на позов, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог, зазначивши про їх безпідставність. Так, представник відповідача зауважив, що на виконання вимог наказу «Про проведення конкурсного відбору на заміщення вакантних посад керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки, що належать до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України» від 17 грудня 2018 року №597, на офіційному сайті Мінагрополітики 27 грудня 2018 року було розміщено оголошення, у якому зазначено найменування підприємства, його місцезнаходження, основні напрямки діяльності, перелік документів, які подаються претендентом на посаду, термін, протягом якого приймаються документи, дата та місце проведення конкурсу, вимоги до претендента, вимоги до конкурсної пропозиції претендента, а також інформація, що стосується фінансово-економічного стану підприємства. При цьому, підприємства, які складають фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність за національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, складають проміжну фінансову звітність, яка охоплює відповідний період (I квартал, перше півріччя, дев`ять місяців), наростаючим підсумком з початку звітного року у складі балансу та звіту про фінансові результати. З огляду на вказане та з метою надання кандидатам інформації щодо актуального фінансово-економічного стану підприємства для підготовки їх конкурсних пропозицій, в оголошенні про проведення конкурсного відбору на посаду керівника ДП «ВПБЦ» була розміщена фінансова звітність ДП «ВПБЦ» станом на 01 жовтня 2018 року (за дев`ять місяців) оскільки термін складання річної фінансової звітності на дату розміщення оголошення ще не настав. Крім того, відповідач наголосив, що позивачка ставить під сумнів фінансову звітність ДП «ВПБЦ», в той же час ця звітність підписана нею власноручно, як головним бухгалтером ДП «ВПБЦ», а тому позивач умисно вводить суд в оману щодо достовірності фінансових документів.

Треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 та Державне підприємство «Виробничий південний біотехнологічний центр» свого відношення до позову не висловили.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 червня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

У судовому засіданні 10 вересня 2019 року представник позивача, бувши присутнім в режимі відеоконференції, підтримав позовні вимоги ОСОБА_1 та просив їх задовольнити.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позов. При цьому зазначив, що на час проведення конкурсу Державне підприємство «Виробничий південний біотехнологічний центр» перебувало на стадії банкрутства, а тому повноваження керівника виконував заступник директора по виробничим питанням ОСОБА_3 , який і підписував, у тому числі, фінансові документи. В той же час позивач, перебуваючи на посаді головного бухгалтера ДП «Виробничий південний біотехнологічний центр», вважаючи підпис ОСОБА_3 на фінансових документах таким, що вчинений неповноважною особою, свідомо також ставила свій підпис на цих документах та несла відповідальність за їх достовірність.

Треті особи до суду не прибули, свого відношення до позову не висловили.

Заслухавши доводи та заперечення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд у встановленому порядку завершив розгляд справи у письмовому провадженні.

Вирішуючи спір по суті, суд дійшов наступних висновків.

Міністерство аграрної політики та продовольства України відповідно до підпункту 2 пункту 5 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2015 року №1119, здійснює добір кадрів в апарат Мінагрополітики та керівників підприємств, установ і організацій, що належать до сфери його управління, організовує роботу з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників апарату Мінагрополітики.

Пунктом 21 частини першої статті 6 Закону України «Про управління об`єктами державної власності» встановлено, що уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань організовують і проводять конкурси з визначення керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки.

Процедура конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки здійснюється Міністерством відповідно до Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 3 вересня 2008 року №777.

Пунктом 1 Порядку встановлено, що цей Порядок визначає процедуру конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки (далі - підприємства) у разі прийняття міністерством, Фондом державного майна, іншим органом, що здійснює управління об`єктами державної власності, рішення про необхідність проведення такого відбору, а також процедуру конкурсного відбору керівника підприємства, що має стратегічне значення для економіки та безпеки держави і вартість активів якого за даними останньої фінансової звітності або річний розмір чистого доходу якого перевищує 200 млн. гривень, та керівника особливо важливого для економіки підприємства (підприємства, вартість активів якого за даними останньої фінансової звітності перевищує 2 млрд. гривень або річний розмір чистого доходу якого перевищує 1,5 млрд. гривень).

Відповідно до пункту 2 Порядку підставою для оголошення конкурсного відбору керівника підприємства (далі - конкурсний відбір) є рішення (наказ) міністерства, Фонду державного майна або іншого органу, який виконує функцію з управління підприємством (далі - суб`єкт управління), із зазначенням строку приймання заяв і проведення конкурсного відбору, яке для підприємства, що має стратегічне значення для економіки та безпеки держави і вартість активів якого за даними останньої фінансової звітності або річний розмір чистого доходу якого перевищує 200 млн. гривень, приймається не пізніше ніж через 20 днів після відкриття вакансії керівника підприємства (для підприємств, функції з управління якими виконує Кабінет Міністрів України, - рішення Кабінету Міністрів України).

У відповідності з вищевказаними положеннями Порядку 17 грудня 2018 року Міністерством аграрної політики та продовольства України прийнято наказ №597 «Про проведення конкурсного відбору на заміщення вакантних посад керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки, що належать до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України».

Згідно з Переліком державних підприємств, щодо яких проводиться конкурсний відбір на заміщення вакантних посад керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки, що належать до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України до наказу від 17 грудня 2018 року №597, оголошено конкурс на заміщення вакантної посади директора Державного підприємства «Виробничий південний біотехнологічний центр» (73000, місто Херсон, провулок Янтарний, 1).

Відповідно до пункту 3 Порядку №777, для проведення конкурсного відбору керівників підприємств, крім керівників особливо важливих для економіки підприємств, суб`єкт управління утворює постійно діючу комісію або комісії для конкурсного відбору керівників окремих підприємств (далі - комісія).

Склад комісії затверджується відповідним актом суб`єкта управління.

Члени комісії розглядають документи і пропозиції, внесені особами, що виявили бажання взяти участь у конкурсному відборі (далі - претенденти), та його учасниками.

Суб`єкт управління у разі прийняття рішення про залучення консультантів з відбору персоналу для проведення конкурсного відбору керівників підприємств на платній основі визначає джерела їх фінансування. У разі коли суб`єкт управління визначить, що оплата послуг консультантів здійснюється за рахунок коштів підприємства, він рекомендує підприємству здійснити оплату таких послуг.

В свою чергу, комісія, відповідно до пункту 4 Порядку:

оприлюднює на офіційному сайті суб`єкта управління не пізніше ніж протягом 10 днів після прийняття рішення (наказу), зазначеного у пункті 2 цього Порядку, оголошення про проведення конкурсного відбору на посаду керівника підприємства, яка стала вакантною (далі - оголошення), та результати конкурсного відбору не пізніше ніж протягом трьох днів з дати його завершення;

приймає, реєструє та перевіряє на відповідність вимогам цього Порядку документи, подані претендентами;

ухвалює рішення про допуск претендентів до конкурсного відбору або відхилення їх кандидатур;

приймає і реєструє пропозиції, внесені учасниками конкурсного відбору;

забезпечує відкритість конкурсного відбору та за результатами розгляду зазначених пропозицій визначає його переможця;

розробляє та затверджує вимоги до претендентів;

надсилає разом із згодою на обробку персональних даних претендентів запит до МВС стосовно надання інформації щодо відсутності (наявності) у них судимості, заборони займати відповідні посади або займатися певними видами діяльності.

Відповідно до пункту 9 Порядку в оголошенні зазначаються такі відомості:

найменування та місцезнаходження підприємства, основні напрями його діяльності з додержанням вимог законодавства про інформацію з обмеженим доступом;

строк і місце приймання заяв на участь у конкурсному відборі (далі - заяви) та номер телефону для довідок;

перелік документів, що подаються претендентом, та вимоги щодо їх оформлення;

дата і місце проведення конкурсного відбору та оприлюднення його результатів;

вимоги до претендента та конкурсної пропозиції;

інформація, що стосується фінансово-економічного стану підприємства, - відомості про баланс (форма № 1), звіт про фінансові результати (форма № 2), звіт про рух коштів (форма № 3), звіт про власний капітал (форма № 4), примітки до річної фінансової звітності (форма № 5);

адреса електронної пошти, на яку претендент надсилає заяву для участі в конкурсному відборі та документи, зазначені у пункті 10 цього Порядку.

У відповідності з пунктом 9 Порядку 27 грудня 2018 року на офіційному сайті Мінагрополітики було розміщено оголошення, у якому зазначено найменування підприємства, його місцезнаходження, основні напрямки діяльності, перелік документів, які подаються претендентом на посаду, термін, протягом якого приймаються документи, дата та місце проведення конкурсу, вимоги до претендента, вимоги до конкурсної пропозиції претендента, а також інформація, що стосується фінансово-економічного стану підприємства.

Дійсно, у вказаному оголошенні відсутні: звіт про рух коштів (форма №3), звіт про власний капітал (форма №4) та примітки до річної звітності (форма №5).

Дану обставину представник відповідача пояснив тим, що відповідно до пункту 1 розділу II Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженого наказом Міністерства фінансів України 07 лютого 2013 року №73, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 лютого 2013 року за №336/22868, фінансова звітність складається з: балансу (звіту по фінансовий стан), звіту про фінансові результати (звіт про сукупний дохід), звіту про рух грошових коштів, звіту про власний капітал і приміток до фінансової звітності. Підприємства, які складають фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність за національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, складають проміжну фінансову звітність, яка охоплює відповідний період (I квартал, перше півріччя, дев`ять місяців), наростаючим підсумком з початку звітного року у складі балансу та звіту про фінансові результати. З огляду на вказане та з метою надання кандидатам інформації щодо актуального фінансово-економічного стану підприємства для підготовки їх конкурсних пропозицій, в оголошенні про проведення конкурсного відбору на посаду керівника ДП «ВПБЦ» була розміщена фінансова звітність ДП «ВПБЦ» станом на 01 жовтня 2018 року (за дев`ять місяців) оскільки термін складання річної фінансової звітності на дату розміщення оголошення ще не настав.

Згідно з пунктом 10 Порядку для участі в конкурсному відборі претендент особисто подає та/або надсилає електронною поштою комісії разом із заявою:

належним чином завірені копію документа, що посвідчує особу, копію трудової книжки або документів, що засвідчують досвід роботи, копію документа про вищу освіту;

біографічну довідку (резюме);

конкурсну пропозицію;

згоду на обробку персональних даних;

рекомендації та інші документи на його розсуд.

Відповідальність за недостовірність документів несе претендент.

У разі подання заяви та документів, передбачених цим пунктом, лише електронною поштою учасник конкурсного відбору під час заслуховування конкурсних пропозицій додатково подає підписану заяву.

Претенденти, допущені до участі в конкурсному відборі, є його учасниками (пункт 15 Порядку).

Учасники конкурсного відбору подають пропозиції з управління підприємством - конкурсні пропозиції (пункт 16 Порядку).

Відповідно до пункту 18 Порядку, конкурсна пропозиція, що розробляється на підставі фактичних показників фінансово-господарської діяльності, може містити проект стратегічного плану розвитку підприємства на середньострокову перспективу, в якому передбачаються:

детальний першочерговий план реформування підприємства протягом одного року;

заходи з виконання завдань та результати аналізу можливих ризиків, а також з поліпшення техніко-економічних та фінансових показників підприємства, підвищення його конкурентоспроможності;

обсяг надходження коштів до бюджетів;

пропозиції щодо залучення інвестицій для розвитку підприємства;

пропозиції щодо очікуваної динаміки поліпшення основних показників фінансово-господарської діяльності.

Відповідно до пункту 19 Порядку комісія заслуховує на закритому засіданні конкурсну пропозицію учасника конкурсного відбору та враховує відповідність учасника та його конкурсної пропозиції встановленим вимогам. За рішенням комісії на її засіданні під час заслуховування конкурсних пропозицій учасників можуть бути присутніми представники засобів масової інформації та громадськості за умови згоди всіх учасників конкурсного відбору, які подали пропозиції з управління підприємством.

Переможцем конкурсного відбору визнається учасник, пропозиція якого визнана комісією найкращою. Комісія має право прийняти вмотивоване рішення про відхилення всіх пропозицій учасників та про повторне проведення конкурсного відбору. У разі подання пропозиції лише від одного учасника конкурс не проводиться, при цьому оголошується повторне проведення конкурсного відбору.

Переможець конкурсного відбору оголошується на засіданні комісії з дотриманням вимог пункту 13 цього Порядку (пункт 20 Порядку).

Для участі в конкурсному відборі на посаду директора Державного підприємства «Виробничий південний біотехнологічний центр» надійшли заяви з доданими документами від п`ятьох претендентів, у тому числі і від позивачки ОСОБА_1 .

Однак, за наслідками конкурсного відбору на засіданні комісії 12 лютого 2019 року переможцем визнано ОСОБА_2 .

За таких обставин позивачка, вважаючи своє право порушеним, звернулась до суду із заявленими позовними вимогами.

У відповідності з нормами частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Позивач у своєму позові, як на підставу порушення своїх прав, вказувала на порушення процедури проведення конкурсу, а саме опублікування в оголошенні не повного пакету документів щодо фінансового становища підприємства.

Втім, з урахуванням пояснень представника відповідача, наведених вище, та тієї обставини, що позивач, перебуваючи на посаді головного бухгалтера ДП «ВПБЦ» сама складала документи фінансової звітності ДП «ВПБЦ», відтак володіла в повній мірі інформацією щодо фінансового становища цього підприємства, - не довела суду яким саме чином відсутність в оголошенні звіту про рух коштів (форма №3), звіту про власний капітал (форма №4) та примітки до річної звітності (форма №5) вплинуло на порушення її прав.

Теж саме стосується і підпису на фінансових документах ДП «ВПБЦ» Кірпіч А.А. в якості керівника Державного підприємства «ВПБЦ». Адже достовірність даних, наведених у фінансових документах, підтверджена не лише підписом ОСОБА_3 , але й власне позивачкою ОСОБА_1 як головним бухгалтером ДП «ВПБЦ».

В судовому засіданні представник позивача вказав, що наведені порушення вплинули на участь ОСОБА_1 в конкурсі. Однак, позивачка приймала участь у конкурсі, але не визнана переможцем цього конкурсу.

Тобто, за наслідками заслуховування конкурсних пропозицій учасників комісія дійшла висновку щодо переваг конкурсної пропозиції з управління підприємством у іншого учасника, а саме ОСОБА_2 .

Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Однак, з урахуванням принципу змагальності позивач має довести належними та допустимими доказами порушення своїх прав, які б потребували судового захисту.

Фактично позивачка ОСОБА_1 не задоволена результатами конкурсу. Утім, яким чином допущені, на її думку, порушення процедури проведення конкурсу призвели до порушення її прав, відповідно, до негативного для позивачки результату конкурсу, останньою не доведено.

За таких обставин суд дійшов висновку про необгрунтованість позовних вимог, а відтак відмовляє у їх задоволенні у повному обсязі.

Керуючись статтями 2, 77, 242-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Міністерства аграрної політики та продовольства України про визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії - відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 295- 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.І. Шейко