Рішення № 84400592, 20.09.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2019
Номер справи
320/1838/19
Номер документу
84400592
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 вересня 2019 року справа № 320/1838/19

Суддя Київського окружного адміністративного суду Леонтович А.М., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.

I. Зміст позовних вимог

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області у якому просить суд:

- зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області донарахувати ОСОБА_1 вилучений стаж роботи: (1) у колгоспі «Світанок» тривалістю 3 місяці та 11 днів; (2) навчання в УСХА тривалістю 3 місяці та 8 днів;

- зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області перерахувати ОСОБА_1 пенсію з 01.10.2017 з урахуванням коефіцієнта страхового стажу одного року у розмірі 1,35%, коефіцієнту 0,52216 і коефіцієнта заробітної плати 1,2178;

- зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області перерахувати пенсію за понаднормовий стаж тривалістю 15 років, 2 місяці та 19 днів;

- зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області врахувати інфляцію 2% від мінімальної пенсії відповідно до статті 97 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;

- зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області перерахувати додаткову пенсію потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії із розрахунку 15% від мінімальної пенсії за віком, що становить 224,55 грн.;

- зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області донарахувати і виплатити недонараховану пенсію з 01.10.2017;

- зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області подати до суду звіт про виконання рішення суду у 20 денний строк з дня набрання ним законної сили.

II. Позиція позивача та заперечення відповідача

Позовні вимоги мотивовані тим, що невиконання Броварським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської області, як єдиним органом який наділений повноваженнями здійснювати виплату пенсії пенсійних виплат, виходячи з позовних вимог з 01.10.2017 урахуванням коефіцієнта страхового стажу у розмірі 1.25%, коефіцієнту 0.52216 і коефіцієнта заробітної плати 1.2178, перерахунку за понаднормовий стаж тривалістю 15 років, 2 місяці та 19 днів, перерахунку пенсії з урахуванням інфляції 2% від мінімальної пенсії відповідно до статті 97 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунку додаткової пенсії як потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії із розрахунку 15% від мінімальної пенсії за віком призвело до порушення права ОСОБА_1 на отримання повноцінних пенсійних виплат, та дає право позивачеві вимагати нарахування пенсійних виплат.

Відповідач позов не визнав, у відзиві на позов зазначив, що відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії кожної особи визначається індивідуально і залежить від двох основних показників: тривалості страхового стажу та заробітної плати, отримуваної в період роботи. За наявними матеріалами пенсійної справи, пенсія призначена і виплачується відповідно до діючого законодавства. Просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Позивач надав відповідь на відзив відповідача, суть якого зводиться до того, що доводи відповідача не спростовують викладеного в позові.

III. Процесуальні дії у справі

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.04.2019 відкрите спрощене позовне провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні учасники справи не звертались.

Згідно з частиною 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання; якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів.

З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважає можливим розглянути та вирішити справу по суті за наявними у ній матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини

Як убачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 з 02.01.2002 перебуває на обліку в Броварському об`єднаному управління Пенсійного фонду України Київської області, як одержувач пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 41).

01.10.2017 на виконання Закону України №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій» ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії, сума підвищення якої складає 562.17 грн. (а.с.25).

27.03.2018 ОСОБА_1 подано звернення до Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, за результатами якого останній повідомив позивача, що розмір пенсії обчислюється з урахуванням заробітної плати з 01.09.1990 р. по 31.08.1995 р. та за весь період страхового стажу з 01.07.200 р. по 30.04.2014 р. згідно індивідуалних відомостей про застраховану особу (а.с. 26).

05.06.2018 на звернення ОСОБА_1 від 22.05.2018 р. про здійснення перерахунку пенсії на підставі проведеної звірки довідок про заробітну плату, Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області повідомило позивача, що для перерахунку пенсії ОСОБА_1 необхідно особисто звернутись до управління Пенсійного фонду України та подати заяву встановленого зразка (а.с.27).

За результатами розгляду по суті порушених питань, 19.10.2018 Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області повідомило позивача, що підстави для зарахування до страхового стажу заявлених вимог, а також перерахування пенсії відповідно до матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 відсутні (а.с.29-30).

Пенсійний фонд про розгляд звернення щодо пенсійного забезпечення ОСОБА_1 26.11.2018 повідомив, що за матеріалами пенсійної справи страховий стаж враховано по 31.12.2016 та складає 49 років 10 місяців та 13 днів. Коефіцієнт страхового стажу – 0.49833.

Заробітна плата врахована за період з 01.09.1990 по 31.08.1995 згідно довідок: №157 від 14.12.2017, виданої відділом освіти Броварської РДА, №5 від 10.05.2018, виданої ПСП «Пухівське» та №1218 від 13.12.2017, виданої Пухівською сільською радою, та за весь період страхового стажу з 01.07.2000 р. по 20.04.2014, згідно даних індивідуальних відомостей про застраховану особу. Коефіцієнт заробітної плати – 1.21789. Заробітна плата для обчислення пенсії становить 4584.63 грн. (3764.40 грн. х 1.21789).

Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2018 становить 2544.88 грн., де:

- 2284.66 грн – основний розмір пенсії (4584.63 грн. х 0.49833),

- 203.28 грн. – долата за понаднормований стаж 14 років (1452.00 х 14%),

- 56.94 грн. – додаткова пенсія потерпілому ЧК 4 категорії. (а.с. 31-32).

Не погоджуючись з діями відповідача та вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом за захистом своїх прав.

V. Норми права, які застосував суд

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до ч.3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Згідно з частинами першою, другою, четвертою статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини 4 статті 11 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військова підготовка за програмою підготовки офіцерів запасу включається до навчальних планів вищого навчального закладу як окрема навчальна дисципліна. Програми військової підготовки розробляються згідно з вимогами кваліфікаційних характеристик офіцерів запасу за відповідною військово-обліковою спеціальністю. Порядок розроблення та затвердження кваліфікаційних характеристик офіцерів запасу та програм військової підготовки офіцерів запасу визначається Міністерством оборони України.

Відповідно до пункту «д» частини третьої статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується також навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637).

Отже, у разі відсутності відповідних записів у трудовій книжці порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій повинен здійснюватись відповідно до Порядку № 637.

Згідно з пунктом 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до пункту 8 Порядку № 637 час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.

За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.

Частиною 1 статті10 Закону №1058-ІV встановлено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно з частиною 1 статті 25 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою:

Кс= (См*Вс)/100%*12

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Згідно з частиною 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням змін, внесених Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи або перерахунку пенсії може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

В силу частини 4-3 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 01 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Статтею 28 Закону №1058-IV передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Відповідно до ст. 97 Закону № 1788-ХІІ пенсії щороку підвищуються відповідно до індексації грошових доходів населення, але не менш як на 2 проценти заробітку, з якого обчислено пенсію (стаття 64). В усіх випадках зазначене підвищення не може бути менше 2 процентів мінімальної пенсії за віком.

Частиною 2 ст. 42 Закону № 1058-ІV передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров`я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ.

Відповідно до ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2 , 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Статтею 46 Закону «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.

Нараховані суми пенсії, але не отримані з вини органу, що призначає пенсію, виплачуються одноразово, за минулий час без обмеження будь-яким строком із нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

VI. Оцінка суду

Вивчивши матеріали справи та проаналізувавши пололоження законодавства, що стосуються предмета адміністративного позову, суд вважає, що зазначені обставини свідчать про можливі порушення законних інтересів позивача з огляду на наступне.

Відповідно до пункту «д» частини третьої статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується також навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637).

Отже, у разі відсутності відповідних записів у трудовій книжці порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій повинен здійснюватись відповідно до Порядку № 637.

Згідно з пунктом 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до архівної довідки, виданої Комунальною установою Поліської районної ради, в документах архівного фонду «колгосп Світанок» є відомості про те, що ОСОБА_1 дійсно працював в колгоспі Світанок з листопада 1977. Згідно з особовими рахунками по обліку заробітної плати, що зберігаються в документах архівного фонду «колгосп Світанок», нарахована заробітня плата у 1977 р. за листопад – 209 крб. 22 коп., грудень – 170 крб. 00 коп., у 1978 р. за січень – 510 крб. 00 коп., квітень – 168 крб. 82 коп. (а.с. 13-14).

За таких обставин, суд, оцінивши досліджені по справі докази, приходить до висновку, що сам факт невідображення у трудовій книжці трудового стажу у «колгоспі Світанок» не створює перешкод для підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії, оскльки вказаний стаж підтверджується за довідками про заробітну плату для обчислення пенсії виданими Комунальною установою Поліської районної ради «Поліський районний Трудовий архів» від 01.02.2018 р.

Відповідно до пункту 8 Порядку № 637 час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.

За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.

Так, архівною довідкою від 09.02.2018 року підтверджено те, що ОСОБА_1 з 01.10.1972 навчався на денному відділенні факультету механізації сільського господарства Українського ордена Червоного прапора сільськогосподарської академії на підставі Наказу № 516 від 25.08.1997. Відповідно до Наказу ректора №188 від 05.04.1977, у відповідності з програмами навчання, організаційно-методичними вказівками з планування й проведення військової підготовки студентів і наказом Командуючого військами ККВО №098 від 27.12.1976 року, ОСОБА_1 проходив військові збори в м. Черкаси та в м. Біла Церква в період з 25.07.1977 по 22.09.1997 року. 01.10.1977 ОСОБА_1 згідно Наказу №406 від 22.07.1977 закінчив академію по спеціальності 1509, кваліфікація інженер-механік сільського господарства (а.с. 15).

Враховуючи вищенаведені обставини, період навчання позивача з 01.10.1972 року по 01.10.197 року на денному відділенні факультету механізації сільського господарства Українського ордена Червоного прапора сільськогосподарської академії є періодом, який повинен бути зарахований до його страхового стажу в повному обсязі, враховуючи період проходження військових зборів.

Стосовно вимоги позивача зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області перерахувати пенсію з 01.10.2017 з урахуванням коефіцієнта страхового стажу одного року у розмірі 1,35%, коефіцієнту 0,52216 і коефіцієнта заробітної плати 1,2178 суд зазначає наступне.

Відповідно до положень пункту 4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01.10.2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Пунктом 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону передбачено, що з 01.10.2017 по 31.12.2017 при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %

Частиною першою статті 25 Закону передбачено, що коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою: Кс = См х Вс / 100% х 12, де: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Таким чином, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, згідно положень пункту 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону застосовується лише при призначенні особам пенсії у період з 01.10.2017 по 31.12.2017.

Судом встановлено, що позивачу пенсія призначена відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій".

Відтак, остання підлягає перерахунку з 01 жовтня 2017 року з врахуванням частин 4-3, 4-4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії відповідач правомірно застосував показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, відповідно до частини 4-3 в Прикінцевих положень Закону №1058-ІV.

Статтею 28 Закону № 1058 установлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності в чоловіків — 35, а в жінок — 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 — жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більш як на 1% мінімального розміру пенсії за віком. При цьому наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

При цьому пунктом 4-1 Прикінцевих положень Закону № 1058 збережено встановлення мінімального розміру пенсії за віком та доплати за понаднормовий стаж за наявності в чоловіків — 25, а в жінок — 20 років страхового стажу.

Як вбачається з матеріалів справи понаднормовий стаж ОСОБА_1 складає 15 років, 2 місяці та 19 днів. Відтак, суд не знаходить підстав для задоволення вказаної позовної вимоги.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Із аналізу вказаної норми права вбачається, що необхідною умовою для застосування наслідків, передбачених вказаним вище пунктом Порядку № 1078, є підвищення пенсії відповідно до законодавства.

Згідно матеріалів справи, за дорученням Прем`єр Мінісра України, на виконання Закону України №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій» ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з жовтня 2017 року.

Адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними статтею 2 КАС України.

Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.

Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Оскільки в силу частини п`ятої статті 45 Закону № 1058-IV передбачено обов`язок органу Пенсійного фонду щодо прийняття відповідного рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунок) пенсії, суд вважає, що територіальний орган Пенсійного фонду має виключну компетенцію у питаннях призначення (перерахунку) пенсії. Отже, зазначене питання віднесено до дискреційних повноважень територіального органу Пенсійного фонду.

Стосовно додаткової пенсії ОСОБА_1 як потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, суд зазначає наступне.

Як вбачається в матеріалах справи, ОСОБА_1 є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, що підтверджується копією відповідного посвідчення (а.с.24)

Відповідно до статті 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2 , 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Враховуючи те, що з 01.01.2015 року додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, особам, віднесеним до категорії 4, не встановлюється, суд не знаходить підстав зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області перерахувати ОСОБА_1 додаткову пенсію потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії із розрахунку 15% від мінімальної пенсії за віком, що становить 224.55 грн., адже це суперечить призначенню норми закону.

Відповідно до статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, днем звернення за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Частиною 4 статті 45 вказаного вище Закону визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Право на перерахунок пенсії реалізується особою на підставі власного волевиявлення шляхом подання до органу Пенсійного фонду України відповідної заяви.

Судом встановлено, що за перерахунком пенсії позивач звернувся 19.10.2018, відтак зобов`язання відповідача вчинити певні дії до дати звернення позивача (01.10.2017) за таким перерахунком, є безпідставним.

Враховуючи те, що коефіцієнт страхового стажу розрахований для ОСОБА_1 без врахування стажу роботи в «колгоспі Світанок» та навчання в УСХА, позовна вимога підлягає частковому задоволенню в частині донарахування і виплаті недорахованої пенсії починаючи з дати звернення позивача до органу пенсійного фонду України – 19.10.2018.

Аналогічна правова позиція закріплена в Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17.04.2018 в справі №346/5614/16-а.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАСУ, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Верховенство права, як основоположний принцип адміністративного судочинства, визначає спрямованість судочинства на досягнення справедливості та надання ефективного захисту.

Статтею 13 (право на ефективний засіб юридичного захисту) Конвенції передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003 року № 3-рп/2003).

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Відтак ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Відповідно до п.58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Серявін та інші проти України" (Заява N 4909/04, 10 лютого 2010 року) Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п. 29).

Щодо вимоги про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання відповідача подати у встановлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіту про виконання рішення суду, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, встановлення судового контролю за виконанням рішення суду є правом суду, а не обов`язком. В даному випадку суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю.

VIII. Висновок суду

Беручи до уваги, що у відповідача були відсутні підстави для вилучення стажу роботи в «колгоспі Світанок», навчання в УСХА , суд дійшов висновку, що дії Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, що виразились у зменшенні розміру стажу позивача з 50 років 2 місяців 19 днів до 49 років 28 днів є протиправними, а відтак позовна вимога щодо зобов`язання Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області донарахувати ОСОБА_1 вилучений стаж роботи: (1) у колгоспі «Світанок» тривалістю 3 місяці та 11 днів; (2) навчання в УСХА тривалістю 3 місяці та 8 днів підлягає задоволенню.

У зв`язку з тим, що позивачу пенсія призначена відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії відповідач правомірно застосував показники середньої заробітної плати, відтак позовна вимога задоволенню не підлягає.

Оскільки відповідно до Закону № 1058 збережено встановлення мінімального розміру пенсії за віком та доплати за понаднормовий стаж за наявності в чоловіків — 25, а в жінок — 20 років страхового стажу, а відповідно до матеріалів у справі понаднормовий стаж ОСОБА_1 складає 15 років, 2 місяці та 19 днів, суд не знаходить підстав для задоволення вказаної позовної вимоги.

Згідно матеріалів справи, за дорученням Прем`єр Мінісра України, на виконання Закону України №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій» ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з жовтня 2017 року. Суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог позивача про зобов`язання Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області вирішити питання щодо підвищення на підставі ст. 97 Закону України "Про пенсійне забезпечення" призначеної пенсії, відповідно до індексації грошових доходів населення, але не менш як на 2 проценти заробітку.

Враховуючи те, що з 01.01.2015 року додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, особам, віднесеним до категорії 4, не встановлюється, суд не знаходить підстав зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області перерахувати ОСОБА_1 додаткову пенсію потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії із розрахунку 15% від мінімальної пенсії за віком.

Оскільки коефіцієнт страхового стажу розрахований для ОСОБА_1 без врахування стажу роботи в «колгоспі Світанок» та навчання в УСХА, позовна вимога щодо зобов`язання Броварське управління Пенсійного фонду України Київської області донарахувати і виплатити не донараховану пенсію з 01.10.2017 підлягає частковому задоволенню в частині донарахування і виплаті недорахованої пенсії починаючи з дати звернення позивача до органу пенсійного фонду України – 19.10.2018.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково.

IX. Розподіл судових витрат

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні з адміністративним позовом до суду 11.04.2019 було сплачено судовий збір в розмірі 768.40 грн. (а.с.4).

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду Київської області щодо зменшення розміру стажу ОСОБА_1 з 50 років 2 місяців 19 днів до 49 років 28 днів.

Зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду Київської області донарахувати ОСОБА_1 вилучений стаж роботи:(1) у колгоспі «Світанок» тривалістю 3 місяці та 11 днів; (2) навчання в УСХА тривалістю 3 місяці та 8 днів.

Зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду Київської області (ідентифікаційний код: 37892505, місцезнаходження: 07400, Київська область, м. Бровари, вул.Незалежності буд. 11) провести перерахунок ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) пенсії з 19.10.2018 року з урахуванням вилученого стажу роботи:(1) у колгоспі «Світанок» тривалістю 3 місяці та 11 днів; (2) навчання в УСХА тривалістю 3 місяці та 8 днів.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень – Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду Київської області (ідентифікаційний код: 37892505, місцезнаходження: 07400, Київська область, м. Бровари, вул.Незалежності буд. 11) судовий збір у сумі 768.40 грн. (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено – 20.09.2019

Суддя Леонтович А.М.