
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 вересня 2019 р. № 520/4943/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Бідонька А.В.
при секретарі судового засідання - Мурадли А.І.,
за участю:
представника позивача - Полякової С.О.,
розглянувши в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Заступника керівника Первомайської місцевої прокуратури Харківської області до Багаточернещинської сільської ради, третя особа: Комунальний заклад "Багаточернещинський ліцей Сахновщинської районної ради Харківської області", за участю Прокуратури Харківської області про зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Заступник керівника Первомайської місцевої прокуратури Харківської області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Багаточернещинська сільська рада, третя особа: Комунальний заклад "Багаточернещинський ліцей Сахновщинської районної ради Харківської області", за участю Прокуратури Харківської області, в якому, з урахуванням уточнення, просить суд зобов`язати Багаточернещинську сільську раду Сахновщинського району Харківської області вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на території прилеглій до комунального закладу “Багаточернещинський ліцей Сахновщинської районної ради Харківської області” по вулиці Шкільна с. Багаточернещина, Сахновщинського району Харківської області шляхом встановлення дорожніх знаків 1.33 “Діти” (2 штуки) та 3.29 “Обмеження максимальної швидкості” (2 штуки) в обох напрямках руху.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що бездіяльність Багаточенещинської сільської ради ставить під загрозу закріплені ст.ст. 3, 27, 49, 53 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров`я та загальнодоступність освіти, грубо порушує вимоги ст. 16, 19 Закону України «Про автомобільні дороги», ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 6 Закону України «Про дорожній рух», ст. 4 Закону України «Про охорону дитинства».
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 23.05.2019 року відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 01.08.2019, внесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче засідання та прийнято рішення про розгляд справи по суті.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, місце та час судового розгляду був повідомлений належним чином.
Частиною 3 статті 268 КАС України встановлено, що неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, встановив наступне.
Судом встановлено, що листом начальника Сахновщинського ВП ГУНП в Харківській області від 13.03.2019 №1616 повідомлено Сахновщинський відділ Первомайської місцевої прокуратури, що старшим інспектором ювенальної превенції Сахновщинського ВП ГУНП в Харківській області вжито низку заходів щодо забезпечення безпеки дорожнього руху на території прилеглій до навчального комунального закладу "Багаточернещинський ліцей Сахновщинської районної ради Харківської області" в с. Багата Чернещина, Сахновщинського району Харківської області (а.с. 8).
02.03.2019 в ході обстеження дорожніх умов території, прилеглої до вказаного навчального закладу виявлено ряд недоліків, які негативно впливають на безпеку дорожнього руху, а саме встановлено, що прилегла до навчального закладу територія, за адресою: Харківська область, Сахновщинський район, с. Багата Чернещина, вул. Шкільна 2, не обладнана дорожніми знаками 1.33 «Діти» та 3.29 «Обмеження максимальної швидкості», про що складено акт (а.с. 9).
За результатами вищевказаного обстеження інспектором ювенальної превенції Сахновщинського ВП ГУНП в Харківській області складена вимога (припис) від 02.03.2019 №1399, згідно з якою Багаточернещинського сільського голову, зобов`язано забезпечити встановлення дорожніх знаків, про які згадувалось вище (а.с. 10).
На момент здійснення контрольного обстеження ділянок вулично-шляхової мережі, прилеглої до КЗ "Багаточернещинський ліцей Сахновщинської районної ради Харківської області", заходи, викладені у вимозі інспектора ювенальної превенції Сахновщинського ВП ГУНП в Харківській області від 02.03.2019, не виконано (а.с. 11).
12.03.2019 інспектором ювенальної превенції Сахновщинського ВП ГУНП в Харківській області складено адміністративний протокол серії АПР18№030405 за ст.188-28 КУпАП та постановою Сахновщинського районного суду від 21.03.2019 ОСОБА_1 сільського голову притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.188-28 КУпАП (а.с. 12-13).
Під час розгляду справи, судом встановлено, що на письмову вимогу заступника керівника Первомайської місцевої прокуратури від 01.07.2019 старшим інспектором ювенального контролю Сахновщинського ВП ГУНП в Харківській області 03.07.2019 складено акт контрольного обстеження вулично-дорожньої мережі прилеглої до КЗ "Багаточернещинський ліцей" (а.с. 72).
За результатами обстеження виявлено, що по вулиці Шкільна с. Багата Чернещина, Сахновщинського району Харківської області відсутні дорожні знаки 1.33 «Діти» та 3.29 «Обмеження максимальної швидкості» (2 штуки) в обох напрямках руху.
Отже, порушення виявлені старшим інспектором ювенального контролю Сахновщинського ВП ГУНП в Харківській області відповідачем не усунуто.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 16 Закону України «Про автомобільні дороги» встановлено, що вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю.
Згідно зі ст.19 Закону України «Про автомобільні дороги», основними обов`язками органів місцевого самоврядування у частині управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є, зокрема, забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міст та інших населених пунктів; організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами та нормами.
Крім того, ст.31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що одним із повноважень сільської ради є організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту шляхів місцевого значення.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції сільських рад, їх виконавчих органів у сфері дорожнього руху належить, зокрема, організація та контроль за діяльністю підприємств з питань дорожнього руху і його безпеки; сприяння діяльності по утриманню у безпечному для дорожнього руху стані автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів та їх облаштуванню об`єктами сервісу; здійснення заходів щодо профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму.
Контроль у сфері безпеки дорожнього руху, згідно ст. 52 Закон України «Про дорожній рух», здійснюється Кабінетом Міністрів України, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, Національною поліцією, іншими спеціально уповноваженими на те державними органами (державний контроль), а також міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади (відомчий контроль).
Відповідно до п.2 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994, ремонт і утримання дорожніх об`єктів (крім залізничних переїздів), що перебувають у загальнодержавній власності, здійснюється дорожньо-експлуатаційними організаціями, які належать до сфери управління Укравтодору, а тих, що перебувають у комунальній власності, - відповідними комунальними дорожньо - експлуатаційними організаціями.
Відповідно до пп. 1.33 п. 1 розділу 33 (Дорожні знаки) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001 та п. 10.3.34 ДСТУ 4100-2014 «Безпека дорожнього руху. Знаки дорожні. Загальні технічні умови.», знак 1.33 «Діти» - це ділянка дороги, на якій можлива поява дітей з території дитячого закладу (дошкільний заклад, школа, оздоровчий табір тощо), що прилягає безпосередньо до дороги.
Знак повинен установлюватися перед ділянками доріг, на які є вихід з території дитячих закладів (дошкільних закладів, шкіл, дитячих таборів тощо),
що прилягають безпосередньо до даної дороги. Перший знак повинен бути установлений на відстані 100 м, а другий – не меншій ніж 50 м від початку небезпечної ділянки. З повторним знаком повинна застосовуватись табличка 7.2.1, на якій зазначають довжину ділянки дороги, що прилягає безпосередньо до території дитячого закладу.
У відповідності до п. 4.1.6 ДСТУ 3587– 97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди» вимоги до експлуатаційного стану Заміну пошкоджених, а також таких попереджувальних знаків і знаків пріоритету, що не відповідають 4.1.4 і 4.1.5, слід здійснювати протягом доби з моменту виявлення, решти знаків – протягом 3 діб, а тимчасових – терміново. Відсутні дорожні знаки повинні бути установлені негайно.
Відповідно до пп. 3.29 п. 3 розділу 33 (Дорожні знаки) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 та п. 10.5.25 ДСТУ 4100-2002 «Знаки дорожні, Загальні технічні умови. Правила застосування», знак 3.29 «Обмеження максимальної швидкості» повинен застосовуватись, щоб заборонити рух всіх транспортних засобів з більшою швидкістю, ніж зазначено на знаку, у разі потреби введення на ділянці дороги іншої максимальної швидкості, ніж на попередній ділянці.
Таким чином, необхідність вжиття заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на території біля вищевказаного навчального закладу, шляхом встановлення дорожніх знаків, відноситься до компетенції Багаточернещинської сільської ради.
Попри вищенаведене, Багаточернещинською сільською радою Сахновщинського району Харківської області, в порушення вищевказаних норм законодавства, не вжито заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог та необхідність зобов`язання Багаточернещинської сільської ради вжити заходи шляхом встановлення дорожніх знаків 1.33 «Діти» (2 штуки) та 3.29 «Обмеження максимальної швидкості» (2 штуки) в обох напрямках руху на території прилеглій до комунального закладу «Багаточернещинський ліцей Сахновщинської районної ради Харківської області».
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин 1 та 3 статті 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог та необхідність зобов`язання Багаточернещинської сільської ради вжити заходи шляхом встановлення дорожніх знаків 1.33 «Діти» (2 штуки) та 3.29 «Обмеження максимальної швидкості» (2 штуки) в обох напрямках руху на території прилеглій до комунального закладу «Багаточернещинський ліцей Сахновщинської районної ради Харківської області».
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Заступника керівника Первомайської місцевої прокуратури Харківської області до Багаточернещинської сільської ради, третя особа: Комунальний заклад "Багаточернещинський ліцей Сахновщинської районної ради Харківської області", за участю Прокуратури Харківської області про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов`язати Багаточернещинську сільську раду Сахновщинського району Харківської області вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на території прилеглій до комунального закладу “Багаточернещинський ліцей Сахновщинської районної ради Харківської області” по вулиці Шкільна с. Багаточернещина, Сахновщинського району Харківської області шляхом встановлення дорожніх знаків 1.33 “Діти” (2 штуки) та 3.29 “Обмеження максимальної швидкості” (2 штуки) в обох напрямках руху.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений 19 вересня 2019 року.
Суддя Бідонько А.В.