
УХВАЛА
м. Вінниця
16 вересня 2019 р. Справа № 120/2230/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Демитор Наталії Володимирівни,
за участю:
секретаря судового засідання: Дмитрука В.В.,
позивача: ОСОБА_1 ,
представника позивача: ОСОБА_2 ,
представника відповідача: Бурки М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом: ОСОБА_1 до Жмеринського управління Головного управління ДФС у Вінницькій області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Жмеринського управління Головного управління ДФС у Вінницькій області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу.
Ухвалою від 26.07.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні.
Ухвалою суду від 30.08.2019 року вирішено призначити розгляд справи із викликом сторін в судовому засіданні.
10.09.2019 року представником відповідача подано клопотання про заміну відповідача правонаступником.
Клопотання мотивоване тим, що повноваження Головного управління ДФС у Вінницькій області передано Головному управлінню ДПС у Вінницькій області у зв`язку з його реорганізацією.
Згідно з пунктом 6 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 №1074, права та обов`язки органів виконавчої влади переходять у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу.
З інформації, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань встановлено, що Головне управління ДФС у Вінницькій області знаходиться в стані припинення.
В той же час, постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" визначено, що Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності та Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби та Державної митної служби.
Відповідно до п. 1 Наказу Державної податкової служби України №36 від 28.08.2019, Державна податкова служба України (далі - ДПС) розпочала виконання функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється.
Основні завдання та повноваження ДПС визначені в Положенні про ДПС (далі - Положення) затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227.
Відповідно до пункту 7 Положення, ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року № 537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби, реорганізувавши деякі територіальні органи Державної фіскальної служби України шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів ДПС.
Крім того, згідно наказів ДПС №14 від 12.07.2019 та №7 від 29.08.2019 Головне управління ДПС у Вінницькій області розпочало свою роботу та затверджено його положення.
Таким чином, на даний момент всі права та обов`язки внаслідок проведеної реорганізації перейшли до Головного управління ДПС у Вінницькій області, яке є правонаступником відповідача.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав заявлене клопотання, та просив його задовольнити.
Позивач та представник позивача заперечували щодо задоволення клопотання. Вказували, що оскаржувана вимога про сплату боргу №123034-52 від 12.11.2018 року прийнято саме Жмеринським управлінням Головного управління ДФС у Вінницькій області. Крім того зазначили, що доказів на підтвердження доводів представника відповідача щодо заміни відповідача правонаступником суду та сторонам не надано, а отже і підстави відсутні.
10.09.2019 року розгляд справи відкладено на 16.09.2019 року та зобов`язано відповідача надати належні докази на підтвердження обґрунтування заявленого клопотання.
16.09.2019 року представник відповідача в додаток до раніше поданого клопотання про заміну відповідача правонаступником, усно заявив клопотання про заміну відповідача - Жмеринського управління Головного управління ДФС у Вінницькій області на належного Головне управління ДФС у Вінницькій області, та здійснити заміну Головного управління ДФС у Вінницькій області на його правонаступника – Головне управління ДПС у Вінницькій області. Зазначив, що Жмеринське управління Головного управління ДФС у Вінницькій області є структурним підрозділом Головного управління ДФС у Вінницькій області та не є окремою юридичною особою.
Представник відповідача підтримав заявлені клопотання та просив замінити неналежного відповідача належним та допустити процесуальне правонаступництво.
Вирішуючи заявлене клопотання, суд виходить із наступного.
Частиною 3 статті 48 КАС України встановлено, що якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 4 КАС України відповідач - це суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
В свою чергу, під поняттям "суб`єкт владних повноважень" слід розуміти як орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Обґрунтовуючи позовні вимоги представник позивача зазначила, що Жмеринським управлінням Головного управління ДФС у Вінницькій області винесено вимогу про сплату боргу №123034-52 від 12.11.2018 року. Позивач вважає вимогу протиправною, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.
При цьому, відповідачем у справі визначено Жмеринське управління Головного управління ДФС у Вінницькій області, яке є структурним підрозділом Головного управління ДФС у Вінницькій області.
Водночас, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року №682-р "Питання Державної податкової служби", керуючись Положенням про Державну податкову службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року №227 та на виконання наказу Державної податкової служби України від 28.08.2019 року №36, повноваження щодо реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС України.
Положеннями статті 52 КАС України передбачено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Однак, з урахуванням позиції позивача, що належним відповідачем є саме Жмеринське управління Головного управління ДФС у Вінницькій області, у відповідності до ч. 4 ст. 48 КАС України, якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
Враховуючи вищевикладене, а також беручи до уваги те, що оскаржувана позивачем вимога від 12.11.2018 року №12034-52 прийнята Жмеринським управлінням Головного управління ДФС у Вінницькій області, що є структурним підрозділом ДФС України, а на даний час всі функції і повноваження передано Головному управлінню ДПС у Вінницькій області, суд доходить висновку про наявність підстав для залучення у справі в якості співвідповідача Головного управління ДПС у Вінницькій області, а тому клопотання представника відповідача підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. 4, 48, 52, 256 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Клопотання представника відповідача задовольнити частково.
Залучити до участі у справі в якості співвідповідача Головне управління ДПС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 43142454).
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала в повному обсязі складена: 20.09.2019 р.
Суддя Демитор Наталія Володимирівна