Рішення № 84401053, 20.09.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2019
Номер справи
420/574/19
Номер документу
84401053
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/574/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Бойко О.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання поновити нарахування та виплату державної допомоги при народженні дитини,-

І. Суть спору:

ОСОБА_1 звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в якому просила:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про припинення виплати ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 виданий Приморським РВ у м. Одесі ГУДМС України в Одеській області 22 жовтня 2015 року, ідентифікаційний код НОМЕР_2 , місце проживання АДРЕСА_1 ) державної допомоги при народженні дитини.

2. Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради поновити нарахування та виплату ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 виданий Приморським РВ у м. Одесі ГУДМС України в Одеській області 22 жовтня 2015 року, ідентифікаційний код НОМЕР_2 , місце проживання АДРЕСА_1 ) державної допомоги при народженні дитини і сплатити заборгованість по ній з дня припинення її виплати, тобто з 1 жовтня 2017 року.

ІІ. Аргументи сторін

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

ІНФОРМАЦІЯ_2 р. у ОСОБА_1 народився син ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження видане Одеським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області 23.05.2017 р. серія НОМЕР_3 №511708.

Так, Управління праці та соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради призначена допомога при народженні дитини ОСОБА_2 з 01.12.2016 р. (01.12.2016 р. – 10 320 грн. одноразово з 01.01.2017 р. по 31.12.2019 р. по 860 грн. щомісячно).

Однак з жовтня 2017 р. відповідач допомогу при народженні не виплачує у зв`язку з чим позивач звернулася до відповідача з заявою від 05.02.2018 р. про повідомлення причин припинення виплати допомоги при народженні та в поновленні її виплати.

Листом від 16.02.2018 р. № 13-14/606-607 відповідач повідомив позивача про підстави припинення виплати, які полягали у відсутності можливості Одеським міським центром соціальних служб для сім`ї дітей та молоді підтвердити факт забезпечення батьками належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини. Також в цьому листі зазначено про те, що управлінням буде направлено запит до Одеського міського центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді про складання акту контролю створення належних умов для повноцінного утримання та виховання ново родженої дитини.

Листом від 25.09.2018 р. позивач повідомила відповідача, засоби зв`язку які надають можливість в режимі онлайн підтвердити факт забезпечення нею та її чоловіком належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини, здійснивши відеозвонок за допомогою VIBER НОМЕР_4 . Крім цього позивач також зняла відео в якому представилася показала свій паспорт свідоцтво про народження дитини, а також умови його проживання та забезпечення його всім необхідним. Зокрема підтвердила забезпечення своєї дитини належних умов для його повноцінного утримання та виховання, надавши в зазначеному листі посилання з відкритим доступом для його перегляду та можливості уповноваженим особам відповідача підтвердити факт забезпечення мною та батьком дитини належних умов для повноцінного утримання та виховання ОСОБА_3 .

В зазначеній заяві позивач попросила поновити виплату допомоги при народженні дитини. Заяву відповідач отримав 04.10.2018 р.

Однак, виплата при народженні дитини припинено з 01.10.2017 р. та станом на 23.01.2019 р. не поновлено.

Позивач зазначила, що місце постійного проживання її дитини - АДРЕСА_2 .

Позивач вважає протиправним рішення про припинення виплати допомоги при народженні дитини, та подальше її не нарахування.

01.07.2019 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

20.09.2019 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний суд залучив в якості другого відповідача Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради.

24.07.2019 р. через канцелярію суду від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, в якому він у задоволенні позову просив відмовити з підстав викладених у відзиві.

В обґрунтування відзиву представник відповідача зазначив, що відповідно до заяви від 24.05.2017 р. ОСОБА_1 було призначено державну допомогу при народженні дитини в сумі 41280,00 грн. (з 01.12.2016 р. – 10 320 грн. одноразово з 01.01.2017 р. по 31.12.2019 р. по 860 грн. щомісячно).

При наявності обставин визначених Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою КМУ від 27.12.2001 р. №1751 виплата допомоги припиняється на підставі пропозицій центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді або уповноваженої особи, визначеною виконавчим органом об`єднаної територіальної громади.

У разі встановлення факту нецільового використання коштів зазначені органи подають керівнику органу, що призначив допомогу, пропозиції щодо припинення її виплати.

Згідно з актом контролю створення належних умов та повноцінного утримання та виховання ново родженої дитини, наданим Центром, скласти зазначений акт не було змоги у зв`язку з відсутністю родини ОСОБА_2 за місцем проживання.

Представник відповідача у відзиві зазначив, що зупиняючі позивачу державну допомогу при народженні, Управління діяло в межах чинного законодавства України, оскільки не було встановлено факт забезпечення батьками належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини і здійснити контроль за цільовим використанням коштів не було можливості.

Згідно з п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Справу суд розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

З`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши письмові докази, якими вони обґрунтовуються, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задоволення. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином.

ІІІ. Обставини, встановлені судом.

Так суд, встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у позивача народився син ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження видане Одеським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області 23.05.2017 р. серія НОМЕР_3 №511708.

Відповідачем призначена допомога при народженні дитини позивачу з 01.12.2016 р. (01.12.2016 р. – 10 320 грн. одноразово з 01.01.2017 р. по 31.12.2019 р. по 860 грн. щомісячно).

З жовтня 2017 р. відповідач допомогу при народженні не виплачує у зв`язку з чим позивач звернулася до відповідача з заявою від 05.02.2018 р. про повідомлення причин припинення виплати допомоги при народженні та в поновленні її виплати.

Листом від 16.02.2018 р. № 13-14/606-607 відповідач повідомив позивача про підстави припинення виплати, які полягали у відсутності можливості Одеським міським центром соціальних служб для сім`ї дітей та молоді підтвердити факт забезпечення батьками належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини. Також в цьому листі зазначено про те, що управлінням буде направлено запит до Одеського міського центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді про складання акту контролю створення належних умов для повноцінного утримання та виховання ново родженої дитини.

Листом від 25.09.2018 р. позивач повідомила відповідача, засоби зв`язку які надають можливість в режимі онлайн підтвердити факт забезпечення нею та її чоловіком належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини, здійснивши відеозвонок за допомогою VIBER НОМЕР_4 . Крім цього позивач також зняла відео в якому представилася показала свій паспорт свідоцтво про народження дитини, а також умови його проживання та забезпечення його всім необхідним. Зокрема підтвердила забезпечення своєї дитини належних умов для його повноцінного утримання та виховання, надавши в зазначеному листі посилання з відкритим доступом для його перегляду та можливості уповноваженим особам відповідача підтвердити факт забезпечення мною та батьком дитини належних умов для повноцінного утримання та виховання ОСОБА_3 .

В зазначеній заяві позивач попросила поновити виплату допомоги при народженні дитини. Заяву відповідач отримав 04.10.2018 р.

Однак, виплата при народженні дитини припинено з 01.10.2017 р. та станом на 23.01.2019 р. не поновлена.

Вирішуючи питання щодо правомірності вимог позивача суд виходить з наступного.

ІV Джерела права та висновки суду.

Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови призначення і виплати державної допомоги та перелік документів, необхідних для її призначення, визначено Законом України “Про державну допомогу сім`ям з дітьми” та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (далі - Порядок № 1751).

Відповідно до ч.1 ст.10 Законом України “Про державну допомогу сім`ям з дітьми” допомога при народженні дитини за цим законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.

Частиною 1 ст.11 Закону України “Про державну допомогу сім`ям з дітьми” визначено, що допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини.

Згідно з ст. 12. Закону України “Про державну допомогу сім`ям з дітьми” допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.11 Закону України “Про державну допомогу сім`ям з дітьми” виплата допомоги при народженні дитини припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини; нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини.

Згідно з п.10 Порядку №1751 допомога при народжені дитини надається одному з батьків дитини з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.

Контроль за цільовим використанням державної допомоги здійснюється працівниками центрів соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді або уповноваженою особою, визначеною виконавчим органом об`єднаної територіальної громади, в межах повноважень.

У разі встановлення факту нецільового використання коштів зазначені органи подають керівнику органу, що призначив допомогу, пропозиції щодо припинення її виплати.

Статтею 11 Закону України “Про державну допомогу сім`ям з дітьми” передбачені вичерпні підстави припинення виплати допомоги при народженні дитини до яких належать: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасове влаштування дитини на повне державне утримання; припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини; нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини.

Відповідно до п. 13 Порядку №1751 виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

Згідно з п. 13 Порядку №1751 виплати допомоги при народжені дитини поновлюються у випадках коли один з батьків дитини звертається протягом дванадцяти місяців після припинення виплати допомоги до органу, що призначив допомогу з письмовою заявою.

Суд встановив, що відповідач припинив з жовтня 2017 р. виплату позивачу допомоги при народженні дитини. Підстава припинення виплати відповідач зазначив, що згідно з актом контролю створення належних умов та повноцінного утримання та виховання ново родженої дитини, наданим Центром, скласти зазначений акт не було змоги у зв`язку з відсутністю родини ОСОБА_2 за місцем проживання.

Також суд, встановив, що Листом від 25.09.2018 р. позивач повідомила відповідача, засоби зв`язку які надають можливість в режимі онлайн підтвердити факт забезпечення нею та її чоловіком належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини, здійснивши відеозвонок за допомогою VIBER НОМЕР_4 . Крім цього позивач також зняла відео в якому представилася показала свій паспорт свідоцтво про народження дитини, а також умови його проживання та забезпечення його всім необхідним. Зокрема підтвердила забезпечення своєї дитини належних умов для його повноцінного утримання та виховання, надавши в зазначеному листі посилання з відкритим доступом для його перегляду та можливості уповноваженим особам відповідача підтвердити факт забезпечення мною та батьком дитини належних умов для повноцінного утримання та виховання ОСОБА_3 .

В зазначеній заяві позивач попросила поновити виплату допомоги при народженні дитини. Заяву відповідач отримав 04.10.2018 р.

Однак, виплата при народженні дитини припинена з 01.10.2017 р. та станом на день розгляду справи не поновлено.

Представник відповідача жодним чином не довів факт нецільового використання коштів і незабезпечення позивачем належних умов утримання дитини.

Суд зазначає, що представник відповідача зазначила, що було здійснено соціальним працівником виїзд за адресою позивача для перевірки цільового використання коштів та забезпечення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини.

Однак представник відповідача впродовж судового розгляду не надав суду жодного доказу у підтвердження цієї обставини.

Також виїзд на місце за адресою позивача є недостатнім фактором встановлення нецільового використання коштів незабезпечення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини.

Крім того, відповідач не надав ні позивачу, ні суду документів на підставі яких була призупинена виплата грошової допомоги при народженні дитини позивачу.

Таким чином, суд робить висновок, що відповідач протиправно припинив виплату позивачу допомоги при народженні дитини.

Протиправні дії та прийняте рішення відповідача про припинення виплати з 01.10.2017 р. допомоги при народженні позивачу призвели до утворення заборгованості з виплати допомоги при народженні дитини, яка станом на 01.01.2019 р. складає 12900,00 грн.

Відповідно до п.3 ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Згідно з ч.2 статті 77 КАС України: « В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача».

Враховуючи викладене вище, суд робить висновок, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що належать до задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач при зверненні до суду сплатила судовий збір у розмірі 1536,80 грн.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На підставі викладеного, керуючись, ст.ст. 2,77,139, 244-246 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про припинення виплати ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 виданий Приморським РВ у м. Одесі ГУДМС України в Одеській області 22 жовтня 2015 року, ідентифікаційний код НОМЕР_2 , місце проживання АДРЕСА_1 ) державної допомоги при народженні дитини.

3. Зобов`язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради поновити нарахування та виплату ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 виданий Приморським РВ у м. Одесі ГУДМС України в Одеській області 22 жовтня 2015 року, ідентифікаційний код НОМЕР_2 , місце проживання АДРЕСА_1 ) державної допомоги при народженні дитини і сплатити заборгованість по ній з дня припинення її виплати, тобто з 1 жовтня 2017 року.

4. Стягнути з Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради за рахунок за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1536(одна тисяча п`ятсот тридцять шість),80 грн.

5. Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення`КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

6. Позивач – ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_3 , Ідентифікаційний код НОМЕР_2 .

Відповідач – Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, адреса: вул. Ясна, буд.6, м. Одеса, 65012.

Відповідач – Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради адреса: 65074, м. Одеса, вул. Косовська,2 Д., код ЄДРПОУ 36290160.

Суддя О.Я. Бойко

.