Рішення № 84400478, 20.09.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2019
Номер справи
300/1491/19
Номер документу
84400478
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" вересня 2019 р. справа № 300/1491/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кафарського В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківського міського відділу УДМС України в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Управління державної міграційної служби України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернулася в суд з адміністративним позовом до Івано-Франківського міського відділу УДМС України в Івано-Франківській області (далі – відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Управління державної міграційної служби України в Івано-Франківській області (далі – третя особа) про визнання протиправними дій відповідача в частині відмови у вклеюванні до паспорта громадянина України із серією та номером НОМЕР_1 зразка 1994 року, який виданий на ім`я ОСОБА_1 17.08.2012, нової фотокартки у зв`язку з досягненням 25 років відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної ради України від 26.06.1992 за №2503-XII та зобов`язання відповідача вклеїти до вищевказаного паспорта позивача нову фотокартку у зв`язку досягненням 25 років відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної ради України від 26.06.1992 за №2503-XII.

Позовні вимоги мотивовані тим, що у зв`язку із досягненням 25-річного віку позивач звернулася до відповідача із заявою про вклеювання відповідної фотографії у належний їй паспорт громадянина України. У відповідь на вказану заяву, відповідач листом №2610-2115/2610.1-19 від 12.04.2019 позивачу відмовив у вклеюванні фотокартки так як звернення відбулось не вчасно. Позивач вважає відмову відповідача такою, суперечить вимогам Положення про паспорт громадянина України та такою, що не відповідає нормам чинного законодавства.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.07.2019 даний позов залишено без руху у зв`язку з невідповідністю вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, а позивачу надано строк для усунення недоліків.

У зв`язку із усуненням вказаних недоліків, ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.07.2019 відкрито провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

07.08.2019 представник відповідача через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду подала відзив на позовну заяву, зі змісту якого слідує, що відповідач заперечує проти задоволення даного адміністративного позову. Зазначає, що приймаючи рішення у спірних правовідносинах, він керувався положеннями чинних на той час нормативних актів. Так, законодавство передбачає можливість вклеювання фотокартки до паспорту громадянина України у формі паспортної книжечки лише у разі звернення громадянина з цього приводу до уповноважених органів влади у місячний строк з дня досягнення, серед іншого, 25-річного віку. Вказаний термін позивач пропустила, а тому відмова у вклеюванні до паспорту фотокартки є законною. Представник відповідача вказує, що ОСОБА_1 повинна була завчасно звернутись із заявою про вклеювання фотокартки до її паспорта. У спірних правовідносинах відповідач діяв на підставі і в межах повноважень, визначених законодавством. Також відповідач вважає неможливим застосування у справі висновків у зразковій справі №806/3265/17 (Пз/9901/2/18) (постанова Верховного Суду від 19.09.2018) з огляду на те, що у цій справі відсутні ознаки відповідної типової справи. На підставі наведеного, відповідач просить відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі (а.с. 33-35).

Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши та оцінивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , 04.04.2019 звернулася до Івано-Франківського міського відділу Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області із заявою про вклеювання фотокартки до паспорта громадянина України (серія та номер НОМЕР_1 , виданий Богородчанським РС УДМС в Івано-Франківській області 17.08.2012) у зв`язку із тим, що 20.10.2018 вона досягла 25-річного віку (а.с. 16-17).

За результатом розгляду заяви, відповідач листом №2610-2115/2610.1-19 від 12.04.2019 надав ОСОБА_1 відмову щодо проведення вклеювання фотографії до паспортного документа, оскільки позивач звернулась до відповідача пізніше як через місяць після досягнення 25-річного віку. Згідно змісту листа, відповідач повідомив позивача, що відповідно до пункту 18 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 за №2503-XII, для вклеювання до паспорта нових фотокарток громадянин подає документи і фотокартки не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку. А відповідно до підпункту 6 пункту 6 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого Кабінетом Міністрів України від.25.03.2015 за №302 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №795 від 05.10.2018), паспорти громадянина України у формі книжечки, власники яких не звернулись для вклеювання фотокартки протягом одного місяця після досягнення віку, підлягають обміну (а.с. 18).

Позивач вважає цю відмову протиправною, у зв`язку з чим звернулася з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 21 Конституції України визначено, що усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.

Згідно зі статтею 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Відповідно до пункту 1 статті 5 Закону України «Про громадянство України», документом, що підтверджує громадянство України, є паспорт громадянина України.

Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 за №5492-VI (далі – Закон України №5492-VI) визначає правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи.

Відповідно до підпункту «а» пункту 1 частини 1 статті 13 Закону України №5492-VI, документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі – документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються на, крім іншого, документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, до яких відноситься паспорт громадянина України.

Згідно з положеннями статті 14 вказаного Закону, документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації.

Відповідно до приписів частин 1, 2 статті 21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 8 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою ВРУ «Про затвердження положень про паспорт громадянина України та про паспорт громадянина України для виїзду за кордон» від 26.06.1992, термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується. До паспортної книжечки при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку вклеюються нові фотокартки, що відповідають його вікові. Паспорт, в якому не вклеєно таких фотокарток при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним.

Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України затверджено постановою Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015.

Згідно з пунктом 3 постанови КМУ №302, паспорт громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія (тобто у формі паспортної книжечки), оформлений та виданий на підставі документів, поданих до 01.11.2016, є чинним протягом строку, на який його було видано.

03.10.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №795 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 за №302», якою внесено зміни до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженому зазначеною постановою: 1) у пункті 6: підпункт 6 викладено в такій редакції: « 6) якщо особа досягла 25- чи 45-річного віку та не звернулася в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток».

Так, згідно з пунктом 6 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 за №302, обмін паспорта здійснюється у разі:

1) зміни інформації, внесеної до паспорта (крім додаткової змінної інформації);

2) отримання реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (РНОКПП) або повідомлення про відмову від прийняття зазначеного номера (за бажанням);

3) виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта;

4) закінчення строку дії паспорта;

5) непридатності паспорта для подальшого використання;

6) якщо особа досягла 25- чи 45-річного віку та не звернулася в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток;

7) наявності в особи паспорта зразка 1994 року (за бажанням).

Суд вказує на те, що вказаний перелік є вичерпним.

З урахуванням зазначеного, з 05.10.2018 (дата набрання чинності Постанови КМУ №795), якщо особа досягла 25-річного віку та не звернулася в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток, здійснюється обмін паспорта.

З матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 виповнилося 25 років.

Тому позивачу необхідно було звернутися до територіального підрозділу Державної міграційної служби з відповідною заявою про вклеювання фотокартки протягом місяця, тобто в строк до 20.11.2018.

Разом з цим, з такою заявою позивач звернулася 04.04.2019, що не заперечується ОСОБА_1 та зазначено нею у позові.

Тобто строк для вклеювання до паспорта громадянина України фотокартки при досягненні 25-річного віку позивач пропустила, через що законодавчо передбачена можливість лише обміну паспорта.

Крім того, ОСОБА_1 були надані роз`яснення з посиланням на чинні норми законодавства, які передбачають місячний термін для звернення для вклеювання фотокартки, а в разі пропуску строку, як наслідок – обміну паспорта громадянина України.

Таким чином, на думку суду, відповідач вимагав вчинення певних, встановлених законом дій, для отримання паспорта громадянина України. Крім того, відповідач надав позивачу вичерпну та обґрунтовану відповідь на його звернення.

Відповідно до частин 2, 3 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано позовну заяву, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.

Відтак, з урахуванням зазначеного, відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, у зв`язку з чим заявлені позивачем позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Так, суд звертає увагу, що позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на постанову Верховного Суду від 19.09.2018 у типовій справі №806/3265/17 (Пз/9901/2/18).

Однак, згідно з вказаною постановою Верховного Суду, відповідні висновки належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду з позовом до територіальних органів Державної міграційної служби України з вимогами видати паспорт громадянина України у формі у зв`язку зі своїми релігійними переконаннями, та ненаданням особою згоди на обробку її персональних даних, відповідно до Постанови №2503-ХІІ.

Спірні правовідносини з приводу вклеювання фотокартки до паспорту у формі паспортної книжечки врегульовані Постановою №2503-XII. Позивач у заяві від 04.04.2019 не порушував питання про видачу йому нового паспорта у формі книжечки. Тому вказані вище правові норми не можуть застосовуватись до спірних правовідносин.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем спростовано доводи позивача про наявність права на вклеювання фотокартки у вже існуючий паспорт у формі книжечки.

При цьому, суд вважає необґрунтованим посилання позивача на втручання в його життя з огляду на ненадання його згоди на обробку його персональних даних, оскільки це не є спірним питанням даної справи.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно з частиною 1 статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Враховуючи викладене, у суду відсутні підстави для визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у вклеюванні фотографії в паспорт позивача та зобов`язання вчинити дії, а саме вклеїти в паспорт у формі книжки фотографію після досягнення 25-річного віку.

Враховуючи вимоги статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат, понесених позивачем, відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 2, 77, 90, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) до Івано-Франківського міського відділу УДМС України в Івано-Франківській області (вул. Коновальця, 42Б, м. Івано-Франківськ, 76018), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Управління державної міграційної служби України в Івано-Франківській області (вул. Академіка Гнатюка, 29, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 37794486) про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій – відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Кафарський В.В.