
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
12 вересня 2019 р. Справа № 120/2143/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заброцької Людмили Олександрівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області до Фермерського господарства "Золотий колос" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Державної служба України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області з адміністративним позовом до фермерського господарства «Золотий колос» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації автозаправної станції за адресою: Вінницька область, Могилів-Подільський район, смт. Вендичани, вул. Вінницька 2а, шляхом відключення від джерела електроживлення АЗС, опломбування обладнання заправних пунктів та вхідних дверей споруд автозаправної станції, до повного усунення порушень законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, вказаних у позові.
В обґрунтування позовних вимог вказали, що за результатами проведеної планової перевірки ФГ «Золотий колос» ( автозаправної станції за адресою: Вінницька область, Могилів-Подільський район, смт. Вендичани, вул. Вінницька 2а) виявлено ряд порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей. Так, за наслідками попередньої перевірки, яку було проведено 26.04.2016 року, винесено припис № 83 від 26.04.2016, яким встановлено строк усунення виявлених порушень. В подальшому, з 08.04.2019 по 12.04.2019 позивачем здійснено перевірку ФГ «Золотий колос», результати якої оформлено актом №123 від 12.04.2019 року, в якому зафіксовані невиконані заходи згідно попередньої перевірки, а також виявлені нові порушення. 12.04.2019 за результатами планової перевірки складено протоколи про адміністративні правопорушення та притягнуто до адміністративної відповідальності голову ФГ «Золотий колос» ОСОБА_1 , яким штраф сплачено добровільно.
Проте, станом на момент звернення з адміністративним позовом, будівлі та споруди АЗС за адресою: Вінницька область, Могилів-Подільський район, смт. Вендичани, вул. Вінницька 2а експлуатуються відповідачем з грубим порушенням вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють реальну загрозу життю й здоров`ю людей. Вказане, на думку позивача, свідчить про наявність підстав для застосування заходів у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації будівель та споруд АЗС, що і стало підставою для звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 05.07.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
Ухвала суду від 05.07.2019 року отримана представником відповідача 12.07.2019 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи, однак відзиву на позов відповідачем до суду не подано.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 26.04.2016 року позивачем здійснено планову перевірку ФГ «Золотий колос», за наслідками якої складено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту від 26.04.2016 року №83, яким встановлено термін виконання виявлених порушень до 15.06.2016 року.
Припис №83 вручено голові ФГ «Золотий колос» ОСОБА_1 , про що свідчить його власноручний підпис.
З 08 по 12 квітня 2019 року позивачем здійснено планову перевірку ФГ «Золотий колос», за результатами перевірки складено акт від 12.04.2019 року №123, в якому зафіксовані порушення у сфері техногенної та пожежної безпеки на АЗС ФГ «Золотий колос» за адресою: Вінницька область, Могилів-Подільський район, смт. Вендичани, вул. Вінницька, 2а, а саме:
1. АЗС влаштовано без розробки проектно-кошторисної документації та погодження її у встановленому порядку (п. 21 розділ II Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України 30.12.2014 №1417, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 №252/26697 (далі — ППБУ) [п. 22 Акт № 123].
2. На території АЗС не встановлені плакати, які містять обов`язки водія під час заправляння автотранспорту, а також інструкції про заходи пожежної безпеки (п. 10.4 гл. 10 розділ VI ППБУ) [п. 23 Акт №123].
3. АЗС не обладнано заземлюючим пристроєм, для зливання палива з автоцистерн (п. 10.8 гл. 10 розділ VI ППБУ) [п. 24 Акт №123].
4. Паливозаправні пункти не обваловано по периметру на випадок аварійного розтікання пального із врахуванням об`єму найбільшого резервуару (пп. 2 п. 9.2 гл. 9 розділ VI ППБУ) [п. 25 Акт №123].
5. АЗС не обладнано захистом від прямих попадань блискавки та вторинних її проявів у відповідності до ДСТУ Б В.2.5-38:2008 (п. 1.21 розділ IV ППБУ) [п. 13 Припис № 83; п. 26 Акт №123].
6. Під час експлуатації АЗС не здійснюється постійний контроль за справністю дихальних клапанів (пп. 6 п. 9.2 гл. 9 розділ VI ППБУ) [п. 27 Акт № 123].
7. АЗС не забезпечена первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, який використовуються для локалізації і ліквідації пожеж на початковій стадії розвитку (п. 3.6 гл. З розділу ППБУ) [п. 15 Припис №83; п. 28 Акт № 123].
8. В протипожежному розриві АЗС допускається зберігання горючих матеріалів (дров) (п. 1.4 гл. 1 розділ ІІІ ППБУ) [п. 29 Акт № 123].
9. Не проведено замір опору ізоляції та перевірку спрацювання прила дів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (п. 1.20 гл. 1 розділ IV ППБУ) [п. 12 Припис №83; п. 30 Акт №123].
Акт перевірки від 12.04.2019 № 123 вручено голові ФГ «Золотий колос» Єфремову М.М., про що свідчить його особистий підпис.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд враховує наступне.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015р. №1052 від 16.12.2015р. №1052 (далі - Положення №1052), державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Серед основних завдань ДСНС, зокрема, є реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності (п.3. Положення №1052).
Згідно із пунктом 1 Положення про Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області, затвердженого наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 18.08.2014 № 474 (далі – Положення), Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області (скорочена назва -ГУ ДСНС України у Вінницькій області) (далі - Головне управління) є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
В силу вимог підпункту 27 пункту 4 вказаного Положення, до основних завдань Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області віднесено здійснення безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб`єктами господарювання.
В свою чергу, відповідно до статті 66 Кодексу цивільного захисту України ( далі - КЦЗ України), центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Так, частиною шостою статті 7 Закону № 877-V визначено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. (ч.7. статті 7 Закону № 877-V ).
В свою чергу, відповідно до частини другої статті 70 КЦЗ України, повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
До повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей (п.12. ч.1. статті 67 КЦЗ України).
Крім того, частиною другою статті 68 КЦЗ України передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Разом з тим, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, серед іншого є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення (п.1-2, ч.1 статті 70 Закону № 877-V).
Станом на дату розгляду даної справи, суду не надано доказів усунення відповідачем порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що зазначені в Акті перевірки від 12.04.2019 року № 123, які створюють реальну загрозу життю й здоров`ю працівників підприємства та осіб, задіяних в гасінні пожежі, а саме:
- порушення щодо улаштування. утримання та експлуатації електромереж, відсутність системи блискавкозахисту створює загрозу виникнення пожежі від дії теплових проявів електричної енергії;
- недотримання протипожежних відстаней та відсутність обвалування створює загрозу витіканню рідин на всю територію об`єкту та за його межі, швидкому розповсюдження полум`ю по розливу, що в свою чергу становить загрозу життю й здоров`ю персоналу, особам, що задіяні в гасінні пожежі, а також населенню, що проживає або працює поряд;
- відсутність ( недостатність ) на об"єкті первинних засобів пожежогасіння унеможливлює здійснення своєчасної ліквідації пожежі на початковій стадії.
За таких обставин та враховуючи те, що під час проведення перевірки виявлено порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, а саме застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації автозаправної станції ФГ «Золотий колос» за адресою: Вінницька область, Могилів-Подільський район, смт. Вендичани, вул. Вінницька 2а, шляхом відключення від джерела електроживлення, опломбування обладнання заправних пунктів та вхідних дверей споруд АЗС, до повного усунення порушень законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, вказаних у позові.
Згідно частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд зауважує про відсутність заперечень з боку відповідача щодо заявленого адміністративного позову.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує на наступне.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи відсутність у суб`єкта владних повноважень витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати не підлягають відшкодуванню.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Застосувати до фермерського господарства "Золотий колос" заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації автозаправочної станції за адресою: Вінницька область, Могилів-Подільський район, смт. Вендичани, вул. Вінницька 2а, шляхом відключення від джерела електроживлення, опломбування обладнання заправних пунктів та вхідних дверей споруд автозаправної станції, до повного усунення порушень законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, вказаних в рішенні суду.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області (вул. 600- річчя, 11, м. Вінниця, код 38635397);
Відповідач: фермерське господарство "Золотий колос" (вул. Лісова, 6Б, смт. Вендичани, Могилів-Подільський район, Вінницька область, 24032, код ЄДРПОУ 32643664).
Суддя Заброцька Людмила Олександрівна