Рішення № 84401120, 19.09.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.09.2019
Номер справи
440/3123/19
Номер документу
84401120
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3123/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Решетилівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області /далі - Решетилівське ОУ ПФУ Полтавської області/ про визнання протиправною бездіяльності щодо нерозгляду заяви встановленої форми про перерахунок пенсії ОСОБА_1 від 02 травня 2019 року та зобов`язання розглянути заяву встановленої форми про перерахунок пенсії ОСОБА_1 від 02 травня 2019 року з прийняттям відповідного рішення /а.с. 4-6/.

Позов обґрунтований тим, що 02 травня 2019 року позивач звернувся до Решетилівського ОУ ПФУ Полтавської області із заявою встановленої форми про перерахунок пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням рішення Конституційного Суду України №1-р(ІІ)/2019 від 25 квітня 2019 року, проте рішення за результатом розгляду такої заяви відповідно до частини п`ятої статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" не прийнято.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) /а.с. 2-3/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2019 року допущено заміну відповідача, Решетилівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області, його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області /далі – відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області/.

Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області позов не визнало та надало відзив на позовну заяву /а.с. 40-44/, в якому зазначило, що позивач перебуває на обліку в ГУ Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків. 02 травня 2019 року позивач звернувся із заявою встановленої форми про перерахунок пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням рішення Конституційного Суду України №1-р(ІІ)/2019 від 25 квітня 2019 року. На вказану заяву ОСОБА_1 надано відповідь листом №5 від 21 червня 2019 року, в якому повідомлено про неможливість здійснити перерахунок пенсії згідно його заяви від 02 травня 2019 року.

Справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків (ІІ група інвалідності) /а.с.7, 28-33/.

02 травня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Решетилівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою встановленої форми (вх. №343 від 02 травня 2019 року) про перерахунок пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням рішення Конституційного Суду України №1-р(ІІ)/2019 від 25 квітня 2019 року /а.с. 56/.

Листом Решетилівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №5 від 21 червня 2019 року ОСОБА_1 повідомлено, що його заяву про перерахунок пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зв`язку з прийняттям рішення Конституційного Суду України №1-р(ІІ)/2019 від 25 квітня 2019 року розглянуто, та згідно роз`яснень Міністерства соціальної політики України особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, набудуть право на обчислення розміру пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 9-1 постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року після внесення відповідних змін до зазначених нормативно-правових актів /а.с. 58/.

Не погодившись з бездіяльністю відповідача щодо вирішення його заяви та прийняття відповідного рішення, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, а відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09 липня 2003 року /далі – Закон №1058-IV/.

Відповідно до частини першої статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" /далі - Порядок №22-1/.

Відповідно до пункту 1.5 Порядку №22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України.

Пунктом 1.7 Порядку №22-1 передбачено, що днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Згідно із пунктом 4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Пунктом 4.2 Порядку №22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності); орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Пунктом 4.3 Порядку №22-1 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно з частиною п`ятою статті 45 Закону №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Зі змісту наведених норм слідує, що орган пенсійного фонду зобов`язаний не пізніше 10 днів після надходження заяви про перерахунок пенсії розглянути подану заяву з документами та прийняти відповідне рішення за результатами розгляду такої заяви на підставі матеріалів пенсійної справи.

Судовим розглядом встановлено та відповідачем у відзиві на позовну заяву визнано, що подана позивачем до пенсійного органу заява від 02 травня 2019 року за формою відповідала формі заяви про перерахунок пенсії, встановленій у Додатку № 3 до Порядку №22-1 /а.с. 41/.

Таким чином, за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 02 травня 2019 року (вх. №343 від 02 травня 2019 року) відповідач зобов`язаний був прийняте рішення про перерахунок пенсії або відмову у такому перерахунку.

Проте, відповідач проігнорував власний обов`язок та відповідне рішення не прийняв. Натомість, надіслав позивачу листа №5 від 21 червня 2019 року, в якому повідомив ОСОБА_1 про те, що його заяву про перерахунок пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зв`язку з прийняттям рішення Конституційного Суду України №1-р(ІІ)/2019 від 25 квітня 2019 року розглянуто та згідно роз`яснень Міністерства соціальної політики України особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, набудуть право на обчислення розміру пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 9-1 постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року після внесення відповідних змін до зазначених нормативно-правових актів.

Суд зауважує, що вказаний лист Решетилівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №5 від 21 червня 2019 року носить інформаційно-роз`яснювальний характер та не вказує на результат розгляду заяви позивача від 02 травня 2019 року (вх. №343 від 02 травня 2019 року), а саме: перерахунок пенсії або відмову у такому перерахунку, а тому не є рішенням органу пенсійного фонду в розумінні Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та Порядку №22-1 .

Посилання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на рішення №916240127456 від 01 липня 2019 року, яким позивачу вже проведено перерахунок пенсії з 01 липня 2019 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України №543 від 26 червня 2019 року "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України", суд оцінює критично, оскільки вказаний перерахунок пенсії ОСОБА_1 проводився не за результатами розгляду заяви останнього про перерахунок пенсії від 02 травня 2019 року (вх. №343 від 02 травня 2019 року).

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що в спірних правовідносинах має місце не бездіяльність відповідача щодо нерозгляду заяви, а протиправність дій щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 02 травня 2019 року (вх. №343 від 02 травня 2019 року).

Частиною другою статті 9 КАС України передбачено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд, керуючись наведеною нормою, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії відповідача щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 02 травня 2019 року (вх. №343 від 02 травня 2019 року).

Оскільки спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, суд вважає за можливе задовольнити відповідну вимогу позивача та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 02 травня 2019 року (вх. №343 від 02 травня 2019 року) та прийняти відповідне рішення за результатами її розгляду.

Отже, адміністративний позов підлягає задоволенню.

Клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення задоволенню не підлягає з огляду на таке.

Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, за приписом вказаної норми покладення такого зобов`язання на суб`єкта владних повноважень є правом, а не обов`язком суду.

Крім того, у суду відсутні підстави вважати, що відповідач після набрання рішенням суду законної сили буде ухилятися від вчинення дій на виконання судового рішення.

Оскільки позивач витрат по сплаті судового збору за подання цього позову не поніс, то відсутні підстави для розподілу судових витрат на підставі статті 139 КАС України.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 02 травня 2019 року (вх. №343 від 02 травня 2019 року).

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36029, ідентифікаційний код 13967927) розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 02 травня 2019 року (вх. №343 від 02 травня 2019 року) та прийняти відповідне рішення за результатами її розгляду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.І. Слободянюк