Рішення № 84401167, 20.09.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2019
Номер справи
480/2527/19
Номер документу
84401167
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 вересня 2019 р. Справа № 480/2527/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Діски А.Б.,

представника відповідача - Бундюк Т.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2527/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Шосткинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі - Шосткинське ОУПФУ), в якій просить:

1. Визнати протиправними дії Шосткинського ОУПФУ щодо відмови у встановленні збільшення до пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , передбаченого положень п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

2. Зобов`язати Шосткинське ОУПФУ встановити ОСОБА_1 , 19.08.1948 року, до вже призначеної пенсії за вислугою років збільшення відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 28.08.2018 року та виплатити суму заборгованості з урахуванням невиплачених сум.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що вона є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 4 категорії та отримує пенсію за вислугу років, призначену у відповідності до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року (далі - Закон №1058-IV). У травні 2019 року вона звернулася до органу пенсійного фонду з проханням перерахувати пенсію відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28.02.1991 року (далі - Закон №796-XII), за умови стажу роботи не менш як 15 років для жінок, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку. Однак, їй було відмовлено в такому перерахунку. Позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії, тому звернулася до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 26.06.2019 року адміністративну справу №280/2997/19 за позовом ОСОБА_1 до Шосткинського ОУПФУ про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії передано на розгляд Сумському окружному адміністративному суду за підсудністю.

Справа надійшла до Сумського окружного адміністративного суду 11.07.2019 року, комп`ютерною програмою "Діловодство спеціалізованого суду" справа розподілена головуючому судді Дісці А.Б.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 15.07.2019 року позовна заява була залишена без руху, оскільки подана з порушенням вимог ст. 161 КАС України, а саме не було сплачено судовий збір. Позивачу було надано час для усунення недоліків позову.

Ухвалою суду від 25.07.2019 року після усунення недоліків позову, судом прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, замінено відповідача - Шосткинське ОУПФУ його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

15.08.2019 року до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач запречує проти задоволення позовних вимог та зазначив, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.12.2018 року у справі № 480/3805/18 позивачці призначено пенсію за вислугу років з 28.08.2018 року у відповідності до пункту “е” ст. 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”. Вимоги позивачки щодо зобов`язання встановити до вже призначеної пенсії за вислугу років збільшення відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII, є не обґрунтованими, так як ч. 2 ст. 56 має виняток, а саме дана норма застосовується у разі призначення пенсії на умовах ч. 2 ст. 27 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” (а.с.30).

29.08.2019 року ухвалою суду призначено судове засідання у справі на 10.09.2019 року.

10.09.2019 року ухвалою суду відкладено судове засідання та зобов`язано позивача і відповідача надати копію звернення ОСОБА_1 до органів Пенсійного фонду з вимогою про нарахування до вже призначеної пенсії за вислугу років збільшення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

12.09.2019 представник відповідача надав копію електронного звернення Чеберяко В.С. ВЕБ-18425-Ф-С-19-018814 від 23.05.2019 року (а.с.61-62).

Позивач у судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, подала заяву про розгляд справи без її участі та надала копію звернення від 25.05.2019 року (а.с.65-66).

Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову.

Суд, заслухавши представника відповідача, перевіривши матеріали справи, повно та об`єктивно оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 4 категорії, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 (а.с.8), з 19.08.1998 року є пенсіонером та отримувала пенсію за віком згідно п. 2 ст. 55 Закону №796-XII.

Як вбачається з позову, та копії електронного звернення ВЕБ-18425-Ф-С-19-018814 від 23.05.2019 року (а.с.62) ОСОБА_1 зверталася до Шосткинського ОУПФУ із заявою перерахувати її пенсію відповідно до ч.2 ст. 56 Закону №796-ХІІ, за умови стажу роботи не менш як 15 років для жінок, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку.

Листом № Ч-40/1 від 03.06.2019 року Шосткинське ОУПФУ повідомило позивачку про те, що з 28.08.2018 року на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.12.2018 року у справі № 480/3805/18 ОСОБА_1 переведено на пенсію за вислугу років у відповідності до пункту “е” ст. 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”. Отже, підстав для розрахунку розміру пенсії відповідно до Закону №796-ХІІ немає (а.с.9).

Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Відповідно до ст. 49 Закону №796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

За змістом ч. 2 ст. 56 Закону №796-ХІІ право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

У зв`язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в пункті 2 статті 56 Закону № 796-XII.

Аналіз викладеного положення Закону свідчить про те, що законодавець визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Частина друга статті 27 Закону №1058-IV передбачає, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.

Суд зазначає, що відповідно до протоколу призначення пенсії позивачці, розмір її пенсії визначено відповідно до ст.27 Закону №1058-IV (а.с. 37-38).

Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 28 Закону № 1058-IV за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини.

Разом з тим, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина також має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону №796-XII, тобто пільговий, а не загальний, порядок обчислення стажу роботи при збільшенні на 1 відсоток розміру пенсії.

Отже, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії за кожний повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Зазначене свідчить, що позовні вимоги позивача відповідають обставинам справи та ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому підлягають задоволенню.

Вищевикладена правова позиція збігається з позицією, що викладена в постанові Верховного Суду України від 20.09.2016 у справі № 21-1255а16 та постановах Верховного Суду від 06.02.2018 у справі № 560/675/17, від 18.09.2018 у справі № 316/868/17, від 17.10.2018 у справі № 610/3718/16-а.

У силу приписів ч. 5 ст. 242 КАС України зазначені висновки мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що на позивача поширюються пільги, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для осіб, віднесених до 4 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд зазначає, що позивач просить визначити протиправними дії Шосткинського ОУПФУ щодо відмови у встановленні збільшення до пенсії ОСОБА_1 .

Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Отже, у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, вихід за межі позовних вимог можливий, але повинен бути пов`язаний із захистом саме тих прав, на захист яких поданий позов.

З огляду на те, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів правомірності відмови щодо встановлення збільшення до пенсії позивачці, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких вона просить та визнати протиправною і скасувати відмову Шосткинського ОУПФУ, викладену в листі від 03.06.2019 року №Ч-40/1, щодо встановлення збільшення до пенсії ОСОБА_1 , передбаченого відповідно до положень п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Щодо строку з якого має бути перераховано пенсію позивачці, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Проте, суд зазначає, що жодних нових обставин, що призводять до збільшення пенсії позивача не виникло. Відповідачем протиправно не нараховувалося збільшення пенсії на 1% за понаднормовий стаж після 15 років. Отже, в даному випадку положення ст. 45 Закону №1058-IV не підлягають застосуванню, а позивачка має право на перерахунок пенсії з урахуванням шестимісячного строку позовної давності, що встановлена ст. 122 КАС України.

Зазначені висновки суду узгоджуються з правовою позицією, викладеною Верховним Судом в постанові від 18.09.2018 року по справі №316/868/17.

Отже, перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", має бути здійснений з урахуванням шестимісячного строку позовної давності, що встановлена ст. 122 КАС України, з дати подання відповідного електронного звернення (а.с.62), тобто з 23.11.2018 року.

У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, позивачу необхідно відшкодувати витрати зі сплати судового збору в сумі 768,40 грн. за квитанцією № 0.0.1414438541.1 від 19.07.2019 року (а.с.21) за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 257, 263, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати відмову Шосткинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Депутатська, 1, м. Шостка, Сумська область, 41107), викладену в листі від 03.06.2019 року №Ч-40/1, щодо встановлення збільшення до пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ), передбаченого відповідно до положень п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ), відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та виплату з урахуванням виплачених сум, з 23.11.2018 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) витрати зі сплати судового збору в сумі 768,40 грн. з державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013).

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 20.09.2019 року.

Суддя А.Б. Діска