
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2019 р. Справа № 520/8036/19
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправної бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Чугуївського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати бездіяльність Чугуївського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у відмові виплати ОСОБА_1 пенсії за період з 01.06.2018 року по 30.06.2019 року, протиправною;
- зобов`язати Чугуївський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 пенсію у сумі 19 191,00 грн.
Ухвалою суду від 19.08.2019 року по даній справі замінено неналежного відповідача - Чугуївський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на належного - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, адреса: 61022, місто Харків, м-н Свободи, Держпром, 3 під.. 2 пов.).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є пенсіонером та отримує пенсію по інвалідності. У зв`язку з проведенням бойових дій та антитерористичної операції в його населеному пункті він був вимушений покинути своє постійне місце проживання. Вважає дії відповідача щодо невиплати заборгованості з пенсії протиправними та такими, що суперечать чинному законодавству.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 КАС України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов. Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представник відповідача надав до суду письмовий відзив в якому проти задоволення позову заперечував з підстав вказаних в ньому та зазначив, що Згідно довідки від 06.05.2019 № 6340-5000120083 «про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи», виданої управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради Харківської області, ОСОБА_1 перемістилася з тимчасово окупованої території в Харківську область. 07.05.2019 ОСОБА_1 звернулась до Чугуївського об`єднаного УПФУ Харківської області з заявою про запит її пенсійної справи з УПФУ в м. Слов`янськ Донецької області. Розпорядженням (підсистема призначення та виплати пенсії) від 24.06.2019 10:18 ОСОБА_1 взято на облік в Чугуївському об`єднаному УПФУ Харківської області з 07.05.2019 та розпочато виплату пенсії на підставі протоколу засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Чугуївської міської ради Харківської області № 186 від 24.06.2019. За час перебування в Слов`янському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області в ОСОБА_1 виникла заборгованість з виплати пенсії і на даний час вона становить: «Поточна» доплата складає 2 994,00 грн. за період з 01.05.2019 року по 30.06.2019 року «Відкладена» доплата складає 16 197,00грн. Пенсія за липень 2019 року в розмірі 2000,00 грн. виплачена 14 липня 2019 року. Відповідно до п.15 постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №335 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 №365» та які набрали чинності 12.05.2018 року, орган що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи.
Суми пенсій за минулий період мають бути виплачені з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 на умовах окремого порядку, після прийняття цього порядку Кабінетом Міністрів України, так як на цей час він не прийнятий. Таким чином, відповідач діє в межах своєї компетенції згідно з діючим законодавством, не порушуючи норм права, що діють в системі пенсійного забезпечення.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні обставини справи.
Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ), згідно виписки із акту огляду МСЕК позивач є інвалідом ІІ групи та отримує пенсію по інвалідності, що підтверджено копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 серія НОМЕР_2 .
Відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 06.05.2019 року № 6340-5000120083 фактичним місцем проживанням позивача як ВПО є: АДРЕСА_2 .
Позивач став на пенсійний облік в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області де і отримував пенсію по інвалідності до 01.06.2018 року.
Як зазначено в позові, з 01.06.2018 року виплату пенсії по інвалідності позивачу припинено.
В листі від 23.07.2019 року № 145/С-1 Чугуївського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, який надіслано на адресу позивача, пенсійним органом зазначено, що розпорядженням від 24.06.2016 року пенсійна справа була взята на облік з 01.06.2018 року. Поточна доплата складає 2994,00 грн. за період з 01.05.2019 року по 30.06.2019 року, “відкладена” доплата складає 16197,00 грн. за період з 01.06.2018 року по 30.04.2019 року. Пенсія за липень 2019 року в розмірі 2000,00 грн. була виплачена 14 липня 2019 року. Для виплати поточної доплати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області надано службову записку з проханням нарахувати доплату з 01.05.2019 року по 30.06.2019 року. Також повідомлено позивача, що суми пенсій за минулий період буде виплачено з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365 на умовах окремого порядку, після прийняття цього порядку Кабінетом Міністрів України.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не виплати заборгованості по пенсії за період з 01.06.2018 року по 30.06.2019 року, позивач звернулася до суду з адміністративним позовом.
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених позовних вимог та оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача, суд виходить з такого.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” від 20.10.2014 року за №1706-VII, з наступними змінами та доповненнями, факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Частиною 1 даної статті передбачено, що для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Як передбачено п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року за №637 “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам”, з наступними змінами та доповненнями, припинення або відновлення соціальних виплат проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад або територіальними органами Пенсійного фонду України згідно з Порядком здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року за №365 “Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам”.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року за №365 “Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам”, з наступними змінами та доповненнями, комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворені районними, районними у мм. Києві і Севастополі державними адміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад, приймають рішення про відновлення або про відмову у відновленні соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, довідки яких недійсні на дату набрання чинності цією постановою, відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого цією постановою, за умови отримання внутрішньо переміщеною особою нової довідки відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року за № 509 “Про облік внутрішньо переміщених осіб”.
Як встановлено судом з листа від 23.07.2019 року № 145/С-1 Чугуївського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та з відзиву на позов, поточна доплата складає 2994,00 грн. за період з 01.05.2019 року по 30.06.2019 року, “відкладена” доплата складає 16197,00 грн. за період з 01.06.2018 року по 30.04.2019 року. Пенсія за липень 2019 року в розмірі 2000,00 грн. була виплачена 14 липня 2019 року. Для виплати поточної доплати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області надано службову записку з проханням нарахувати доплату з 01.05.2019 року по 30.06.2019 року.
Також зазначено, що суми пенсій за минулий період буде виплачено з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365 на умовах окремого порядку, після прийняття цього порядку Кабінетом Міністрів України.
Однак, суд не може погодитись із бездіяльністю відповідача, з огляду на наступне.
Згідно з п.15 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року за № 365, з наступними змінами та доповненнями, орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи.
Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначаються Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року за №1058-IV, з наступними змінами та доповненнями.
Відповідно до ч.1 ст. 7 даного Закону, загальнообов`язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами, зокрема законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом, та обов`язковості фінансування за рахунок коштів Пенсійного фонду витрат, пов`язаних з виплатою пенсій та наданням соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом.
Пунктом 9 ч.1 ст.16 цього ж Закону передбачено, що застрахована особа має право на отримання пенсійних виплат на умовах і в порядку, передбачених цим Законом.
З аналізу вищенаведених норм можна прийти до висновку, що порядок та умови отримання пенсійних виплат регулюються виключно Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
При цьому, відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України механізму виплати нарахованих сум пенсій не звільняє державу в особі уповноваженого органу Пенсійного фонду України від обов`язку здійснити таку виплату та не може позбавляти права особи на отримання належних їй сум пенсій.
Відповідно до ч.2 ст. 6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
У рішенні у справі “Суханов та Ільченко проти України” Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності.
Тому, відповідач порушив право позивача на отримання пенсії. При цьому право на отримання пенсії є об`єктом захисту за ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Втручання відповідача у право позивача на мирне володіння своїм майном у вигляді пенсії суд вважає таким, що не ґрунтується на Законі.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні у справі “Щокін проти України”, питання, чи було дотримано справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, виникає лише тоді, коли встановлено, що оскаржуване втручання відповідало вимозі законності і не було свавільним.
Отже, встановлення судом відсутності законності втручання, тобто вчинення дій не у спосіб, визначений законом, є достатньою підставою для висновку про те, що право позивача на мирне володіння своїм майном було порушено.
Вирішуючи спір, судом враховуються правові висновки, викладені у рішенні Верховного Суду від 03 травня 2018 року за результатами розгляду зразкової справи №805/402/18 (провадження № Пз/9901/20/18), стосовно того, що не підтвердження фактичного місця проживання не є передбаченою законом підставою для припинення виплати пенсії, а Постанова КМУ № 365 є підзаконним нормативно-правовим актом, який обмежує встановлене законодавством право на отримання пенсії позивачем.
В силу приписів ч. 5 ст. 242 КАС України зазначені висновки мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Суд зазначає, що доказів того, що за період з 01.06.2018 року по 30.06.2019 року позивачу була нарахована та виплачена пенсія, представником відповідача до суду не надано.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість та задоволення вимог адміністративного позову шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо невиплаті пенсії по інвалідності ОСОБА_1 за період з 01.06.2018 року по 30.06.2019 року та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити пенсії по інвалідності ОСОБА_1 за період з 01.06.2018 року по 30.06.2019 року.
Вимога позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 пенсію у сумі 19 191,00 грн. є необґрунтованою та не підлягає задоволенню, оскільки визначення розміру пенсійних нарахувань та виплат відноситься до виключної компетенції Пенсійного органу.
Таким чином, суд дійшов висновку про часткове задоволення вимог адміністративного позову.
Питання про розподіл судових витрат у зв`язку зі звільненням позивача від сплати судового збору не вирішується.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса фактичного проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, адреса: 61022, місто Харків, м-н Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов.) про визнання протиправної бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо невиплаті пенсії по інвалідності ОСОБА_1 за період з 01.06.2018 року по 30.06.2019 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити пенсію по інвалідності ОСОБА_1 за період з 01.06.2018 року по 30.06.2019 року.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя О.В.Шевченко